W trosce o młodzież | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

W trosce o młodzież

Miasto
Data publikacji: 19 lipca 2023
Autor: Magdalena Winiarska
Na zdjęciu: uścick dłoni

Cztery organizacje pozarządowe przeprowadzą wśród młodzieży oraz ich rodziców, opiekunów i wychowawców projekty, mające na celu poprawę kondycji psychicznej młodych torunianek i torunian.

Od 24 lipca do 31 grudnia 2023 r. cztery organizacje pozarządowe na zlecenie Gminy Miasta Toruń przeprowadzą następujące projekty:

 • Fundacja Nowe Horyzonty, ul. Tytusa Chałubińskiego 8, 00-613 Warszawa – projekt „Włącz pozytywne myślenie”;
 • Stowarzyszenie Pozytywnie Mocni, ul. Komuny Paryskiej 52/26, 30-389 Kraków – projekt „Realizacja programu prozdrowotnego - Super Skills for Life”;
 • Stowarzyszenie Dobry Start, ul. Kwiatowa 43, 87-100 Toruń – projekt „Klucz do zdrowia”;
 • Fundacja Profilaktyka z Pasją, ul. Wał Miedzeszyński 233/19, 04-866 Warszawa – projekt „Realizacja programu Gwiazda Mocy”.

Celem zadania jest podniesienie odporności psychicznej uczniów toruńskich szkół w wieku od 12 do 18 lat oraz działania wspierające rodziców, opiekunów i nauczycieli mające na celu poprawę dobrostanu dzieci i młodzieży oraz pomoc dzieciom i młodzieży w radzeniu sobie z rozwojowymi wyzwaniami.

W ramach projektów przewidywane są m.in. warsztaty profilaktyczne na temat stresu  i depresji, zajęcia  w zakresie umiejętności interpersonalnych i intrapersonalnych, szkolenia dla rady pedagogicznej, spotkania dydaktyczne dla rodziców, warsztaty edukacyjno-rozwojowe dla dziewcząt, konsultacje rodzicielskie oraz prowadzenie poradnictwa psychologicznego i  psychoterapii. Projektami w  sumie zostanie objętych około 2400 osób.

Ogólna kwota dofinansowania tych projektów z budżetu Gminy Miasta Toruń wynosi 50 000 zł, co stanowi około 80% całkowitych kosztów.

Podjęte działania uwzględniają projekt badawczy pn. „Diagnoza dobrostanu społecznego i  psychicznego toruńskiej młodzieży po okresie edukacji zdalnej”, który został przeprowadzony w 2022 r. przez Gminę Miasta Toruń we współpracy z Instytutem Psychologii Uniwersytetu Mikołaja Kopernika i Pracownią Badawczą „Soma” w 10 niżej wymienionych szkołach:

 1. Szkoła Podstawowa nr 8 im. Marii Skłodowskiej-Curie w Toruniu;
 2. Szkoła Podstawowa nr 11 im. Pabla Nerudy w Toruniu;
 3. Szkoła Podstawowa nr 14 im. Błękitnej Armii w Toruniu;
 4. Szkoła Podstawowa nr 34 im. Tonyego Halika w Toruniu;
 5. II Liceum Ogólnokształcące im. Królowej Jadwigi w Toruniu;
 6. IV Liceum Ogólnokształcące im Tadeusza Kościuszki w Toruniu;
 7. VI Liceum Ogólnokształcące im. Zesłańców Sybiru w Toruniu;
 8. Technikum nr 13 w Zespole Szkół Ogólnokształcących i Technicznych nr 13 im.  Władysława Broniewskiego w Toruniu;
 9. Technikum nr 5 w Zespole Szkół Mechanicznych Elektrycznych i Elektronicznych im. prof. Sylwestra Kalisińskiego w Toruniu;
 10. Branżowa Szkoła I stopnia nr 3 w Zespole Szkół Gastronomiczno-Hotelarskich w  Toruniu.

Fot. Pixabay

Najczęściej czytane aktualności

 • Plac 4 czerwca 1989 r. po zdemonotowaniu barierek wokół terenu inwestycji w poniedziałek 17 czerwca 2024 r. Fot. Małgorzata Litwin
  Miasto
  Komunikat w sprawie czasowego wstrzymania prac ziemnych w rejonie Alei Solidarności i ul. Wały gen. Sikorskiego.
 • Kultura, Miasto
  Święto Miasta zbliża się wielkimi krokami! W dniach 20 – 24 czerwca na torunian czeka cały szereg atrakcji, dzięki którym świętowanie urodzin Torunia stanie się jeszcze przyjemniejsze.
 • Miasto
  17 czerwca 2024 r. w Centrum Szkolenia Artylerii i Uzbrojenia im. gen. J. Bema odbyła się uroczystość objęcia obowiązków komendanta Centrum przez płk. Romana Piotrowskiego.
 • Na zdjęciu: wnętrze kościoła św. Szczepana
  Miasto
  Kościół św. Szczepana obchodzi swoje 120-lecie. Uroczystości z tej okazji odbyły się 16 czerwca 2024 r.
 • Miasto
  Uroczyste ślubowanie na sztandar miasto zakończyło 17 czerwca 2024 r. służbę przygotowawczą 6 nowych pracowników Urzędu Miasta Torunia.
 • Miasto
  Według raportu Głównego Urzędu Statystycznego, Toruń znalazł się wśród miast z najmniejszym udziałem osób narażonych na hałas w ciągu doby.
 • Serdecznie zapraszamy na recital fortepianowy włoskiego pianisty, Sandro Ivo Bartoli, który będzie gościem w Zespole Szkół Muzycznych w Toruniu w dniach 19-20 czerwca 2024 r.
 • Komunikat w sprawie czasowego wstrzymania prac ziemnych w rejonie Alei Solidarności i ul. Wały gen. Sikorskiego.
 • Według raportu Głównego Urzędu Statystycznego, Toruń znalazł się wśród miast z najmniejszym udziałem osób narażonych na hałas w ciągu doby.
 • 18 czerwca 2024 r. na Stadionie Miejskim przy ul. Bema odbędzie się 46. Memoriał Grzegorza Duneckiego – patrona obiektu.
 • 14 czerwca 2024 r. piłkarska reprezentacja Urzędu Miasta Torunia i jednostek organizacyjnych Gminy Miasta Toruń wzięła udział w IX Piłkarskim Turnieju Samorządowców Województwa Kujawsko-Pomorskiego o Puchar Marszałka – Waganiec 2024.
 • Kościół św. Szczepana obchodzi swoje 120-lecie. Uroczystości z tej okazji odbyły się 16 czerwca 2024 r.
 • Anne Weber z Niemiec i Zbigniew Rokita z Polski – to laureaci Nagrody Miast Partnerskich Torunia i Getyngi im. S.B. Lindego w 2024 r. Nagrody odebrali 16 czerwca 2024 r. podczas uroczystości w Ratuszu Staromiejskim.
 • Członkowie Kapituły Nagrody Miast Partnerskich Torunia i Getyngi im. S.B. Lindego obradowali 15 czerwca 2024 r. w Centrum Sztuki Współczesnej Znaki Czasu.