W Toruniu o Polskich Markach Turystycznych | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

W Toruniu o Polskich Markach Turystycznych

Miasto
Data publikacji: 15 maja 2024
Autor: Małgorzata Litwin
Grupa gości na Bulwarze Filadelfijskim

15-17 maja 2024 r. w Toruniu przebywa z wizytą studyjną grupa przedstawicieli MSiT, POT oraz miast i miejsc w Polsce noszących miano Polskich Marek Turystycznych. Goście zwiedzają miasto i rozmawiają o najlepszych sposobach na zarzadzanie i promowanie destynacji turystycznych.

W 2019 r. Toruń dołączył do grona miast i miejsc wyróżnionych tytułem Polskiej Marki Turystycznej, przyznawanym przez Ministerstwo Sportu i Turystyki we współpracy z Polską Organizacją Turystyczną najważniejszym destynacjom turystycznym w Polsce. Celem projektu jest stworzenie katalogu najbardziej atrakcyjnych polskich regionów i szlaków turystycznych – marek turystycznych, które będą profesjonalnie zarządzane i promowane poprzez pakiet produktów turystycznych tworzących jedną, spójną całość. Projekt pn. "Polskie Marki Turystyczne" został wpisany do Strategii na Rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju.

W pierwszej edycji projektu wraz z Toruniem miano Polskiej Marki Turystycznej otrzymały: Beskidy, Kraina Lessowych Wąwozów (Kazimierz Dolny i okolice), Lublin i Śląsk Cieszyński. W kolejnych latach (2022 i 2023) do prestiżowego grona dołączyli: Poznań, Łódź, ENOTarnowskie, Jura Krakowsko-Częstochowska, Sopot, Roztocze i Kraina Górnej Odry.

Wszyscy laureaci otrzymują dostęp do zapewnionego przez MSiT wsparcia w postaci udziału w szkoleniach, doradztwa eksperckiego, organizacji audytów, wizyt studyjnych czy uczestnictwa w badaniach wizerunku. Toruń w minionych 5 latach skorzystał m.in. ze szkoleń dotyczących promocji i zarządzania marką, współorganizował wizyty studyjne dla dziennikarzy i touroperatorów oraz akcje promocyjne o zasięgu międzynarodowym i ogólnopolskim, uczestniczył też w projektach badawczych m.in. Mistery Client i badaniach ruchu turystycznego. Promował się także w mediach społecznościowych i na stronach internetowych projektu. Posiadanie tytułu "Polska Marka Turystyczna" umożliwia również uzyskanie dodatkowych punktów w trakcie oceny projektów składanych do MSiT, co w 2023 r. zaprocentowało uzyskaniem przez Lokalną Organizację Turystyczną Toruń wsparcia w wysokości 250 tys. zł na realizację projektu pn. Toruński Piernikowy Szlak Kulinarny.

Obecne spotkanie przedstawicieli Polskich Marek Turystycznych w Toruniu jest pierwszym w historii projektu, mającym na celu wymianę dobrych praktyk z zakresu promocji turystycznej, inicjację wspólnych projektów oraz podsumowania dotychczasowej współpracy. 17 maja zaplanowano m.in. szkolenie z zakresu komunikacji marketingowej, kształtowania percepcji marki i korzystania z nowoczesnych technik promocyjnych pod kierunkiem dr hab. Barbary Mróz-Gorgoń, prof. Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu. Oprócz spotkań roboczych w programie wizyty uczestników znalazło się zwiedzanie z przewodnikiem miasta i najważniejszych atrakcji turystycznych Torunia. W środę mieli okazję zobaczyć zrewitalizowany Bulwar Filadelfijski, wysłuchać prelekcji o tradycjach flisackich i skorzystać z rejsu łodziami po rzece.

W spotkaniu uczestniczą m.in.:

  • Bartłomiej Karolczyk - zastępca dyrektora Departamentu Turystyki MSiT;
  • Weronika Bijak – naczelnik Wydziału Programowania i Innowacyjności w Turystyce, MSiT;
  • Katarzyna Kryczało – ekspert Wydziału Programowania i Innowacyjności w Turystyce,
  • MSiT;
  • Barbara Mróz-Gorgoń – szkoleniowiec MSiT;
  • Anna Zabłocka-Sztyber - wicedyrektor Departamentu Wsparcia Rozwoju Turystyki POT;
  • Jacek Janowski - wicedyrektor Departamentu Wsparcia Rozwoju Turystyki POT;
  • Anna Cichońska – przedstawicielka Departamentu Wsparcia Rozwoju Turystyki POT;
  • Kacper Liszewski – przedstawiciel Departamentu Wsparcia Rozwoju Turystyki POT;
  • Beata Sawińska - prezes Kujawsko-Pomorskiej Organizacji Turystycznej;
  • Przedstawiciele miast i miejsc PMT

Rejs po Wiśle, fot. Wojtek Szabelski 

Zwiedzanie Torunia, fot. Agnieszka Bielecka

 

Najczęściej czytane aktualności

  • Inwestycje, Miasto
    Prezydent Paweł Gulewski wręczył klucze rodzinom uprawnionym do wynajęcia lokalu mieszkalnego w budynku przy ul. Rolniczej 5-5A/7-7A w Toruniu. W budynku mieszczą się łącznie 72 mieszkania.
  • Na zdjęciu: widok na ulicę, pośrodku której biegnie linia tramwajowa, w tle duży biały budynek urzędu marszałkowskiefo
    Drogi, Miasto
    W poniedziałek 15 lipca 2024 r. wprowadzona została czasowa zmiana w organizacji ruchu w centrum miasta.
  • Na zdjęciu: kolarki jadą na rowerach w wyścigu, obok mury gotyckie Torunia
    Drogi, Miasto, Sport
    25 lipca 2024 roku (czwartek) odbędzie się V Międzynarodowy Wyścig Kolarski Kobiet Śladami Królewny Anny Wazówny. Zmiany w organizacji ruchu zostaną wprowadzone w dniu wydarzenia od godziny 0:00 do 20:00.
  • Na zdjeciu: prace budowlane na terenie zieleni
    Miasto
    Poniżej zamieszczamy list z apelem, który skierował prezydent Paweł Gulewski do Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków, Sambora Gawińskiego.
  • Na zdjęciu: dwóch mężczyzn trzyma koszulkę hokeisty z numerem "Sto"
    Miasto, Sport
    Doktor Wiktor Cajsel został nowym prezesem Klubu Sportowego Toruń Hokejowa SA. Jak zapowiedział, pierwszym działaniem, jakie podejmie, będzie przeprowadzenie audytu w spółce.
  • Na zdjęciu: skoszona trawa złożona na taczce
    Eko, Miasto
    Posiadacze ogrodów i działek doskonale zdają sobie sprawę, że ich pielęgnacja wiąże się z powstawaniem tzw. odpadów zielonych. Nie można się ich pozbywać w dowolny sposób. Czym właściwie są odpady zielone i w jaki sposób je zagospodarować?
  • Za nami On The Move Music Festival. W ramach wydarzenia w Fosie Zamkowej zobaczyliśmy i usłyszeliśmy takich artystów jak Smolasty, Daria ze Śląska, Małpa, Rosalie i Vito Bambino.
  • Niedziela (14.07.2024 r.) w Toruniu zapowiada się burzowo. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenie I stopnia.
  • Łukasz „Małpa” Małkiewicz otrzymał Medal Thorunium. Było to pierwsze tego typu wyróżnienie przyznane przez Prezydenta Miasta Torunia Pawła Gulewskiego.
  • Toruń uczestniczy w naborze miast do projektu „Urban Lab – Miasto dla Młodych”.
  • Były góralskie pieśni, przysmaki i warsztaty. 12 lipca na Placu Dominikańskim odbył się piknik w góralskich rytmach.
  • W drugim kwartale 2025 roku pierwsi czytelnicy odwiedzą nowe wnętrza Książnicy Kopernikańskiej. Nowoczesny wielofunkcyjny budynek powstaje przy ul. Słowackiego w miejscu dawnej czytelni.
  • Poniżej zamieszczamy list z apelem, który skierował prezydent Paweł Gulewski do Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków, Sambora Gawińskiego.
  • W związku ze spodziewanymi intensywnymi opadami deszczu dla Torunia wydano ostrzeżenie hydrologiczne.