Ulica Toruńska powstała w Kownie | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Ulica Toruńska powstała w Kownie

Miasto
Data publikacji: 18 września 2023
Autor: Marcin Pryka

Z okazji piątej rocznicy współpracy miast partnerskich Rada Samorządu Miasta Kowna dnia 18 lipca 2023 r. nadała jednej z reprezentacyjnych ulic Kowna nazwę Ulica Toruńska.

Kowno - drugie pod względem liczby mieszkańców miasto Litwy i największy ośrodek przemysłowy - jest miastem partnerskim Torunia od 2018 r. 16 lutego 2018 r. podczas wizyty toruńskiej delegacji na Litwie, prezydent Torunia Michał Zaleski podpisał umowę partnerską między Toruniem a Kownem. Tym samym dwunasty wspaniały ośrodek stał się miastem partnerskim Torunia.

W ostatnim czasie na biurko prezydenta Michała Zaleskiego trafiło pismo mera Kowna Visvaldasa Matijosaitisa: - W tym roku obchodziliśmy doniosłą okazję, jaką była 5. rocznica współpracy naszych miast i z wielką radością ponownie przesyłam serdeczne pozdrowienia i najlepsze życzenia z Kowna. Z wielką przyjemnością informuję, że dla uczczenia naszej trwałej przyjaźni i współpracy, Rada Miasta Kowna podjęła jednomyślną decyzję o znaczącym uhonorowaniu Torunia. Z wielką radością informuję, że jedna z reprezentacyjnych ulic Kowna otrzyma nazwę "Toruń Street/Ulica Toruńska" - napisał Visvaldas Matijosaitis.

Mer Kowna w swoim piśmie podkreślił, że ten gest symbolizuje głęboką więź między społecznościami, ale także służy jako "namacalne przypomnienie owocnego partnerstwa, które rozkwitło w ciągu ostatnich kilku lat." - Nasze miasta współpracowały ramię w ramię, aby wspierać wymianę kulturalną, rozwijać więzi gospodarcze i promować wzajemne zrozumienie - dodał i jednocześnie zaprosił prezydenta Torunia Michała Zaleskiego do odwiedzenia Kowna w najbliższej przyszłości.

- Jeszcze raz, Drogi Przyjacielu, wyrażam serdeczną wdzięczność za rozkwitającą między nami przyjaźń i proszę o przyjęcie wyrazów najwyższego uznania - napisał mer Kowna Visvaldas Matijosaitis.

Najczęściej czytane aktualności

 • Miasto
  Uroczyste ślubowanie na sztandar miasto zakończyło 17 czerwca 2024 r. służbę przygotowawczą 6 nowych pracowników Urzędu Miasta Torunia.
 • Plac 4 czerwca 1989 r. po zdemonotowaniu barierek wokół terenu inwestycji w poniedziałek 17 czerwca 2024 r. Fot. Małgorzata Litwin
  Miasto
  Komunikat w sprawie czasowego wstrzymania prac ziemnych w rejonie Alei Solidarności i ul. Wały gen. Sikorskiego.
 • Kultura, Miasto
  Święto Miasta zbliża się wielkimi krokami! W dniach 20 – 24 czerwca na torunian czeka cały szereg atrakcji, dzięki którym świętowanie urodzin Torunia stanie się jeszcze przyjemniejsze.
 • Miasto, Sport
  18 czerwca 2024 r. na Stadionie Miejskim przy ul. Bema odbędzie się 46. Memoriał Grzegorza Duneckiego – patrona obiektu.
 • Eko, Kultura, Miasto
  Na kocykach, leżakach i matach piknikowych posłuchaliśmy muzyki i wspólnie odpoczywaliśmy w parku na Bydgoskim Przedmieściu.
 • Plakat festiwalu z rozetą witrażową na czerwonym tle
  Kultura, Miasto
  W Toruniu rozpoczął się 28. Międzynarodowy Festiwal Nova Muzyka i Architektura. Wstęp na część wydarzeń jest bezpłatny.
 • 17 czerwca 2024 r. w Centrum Szkolenia Artylerii i Uzbrojenia im. gen. J. Bema odbyła się uroczystość objęcia obowiązków komendanta Centrum przez płk. Romana Piotrowskiego.
 • Serdecznie zapraszamy na recital fortepianowy włoskiego pianisty, Sandro Ivo Bartoli, który będzie gościem w Zespole Szkół Muzycznych w Toruniu w dniach 19-20 czerwca 2024 r.
 • Komunikat w sprawie czasowego wstrzymania prac ziemnych w rejonie Alei Solidarności i ul. Wały gen. Sikorskiego.
 • Według raportu Głównego Urzędu Statystycznego, Toruń znalazł się wśród miast z najmniejszym udziałem osób narażonych na hałas w ciągu doby.
 • 18 czerwca 2024 r. na Stadionie Miejskim przy ul. Bema odbędzie się 46. Memoriał Grzegorza Duneckiego – patrona obiektu.
 • 14 czerwca 2024 r. piłkarska reprezentacja Urzędu Miasta Torunia i jednostek organizacyjnych Gminy Miasta Toruń wzięła udział w IX Piłkarskim Turnieju Samorządowców Województwa Kujawsko-Pomorskiego o Puchar Marszałka – Waganiec 2024.
 • Kościół św. Szczepana obchodzi swoje 120-lecie. Uroczystości z tej okazji odbyły się 16 czerwca 2024 r.
 • Anne Weber z Niemiec i Zbigniew Rokita z Polski – to laureaci Nagrody Miast Partnerskich Torunia i Getyngi im. S.B. Lindego w 2024 r. Nagrody odebrali 16 czerwca 2024 r. podczas uroczystości w Ratuszu Staromiejskim.