W Toruniu o Polskich Markach Turystycznych | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

W Toruniu o Polskich Markach Turystycznych

Miasto
Data publikacji: 15 maja 2024
Autor: Małgorzata Litwin
Grupa gości na Bulwarze Filadelfijskim

15-17 maja 2024 r. w Toruniu przebywa z wizytą studyjną grupa przedstawicieli MSiT, POT oraz miast i miejsc w Polsce noszących miano Polskich Marek Turystycznych. Goście zwiedzają miasto i rozmawiają o najlepszych sposobach na zarzadzanie i promowanie destynacji turystycznych.

W 2019 r. Toruń dołączył do grona miast i miejsc wyróżnionych tytułem Polskiej Marki Turystycznej, przyznawanym przez Ministerstwo Sportu i Turystyki we współpracy z Polską Organizacją Turystyczną najważniejszym destynacjom turystycznym w Polsce. Celem projektu jest stworzenie katalogu najbardziej atrakcyjnych polskich regionów i szlaków turystycznych – marek turystycznych, które będą profesjonalnie zarządzane i promowane poprzez pakiet produktów turystycznych tworzących jedną, spójną całość. Projekt pn. "Polskie Marki Turystyczne" został wpisany do Strategii na Rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju.

W pierwszej edycji projektu wraz z Toruniem miano Polskiej Marki Turystycznej otrzymały: Beskidy, Kraina Lessowych Wąwozów (Kazimierz Dolny i okolice), Lublin i Śląsk Cieszyński. W kolejnych latach (2022 i 2023) do prestiżowego grona dołączyli: Poznań, Łódź, ENOTarnowskie, Jura Krakowsko-Częstochowska, Sopot, Roztocze i Kraina Górnej Odry.

Wszyscy laureaci otrzymują dostęp do zapewnionego przez MSiT wsparcia w postaci udziału w szkoleniach, doradztwa eksperckiego, organizacji audytów, wizyt studyjnych czy uczestnictwa w badaniach wizerunku. Toruń w minionych 5 latach skorzystał m.in. ze szkoleń dotyczących promocji i zarządzania marką, współorganizował wizyty studyjne dla dziennikarzy i touroperatorów oraz akcje promocyjne o zasięgu międzynarodowym i ogólnopolskim, uczestniczył też w projektach badawczych m.in. Mistery Client i badaniach ruchu turystycznego. Promował się także w mediach społecznościowych i na stronach internetowych projektu. Posiadanie tytułu "Polska Marka Turystyczna" umożliwia również uzyskanie dodatkowych punktów w trakcie oceny projektów składanych do MSiT, co w 2023 r. zaprocentowało uzyskaniem przez Lokalną Organizację Turystyczną Toruń wsparcia w wysokości 250 tys. zł na realizację projektu pn. Toruński Piernikowy Szlak Kulinarny.

Obecne spotkanie przedstawicieli Polskich Marek Turystycznych w Toruniu jest pierwszym w historii projektu, mającym na celu wymianę dobrych praktyk z zakresu promocji turystycznej, inicjację wspólnych projektów oraz podsumowania dotychczasowej współpracy. 17 maja zaplanowano m.in. szkolenie z zakresu komunikacji marketingowej, kształtowania percepcji marki i korzystania z nowoczesnych technik promocyjnych pod kierunkiem dr hab. Barbary Mróz-Gorgoń, prof. Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu. Oprócz spotkań roboczych w programie wizyty uczestników znalazło się zwiedzanie z przewodnikiem miasta i najważniejszych atrakcji turystycznych Torunia. W środę mieli okazję zobaczyć zrewitalizowany Bulwar Filadelfijski, wysłuchać prelekcji o tradycjach flisackich i skorzystać z rejsu łodziami po rzece.

W spotkaniu uczestniczą m.in.:

 • Bartłomiej Karolczyk - zastępca dyrektora Departamentu Turystyki MSiT;
 • Weronika Bijak – naczelnik Wydziału Programowania i Innowacyjności w Turystyce, MSiT;
 • Katarzyna Kryczało – ekspert Wydziału Programowania i Innowacyjności w Turystyce,
 • MSiT;
 • Barbara Mróz-Gorgoń – szkoleniowiec MSiT;
 • Anna Zabłocka-Sztyber - wicedyrektor Departamentu Wsparcia Rozwoju Turystyki POT;
 • Jacek Janowski - wicedyrektor Departamentu Wsparcia Rozwoju Turystyki POT;
 • Anna Cichońska – przedstawicielka Departamentu Wsparcia Rozwoju Turystyki POT;
 • Kacper Liszewski – przedstawiciel Departamentu Wsparcia Rozwoju Turystyki POT;
 • Beata Sawińska - prezes Kujawsko-Pomorskiej Organizacji Turystycznej;
 • Przedstawiciele miast i miejsc PMT

Rejs po Wiśle, fot. Wojtek Szabelski 

Zwiedzanie Torunia, fot. Agnieszka Bielecka

 

Najczęściej czytane aktualności

 • Tereny zielone w Toruniu
  Eko, Miasto
  Miasto Toruń kontynuuje lokalne opryski przeciwko meszkom i komarom. Sytuacja na terenach zielonych jest na bieżąco monitorowana.
 • Na zdjęciu: podczas pikniku dzieci malują farbami, w tle drzewa
  Kultura, Miasto, Sport
  Długi weekend czerwcowy stoi pod znakiem Dnia Dziecka. I ci najmłodsi, i młodzież na pewno nie będą się nudzić i uśmiech nie będzie schodzić z ich twarzy. A starszym przypominamy – rozpoczyna się Międzynarodowy Festiwal Teatralny Kontakt!
 • Kultura, Miasto
  Już po raz kolejny mamy zaszczyt i przyjemność zaprosić wszystkich na wyjątkowy Dzień Dziecka – Michayland 2024, który odbędzie się w malowniczym parku na Bydgoskim Przedmieściu.
 • Na zdjęciu: ławeczki postawione na tarasie na pawilonie
  Miasto
  Zniszczenia nawierzchni tarasowej na pawilonach na Bulwarze Filadelfijskim zostały naprawione. Podjęte zostały również działania mające na celu zwiększenie bezpieczeństwa odwiedzających to popularne miejsce nad Wisłą.
 • Kultura, Miasto
  W ramach Święta Województwa Kujawsko-Pomorskiego w Toruniu odbędą się m.in. spotkanie młodych, rodzinny piknik kosmiczny pt. "Astrobaza Toruń" oraz wyjątkowy koncert "Pod wspólnym niebem" z udziałem znanych gwiazd.
 • Na zdjęciu: bardzo ciemne chmury nad skrzyżowaniem
  Miasto
  W środę 29 maja 2024 r. znów mogą wystąpić burze z silnymi opadami deszczu i porywami wiatru. Apelujemy o ostrożność.
 • Od soboty 1 czerwca 2024 r. wprowadzone zostaną zmiany w funkcjonowaniu komunikacji miejskiej. Są one efektem konsultacji w sprawie kursowania miejskich autobusów na Podgórzu. Zmieniona zostanie trasa linii nr 21 – autobusy kursować będą ulicą Poznańską przez przystanek „Parkowa”, a częstotliwość zostanie zwiększona z 6 do 10 kursów Zwiększona...
 • Miejskie obchody Dnia Strażaka odbyły się w dniu 29 maja 2024 r. przy siedzibie Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej.
 • Zbliża się Boże Ciało. Przypominamy, że parkując na terenie Strefy Płatnego Parkowania w czwartek (30 maja) nie wnosimy opłat. Z kolei w piątek (31 maja) i sobotę (1 czerwca) strefa działa bez zmian. Kierowców odwiedzających nasze miasto zachęcamy do korzystania z miejsc parkingowych, które są zlokalizowane w sąsiedztwie Starówki lub na parkingu...
 • W Toruniu tego typu rozwiązania są zlokalizowane w dwóch miejscach – przy ul. Olimpijskiej 42 oraz Dziewulskiego 38 w Toruniu. W sumie do dyspozycji kierowców jest prawie 440 miejsc parkingowych!
 • Dla Torunia obowiązuje ostrzeżenie hydrologiczne I stopnia. Mogą wystąpić gwałtowne wzrosty stanów wód.
 • 1-2 czerwca 2024 r. w Toruniu rozegrana zostanie II runda Klubowego Pucharu Polski w pływaniu w płetwach.
 • W środę 29 maja 2024 r. znów mogą wystąpić burze z silnymi opadami deszczu i porywami wiatru. Apelujemy o ostrożność.
 • W dniu wyborów do Parlamentu Europejskiego, 9 czerwca 2024 r., osoby z niepełnosprawnością zamieszkałe na terenie miasta Torunia będą mogły skorzystać z bezpłatnych przewozów do i z lokali wyborczych w godz. 7:00-21:00. Organizatorem transportu jest Urząd Miasta Torunia.