W trosce o pacjenta?! | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

W trosce o pacjenta?!

Data publikacji: 14 maja 2002
Autor: admin_vobacom


Ministerstwo Zdrowia chce drastycznie obniżyć liczbę refundowanych przez państwo badań koronarograficznych i zabiegów koronaroplastyki wykonywanych w Specjalistycznym Szpitalu Miejskim w Toruniu.

Zgodnie z informacją przesłaną do Torunia 9 maja 2002 r. Ministerstwo zamierza pokryć w tym roku koszty jedynie 200 koronarografii i 100 koronaroplastyk. Trzeba dodać, że wcześniej wynegocjowane i wstępnie uzgodnione przez zespół negocjacyjny liczby to odpowiednio: 1200 i 400 zabiegów.

Jednostronna decyzja Ministerstwa Zdrowia stawia pod znakiem zapytania możliwość korzystania pacjentów z zabiegów ratujących życie.


- Decyzja ministerstwa stoi w całkowitej sprzeczność z deklaracjami Ministra Zdrowia, który twierdzi, że wszystkie jego działania zmierzają do poprawy dostępności do usług medycznych - powiedział na dzisiejszej (14.05.2002) konferencji prasowej członek Zarządu Miasta Torunia Jerzy Janczarski. - Będziemy zabiegać o podwyższenie limitów dla toruńskiego szpitala.


Od początku roku w Specjalistycznym Szpitalu Miejskim w Toruniu wykonano już 485 koronarografii i 170 koronaroplastyk. Potrzeby zgłaszane przez 14 oddziałów kardiolo-gicznych i wewnętrznych szpitali województwa kujawsko-pomorskiego, współpracujących z toruńską placówką to ponad 100 koronarografii i ponad 40 koronaroplastyk miesięcznie.

Koszt budowy uruchomionej jesienią 2001 r. pracowni koronarograficznej w Specjalistycznym Szpitalu Miejskim w Toruniu wyniósł 4,5 mln zł.


Co to jest koronarografia?

Badanie koronarograficzne jest nowoczesną, skomputeryzowaną formą badania rentgenowskiego. Poprzez nakłucie w skórze, najczęściej w okolicach pachwiny, do układu krwionośnego pacjenta wprowadza się cewnik z płynem kontrastowym, który pozwala uwidocznić zmiany chorobowe w naczyniach wieńcowych (lub innych naczyniach, np. kończyn), a także stan komór serca, wady serca czy nieprawidłowe funkcjonowanie zastawek. Obraz prześwietlenia jest przetwarzany na zapis cyfrowy. Na ekranie komputera można obserwować jednocześnie badany organ oraz wszystkie parametry kardiologiczne konieczne do postawienia diagnozy i ustalenia dalszej terapii. Na koniec pacjent otrzymuje zapis swojego badania na płycie kompaktowej, którą może zabrać do swojego lekarza prowadzącego.

Badanie koronarograficzne to w tej chwili w medycynie "złoty standard" w diagnozowaniu stanu naczyń wieńcowych. Na jego podstawie można określić, czy pacjentowi wystarczy leczenie zachowawcze lekami, czy kwalifikuje się on do zabiegu angioplastyki, czyli przezskórnego poszerzenia tętnic, czy też ze względu na charakter zmian naczyniowych wymaga wszczepienia by-passów. Wykonana z wykorzystaniem koronarografu angioplastyka umożliwia poszerzenie zwężonych naczyń wieńcowych bez konieczności zabiegu kardiochirurgicznego. Poszerzenie to odbywa się za pomocą balonika, a ostatnio często dodatkowo implantuje się w miejsce zwężenia tzw. stent, czyli specjalną sprężynkę zapobiegającą ponownemu zarastaniu naczynia. Obserwowane w okresie kilkuletnim wyniki leczenia tą metodą potwierdzają jej bardzo wysoką skuteczność.


Więcej informacji w tej sprawie można uzyskać u p. Krystyny Zaleskiej, Dyrektora Specjalistycznego Szpitala Miejskiego im. Mikołaja Kopernika w Toruniu, tel. 0-56 6557530.

Najczęściej czytane aktualności

  • Na zdjęciu: prezydent Paweł Gulewski
    Miasto
    7 maja 2024 r. w Sali Mieszczańskiej Ratusza Staromiejskiego miało miejsce zaprzysiężenie nowego prezydenta miasta, Pawła Gulewskiego, oraz ślubowanie radnych miejskich kadencji 2024-2029.
  • Inwestycje, Miasto
    W ostatnim czasie miasto zrealizowało inwestycję pn. "Przywróćmy dawny blask schodom w Parku Miejskim na Bydgoskim Przedmieściu".
  • I Liceum Ogólnokształcące w Toruniu
    Miasto
    Prezydent Miasta Torunia ogłosił konkursy na stanowiska dyrektorów siedmiu placówek oświatowych.
  • Flisackim szlakiem Drwęcy i Wisły
    Miasto
    Grupa Inicjatywna Kaszczorzacy zaprasza na inicjatywę lokalną pod tytułem „Flisackim szlakiem Drwęcy i Wisły”. W ramach wydarzenia odbędzie się wycieczka rowerowa z przewodnikiem drogą wzdłuż Drwęcy.
  • Zjedz śniadanie na trawie na Podgórzu
    Eko, Miasto
    Szukasz ciekawego i smacznego sposobu na spędzenie czasu? 18 maja odbędzie się Śniadanie na Trawie w Ogrodzie Społecznym Lewobrzeże.
  • Nabór do szkół ponadpodstawowych na rok szkolny 2024/2025
    Miasto
    13 maja 2024 r. rusza nabór do szkół ponadpodstawowych na rok szkolny 2024/2025.
  • 8 maja 2024 roku, w 79. rocznicę zakończenia II wojny światowej, w toruńskich miejscach pamięci złożono kwiaty i zapalono znicze.
  • Już w najbliższą sobotę 11 maja 2024 r. Stowarzyszenie Gildia Superbohaterów zaprasza na grę miejską w klimatach popkultury.
  • Szukasz ciekawego i smacznego sposobu na spędzenie czasu? 18 maja odbędzie się Śniadanie na Trawie w Ogrodzie Społecznym Lewobrzeże.
  • Rozwój gospodarki i finansów cyfrowych, nowoczesne usługi płatnicze i edukacyjne, e-commerce, dostępność i bezpieczeństwo cyfrowe. O tym rozmawiają w Toruniu uczestnicy Ogólnopolskiej Konferencji Naukowej COPERNICAN DIGITAL FORUM. Miasto Toruń i Centrum Wsparcia Biznesu są partnerami wydarzenia.
  • 13 maja 2024 r. rusza nabór do szkół ponadpodstawowych na rok szkolny 2024/2025.
  • 20 maja 2024 r. w Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy w Toruniu rozpocznie się dwudniowa konferencja poświęcona zdrowiu psychicznemu młodzieży.
  • Trzynasta edycja toruńskiej „dyszki” i towarzyszącej „piątki” odbędzie się 12 maja 2024 r. Dzień wcześniej zaplanowana jest rywalizacja dla dzieci i młodzieży.
  • Ruszyły zapisy dzieci, które chcą wziąć udział w wyścigach rowerowych na Motoarenie. Wydarzenie odbędzie się 19 maja 2024 r.