W Toruniu o Polskich Markach Turystycznych | www.torun.pl

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

W Toruniu o Polskich Markach Turystycznych

Miasto
Data publikacji: 15 maja 2024
Autor: Małgorzata Litwin
Grupa gości na Bulwarze Filadelfijskim

15-17 maja 2024 r. w Toruniu przebywa z wizytą studyjną grupa przedstawicieli MSiT, POT oraz miast i miejsc w Polsce noszących miano Polskich Marek Turystycznych. Goście zwiedzają miasto i rozmawiają o najlepszych sposobach na zarzadzanie i promowanie destynacji turystycznych.

W 2019 r. Toruń dołączył do grona miast i miejsc wyróżnionych tytułem Polskiej Marki Turystycznej, przyznawanym przez Ministerstwo Sportu i Turystyki we współpracy z Polską Organizacją Turystyczną najważniejszym destynacjom turystycznym w Polsce. Celem projektu jest stworzenie katalogu najbardziej atrakcyjnych polskich regionów i szlaków turystycznych – marek turystycznych, które będą profesjonalnie zarządzane i promowane poprzez pakiet produktów turystycznych tworzących jedną, spójną całość. Projekt pn. "Polskie Marki Turystyczne" został wpisany do Strategii na Rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju.

W pierwszej edycji projektu wraz z Toruniem miano Polskiej Marki Turystycznej otrzymały: Beskidy, Kraina Lessowych Wąwozów (Kazimierz Dolny i okolice), Lublin i Śląsk Cieszyński. W kolejnych latach (2022 i 2023) do prestiżowego grona dołączyli: Poznań, Łódź, ENOTarnowskie, Jura Krakowsko-Częstochowska, Sopot, Roztocze i Kraina Górnej Odry.

Wszyscy laureaci otrzymują dostęp do zapewnionego przez MSiT wsparcia w postaci udziału w szkoleniach, doradztwa eksperckiego, organizacji audytów, wizyt studyjnych czy uczestnictwa w badaniach wizerunku. Toruń w minionych 5 latach skorzystał m.in. ze szkoleń dotyczących promocji i zarządzania marką, współorganizował wizyty studyjne dla dziennikarzy i touroperatorów oraz akcje promocyjne o zasięgu międzynarodowym i ogólnopolskim, uczestniczył też w projektach badawczych m.in. Mistery Client i badaniach ruchu turystycznego. Promował się także w mediach społecznościowych i na stronach internetowych projektu. Posiadanie tytułu "Polska Marka Turystyczna" umożliwia również uzyskanie dodatkowych punktów w trakcie oceny projektów składanych do MSiT, co w 2023 r. zaprocentowało uzyskaniem przez Lokalną Organizację Turystyczną Toruń wsparcia w wysokości 250 tys. zł na realizację projektu pn. Toruński Piernikowy Szlak Kulinarny.

Obecne spotkanie przedstawicieli Polskich Marek Turystycznych w Toruniu jest pierwszym w historii projektu, mającym na celu wymianę dobrych praktyk z zakresu promocji turystycznej, inicjację wspólnych projektów oraz podsumowania dotychczasowej współpracy. 17 maja zaplanowano m.in. szkolenie z zakresu komunikacji marketingowej, kształtowania percepcji marki i korzystania z nowoczesnych technik promocyjnych pod kierunkiem dr hab. Barbary Mróz-Gorgoń, prof. Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu. Oprócz spotkań roboczych w programie wizyty uczestników znalazło się zwiedzanie z przewodnikiem miasta i najważniejszych atrakcji turystycznych Torunia. W środę mieli okazję zobaczyć zrewitalizowany Bulwar Filadelfijski, wysłuchać prelekcji o tradycjach flisackich i skorzystać z rejsu łodziami po rzece.

W spotkaniu uczestniczą m.in.:

  • Bartłomiej Karolczyk - zastępca dyrektora Departamentu Turystyki MSiT;
  • Weronika Bijak – naczelnik Wydziału Programowania i Innowacyjności w Turystyce, MSiT;
  • Katarzyna Kryczało – ekspert Wydziału Programowania i Innowacyjności w Turystyce,
  • MSiT;
  • Barbara Mróz-Gorgoń – szkoleniowiec MSiT;
  • Anna Zabłocka-Sztyber - wicedyrektor Departamentu Wsparcia Rozwoju Turystyki POT;
  • Jacek Janowski - wicedyrektor Departamentu Wsparcia Rozwoju Turystyki POT;
  • Anna Cichońska – przedstawicielka Departamentu Wsparcia Rozwoju Turystyki POT;
  • Kacper Liszewski – przedstawiciel Departamentu Wsparcia Rozwoju Turystyki POT;
  • Beata Sawińska - prezes Kujawsko-Pomorskiej Organizacji Turystycznej;
  • Przedstawiciele miast i miejsc PMT

Rejs po Wiśle, fot. Wojtek Szabelski 

Zwiedzanie Torunia, fot. Agnieszka Bielecka

 

Najczęściej czytane aktualności

  • Miasto
    W piątek 26 lipca 2024 r. grupa pracowników odchodzących na emeryturę otrzymała od kierownictwa Urzędu podziękowania za długoletnią służbę na rzecz miasta Torunia.
  • Na zdjęciu: wysoki mężczyzna w okularach, po jego obu stronach stoją kobiety, starsza w białej koszuli, trzyma bukiet kwiarów
    Miasto
    Violetta Wieczerzak została dyrektorką centrum placówek opiekuńczo-wychowawczych „Młody Las”.
  • Na zdjęciu: Rynek Staromiejski z lotu ptaka, w centralnym punkcie gotycki ratusz
    Kultura, Miasto, Sport
    Mistrzowie improwizacji w Toruniu! Trwa Międzynarodowy Festiwal Improwizacji Teatralnej JO!, pełen niespodzianek i bezkresnej wyobraźni. Nieustająco zapraszamy też na Bulwar Filadelfijski, gdzie na Scenie Letniej przez całe wakacje dużo się dzieje muzycznie. Tam też w sobotę poznamy muzyczne Toruńskie Gwiazdy.
  • Na zdjeciu: bulwar przy Wiśle
    Drogi, Miasto
    Zatoczki dla dostawców, dodatkowe kosze na śmieci, tabliczki informacyjne – to kolejne zmiany na Bulwarze Filadelfijskim, które są odpowiedzią na zgłaszane przez mieszkańców, przedsiębiorców i turystów propozycje usprawnień.
  • Na zdjeciu: flaga tęczowa powiewa na tle niebieskiego nieba i szarych kamienic
    Miasto
    31 sierpnia 2024 r. ulicami toruńskiej starówki przejdzie piąty Toruński Marsz Równości. Patronat nad wydarzeniem objął Prezydent Torunia. – Mam nadzieję, że organizowany przez Państwa Marsz przyczyni się do propagowania postaw obywatelskich oraz idei równości i wolności – napisał w piśmie skierowanym do organizatorów Paweł Gulewski.
  • Na zdjęciu: grupa ludzi siedzi na krzesełkach i rozmawia
    Miasto
    Zgodnie z zapowiedziami, prezydent Paweł Gulewski zacieśnia współpracę z Radami Okręgów w Toruniu. - Wysyłam właśnie do przewodniczących Rad Okręgów pismo, do którego dołączone są wszystkie kontakty do osób, urzędników z poszczególnych działów, wydziałów, jednostek i spółek miejskich, które będą do ich dyspozycji – mówi Prezydent Torunia.
  • 27 lipca wszyscy będą mogli poznać laureatów plebiscytu Toruńskie Gwiazdy 2024! To już 19. edycja tego wydarzenia.
  • Mistrzowie improwizacji w Toruniu! Trwa Międzynarodowy Festiwal Improwizacji Teatralnej JO!, pełen niespodzianek i bezkresnej wyobraźni. Nieustająco zapraszamy też na Bulwar Filadelfijski, gdzie na Scenie Letniej przez całe wakacje dużo się dzieje muzycznie. Tam też w sobotę poznamy muzyczne Toruńskie Gwiazdy.
  • V Międzynarodowy Wyścig Kolarski Kobiet Śladami Królewny Anny Wazówny przejechał ulicami Torunia!
  • W związku z pracami drogowymi na ulicy Osiedlowej w Szembekowie w dniach 29-31 lipca 2024 r. (poniedziałek – środa) autobusy linii nr 123 kursować będą z ominięciem części przystanków.
  • Anielska Plaża powraca! Druga edycja widowiskowego święta siatkówki plażowej odbędzie się już 20-24 sierpnia 2024 r. na Błoniach Nadwiślańskich w Toruniu. Nocne mecze w efektownej oprawie będą wydarzeniem towarzyszącym 15. Bella Skyway Festival.
  • Zatoczki dla dostawców, dodatkowe kosze na śmieci, tabliczki informacyjne – to kolejne zmiany na Bulwarze Filadelfijskim, które są odpowiedzią na zgłaszane przez mieszkańców, przedsiębiorców i turystów propozycje usprawnień.
  • Zapraszamy na drugie wydarzenie z cyklu „Aqua & Music &Sport” w Aqua Toruń. W piątek 26 lipca 2024 r. czeka na Was mnóstwo atrakcji w basenach i wokół obiektu. Wstęp dla dzieci i młodzieży od 16:00 do 19:00 będzie bezpłatny.
  • W związku z odbywającym się w czwartek 25 lipca 2024 r. V Międzynarodowym Wyścigiem Kolarskim Kobiet Śladami Królewny Anny Wazówny całkowicie wyłączony z ruchu kołowego został Bulwar Filadelfijski.