W Toruniu o zakonach rycerskich | www.torun.pl

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

W Toruniu o zakonach rycerskich

Miasto
Data publikacji: 21 września 2023
Autor: Marcin Pryka

W dniach 20–23 września 2023 r. odbywa się w Toruniu XXII Konferencja z cyklu „Ordines Militares. Colloquia Torunensia Historica” organizowana przy współpracy Instytutu Historii i Archiwistyki Wydziału Nauk Historycznych UMK, Uniwersytetu w Hamburgu (Universität Hamburg), Uniwersytetu Juliusza i Maksymiliana w Würzburgu (Julius-Maximilians-Universität Würzburg) oraz Towarzystwa Naukowego w Toruniu, przy finansowym wsparciu Gminy Miasta Toruń i Ministerstwa Edukacji i Nauki.

Honorowy patronat nad konferencją objął Prezydent Miasta Torunia Michał Zaleski, który powitał uczestników - reprezentantów środowisk historycznych w prastarym Toruniu: - Państwa obecność i dyskusja o tym jak toczyło się codzienne życie w zakonach rycerskich jest to dyskusja w mieście, które zostało założone przez Zakon Krzyżacki w 1230 r. Potwierdzeniem powstania miasta był dokument lokacyjny z 28 grudnia 1233 r., a więc za dziesięć lat będziemy mogli z dumą mówić, że Toruń to ośmiowiekowe miasto. W Toruniu jest wiele śladów materialnych w postaci budynków i budowli tamtego okresu, wśród nich ruiny zamku krzyżackiego, a także najstarsza na ziemi chełmińskiej świątynia – katedra Świętych Janów. W tej katedrze 550 lat temu został ochrzczony Mikołaj Kopernik. Państwa konferencja znakomicie wpisuje się w cykl debat, o tym co dla Torunia wyjątkowe i ważne - powiedział prezydent Zaleski.

Temat przewodni XXII Konferencji brzmi “Everyday Life in the Military Orders” / „Alltagsleben in den Ritterorden” / „Życie codzienne w zakonach rycerskich”. Organizatorami konferencji są: dr hab. Krzysztof Kwiatkowski, prof. UMK z Instytutu Historii i Archiwistyki Wydziału Nauk Historycznych UMK, prof. dr Jürgen Sarnowsky z Instytutu Historii Uniwersytetu w Hamburgu (Historisches Seminar, Universität Hamburg) oraz prof. dr Helmut Flachenecker (Institut für Geschichte / Forschungsstelle Deutscher Orden, Julius-Maximilians-Universität Würzburg).

W czasie dwudniowych obrad (21‒22 września) zostanie zaprezentowanych 18 referatów dotyczących różnych aspektów życia codziennego w zakonach rycerskich. W konferencji weźmie udział 19 referentek i referentów z 11 krajów (Czechy, Estonia, Hiszpania, Izrael, Niderlandy, Niemcy, Polska, Węgry, Wielka Brytania, Włochy, USA), jak również liczni dyskutanci z kraju i zagranicy.

Obrady odbywają się w Sali Rady Wydziału im. Karola Górskiego w Collegium Humanisticum UMK (21 września) oraz w Sali Senatu w Collegium Maximum UMK (22 września). Konferencję poprzedziło 11. Forum Młodych Badaczy Zakonów Rycerskich.

Fot. Sławomir Kowalski

Najczęściej czytane aktualności

  • 15. Bella Skyway Festival - program!
    Kultura, Miasto
    Piętnasta edycja toruńskiego festiwalu światła odbędzie się w dniach 20-24 sierpnia 2024 r. Znamy już pełen program tegorocznej edycji. Czego można się spodziewać?
  • Kultura, Miasto
    W czasie podróży przez Polskę francuski inżynier André Gustave Citroën w 1919 r. nabył patent na sposób wytwarzania maszyny do obróbki kół zębatych daszkowych. Tak w 1919 r. ruszyła produkcja znanych na całym świecie samochodów, a zazębienie daszkowe znalazło się w logo marki Citroena. W trakcie bieżącego weekendu do Torunia zawitało 3000...
  • 100 dni Pawła Gulewskiego jako Prezydenta Torunia
    Miasto
    15 sierpnia minęło 100 dni od zaprzysiężenia Pawła Gulewskiego na stanowisko Prezydenta Miasta Torunia.
  • Aquapark przy Hallera ponownie otwarty
    Miasto, Sport
    Od najbliższego poniedziałku (19.08.2024 r.) będzie można korzystać z krytego basenu w Mini Aquaparku przy ul. Hallera 79.
  • Miasto
    Początek długiego weekendu warto było spędzić na toruńskim bulwarze. Na odwiedzających czekały atrakcje przygotowane w ramach Festiwalu Wisły.
  • Miasto
    W toruńskim Moto-Parku przy ul. Łukasiewicza w Toruniu ruszył w środę 17. Międzynarodowy Zlot Klubów Miłośników Citroena.
  • Dołącz do SKŁAD-u! Zrealizuj performance muzyczny lub wystawę.
  • Piętnasta edycja toruńskiego festiwalu światła odbędzie się w dniach 20-24 sierpnia 2024 r. Znamy już pełen program tegorocznej edycji. Czego można się spodziewać?
  • Początek długiego weekendu warto było spędzić na toruńskim bulwarze. Na odwiedzających czekały atrakcje przygotowane w ramach Festiwalu Wisły.
  • Uroczystością patriotyczną, mszą św. w intencji Ojczyzny i piknikiem militarnym Toruń uczcił Święto Wojska Polskiego.
  • W toruńskim Moto-Parku przy ul. Łukasiewicza w Toruniu ruszył w środę 17. Międzynarodowy Zlot Klubów Miłośników Citroena.
  • Koncerty, parady statków, darmowe rejsy, stoiska edukacyjne oraz kulinarne – to wszystko w ramach Festiwalu Wisły, który w dniach 14-15 sierpnia 2024 r. odbywa się w Przystani Toruń.
  • Jak dożyć do setki w dobrym zdrowiu? Wie to torunianka pani Klara Maślonkowska, którą z okazji 100. urodzin odwiedził 14 sierpnia 2024 r. prezydent Torunia Paweł Gulewski. - Serdecznie gratuluję Pani osiągnięcia tak pięknego wieku 100 lat, z których większość, bo aż 90 lat przeżyła Pani swoim rodzinnym mieście Toruniu. W imieniu swoim i...
  • - Od godz. 12:00 w czwartek 15 sierpnia do godz. 20:00 w sobotę 17 sierpnia 2024 r. prognozowane są upały. Temperatura maksymalna w dzień wyniesie od 29°C do 31°C, temperatura minimalna w nocy od 17°C do 19 °C - informuje Toruńskie Centrum Zarządzania Kryzysowego.