Unijne pieniądze na Sz. Bydgoską i Sz. Lubicką | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Unijne pieniądze na Sz. Bydgoską i Sz. Lubicką

Data publikacji: 02 czerwca 2005
Autor: admin_vobacom


1 czerwca 2005 r. w Ministerstwie Infrastruktury w Warszawie prezydent Torunia Michał Zaleski podpisał umowy na dofinansowanie modernizacji dwóch ważnych inwestycji drogowych w Toruniu: Sz. Lubickiej i Sz. Bydgoskiej.

Modernizacja obu tych tras wylotowych z miasta rozpocznie się w tym roku. Pieniądze na ten cel będą pochodziły aż w 75% z dotacji unijnych, przyznanych Toruniowi w ramach Sektorowego Programu Operacyjnego Transport (SPOT). Rozbudowa Sz. Bydgoskiej przewiduje prace na odcinku od Polchemu do granic administracyjnych miasta, a rozbudowa Sz. Lubickiej od skrzyżowania z ul. Olsztyńską przez Strugę Lubicką do węzła autostradowego Lubicz (zadanie pierwsze obejmuje odcinek od skrzyżowania z ul. Olsztyńską do strugi Lubickiej).

Podpisane umowy na dofinansowanie strategicznych toruńskich inwestycji drogowych wieńczą formalnie starania miasta o to, by inwestycje te zostały wsparte ze źródeł zewnętrznych. To duży sukces, bo gra szła o wielkie pieniądze. Dzięki wsparciu unijnemu miasto uzyskało pomoc 41,7 mln zł na prace przy Sz. Lubickiej oraz 10 mln zł przy Sz. Bydgoskiej.

W pierwszej kolejności drogowcy pojawią się przy Sz. Bydgoskiej. MZD zakończyło już nabór ofert w przetargu na to zadanie. Plac budowy zostanie oddany wykonawcy w połowie czerwca br. W pierwszej połowie czerwca zostanie poza tym ogłoszony przetarg na modernizację Sz. Lubickiej. Miasto posiada już stosowną dokumentację tego zadania włącznie z pozwoleniem na budowę.

Inną inwestycją drogową, do której przygotowują się miejskie służby komunalne, jest rozbudowa Traktu Leśnego w stronę Małgorzatowa. Na początku lipca mija czas składania do Urzędu Marszałkowskiego wniosków o dofinansowanie tej inwestycji. Miasto posiada już dokumentację z nią związaną i złoży wniosek o dofinansowanie we właściwym czasie.

Najczęściej czytane aktualności

  • Kultura, Miasto
    W dniu Święta Konstytucji 3 Maja toruński Rynek Staromiejski po raz kolejny stał się miejscem szczególnych wydarzeń. - To najpiękniejsze i najradośniejsze polskie święto przeżywamy w samym sercu Torunia, na terenie Zespołu Staromiejskiego wpisanego na Listę Światowego Dziedzictwa Kultury UNESCO - podkreślił prezydent Torunia Michał Zaleski....
  • Kultura, Miasto
    Jednym z wydarzeń tegorocznej majówki był niezwykły koncert patriotyczny pt. "3 majowa Symfonia Wolności" zorganizowany przez Fundację Kraj Wspaniały na terenie przepięknego parku w Brąchnówku.
  • Kultura, Miasto
    Medale Thorunium, Statuetki Herbu Torunia, Statuetki Toruńskiego Flisaka oraz Medale Pamiątkowe Roku Mikołaja Kopernika zostały wręczone osobom zasłużonym dla miasta. Uroczystość odbyła się 2 maja 2024 r. w Ratuszu Staromiejskim.
  • Miasto, Sport
    Toruński Apator pokonał (3.05.2024 r.) na Motoarenie drużynowego wicemistrza Polski Spartę Wrocław 52:38. Na Motoarenie zasiadło prawie 14 tysięcy widzów.
  • Kultura, Miasto
    Koncert „Zaucha Serca Bicie” wieczorową porą zakończył toruńskie obchody Święta Konstytucji 3 Maja (3.05.2024 r.). Na scenie wystąpili wybitni artyści: Ania Karwan, Ewa Abart, Mateusz Wiśniewski, Dodo Jaszczyńska oraz Paweł Wolsztyński.
  • Kultura, Miasto
    Uroczystości z udziałem wojska i pełen licznych atrakcji piknik patriotyczny - w ten sposób Toruń obchodził w tym roku Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej. - Biało-czerwonymi flagami zdobimy toruńskie domy, patrzymy na nie z dumą i z uznaniem dla dziedzictwa narodowego naszego miasta i kraju - mówił prezydent Torunia Michał Zaleski.
  • Medale Thorunium, Statuetki Herbu Torunia, Statuetki Toruńskiego Flisaka oraz Medale Pamiątkowe Roku Mikołaja Kopernika zostały wręczone osobom zasłużonym dla miasta. Uroczystość odbyła się 2 maja 2024 r. w Ratuszu Staromiejskim.
  • Uroczystości z udziałem wojska i pełen licznych atrakcji piknik patriotyczny - w ten sposób Toruń obchodził w tym roku Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej. - Biało-czerwonymi flagami zdobimy toruńskie domy, patrzymy na nie z dumą i z uznaniem dla dziedzictwa narodowego naszego miasta i kraju - mówił prezydent Torunia Michał Zaleski.
  • Na inaugurację tegorocznego festiwalu Probaltica na Rynku Staromiejskim w Toruniu wystąpiła jazzowa orkiestra Kaunas Bigbandas z naszego miasta partnerskiego - Kowna. Następnie, w rocznicę przystąpienia do UE muzycy z krajów bałtyckich spotkali się w Toruniu i wspólnie zagrali IX Symfonię L. van Beethovena wraz z Hymnem Unii Europejskiej.
  • 2 maja 2024 r. po raz 20. obchodzimy Święto Flagi Rzeczypospolitej Polskiej.
  • Na Rynku Staromiejskim odbyło się wydarzenie z okazji 20. rocznicy wstąpienia Polski do Unii Europejskiej, podczas którego licznie zgromadzeni torunianie i przybyli do Torunia goście wspólnie z Chórem Akademickim Uniwersytetu Mikołaja Kopernika odśpiewali hymn UE pt. „Oda do radości”.
  • Tuż przed majówką miasto uruchomiło w Toruniu fontanny miejskie. Wracają także widowiskowe pokazy wieczorne na fontannie Cosmopolis przy Fosie Staromiejskiej.
  • We wtorek 30 kwietnia 2024 r. w Komendzie Miejskiej PSP w Toruniu odbył się uroczysty apel z okazji przyjęcia obowiązków Komendanta Miejskiego PSP w Toruniu przez bryg. Sławomira Grudzińskiego.
  • Nowe podłogi i balustrady - zakończył się remont tarasu widokowego przy ul. Majdany.