Ukwiecony Toruń | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Ukwiecony Toruń

Eko, Miasto
Data publikacji: 17 maja 2023
Autor: Magdalena Winiarska
Na zdjęciu: czerwone pelargonie na ul. Szerokiej

Jak co roku po „zimnej Zośce” ruszają nasadzenia kwiatów na terenie zespołu staromiejskiego.

Na przełomie maja i czerwca 2023 r. w najbardziej reprezentacyjnych punktach miasta pojawią się tysiące kwiatów w atrakcyjnych aranżacjach, w formie rabat czy wież. Nie zabraknie też łąk kwietnych.

Od 22 do 26 maja 2023 r. około 8500 roślin takich jak: begonia, szałwia, żeniszek, cineraria, aksamitek, wilec batatowy, petunia, irezyna zostanie nasadzonych w następujących lokalizacjach:

  • plac Teatralny - wyniesione rabaty kwiatowe,
  • ul. Chopina - rabata piernikowa,
  • rejon pomnika marszałka Józefa Piłsudskiego - „planety” na górce,
  • Ślimak Getyński - herb miasta partnerskiego,
  • plac Rapackiego - w rejonie Collegium Maximum i fontanny.

Nie zabraknie urokliwych konstrukcji kwietnikowych, jak wieże przy Łuku Cezara, pomniku Mikołaja Kopernika, na placu Teatralnym i Rynku Nowomiejskim czy wiszące ample w rejonie Rynku Staromiejskiego i zamku krzyżackiego i zestawy donic na ulicach Szerokiej i Podmurnej. Pojawią się także nowe wieże kwiatowe w 10 lokalizacjach – pod tablicami pamiątkowymi przy ul. Mostowej, Różanej, Piekary, Żeglarskiej, Ducha Świętego, Szczytnej, Szerokiej, Rynek Staromiejski. Łącznie na tych wszystkich obiektach zostanie nasadzonych ok. 2400 roślin, m.in. pelargonia, wilec batatowy w dwóch kolorach, begonia.

W pierwszym tygodniu czerwca z kolei rozpocznie się ukwiecanie placu 4 czerwca 1989 r., znajdującego się przy Muzeum Etnograficznym. Około 3000 roślin nasadzonych zostanie na prostokątnych rabatach (cineraria, rozplenica słoniowa, niecierpek), przy amforach (petunia) i pomniku Żołnierzy Wyklętych (biało-czerwone begonie).

Na terenie Zielonej Bramy Gotyckiej Starówki na powierzchni 1700 m kw. wysiane zostaną także łąki kwietne składające się z mieszanki roślin jednorocznych i wieloletnich takich jak: chaber, kosmos, len, mak, gipsówka, nagietek, maciejka, dalia, facelia, krwawnik, firletka, goździk, rumian, dziewanna, jaskier, złocień, jeżówka. To popularna i lubiana przez mieszkańców forma ukwiecenia Torunia. Pierwsze łąki kwietne powstały w mieście w 2020 r. na wniosek mieszkańców jako alternatywa do trawników.  Utworzone są z mieszanki kwitnących roślin miododajnych jednorocznych oraz wieloletnich, których główną rolą jest zwiększenie bioróżnorodności w mieście oraz ilości pokarmu dla owadów, w tym tak istotnych gatunków zapylających. Zatrzymują także wodę opadową bez szybkiego jej odparowywania z gruntu.

Fot. Adam Zakrzewski

Najczęściej czytane aktualności

  • Mur odwzorowany w nawierzchni jezdni
    Drogi, Miasto
    Podczas przebudowy Bulwaru Filadelfijskiego, w jego zachodniej części, odkryty został mur oporowy wiślanej skarpy. Obiekt został zbadany, a następnie zasypany. Teraz jego położenie zostało uwzględnione w nawierzchni jezdni, która nad nim przebiega.
  • Odpowiedź ZPMT na pismo Wojewody Kujawsko-Pomorskiego
    Miasto
    Odpowiedź Zastępcy Prezydenta Miasta Torunia Zbigniewa Fiderewicza na pismo Wojewody Kujawsko-Pomorskiego dot. podjęcia aktualizacji opłat rocznych z tytułu użytkowania wieczystego nieruchomości gruntowych Skarbu Państwa położonych w Toruniu przy ul. Droga Starotoruńska 1.
  • Na zdjęciu: zawodnicy - urzędnicy w niebieskich koszulkach stoją na boisku siatkarskim
    Miasto, Sport
    Od 11 do 14 kwietnia 2024 r. w Redzie odbywały się XXVI Mistrzostwa Polski Pracowników Samorządowych w Piłce Siatkowej, w których udział wzięła reprezentacja Urzędu Miasta Torunia.
  • Kultura, Miasto
    22. edycji Toruńskiego Festiwalu Nauki i Sztuki będzie przyświecało hasło OTWARTOŚĆ. To właśnie wokół niego przygotowano bogaty, różnorodny i atrakcyjny program Festiwalu, formy imprez i rozwiązania organizacyjne.
  • Brązowy medal ME w boksie
    Miasto, Sport
    Sandra Van Der Zanden, zawodniczka klubu MKSW Pomorzanin Toruń, została brązową medalistką Mistrzostw Europy Juniorek w boksie w kategorii +81 kg. Zawody odbyły się w dniach 02-15 kwietnia chorwackim Porecu.
  • MZK
    Od poniedziałku 15 kwietnia 2024 r. zwiększy się częstotliwość kursowania na kilku liniach autobusowych.
  • Stowarzyszenie Pozytywnie Mocni rozpoczyna realizację programów rekomendowanych "Spójrz Inaczej" dla uczniów klas 1-3 oraz 4-6!
  • Koncert gitarowy Janusza Strobla i wręczenie "Thorunium" Annie Broniewicz uczciły 12 kwietnia 2024 r. jubileusz 30-lecia Centrum Popularyzacji Kosmosu "Planetarium – Toruń".
  • W 84. rocznicę Zbrodni Katyńskiej oraz 81. rocznicę ujawnienia zbrodni na Placu 4 Czerwca otwarta została wystawa plenerowa „Uciekli do Mandżurii”. Wydarzenie miało miejsce 12 kwietnia 2024 r.
  • Zespół Rękodzieła Artystycznego "Klub Supełek" funkcjonujący przy Wojewódzkim Ośrodku Animacji Kultury 12 kwietnia 2024 r. w Młynie Kultury obchodził jubileusz 45-lecia.
  • Od poniedziałku 15 kwietnia 2024 r. zwiększy się częstotliwość kursowania na kilku liniach autobusowych.
  • Na Bulwarze Filadelfijskim zakończył się montaż dwóch pomostów, służących do obsługiwania łodzi flisaczych, które już przeszły rejsy testowe na Wiśle.
  • Wiosna zachwyca rozkwitającą przyrodą, a jeśli ktoś chce wpuścić zieleń do swojego domu, zachęcamy do udziału w dwudniowym Festiwalu Roślin w Arenie Toruń. Przed nami w ten weekend także koncerty, spektakle, wystawy i warsztaty, np. w ramach wystaw w CSW.
  • 11 kwietnia 2024 roku w Hotelu Filmar odbyła się uroczysta inauguracja nowej Grupy BNI Premium w Toruniu – jednej z największych inicjatyw biznesowych w północnej Polsce. Celem Grupy BNI Premium jest połączenie właścicieli dużych firm, by dzięki synergii i współpracy poszerzać działalność o nowe rynki zbytu, optymalizować procesy w firmach,...