"Unplugged" i "Debata" w toruńskich szkołach | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

"Unplugged" i "Debata" w toruńskich szkołach

Miasto
Data publikacji: 06 grudnia 2023
Autor: Marcin Pryka

Stowarzyszenie Lawendowe Wzgórza zakończyło niezwykle ważny etap w Szkołach Podstawowych w Toruniu! Od 18 września 2023 r. trwała realizacja programów rekomendowanych "Unplugged" i "Debata", które mają ogromne znaczenie dla edukacji toruńskiej młodzieży.

Dzięki wsparciu Gminy Miasta Toruń w wysokości 36.000 zł Stowarzyszenie zrealizowało 10 edycji programu "Unplugged". Stowarzyszenie zakończyło realizację projektu, a cenne informacje zdobyli uczniowie:

 • Szkoły Podstawowej nr 18 im. Arkadego Fiedlera,
 • Szkoły Podstawowej nr 2 im. Adama Mickiewicza,
 • Szkoły Podstawowej nr 11 im. Pabla Nerudy,
 • Szkoły Podstawowej nr 23 im. Kawalerów Orderu Uśmiechu,
 • Szkoły Podstawowej nr 31 im. gen. Józefa Hallera.

Podczas pierwszych lekcji, młodzież dowiedziała się, że istnieją różne czynniki, które wpływają na to, dlaczego ludzie sięgają po używki. Czynniki te obejmują zarówno działanie i oczekiwania dotyczące działania używek, czynniki środowiskowe, społeczne, jak i osobiste. Jedna z lekcji skupiła się na tematyce palenia papierosów. Warto było zastanowić się, dlaczego ludzie palą, nawet jeśli wiedzą o szkodliwych skutkach dla zdrowia. Rozwiązując test na temat palenia i tytoniu, większość uczniów była zaskoczona faktami dotyczącymi szkodliwości papierosów elektronicznych i biernego palenia.

Kolejne spotkanie poświęcone było asertywności. Część uczniów miała trudności z rozróżnieniem reakcji asertywnej od reakcji uległej, a większość nie potrafiła podać przykładów odmów w sytuacjach, gdy ktoś proponuje im palenie papierosa lub picie alkoholu. To wskazuje na potrzebę budowania umiejętności asertywnego wyrażania swoich stanowisk. Podczas kolejnych lekcji, uczniowie dowiedzieli się o skutkach i zagrożeniach związanych z zażywaniem alkoholu, a także zdobyli wiedzę o narkotykach, ze szczególnym uwzględnieniem marihuany i dopalaczy. Kolejna lekcja skoncentrowała się na kwestiach radzenia sobie z problemami, co jest niezwykle ważne dla uczniów. To czas, gdy mogli podzielić się swoimi problemami i dowiedzieć się, jakie zdrowe strategie mogą zastosować w radzeniu sobie z nimi.

Program "Debata" to kolejna istotna inicjatywa, wspierana przez Gminę Miasta Toruń w wysokości 9.000 zł, dzięki czemu udało się przeprowadzić 9 edycji tego programu, a wartościowe wiadomości pozyskali uczniowie z:

 • Szkoły Podstawowej nr 18 im. Arkadego Fiedlera,
 • Szkoły Podstawowej nr 2 im. Adama Mickiewicza,
 • Szkoły Podstawowej nr 11 im. Pabla Nerudy,
 • Szkoły Podstawowej nr 23 im. Kawalerów Orderu Uśmiechu,
 • Szkoły Podstawowej nr 31 im. gen. Józefa Hallera,
 • Szkoły Podstawowej nr 17 im gen. Józefa Bema.

Celem było przede wszystkim wypracowanie świadomości na temat szkód związanych z piciem alkoholu. Uczestnicy, którzy są po warsztatach dowiedzieli się, czym jest alkohol i uzależnienie, zrozumieli korzyści i straty związane z piciem alkoholu przez dorosłych oraz nabierali świadomości, że nie warto ryzykować zdrowia i życia sięgając po alkohol w młodym wieku.

Jednym z ważnych wniosków jest to, że młodzież musi zdawać sobie sprawę, na co ma wpływ, a co jest poza ich obszarem działania. Ważne jest także zrozumienie, że nie zawsze to, co usłyszymy od innych, odzwierciedla prawdę o nas samych w kontekście oceny innych osób. Udział w programie „Unplugged” oraz „Debata" to szansa na zdobycie kluczowych umiejętności i wiedzy, która pomaga naszym uczniom w podejmowaniu świadomych i zdrowych decyzji.

Gmina Miasta Toruń wsparła te ważne inicjatywy edukacyjne.

#Edukacja #Unplugged #Debata #Toruń #WsparcieGminy

Zobacz wydarzenia kopernikańskie

Twarz Mikołaja Kopernika i napis: 550. rocznica urodzin Mikołaja Kopernika  


  

Najczęściej czytane aktualności

 • Protest rolników - będą problemy z komunikacją miejską
  Miasto, MZK
  Na najbliższy czwartek i piątek (29 lutego i 1 marca br.) planowane są kolejne protesty rolników. Z tego powodu należy spodziewać się problemów w funkcjonowaniu miejskiej komunikacji autobusowej, zwłaszcza na liniach podmiejskich 111 i 112.
 • 25 lat Polski w NATO - koncert
  Kultura, Miasto
  Od 1 marca 2024 r. będzie można odebrać bezpłatne wejściówki na koncert muzyki filmowej, musicalowej i popularnej „25 lat Polski w NATO”.
 • Na zdjęciu: jezdnia, a na niej jedzie samochód
  Drogi, Miasto
  Miejski Zarząd Dróg w Toruniu poszukuje wykonawcy remontu ulicy Grudziądzkiej. Zainteresowane firmy mogą składać swoje oferty do 14 marca 2024 r.
 • Spotkanie z Wojewodą Kujawsko-Pomorskim
  Miasto
  28 lutego 2024 r. Urząd Miasta Torunia odwiedził nowy Wojewoda Kujawsko-Pomorski – Michał Sztybel. Towarzyszył mu pełnomocnik ds. samorządowych Rafał Rospenda. Spotkał się z nimi Prezydent Torunia Michał Zaleski.
 • Mapa przestawia objazd ulicami Podgórną i Wiązową
  Drogi, Miasto
  We wtorek 5 marca 2024 r. rozpocznie się przebudowa skrzyżowania Podgórnej z ul. Wiązową. Za dwa miesiące w tym miejscu powstanie wyniesione skrzyżowanie.
 • Konsul Generalny Chin odwiedził Toruń
  Miasto
  Fan Xiaodong – Konsul Generalny Chińskiej Republiki Ludowej w Gdańsku, wicekonsul Jianfu Xiao oraz Changlin Mar, inicjator toruńskich kontaktów z chińskim miastem Guilin gościli w Urzędzie Miasta Torunia. Spotkał się z nimi Prezydent Torunia Michał Zaleski. Przypomnijmy, że od 2010 roku Toruń ma podpisaną umowę partnerską z chińskim miastem Guilin...
 • 7 kwietnia 2024 r. odbędą się wybory samorządowe, w których wybieramy radnych do rad gmin, rad powiatów, sejmików województw oraz wójtów, burmistrzów i prezydentów miast.
 • Ruszyła nowa edycja programu grantowego "Zielona Ławeczka". Akcja skierowana jest do grup sąsiedzkich z miast powyżej 10 tysięcy mieszkańców.
 • Siedemnaście medali zdobyli sportowcy z Torunia w 33. Halowych Mistrzostwach Polski w Lekkiej Atletyce Masters. Zawody odbyły się 24 lutego 2024 r. w Arenie Toruń z udziałem ponad 500 zawodniczek i zawodników.
 • Na najbliższy czwartek i piątek (29 lutego i 1 marca br.) planowane są kolejne protesty rolników. Z tego powodu należy spodziewać się problemów w funkcjonowaniu miejskiej komunikacji autobusowej, zwłaszcza na liniach podmiejskich 111 i 112.
 • W Światowym Dniu Organizacji Pozarządowych, 27 lutego 2024 r. w Dworze Artusa reprezentanci 140 organizacji odebrali umowy na realizację swoich projektów.
 • Odliczamy dni do uruchomienia roweru miejskiego. Startujemy w najbliższy piątek, 1 marca!
 • 1 marca 2024 r. o godz. 12:00 przy pomniku w al. Solidarności odbędą się uroczystości patriotyczne upamiętniające Żołnierzy Wyklętych.
 • „Bezpieczeństwo osób starszych” – konferencja pod tym tytułem odbyła się 26 lutego 2024 r. w Młodzieżowym Domu Kultury.