Wietrzenie szaf i piwnic | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi

Wietrzenie szaf i piwnic

Eko, Miasto
Data publikacji: 14 czerwca 2022
Autor: Magdalena Winiarska
Plakat informujący o zbiórce odpadów wielkogabarytowych

„Porządki z MPO” – pod takim hasłem 18 czerwca 2022 r. odbędzie się akcja, dzięki której mieszkańcy Torunia będą mieli okazję pozbycia się odpadów wielkogabarytowych i niebezpiecznych. Jej organizatorem jest Gmina Miasta Toruń.

- Nasza akcja odbędzie się po raz szósty, co oznacza, że już na stałe wpisała się w miejski kalendarz ekoinicjatyw – mówi Zbigniew Fiderewicz, zastępca Prezydenta Miasta Torunia. - To doskonały moment, by przejrzeć swoje piwnice, strychy, garaże, przewietrzyć szafy i mieszkania, nieodpłatnie przekazując do mobilnego punktu selektywnego zbierania odpadów komunalnych, zwanego PSZOK-iem, niepotrzebne rzeczy, które tak naprawdę zalegają w naszych domach.

W naszych garażach i piwnicach najczęściej lądują tzw. wielkogabaryty – stare meble, zużyte sprzęty AGD i RTV, zniszczone dywany itp.  Zazwyczaj nie mamy wobec nich sprecyzowanych planów: albo są do wyrzucenia, do oddania komuś, albo zalegają w kątach  w celu ich zachowania na „czarną godzinę”. Najczęściej jednak ich żywot i tak kończy się na śmietniku. Dlatego warto wykorzystać szansę, jaką stwarza miasto wspólnie z MPO, by te nieprzydatne już przedmioty przekazać do zgodnego z prawem unieszkodliwienia.

Co można oddać w ramach tej ekozbiórki? Stare rowery, meble, dywany, zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny, a także przeterminowane leki, pozostałości chemikaliów i stare akumulatory.

W najbliższą sobotę 18 czerwca 2022 r. mobilny PSZOK będzie poruszał się po toruńskich ulicach, zatrzymując się w trzech lokalizacjach. Mieszkańcy, którzy zechcą pozbyć się wyżej wymienionych odpadów, mogą przybyć:

 • na parking przy Intermarche przy ul. Ugory 4 (w godz.  9:00-10:00),
 • do Centrum Handlowego Atrium Copernicus przy ul. Żółkiewskiego 15 (w godz. 11:00-12:00),
 • na parking obok kościoła o.o. Franciszkanów przy ul. Poznańskiej 49 (w godz. 13:00-14:00).

Warto dodać, że tego typu odpady można również przekazać do dwóch stacjonarnych PSZOK-ów: przy ul. Kociewskiej 35 oraz przy ul. Dwernickiego 15-15a. Są one czynne codziennie, od poniedziałku do soboty – przejdź do informacji o PSZOK-ach.

Wykorzystajmy ten czas pożytecznie – zapraszamy do wzięcia udziału w akcji „Porządki z MPO”.

Kliknij, aby powiększyć

Najczęściej czytane aktualności

 • Na zdjęciu sportowcy wiosłują w kajaku na Wiśle
  Miasto, Sport
  26 czerwca 2022 r. po raz dziewiętnasty na Wiśle rozegrany został bieg ósemek wioślarskich ze sternikiem osad z Bydgoszczy i Torunia. Regaty ,,O puchar Prezydenta Miasta Torunia" odbyły się w ramach Święta Miasta.
 • Na zdjęciu przedstawiciele miasta Torunia i Getynki razem z wyróżnionymi pisarkami
  Kultura, Miasto
  Joanna Bator i Terezia Mora zostały laureatkami Nagrody Miast Partnerskich Torunia i Getyngi im. Samuela Bogumiła Lindego. Uroczystość wręczenia wyróżnień odbyła się 26 czerwca 2022 roku w Ratuszu Staromiejskim.
 • Na zdjęciu: laureatki Piernikowej Alei Gwiazd 2022, Katarzyna Zillmann i Jolanta Ogar-Hill
  Kultura, Miasto
  Srebrne medalistki z olimpiady w Tokio, Jolanta Ogar-Hill i Katarzyna Zillmann, odsłoniły swoje „katarzynki” w Piernikowej Alei Gwiazd w dniu 25 czerwca 2022 r.
 • Na zdjęciu: delegacja z Getyngi w ogrodzie w Baju Pomorskim
  Kultura, Miasto
  W Toruniu gości delegacja z Getyngi – miasta partnerskiego Torunia. Okazją jest ceremonia wręczenia Nagrody Miast Partnerskich Torunia i Getyngi im. Samuela Bogumiła Lindego, która odbędzie się 26 czerwca 2022 r. w Ratuszu Staromiejskim.
 • Na zdjęciu: defibrylator na scianie
  Miasto
  Na budynku Urzędu Miasta Torunia przy ul. Wały gen. Sikorskiego 8 zamontowany został defibrylator przekazany przez Centrum Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego.
 • Ratusz Staromiejski
  Kultura, Miasto
  W niedzielę 26 czerwca 2022, godz. 12:00 w Ratuszu Staromiejskim w Toruniu odbędzie się uroczyste wręczenie Nagrody Miast Partnerskich Torunia i Getyngi im. Samuela Bogumiła Lindego.
 • Msza św. w intencji miasta i jego mieszkańców w toruńskiej katedrze śś. Janów była tradycyjnym elementem obchodów Święta Miasta 24 czerwca 2022 r.
 • Ponad 438 ton papieru, tektury i puszek zebrali uczestnicy szkolnego konkursu "Zbieramy makulaturę (i nie tylko) EKOKONKURS" w Toruniu. 24 czerwca 2022 r. poznaliśmy tegorocznych laureatów ekologicznej rywalizacji.
 • 5,42 – taką średnią ocen na świadectwach uzyskali uczniowie klasy VI ze Szkoły Podstawowej nr 27 im. gen. Elżbiety Zawackiej w Toruniu.
 • 13. edycja Plaży Gotyku jest już na ostatniej prostej. Za nami już turniej uniwersytecki oraz rywalizacja juniorów i juniorek.
 • Chcesz udzielać woluntarystycznie korepetycji osobom z Ukrainy? Umożliwia to bezpłatna platforma edukacyjna on-line Tutors.live
 • Od 1 do 14 lipca 2022 r. przyjmowane będą wnioski o nagrody Prezydenta Miasta Torunia dla tegorocznych absolwentów toruńskich szkół ponadpodstawowych.
 • Uroczystość z okazji 40-lecia samorządu radców prawnych w Polsce odbyła się 24 czerwca 2022 r. w hotelu Filmar.
 • W najbliższy wtorek (28 czerwca) rozpoczyna się przebudowa Bulwaru Filadelfijskiego. Prace zostały tak zaplanowane, że do końca września ulica będzie otwarta dla ruchu!