Wkrótce wybory samorządowe | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Wkrótce wybory samorządowe

Miasto
Data publikacji: 28 lutego 2024
Autor: Magdalena Winiarska
Na zdjęcli: dłoń o czerwonych paznokciach trzyma kartę do głosowania i wrzuca ją do urny wyborczej, na której jest godło kraju

7 kwietnia 2024 r. odbędą się wybory samorządowe, w których wybieramy radnych do rad gmin, rad powiatów, sejmików województw oraz wójtów, burmistrzów i prezydentów miast.

Kto może głosować?

 • osoby, które w dniu wyborów kończą 18 lat i na stałe mieszkają na obszarze danej gminy w Polsce (są zameldowane na pobyt stały lub ujęte na swój wniosek w stałym obwodzie głosowania, złożony do organu gminy w miejscu głosowania),
 • osoby, które nie są pozbawione praw wyborczych orzeczeniem sądu,
 • obywatele UE niebędący obywatelami polskimi oraz obywatele Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej, po złożeniu wniosku o ujęcie w stałym obwodzie głosowania.

Należy pamiętać, że w wyborach samorządowych wyborca musi być ujęty w spisie wyborców danej gminy. Chcąc głosować w Toruniu, trzeba być ujętym w spisie wyborców Gminy Miasta Toruń.

Osoby zameldowane na pobyt stały w Toruniu są wpisane do spisu automatycznie.

Osoby zameldowane na pobyt czasowy lub bez zameldowania nie są ujęte w spisie, a chcąc głosować w Toruniu muszą podjąć dodatkowe kroki, aby figurować w spisie wyborców w Toruniu.

Osoby zamieszkujące w gminie bez formalnego zameldowania na pobyt stały oraz zameldowane na pobyt czasowy, jeżeli zamieszkują z zamiarem stałego pobytu, mogą złożyć pisemny wniosek o ujęcie w stałym obwodzie głosowania do prezydenta miasta.

Wniosek zawiera takie dane jak nazwisko i imię (lub imiona) wnioskodawcy, numer PESEL oraz oświadczenie o stałym zamieszkiwaniu w Toruniu. Do wniosku należy załączyć dokumenty potwierdzające stałe zamieszkiwanie w Toruniu, np. tytuł prawny do lokalu, umowa najmu, potwierdzenie ponoszonych opłat za media, rozliczanie podatku w Toruniu lub inne potwierdzające zamieszkiwanie w Toruniu.

Organ jest zobowiązany do przeprowadzenia postępowania administracyjnego i wydania decyzji administracyjnej o ujęciu bądź odmowie ujęcia w stałym obwodzie głosowania w terminie 5 dni od wpływu wniosku do organu.

Wnioski można złożyć:

 • osobiście w Wydziale Spraw Administracyjnych przy ul. S. Batorego 38/40 p. 30 II piętro w godz. 7:30-16:40, tel. 56 611 83 50 lub
 • elektronicznie: podpisane kwalifikowanym podpisem elektronicznym, podpisem zaufanym, podpisem osobistym na adres skrzynki: UMTorun/skrytka.

 

Sprawdzić, czy jest się ujętym w stałym obwodzie głosowania, można w Centralnym Rejestrze Wyborców.

Udostępnienie danych z CRW odbywa się bezpośrednio po złożeniu wniosku w Wydziale Spraw Administracyjnych przy ul. S. Batorego 38/40, pok. 30 II p. w godz. 7:30-16:40, tel. 56 611 83 50 lub 56 611 83 22; 56 611 83 49.


 

Głosowanie przez pełnomocnika

Pełnomocnictwa do głosowania mogą udzielić wyborcy niepełnosprawni oraz wyborcy, którzy najpóźniej w dniu głosowania kończą 60 lat.

Wniosek o sporządzenie aktu pełnomocnictwa można złożyć ustnie, pisemnie (w formie papierowej) lub elektronicznie do 29 marca 2024 r.

Wnioski przyjmowane są w Wydziale Spraw Administracyjnych przy ul. S. Batorego 38/40, w godz. 7:30-16:40, tel. 56 611 83 50 lub 56 611 83 45 lub 56 611 83 24 .

Ważne, aby osoba, której udzielono pełnomocnictwa do głosowania, wyraziła zgodę na przyjęcie pełnomocnictwa do głosowania.

Fot. Sławomir Kowalski

Najczęściej czytane aktualności

 • Docenieni za bohaterską postawę
  Miasto
  St. asp. Łukasz Grabowski i Rafał Koziołek zachowali zimną krew i wyciągnęli z Wisły 16-letnią dziewczynę. Ich bohaterską postawę docenił Prezydent Torunia Michał Zaleski.
 • Na zdjęciu: błękitne niebo, ceglany mur gdaniska i zakwitające pąki na drzewie
  Kultura, Miasto, Sport
  Jak co roku o tej porze poszerzamy horyzonty dzięki kolejnej edycji Festiwalu Nauki i Sztuki. A dla miłośników żużla nie lada gratka - pierwszy w tym sezonie mecz na toruńskiej Motoarenie. Kibicujemy!
 • Zazieleniamy Bulwar Filadelfijski
  Eko, Miasto
  Na Bulwarze Filadelfijskim robi się coraz bardziej zielono. To za sprawą nowych nasadzeń oraz trawy, która właśnie jest układana nad Wisłą.
 • Miasto
  21 kwietnia 2024 r. w godz. 7:00-21:00 zagłosujemy w II turze wyborów samorządowych, w których wybierzemy Prezydenta Miasta Torunia. Przed głosowaniem warto upewnić się, gdzie znajduje się twój lokal wyborczy.
 • Miasto
  Uczniowie drugiej klasy w Miejskiej Szkole Podstawowej nr 15 im. Powstańców Śląskich w Piekarach Śląskich wybrali kilka miejsc w Toruniu i okolicach, do których przygotują specjalne kartki.
 • Miasto, Sport
  W 2. kolejce PGE Ekstraligi KS APATOR Toruń pewnie pokonał FOGO UNIĘ Leszno 59:31. Liderem gospodarzy był Emil Sajfutdinow, który zdobył 14 punktów. Było to pierwsze w tym sezonie spotkanie rozegrane na Motoarenie.
 • Od maja do sierpnia 2024 potrwają w Toruniu spotkania z lokalnymi artystami pod nazwą Park Kultury. Zaplanowano m.in. koncerty muzyczne, spektakle teatralne, pokazy filmowe i konkurs fotograficzny. Wydarzenia będą się odbywały w Amfiteatrze Parku na Bydgoskim Przedmieściu i w Nicolaus Bank Cafe.
 • W Mistrzostwach Europy w Lekkiej Atletyce Masters wystartowało 3 013 osób z 39 państw europejskich i 11 spoza Europy. Wszystko dzięki decyzji władz miasta, które zdecydowały po raz czwarty, że rywalizacja będzie się toczyć w Toruniu oraz dzięki znakomitej pracy prezesa Polskiego Związku Lekkiej Atletyki Masters Wacława Krankowskiego i jego sztabu.
 • Jak co roku o tej porze poszerzamy horyzonty dzięki kolejnej edycji Festiwalu Nauki i Sztuki. A dla miłośników żużla nie lada gratka - pierwszy w tym sezonie mecz na toruńskiej Motoarenie. Kibicujemy!
 • Funkcjonujące na Rynku Nowomiejskim 28 w Toruniu Kino CAMERIMAGE przygotowało specjalny repertuar filmowy na majówkę (1-5.05.2024 r.). Widzowie będą mogli obejrzeć m.in. filmy przygodowe i komediowe oraz bajki dla dzieci.
 • Dwanaście prac magisterskich i dyplomowych poświęconych Toruniowi otrzymało nagrody i wyróżnienia w 32. edycji konkursu organizowanego przez Towarzystwo Miłośników Torunia, a zrealizowanego przy wsparciu Gminy Miasta Toruń. Konkurs objęty jest Honorowym Patronatem Prezydenta Miasta Torunia Pana Michała Zaleskiego.
 • Dobra wiadomość dla fanów żużla. W piątek, 19 kwietnia br., w związku z zawodami żużlowymi na Motoarenie, uruchomione zostaną dodatkowe kursy tramwajów.
 • Już w najbliższą niedzielę 21 kwietnia 2024 r. o godz. 16:30 w Teatrze Baj Pomorski odbędzie się premiera spektaklu "Wikingowie z Północnej Ulicy".
 • Zapraszamy serdecznie do udziału w Majówce w Muzeum Okręgowym w Toruniu w dniach 28 kwietnia – 5 maja 2024 r. Czekać będzie na Państwa moc atrakcji i sporo niespodzianek. Dodatkowo informujemy, że nasze oddziały muzealne będą dla Państwa otwarte od godz. 10.00 – 18.00.