Ukwiecony Toruń | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Ukwiecony Toruń

Eko, Miasto
Data publikacji: 17 maja 2023
Autor: Magdalena Winiarska
Na zdjęciu: czerwone pelargonie na ul. Szerokiej

Jak co roku po „zimnej Zośce” ruszają nasadzenia kwiatów na terenie zespołu staromiejskiego.

Na przełomie maja i czerwca 2023 r. w najbardziej reprezentacyjnych punktach miasta pojawią się tysiące kwiatów w atrakcyjnych aranżacjach, w formie rabat czy wież. Nie zabraknie też łąk kwietnych.

Od 22 do 26 maja 2023 r. około 8500 roślin takich jak: begonia, szałwia, żeniszek, cineraria, aksamitek, wilec batatowy, petunia, irezyna zostanie nasadzonych w następujących lokalizacjach:

 • plac Teatralny - wyniesione rabaty kwiatowe,
 • ul. Chopina - rabata piernikowa,
 • rejon pomnika marszałka Józefa Piłsudskiego - „planety” na górce,
 • Ślimak Getyński - herb miasta partnerskiego,
 • plac Rapackiego - w rejonie Collegium Maximum i fontanny.

Nie zabraknie urokliwych konstrukcji kwietnikowych, jak wieże przy Łuku Cezara, pomniku Mikołaja Kopernika, na placu Teatralnym i Rynku Nowomiejskim czy wiszące ample w rejonie Rynku Staromiejskiego i zamku krzyżackiego i zestawy donic na ulicach Szerokiej i Podmurnej. Pojawią się także nowe wieże kwiatowe w 10 lokalizacjach – pod tablicami pamiątkowymi przy ul. Mostowej, Różanej, Piekary, Żeglarskiej, Ducha Świętego, Szczytnej, Szerokiej, Rynek Staromiejski. Łącznie na tych wszystkich obiektach zostanie nasadzonych ok. 2400 roślin, m.in. pelargonia, wilec batatowy w dwóch kolorach, begonia.

W pierwszym tygodniu czerwca z kolei rozpocznie się ukwiecanie placu 4 czerwca 1989 r., znajdującego się przy Muzeum Etnograficznym. Około 3000 roślin nasadzonych zostanie na prostokątnych rabatach (cineraria, rozplenica słoniowa, niecierpek), przy amforach (petunia) i pomniku Żołnierzy Wyklętych (biało-czerwone begonie).

Na terenie Zielonej Bramy Gotyckiej Starówki na powierzchni 1700 m kw. wysiane zostaną także łąki kwietne składające się z mieszanki roślin jednorocznych i wieloletnich takich jak: chaber, kosmos, len, mak, gipsówka, nagietek, maciejka, dalia, facelia, krwawnik, firletka, goździk, rumian, dziewanna, jaskier, złocień, jeżówka. To popularna i lubiana przez mieszkańców forma ukwiecenia Torunia. Pierwsze łąki kwietne powstały w mieście w 2020 r. na wniosek mieszkańców jako alternatywa do trawników.  Utworzone są z mieszanki kwitnących roślin miododajnych jednorocznych oraz wieloletnich, których główną rolą jest zwiększenie bioróżnorodności w mieście oraz ilości pokarmu dla owadów, w tym tak istotnych gatunków zapylających. Zatrzymują także wodę opadową bez szybkiego jej odparowywania z gruntu.

Fot. Adam Zakrzewski

Najczęściej czytane aktualności

 • Tereny zielone w Toruniu
  Eko, Miasto
  Miasto Toruń kontynuuje lokalne opryski przeciwko meszkom i komarom. Sytuacja na terenach zielonych jest na bieżąco monitorowana.
 • Kultura, Miasto
  W ramach Święta Województwa Kujawsko-Pomorskiego w Toruniu odbędą się m.in. spotkanie młodych, rodzinny piknik kosmiczny pt. "Astrobaza Toruń" oraz wyjątkowy koncert "Pod wspólnym niebem" z udziałem znanych gwiazd.
 • Kultura, Miasto
  Już po raz kolejny mamy zaszczyt i przyjemność zaprosić wszystkich na wyjątkowy Dzień Dziecka – Michayland 2024, który odbędzie się w malowniczym parku na Bydgoskim Przedmieściu.
 • Komunikacja miejska na długi weekend
  Miasto, MZK
  W czasie wydłużonego weekendu (30 maja - 2 czerwca br.) w Toruniu inaczej będzie funkcjonowała komunikacja miejska.
 • Kultura, Miasto, Sport
  Wielkimi krokami zbliża się do nas najmilsze święto - Dzień Dziecka. Tradycyjnie Rada Okręgu Jakubskie-Mokre zaprasza do wspólnego świętowania i zabawy na terenie Muzeum Artylerii w Toruniu.
 • Kultura, Miasto
  Z okazji Dnia Dziecka, 1 czerwca 2024 r. Dział Edukacji Muzeum Okręgowego w Toruniu zaprasza do udziału w grze historycznej „Zakon szuka szpiega” przeznaczonej dla dzieci od 8 lat.
 • Już po raz kolejny mamy zaszczyt i przyjemność zaprosić wszystkich na wyjątkowy Dzień Dziecka – Michayland 2024, który odbędzie się w malowniczym parku na Bydgoskim Przedmieściu.
 • Z okazji Dnia Dziecka, 1 czerwca 2024 r. Dział Edukacji Muzeum Okręgowego w Toruniu zaprasza do udziału w grze historycznej „Zakon szuka szpiega” przeznaczonej dla dzieci od 8 lat.
 • W ramach Święta Województwa Kujawsko-Pomorskiego w Toruniu odbędą się m.in. spotkanie młodych, rodzinny piknik kosmiczny pt. "Astrobaza Toruń" oraz wyjątkowy koncert "Pod wspólnym niebem" z udziałem znanych gwiazd.
 • Rozpoczęły się nasadzenia kwiatów w centrum Torunia. Łącznie pojawi się tam ok. 11,5 tys. kwitnących roślin.
 • Korzyści płynące z programu „Cała Polska Strefą”, wyzwania związane z cyfryzacją i automatyzacją, wyniki najnowszego raportu Randstad oraz oferta działań probiznesowych Centrum Wsparcia Biznesu w Toruniu – to główne tematy Spotkania dla przedsiębiorców z sektora BPO, na które zapraszamy 4 czerwca 2024 r. do Restauracji Mio Piano w Toruniu.
 • Od 27 do 30 maja 2024 r. trwają konsultacje społeczne dotyczące projektu uchwały zmieniającej uchwałę w sprawie określenia zasad wyznaczania składu oraz zasad działania Komitetu Rewitalizacji na terenie Gminy Miasta Toruń.
 • Z okazji obchodzonego 27 maja Dnia Pracownika Samorządowego i Dnia Samorządu Terytorialnego życzenia urzędnikom składają prezydent Paweł Gulewski oraz przewodniczący Rady Miasta Łukasz Walkusz wraz z Radnymi.
 • Pani Päivi Maarit Laine, Ambasador Finlandii w Polsce odwiedziła Urząd Miasta Torunia. 27 maja 2024 r. spotkał się z nią Prezydent Paweł Gulewski. Była to pierwsza oficjalna wizyta Pani Ambasador w Toruniu. Towarzyszył jej Konsul Honorowy Finlandii w Toruniu, pan Tadeusz Pająk. Podczas rozmowy w Urzędzie Miasta Torunia Pan Prezydent wyraził...