Ukwiecony Toruń | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi

Ukwiecony Toruń

Eko, Miasto
Data publikacji: 17 maja 2023
Autor: Magdalena Winiarska
Na zdjęciu: czerwone pelargonie na ul. Szerokiej

Jak co roku po „zimnej Zośce” ruszają nasadzenia kwiatów na terenie zespołu staromiejskiego.

Na przełomie maja i czerwca 2023 r. w najbardziej reprezentacyjnych punktach miasta pojawią się tysiące kwiatów w atrakcyjnych aranżacjach, w formie rabat czy wież. Nie zabraknie też łąk kwietnych.

Od 22 do 26 maja 2023 r. około 8500 roślin takich jak: begonia, szałwia, żeniszek, cineraria, aksamitek, wilec batatowy, petunia, irezyna zostanie nasadzonych w następujących lokalizacjach:

 • plac Teatralny - wyniesione rabaty kwiatowe,
 • ul. Chopina - rabata piernikowa,
 • rejon pomnika marszałka Józefa Piłsudskiego - „planety” na górce,
 • Ślimak Getyński - herb miasta partnerskiego,
 • plac Rapackiego - w rejonie Collegium Maximum i fontanny.

Nie zabraknie urokliwych konstrukcji kwietnikowych, jak wieże przy Łuku Cezara, pomniku Mikołaja Kopernika, na placu Teatralnym i Rynku Nowomiejskim czy wiszące ample w rejonie Rynku Staromiejskiego i zamku krzyżackiego i zestawy donic na ulicach Szerokiej i Podmurnej. Pojawią się także nowe wieże kwiatowe w 10 lokalizacjach – pod tablicami pamiątkowymi przy ul. Mostowej, Różanej, Piekary, Żeglarskiej, Ducha Świętego, Szczytnej, Szerokiej, Rynek Staromiejski. Łącznie na tych wszystkich obiektach zostanie nasadzonych ok. 2400 roślin, m.in. pelargonia, wilec batatowy w dwóch kolorach, begonia.

W pierwszym tygodniu czerwca z kolei rozpocznie się ukwiecanie placu 4 czerwca 1989 r., znajdującego się przy Muzeum Etnograficznym. Około 3000 roślin nasadzonych zostanie na prostokątnych rabatach (cineraria, rozplenica słoniowa, niecierpek), przy amforach (petunia) i pomniku Żołnierzy Wyklętych (biało-czerwone begonie).

Na terenie Zielonej Bramy Gotyckiej Starówki na powierzchni 1700 m kw. wysiane zostaną także łąki kwietne składające się z mieszanki roślin jednorocznych i wieloletnich takich jak: chaber, kosmos, len, mak, gipsówka, nagietek, maciejka, dalia, facelia, krwawnik, firletka, goździk, rumian, dziewanna, jaskier, złocień, jeżówka. To popularna i lubiana przez mieszkańców forma ukwiecenia Torunia. Pierwsze łąki kwietne powstały w mieście w 2020 r. na wniosek mieszkańców jako alternatywa do trawników.  Utworzone są z mieszanki kwitnących roślin miododajnych jednorocznych oraz wieloletnich, których główną rolą jest zwiększenie bioróżnorodności w mieście oraz ilości pokarmu dla owadów, w tym tak istotnych gatunków zapylających. Zatrzymują także wodę opadową bez szybkiego jej odparowywania z gruntu.

Fot. Adam Zakrzewski

Zobacz wydarzenia kopernikańskie

Twarz Mikołaja Kopernika i napis: 550. rocznica urodzin Mikołaja Kopernika  


  

Najczęściej czytane aktualności

 • Na zdjęciu: dzieci w strojach ludowych tańczą poloneza na boisku szkolnym
  Miasto
  Szkoła Podstawowa nr 1 obchodzi 140-lecie działalności. Uroczystości z tej okazji odbyły się 6 czerwca 2023 r.
 • Rondo przy Niesiołowskiego i Buszczyńskich gotowe
  Drogi, Miasto
  Na miesiąc przed planowanym terminem zakończyła się budowa ronda na skrzyżowaniu ulic Niesiołowskiego i Buszczyńskich. Zadanie zostało zrealizowane w ramach "Programu poprawy bezpieczeństwa pieszych i rowerzystów".
 • Na zdjęciu: kasztanowiec o imieniu Jeżyk, obok stoi kilkadziesiąt dzieci
  Eko, Miasto
  Kasztanowiec Jeżyk, rosnący przy ul. Łąkowej, znalazł się w finale konkursu Drzewo Roku 2023. Głosowanie trwa do końca czerwca 2023 r.
 • Tak się robi biznes „Made in Toruń” - Calla Flowers
  Biznes, Miasto
  Centrum Wsparcia Biznesu w Toruniu przygotowało cykl wideo prezentujący wybrane firmy wyróżnione toruńskim znakiem jakości.  „Tak się robi biznes Made in Toruń” ma charakter wizerunkowy. W kolejnym odcinku prezentujemy studio kwiatowe Calla Flowers. - To miejsce o niezwykłym klimacie i oferujące niebanalne kompozycje florystyczne. Wyjątkowe...
 • Miasto, Sport
  Piłkarze toruńskiej Elany już w czwartek 8 czerwca 2023 r. meczem z Pogonią Mogilno mogą przypieczętować awans do trzeciej ligi piłkarskich rozgrywek.
 • Na zdjęciu ulica Kopernika w Toruniu
  Drogi, Miasto
  Przed nami wydłużony weekend. Od czwartku 8 czerwca do niedzieli 11 czerwca 2023 r. ograniczony będzie wjazd w zachodnią część Zespołu Staromiejskiego. Na kierowców czekają parkingi zlokalizowane w bliskim sąsiedztwie starego miasta.
 • Na Stadionie Miejskim im. Grzegorza Duneckiego mogą odbywać się wydarzenia sportowe – każdej kategorii – tak zdecydował zarząd Polskiego Związku Lekkiej Atletyki.
 • Przed nami wydłużony weekend. Od czwartku 8 czerwca do niedzieli 11 czerwca 2023 r. ograniczony będzie wjazd w zachodnią część Zespołu Staromiejskiego. Na kierowców czekają parkingi zlokalizowane w bliskim sąsiedztwie starego miasta.
 • Oficyna kamienicy przy ul. Łaziennej 24A idzie pod młotek. Nieruchomość na toruńskiej starówce będzie można kupić w przetargu organizowanym przez Wydział Gospodarki Nieruchomościami w dn. 20 czerwca 2023 r.
 • W piątek 9 czerwca 2023 r. - po Bożym Ciele - kasa biletowa Miejskiego Zakładu Komunikacji przy ul. Sienkiewicza 24/26 będzie czynna w godz. 7:00-14:30. Pozostałe kasy będą nieczynne.
 • W poniedziałek 5 czerwca 2023 r., w 63. rocznicę śmierci gen. Józefa Hallera, przedstawiciele władz miasta złożyli kwiaty pod pomnikiem Honorowego Obywatela Torunia, dowódcy Frontu Pomorskiego, który w 1920 r. przyniósł miastu niepodległość. Toruński pomnik gen. Hallera znajduje się u wylotu ulicy Piastowskiej, którą 18 stycznia 1920 r....
 • 20 czerwca o godz. 11:00 zostanie przeprowadzony pierwszy przetarg na lokal mieszkalny przy ul. Słowackiego 51. Zgodnie z regulaminem I przetargu ustnego nieograniczonego na sprzedaż lokalu niemieszkalnego nr 10 powołana została komisja przetargowa. Przetarg odbędzie się 20 czerwca o godz. 11:00 w Wydziale Gospodarki Nieruchomościami Urzędu...
 • Wiele atrakcji czekało na najmłodszych podczas Art Pikniku, jaki odbył się z okazji Dnia Dziecka 4 czerwca 2023 r. na Błoniach Nadwiślańskich.
 • Wspólna wycieczka i piknik w leśnictwie Olek pod hasłem „Toruń na rowery 2023” przyciągnęły setki torunian na jednośladach. Szósta edycja największego rekreacyjnego wydarzenia sezonu rowerowego odbyła się w niedzielę 4 czerwca 2023 r.