Usuwanie jemioły | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Usuwanie jemioły

Eko, Miasto
Data publikacji: 06 października 2020
Autor: Magdalena Winiarska
Prace na wysokości - wycinanie jemioły z koron drzew

Z 230 drzew w rejonie Bydgoskiego Przedmieścia i Rybaków usuwana jest jemioła - to kolejny etap działań, mających na celu ograniczenie jej występowania na terenie miasta.

Prace prowadzone są na terenie ograniczonym ulicami Aleja św. Jana Pawła II, J. Słowackiego, A. Tujakowskiego, Aleja 500-lecia i F. Chopina oraz z terenu Ogrodu Zoobotanicznego. Oprócz usunięcia jemioły wykonywane są także cięcia korekcyjne i redukcyjne wraz ze zdjęciem posuszu z części drzew oraz zabezpieczono 6 drzew specjalistycznymi wiązaniami elastycznymi. Ma to na celu poprawę stanu fitosanitarnego drzew, przedłużenie ich żywotności oraz zapewnienie większego bezpieczeństwa.

Usunięta jemioła zostanie przekazana myśliwym z Polskiego Związku Łowieckiego, mającym obwody łowieckie w bezpośrednim sąsiedztwie miasta. Bogata w witaminy i wapń jemioła stanowi wartościowy przysmak dla saren, jeleni i zajęcy.

Porośnięte jemiołą drzewa narażone są na osłabienie i pogorszenie stanu biologicznego, co w konsekwencji prowadzi do zagrożenia bezpieczeństwa i obumarcia. Moment krytyczny to okres suszy, kiedy zwiększa się deficyt wody w drzewie (oprócz wody i soli mineralnych pobiera również produkty fotosyntezy).

Wykonawcą zadania pn. „Pielęgnacja drzew w celu ograniczenia zasięgu jemioły pospolitej w otoczeniu Starówki, tj. w granicach historycznego układu urbanistycznego Bydgoskiego Przedmieścia i Rybaków w Toruniu” jest firma WYSOKO Kamil Karolak z Puszczykowa. Nadzór nad realizacją zadania pełni inspektor ds. zieleni z firmy Arlan Architekci Krajobrazu.

Fot. Wojtek Szabelski

Najczęściej czytane aktualności

  • Na zdjęciu: radni miasta Torunia na lata 2024-2029
    Miasto
    W czwartek 25 kwietnia 2024 r. w Sali Mieszczańskiej Ratusza Staromiejskiego odbyło się uroczyste wręczenie zaświadczeń o wyborze na Prezydenta Miasta Torunia i radnych Rady Miasta Torunia kadencji 2024-2029.
  • Kultura, Miasto
    W ramach niezwykłej majówki na Rynku Staromiejskim odbędą się plenerowe koncerty, kolejna edycja Święta Tańca, spektakle, warsztaty i uroczystości państwowe. To wszystko oraz wiele innych atrakcji czeka na mieszkańców i turystów podczas tegorocznej majówki w Toruniu, która odbędzie się od 30 kwietnia do 5 maja 2024 r., pod hasłem #zażywajkultury!...
  • Na zdjęciu: ubrany w garnitur prezydent Michał Zaleski, trzyma w ręce teczkę i idzie chodnikiem wzdłuż zieleni
    Miasto
    Michał Zaleski podsumowuje lata 2002-2024, kiedy pełnił funkcję Prezydenta Miasta Torunia.
  • Nowy Prezydent Torunia - Paweł Gulewski
    Miasto
    7 maja 2024 r. w Ratuszu Staromiejskim odbędzie się Uroczysta Sesja Rady Miasta Torunia, podczas której zaprzysiężony zostanie nowy Prezydent Miasta Torunia - Paweł Gulewski. Tego dnia swoje ślubowania złożą także radni Rady Miasta Torunia na lata 2024-2029.
  • Dołącz do GreenLab Toruń!
    Eko, Miasto
    Chcesz mieć wpływ na zarządzanie zielenią i ochroną środowiska w Toruniu? Dołącz do zespołu drugiej edycji GreenLab Toruń!
  • Komunikacja miejska w długi weekend
    Miasto, MZK
    W wydłużony majowy weekend w Toruniu inaczej będzie funkcjonowała komunikacja miejska. Poniżej publikujemy zmiany.
  • - W czwartek od godz. 12:00 do godz. 19:00 na terenie miasta Toruń i powiatu toruńskiego prognozowane są burze, którym miejscami będą towarzyszyć silne opady deszczu od 10 mm do 20 mm oraz porywy wiatru do 75 km/h. Możliwe opady gradu - poinformowało Toruńskie Centrum Zarządzania Kryzysowego.
  • Michał Zaleski podsumowuje lata 2002-2024, kiedy pełnił funkcję Prezydenta Miasta Torunia.
  • W czwartek 2 maja 2024 r. kasa biletowa Miejskiego Zakładu Komunikacji przy ul. Sienkiewicza 24/26 będzie czynna w godz. 6.00 – 13.30. Pozostałe kasy będą nieczynne.
  • 23 kwietnia 2024 roku Szkoła Podstawowa nr 35 w Toruniu nosząca imię Polskich Olimpijczyków, obchodziła swoje święto. Gościem honorowym uroczystości był Sławomir Kruszkowski – torunianin, olimpijczyk, a także Radny Miasta Torunia.
  • Ponad 300 liderów sieci dostaw i produkcji przyjechało do Torunia, by rozmawiać o przyszłości swoich branż. Od 24 do 25 kwietnia 2024 r. potrwa konferencja „Trendownia” - jedno z ważniejszych spotkań branży logistycznej w Polsce. Podczas wydarzenia prezentowana jest oferta inwestycyjna miasta, którą przygotowało Centrum Wsparcia Biznesu w Toruniu.
  • Anne Weber i Zbigniew Rokita to tegoroczni laureaci Nagrody Miast Partnerskich Torunia i Getyngi im. S. B. Lindego przyznawanej od 1996 r. przez władze miejskie dwóch zaprzyjaźnionych miast Torunia i Getyngi.
  • Zbliża się długi weekend majowy. Warto wiedzieć, jak w dniach 29 kwietnia - 4 maja 2024 r. będzie funkcjonować Urząd Miasta Torunia.
  • Bartosz Frankowski, sędzia piłkarski z Torunia, znalazł się wśród pięciu Polaków, którzy będą prowadzić mecze na Mistrzostwach Europy. Torunianin będzie odpowiedzialny za system VAR.