Walczymy ze smogiem | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Walczymy ze smogiem

Eko, Miasto
Data publikacji: 18 stycznia 2021
Autor: Adrian Aleksandrowicz
Na zdjęciu: dym ulatniający się z komina

Gmina Miasta Toruń wspiera działania na rzecz poprawy jakości powietrza poprzez ograniczanie szkodliwej emisji pochodzącej z indywidualnych źródeł ciepła. Mieszkańcy Torunia mogą ubiegać się o dofinansowanie do wymiany kotłów węglowych na niskoemisyjne lub bez emisyjne.

W roku 2020 zlikwidowano w Toruniu 243 piece kaflowe opalane węglem kamiennym oraz 185 kotłów centralnego ogrzewania. Udzielono dotacji 281 beneficjentom ze środków budżetu miasta w wysokości 2.198.654,75 zł. W 2021 roku na działania związane z likwidacją kotłów na paliwo stałe zarezerwowano w budżecie miasta kwotę w wysokości 2,5 mln zł.

Straż Miejska w Toruniu, w ramach działań zmierzających do poprawy jego jakości, przeprowadza kontrolę palenisk w lokalach mieszkalnych, szczególnie sprawdzając, czym jest palone i czy nie spalane są odpady. W trakcie kontrolistrażnicy informują również mieszkańców o konieczności wymiany „starych węglowych źródeł ogrzewania” oraz możliwości pozyskania środków na ich wymianę. W przypadkach stwierdzenia nieprawidłowości nakładają sankcje  na osoby spalające odpady. W 2020 roku strażnicy miejscy pomimo ograniczeń spowodowanych stanem epidemii oraz zagrożeniem sanitarno-epidemiologicznym, z jakim wiążą się obecnie takie czynności, przeprowadzili 744 kontrole, w wyniku których nałożyli 125 mandatów karnych oraz sporządzili 4 wnioski do sądu o ukaranie, pobrano również 5 próbek popiołów do analizy pod kątem spalania odpadów.

Na terenie miasta Torunia pomiary emisji zanieczyszczeń powietrza prowadzi Główny Inspektorat Ochrony Środowiska w 3 stałych stacjach pomiarowych, tj. „Policja” przy ul. Dziewulskiego 1, „Kaszownik” przy ul. Przy Kaszowniku, „Airpointer” przy ul. Wały Gen. Sikorskiego 12. Na stacjach „Kaszownik” oraz „Airpointer” oprócz pomiarów zanieczyszczeń powietrza rejestrowane są parametry meteorologiczne. Są to pomiary służące do oceny stanu jakości powietrza na terenie miasta, uśredniane do doby i roku kalendarzowego. Bieżące dane pomiarowe dot. jakości powietrza oraz dane archiwalne dostępne są na stronie internetowej Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska: kliknij tutaj, aby przejść do Portalu Jakości Powietrza online, który jest prowadzony przez Główny Inspektorat Ochrony Środowiska.

Jednocześnie na terenie Torunia działa miejski system monitoringu jakości powietrza składających się z 10 stacji pomiarowych. Wyniki są prezentowane na Mapie Akustycznej - kliknij tutaj, aby przejść do strony i na urządzeniach mobilnych w aplikacji EKOToruń. Dzięki temu mieszkańcy mają możliwość śledzenia zmian zachodzących w powietrzu w swojej okolicy, a przy włączonej lokalizacji aplikacja z smartfonie zapewnia dokładne wskazania stężeń zanieczyszczeń. 

W ramach edukacji ekologicznej i współpracy gminy z organizacjami pozarządowymi w 2019 roku zostały zrealizowane kampanie i programy edukacyjne pn. „Akademia Przyrodników”, „Toruń - Miasto z Klimatem” oraz „Drzew tulenie - bicie rekordu Polski” . Programy edukacyjne kontynuowane były w 2020 roku w zakresie adaptacji do zmian klimatu celem popularyzacji i kształtowania postaw ekologicznych. Zrealizowano również filmy edukacyjne o tematyce przyrodniczo-ekologicznej.

Miasto Toruń posiada i realizuje Program ochrony środowiska dla miasta Torunia do roku 2020 z uwzględnieniem perspektywy do roku 2024”.

Jest to dokument o charakterze strategicznym, określający w szczególności:

  • cele ekologiczne,
  • priorytety ekologiczne,
  • poziomy celów długoterminowych,
  • rodzaj i harmonogram przedsięwzięć ekologicznych,
  • środki niezbędne do osiągnięcia celów, w tym mechanizmy prawno-ekonomiczne i środki finansowe.

Obecnie opracowywany jest „Program ochrony środowiska dla miasta Torunia na lata 2021-2024 z uwzględnieniem perspektywy do roku 2028”. Ponadto Miasto Toruń realizuje Programy ochrony powietrza uchwalone przez Sejmik Województwa. Aktualnie obowiązujące Programy ochrony powietrza opracowane dla strefy „miasto Toruń” to:

1. Programu ochrony powietrza dla strefy miasto Toruń ze względu na przekroczenie poziomu docelowego i dopuszczalnego pyłu zawieszonego PM2,5 -  Uchwała Nr XXX/535/13 Sejmiku Województwa Kujawsko-Pomorskiego z dnia 28 stycznia 2013 r.

2. Programu ochrony powietrza w zakresie pyłu zawieszonego PM10 oraz benzo(a)pirenu dla strefy miasto Toruń - Uchwała Nr XXIII/341/20 Sejmiku Województwa Kujawsko-Pomorskiego z dnia 22 czerwca 2020 r.

Ponadto od 1 stycznia 2024 roku na terenie miasta będzie obowiązywał całkowity zakaz użytkowania kotłów węglowych o niskiej sprawności. Jest to rezultat zapisów tzw. ”uchwały antysmogowej”, czyli obowiązującej uchwały Sejmiku Województwa Kujawsko-Pomorskiego w sprawie wprowadzenia na obszarze województwa kujawsko-pomorskiego ograniczeń i zakazów w zakresie eksploatacji instalacji, w których następuje spalanie paliw.

Opr. Wydział Środowiska i Ekologii UMT

Kategoria: 

Najczęściej czytane aktualności

  • Na zdjęciu: dużo osób idzie przez starówkę, po lewej stronie widać pomnik Mikołaja Kopernika, w tle kamienice
    Kultura, Miasto, Sport
    Moc muzycznych odsłon tego weekendu: On the Move Music Festival z gwiazdami, szanty, muzyka rodem z gór oraz z Azji, a także występ kapeli podwórkowej. A do tego trzy dni z tangiem.
  • Inwestycje, Miasto
    Prezydent Torunia Paweł Gulewski wraz z urzędnikami wizytował 12 lipca 2024 r. plac budowy Szkoły Podstawowej nr 12 przy ul. Strzałowej.
  • Na zdjeciu: prace budowlane na terenie zieleni
    Miasto
    Poniżej zamieszczamy list z apelem, który skierował prezydent Paweł Gulewski do Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków, Sambora Gawińskiego.
  • Na zdjęciu: widać dłoń, która trzyma kartę miejską
    Miasto
    JO – tak zdaniem głosujących będzie się nazywać Toruńska Karta Miejska. W konkursie internetowym oddano łącznie 2084 głosy.
  • Na zdjęciu: nowy budynek Książnicy w stanie surowym
    Kultura, Miasto
    W drugim kwartale 2025 roku pierwsi czytelnicy odwiedzą nowe wnętrza Książnicy Kopernikańskiej. Nowoczesny wielofunkcyjny budynek powstaje przy ul. Słowackiego w miejscu dawnej czytelni.
  • Na zdjęciu: dwóch mężczyzn i chłopiec stoją na ściance
    Miasto, Sport
    W Toruniu zakończył się Speedway Ekstraliga Camp, w ramach którego treningi odbywali zawodnicy z całego świata.
  • Moc muzycznych odsłon tego weekendu: On the Move Music Festival z gwiazdami, szanty, muzyka rodem z gór oraz z Azji, a także występ kapeli podwórkowej. A do tego trzy dni z tangiem.
  • Przypominamy, że w każdy wakacyjny weekend Bulwar Filadelfijski, na odcinku od Ślimaka Getyńskiego do Woli Zamkowej, jest wyłączony z ruchu samochodowego. Zamknięcie następuje w piątki o godz. 19:00. Na odcinku od Ślimaka Getyńskiego do ul. Żeglarskiej wprowadzony jest całkowity zakaz ruchu, natomiast od Woli Zamkowej do ul. Łaziennej obowiązuje...
  • W dzień upał, pod wieczór i w nocy burze – to prognoza pogody na piątek 12 lipca 2024 r.
  • Decyzją Rady Nadzorczej Klubu Sportowego Toruń Hokejowej Spółki Akcyjnej oraz jego właścicieli z funkcji prezesa w klubie został odwołany Pan Bogdan Rozwadowski, który pełnił ją przez ostatnich 14 lat, czyli od czasu powołania Klubu Sportowy Toruń Hokejowa Spółka Akcyjna.
  • W najbliższy poniedziałek (15.07) rozpocznie się remont ciągu pieszo-rowerowego przy Konstytucji 3 Maja.
  • JO – tak zdaniem głosujących będzie się nazywać Toruńska Karta Miejska. W konkursie internetowym oddano łącznie 2084 głosy.
  • Toruńska Akademia Tenisowa przez ostatnie 5 miesięcy przy wsparciu Gminy Miasta Toruń aktywnie realizowała swoje cele i pomagała rozwijać swoje tenisowe skrzydła.
  • Ponad 100 tys. odsłon nowej kampanii promocyjnej znaku Made in Toruń. Na półmetku projektu promującego toruński znak jakości w mediach społecznościowych udało się wygenerować organiczne zasięgi przekładające się na ponad 50 tys. unikalnych użytkowników, do których dotarły treści kampanii.