W trosce o młodzież | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi

W trosce o młodzież

Miasto
Data publikacji: 19 lipca 2023
Autor: Magdalena Winiarska
Na zdjęciu: uścick dłoni

Cztery organizacje pozarządowe przeprowadzą wśród młodzieży oraz ich rodziców, opiekunów i wychowawców projekty, mające na celu poprawę kondycji psychicznej młodych torunianek i torunian.

Od 24 lipca do 31 grudnia 2023 r. cztery organizacje pozarządowe na zlecenie Gminy Miasta Toruń przeprowadzą następujące projekty:

 • Fundacja Nowe Horyzonty, ul. Tytusa Chałubińskiego 8, 00-613 Warszawa – projekt „Włącz pozytywne myślenie”;
 • Stowarzyszenie Pozytywnie Mocni, ul. Komuny Paryskiej 52/26, 30-389 Kraków – projekt „Realizacja programu prozdrowotnego - Super Skills for Life”;
 • Stowarzyszenie Dobry Start, ul. Kwiatowa 43, 87-100 Toruń – projekt „Klucz do zdrowia”;
 • Fundacja Profilaktyka z Pasją, ul. Wał Miedzeszyński 233/19, 04-866 Warszawa – projekt „Realizacja programu Gwiazda Mocy”.

Celem zadania jest podniesienie odporności psychicznej uczniów toruńskich szkół w wieku od 12 do 18 lat oraz działania wspierające rodziców, opiekunów i nauczycieli mające na celu poprawę dobrostanu dzieci i młodzieży oraz pomoc dzieciom i młodzieży w radzeniu sobie z rozwojowymi wyzwaniami.

W ramach projektów przewidywane są m.in. warsztaty profilaktyczne na temat stresu  i depresji, zajęcia  w zakresie umiejętności interpersonalnych i intrapersonalnych, szkolenia dla rady pedagogicznej, spotkania dydaktyczne dla rodziców, warsztaty edukacyjno-rozwojowe dla dziewcząt, konsultacje rodzicielskie oraz prowadzenie poradnictwa psychologicznego i  psychoterapii. Projektami w  sumie zostanie objętych około 2400 osób.

Ogólna kwota dofinansowania tych projektów z budżetu Gminy Miasta Toruń wynosi 50 000 zł, co stanowi około 80% całkowitych kosztów.

Podjęte działania uwzględniają projekt badawczy pn. „Diagnoza dobrostanu społecznego i  psychicznego toruńskiej młodzieży po okresie edukacji zdalnej”, który został przeprowadzony w 2022 r. przez Gminę Miasta Toruń we współpracy z Instytutem Psychologii Uniwersytetu Mikołaja Kopernika i Pracownią Badawczą „Soma” w 10 niżej wymienionych szkołach:

 1. Szkoła Podstawowa nr 8 im. Marii Skłodowskiej-Curie w Toruniu;
 2. Szkoła Podstawowa nr 11 im. Pabla Nerudy w Toruniu;
 3. Szkoła Podstawowa nr 14 im. Błękitnej Armii w Toruniu;
 4. Szkoła Podstawowa nr 34 im. Tonyego Halika w Toruniu;
 5. II Liceum Ogólnokształcące im. Królowej Jadwigi w Toruniu;
 6. IV Liceum Ogólnokształcące im Tadeusza Kościuszki w Toruniu;
 7. VI Liceum Ogólnokształcące im. Zesłańców Sybiru w Toruniu;
 8. Technikum nr 13 w Zespole Szkół Ogólnokształcących i Technicznych nr 13 im.  Władysława Broniewskiego w Toruniu;
 9. Technikum nr 5 w Zespole Szkół Mechanicznych Elektrycznych i Elektronicznych im. prof. Sylwestra Kalisińskiego w Toruniu;
 10. Branżowa Szkoła I stopnia nr 3 w Zespole Szkół Gastronomiczno-Hotelarskich w  Toruniu.

Fot. Pixabay

Zobacz wydarzenia kopernikańskie

Twarz Mikołaja Kopernika i napis: 550. rocznica urodzin Mikołaja Kopernika  


  

Najczęściej czytane aktualności

 • Święto boksu w Toruniu
  Miasto, Sport
  W dniach 4-10 grudnia 2023 roku Toruń będzie gospodarzem Mistrzostw Polski Seniorek i Seniorów w boksie olimpijskim. Poznaj program zawodów.
 • Wieziemy pasażerom najlepsze życzenia
  Miasto, MZK
  W czapce św. Mikołaja, z brodą i wąsami, z poręczami jak gwiazdkowe cukierki, ozdobiony światełkami, pełen słodkich i nie tylko upominków – jak co roku w Toruniu w Mikołajki rozpoczął kursowanie świąteczny tramwaj Miejskiego Zakładu Komunikacji.
 • Miasto
  15 grudnia 2023 r. mija termin na składanie wniosków o zwolnienie od podatku od nieruchomości na 2024 r. budynków, w których utrzymywany jest zielony dach, ogród wertykalny lub zielona fasada. Obowiązek ten dotyczy również tych podatników, którzy chcą kontynuować w 2024 r. zwolnienie.
 • Na zdjęciu: Wejście do budynku Powiatowego Urzędu Pracy
  Miasto
  Zostało już tylko 7 ostatnich bonów na zasiedlenie przyznawanych w ramach projektu: „Podniesienie aktywności zawodowej klientów publicznych służb zatrudnienia – PUP dla Miasta Torunia (I)”, realizowanego przez Powiatowy Urząd Pracy dla Miasta Torunia.
 • Na zdjęciu: prezydent Michał Zaleski i inne osoby w czapkach Mikołaja siedzą na scenie, przed nimi dzieci
  Miasto
  Mikołajki w Toruniu rozpoczęła tradycyjna akcja głośnego czytania w Szkole Podstawowej nr 9. W 2023 roku uczniowie tej szkoły wysłuchali „Dzieci Pana Astronoma” Wandy Chotomskiej.
 • Miasto
  W tym roku minęła setna rocznica urodzin znakomitej sportsmenki Melanii Sinorackiej, pierwszej podgórskiej olimpijki. Z tej okazji we wtorek 5 grudnia 2023 r. na kamienicy przy ul. Poznańskiej 125, w której mieszkała, odsłonięto pamiątkową tablicę.
 • W tym roku minęła setna rocznica urodzin znakomitej sportsmenki Melanii Sinorackiej, pierwszej podgórskiej olimpijki. Z tej okazji we wtorek 5 grudnia 2023 r. na kamienicy przy ul. Poznańskiej 125, w której mieszkała, odsłonięto pamiątkową tablicę.
 • Międzyszkolny Klub Sportów Walki „Pomorzanin” Toruń zaprasza dzieci od 10. roku życia i młodzież na bezpłatne zajęcia sportowe.
 • Po raz siódmy w Zespole Szkół nr 19 zorganizowano Integracyjne Mikołajkowe Spotkanie dla dzieci z niepełnosprawnościami, uczęszczających do toruńskich szkół i przedszkoli.
 • Kolejne spotkanie w ramach cyklu spotkań tematycznych organizowanych przez Radę Działalności Pożytku Publicznego miasta Torunia poświęcone będzie osobom z niepełnosprawnościami.
 • Gmina Miasta Toruń otrzymała wsparcie finansowe na realizację zadania pn. „Promowanie strategii niskoemisyjnej poprzez modernizację oświetlenia ulicznego w Toruniu”.
 • Do końca 2023 r. można złożyć deklarację i skorzystać ze środków programu "Ciepłe Mieszkanie II" na wymianę ogrzewania.
 • Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie w Toruniu, we współpracy z instytucjami miejskimi i organizacjami pozarządowymi, realizuje Plan pomocy osobom bezdomnym w okresie zimowym.
 • Fundacja Studio M6 zaprasza 14 grudnia 2023 r. na wydarzenie pt. „Porozmawiajmy o integracji". Ma ono posłużyć dokonaniu diagnozy i próby wypracowania propozycji rozwiązań napotykanych problemów przez organizacje/instytucje pracujące z osobami z doświadczeniem migracji oraz wspólnemu dojściu do mechanizmów integracyjnych, które mogą być...