Ulica Toruńska powstała w Kownie | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi

Ulica Toruńska powstała w Kownie

Miasto
Data publikacji: 18 września 2023
Autor: Marcin Pryka

Zgłoś swój projekt na stronie esk2029.pl

Z okazji piątej rocznicy współpracy miast partnerskich Rada Samorządu Miasta Kowna dnia 18 lipca 2023 r. nadała jednej z reprezentacyjnych ulic Kowna nazwę Ulica Toruńska.

Kowno - drugie pod względem liczby mieszkańców miasto Litwy i największy ośrodek przemysłowy - jest miastem partnerskim Torunia od 2018 r. 16 lutego 2018 r. podczas wizyty toruńskiej delegacji na Litwie, prezydent Torunia Michał Zaleski podpisał umowę partnerską między Toruniem a Kownem. Tym samym dwunasty wspaniały ośrodek stał się miastem partnerskim Torunia.

W ostatnim czasie na biurko prezydenta Michała Zaleskiego trafiło pismo mera Kowna Visvaldasa Matijosaitisa: - W tym roku obchodziliśmy doniosłą okazję, jaką była 5. rocznica współpracy naszych miast i z wielką radością ponownie przesyłam serdeczne pozdrowienia i najlepsze życzenia z Kowna. Z wielką przyjemnością informuję, że dla uczczenia naszej trwałej przyjaźni i współpracy, Rada Miasta Kowna podjęła jednomyślną decyzję o znaczącym uhonorowaniu Torunia. Z wielką radością informuję, że jedna z reprezentacyjnych ulic Kowna otrzyma nazwę "Toruń Street/Ulica Toruńska" - napisał Visvaldas Matijosaitis.

Mer Kowna w swoim piśmie podkreślił, że ten gest symbolizuje głęboką więź między społecznościami, ale także służy jako "namacalne przypomnienie owocnego partnerstwa, które rozkwitło w ciągu ostatnich kilku lat." - Nasze miasta współpracowały ramię w ramię, aby wspierać wymianę kulturalną, rozwijać więzi gospodarcze i promować wzajemne zrozumienie - dodał i jednocześnie zaprosił prezydenta Torunia Michała Zaleskiego do odwiedzenia Kowna w najbliższej przyszłości.

- Jeszcze raz, Drogi Przyjacielu, wyrażam serdeczną wdzięczność za rozkwitającą między nami przyjaźń i proszę o przyjęcie wyrazów najwyższego uznania - napisał mer Kowna Visvaldas Matijosaitis.

Zobacz wydarzenia kopernikańskie

Twarz Mikołaja Kopernika i napis: 550. rocznica urodzin Mikołaja Kopernika  


  

Najczęściej czytane aktualności

 • Na zdjęciu: dwaj żużlowcy na torze
  Miasto, Sport
  W sobotę 30 września 2023 roku czeka nas wielkie święto żużlowe. Na Motoarenie im. Mariana Rosego odbędzie się ostatni turniej tegorocznego cyklu Speedway Grand Prix. Za nami już dziewięć z nich, w tym dwie w Polsce, co oznacza, że pozostał tylko wielki finał.
 • Bulwar po kontroli NIK-u
  Miasto
  Najwyższa Izba Kontroli zakończyła kontrolę inwestycji dotyczącej zagospodarowania Bulwaru Filadelfijskiego w Toruniu. Pozytywnie oceniono przeprojektowanie pawilonów, przeprowadzenie postępowania konsultacyjnego oraz wydanie wymaganych decyzji i postanowień. Izba wskazała także obszary wymagające poprawy. Wśród nich konieczność powstania...
 • Kultura, Miasto
  Niesamowite podniebne show pojawi się w Toruniu już w dniach 29 i 30 września 2023 r. – piątek, sobota. W te dni, o godzinie 20:00 torunianie i turyści będą mieli okazję podziwiać spektakl EXIT podniebne widowisko artystyczne z okazji Roku Kopernikańskiego, który odbędzie się na Stadionie Miejskim im. Grzegorza Duneckiego przy ul. gen. Józefa Bema...
 • Miasto
  W Auli Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu 28 września 2023 r. odbywa się VII Forum Seniora, w którym udział bierze kilkuset uczestników z całego województwa kujawsko-pomorskiego.
 • Za długoletnie pożycie małżeńskie
  Miasto
  Kolejne toruńskie pary odebrały Medale za Długoletnie Pożycie Małżeńskie. Wręczył je 22 września 2023 roku w Ratuszu Staromiejskim Prezydent Torunia Michał Zaleski. Odznaczenia państwowe nadane zostały przez Prezydenta RP 10 parom, które w tym roku świętują 50- i 51-lecie zawarcia związku małżeńskiego. Razem z medalem jubilatom Prezydent Zaleski...
 • Bulwar Filadelfijski w Toruniu
  Inwestycje, Miasto
  Stanowisko Prezydenta Miasta Torunia ws. pokontrolnego wystąpienia Najwyższej Izby Kontroli dot. Bulwaru Filadelfijskiego w Toruniu.
 • Projekty rewitalizacji siedziby katów toruńskich oraz prac konserwacyjnych w kościele p.w. Św. Jakuba otrzymają dofinansowanie z Rządowego Programu Odbudowy Zabytków.
 • W Auli Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu 28 września 2023 r. odbywa się VII Forum Seniora, w którym udział bierze kilkuset uczestników z całego województwa kujawsko-pomorskiego.
 • Zaburzeniom związanym z FASD/FAS można w stu procentach zapobiec zachowując abstynencję w ciąży.
 • W sobotę 30 września 2023 roku czeka nas wielkie święto żużlowe. Na Motoarenie im. Mariana Rosego odbędzie się ostatni turniej tegorocznego cyklu Speedway Grand Prix. Za nami już dziewięć z nich, w tym dwie w Polsce, co oznacza, że pozostał tylko wielki finał.
 • Dokładnie 22 października 2023 r. maratończycy z całej Polski, upamiętniając 550. rocznicę narodzin Mikołaja Kopernika, wystartują na dystansie królewskim spod pomnika Kopernika.
 • Muzeum i hostel znalazły swoje miejsce na Dworcu Toruń Główny, który po metamorfozie odwiedzają nie tylko podróżni.
 • Muzeum Twierdzy Toruń, oddział Muzeum Okręgowego w Toruniu, zaprasza na kolejną, 17. odsłonę cyklu „Środowe spotkania z historią wojskowości”. W najbliższą środę (27 września 2023 r.) spotkamy się z Panem Miłoszem Rusieckim, pasjonatem lotnictwa i autorem rewelacyjnej książki pt. „Lotnicze obiekty Torunia 1908–1955. Obiekty aeronautyczne”.
 • Przez ostatnie 40 lat działał na rzecz toruńskiej kultury i edukował młodych. 27 września 2023 roku Prezydent Torunia Michał Zaleski spotkał się odchodzącym na emeryturę Zbigniewem Przybyszem. Spotkanie było okazją do wielu wspomnień i opowieści, ale przede wszystkim do podziękowań: - Dziekuję za Pana wieloletnią pracę na rzecz miasta, współpracę...