U progu IV fali pandemii | www.torun.pl

U progu IV fali pandemii

Koronawirus, Miasto
Data publikacji: 24 listopada 2021
Autor: Natalia Przytarska
Na zdjęciu od lewej: dyrktor BTCM, Kordynator ds. szczepień Aleksandra Iżycka, zastępca prezydenta Torunia Paweł Gulewski

Rekordowa liczba nowych zakażeń koronawirusem SARS-CoV-2 w Polsce znajduje swoje odzwierciedlenie w danych lokalnych. W zeszłym tygodniu odnotowano 879 zakażeń koronawirusem w Toruniu – to o 106 przypadków więcej niż w analogicznym okresie 2020 r.
                                                                                                                             
- Spotykamy się w dniu, kiedy padł rekord zakażeń koronawirusem SARS-CoV-2 , jeśli chodzi o nowe przypadki dobowe.  Wiceminister zdrowia Waldemar Kraska podał, że było ich w Polsce aż 28 380. Jest to potwierdzenie, że mamy do czynienia z początkiem zenitu zachorowań czwartej falimówił zastępca prezydenta Torunia Paweł Gulweski. 

Trend wzrostowy odnaleźć można także w statystykach miejskich.

- Jeszcze dwa tygodnie temu, 8-14 listopada, zachorowań w Toruniu było 709. Rok temu w analogicznym okresie odnotowaliśmy ich 1009, więc nie przewyższyły one wskaźników tegorocznych. Inaczej sytuacja kształtuje się niestety w zeszłym tygodniu – w okresie od 15 do 21 listopada 2020 r. zachorowań było 791, a w tym samym tygodniu roku 2021 odnotowaliśmy 897 zachorowań w naszym mieściepoinformował zastępca prezydenta Torunia Paweł Gulewski.

Wykres zakażenia w Toruniu tygodniowo - 24/11/2021

Nadejście IV fali epidemii zauważyć można również w Szpitalu Miejskim im. Mikołaja Kopernika. Obecnie (stan na 24.11) z 18 zabezpieczonych łóżek przeznaczonych do hospitalizowania osób chorych na COVID-19 14 jest zajętych. Na dzień dzisiejszy tylko jedno łóżko respiratorowe z czterech dostępnych w miejskiej placówce jest wykorzystane.

Liczba wykonywanych wymazów PCR także wskazuje na tendencję wzrostową zakażeń. W październiku 2021 r. zlecono 6757 testów, natomiast w listopadzie już 7121. Ten trend zauważyć można również w danych tygodniowych: 1-7.11 zlecono 1748 testów, 8-14.11 1947, a w ostatnim tygodniu aż 2318.

Jak poinformował zastępca prezydenta, w dniu 24 listopada 2021 r. w 37 placówkach edukacyjnych publicznych (28 szkołach, 8 przedszkolach i 1 żłobku) wystąpiły wyłączenia z zajęć stacjonarnych, nauka przybrała formę zdalną. Łącznie na ten tryb przeszły 94 klasy i 4 oddziały przedszkolne działające w szkołach podstawowych oraz 10 grup przedszkolnych i 1 grupa żłobkowa. Przejście na formę nauczania zdalnego nastąpiło także w 10 placówkach niepublicznych – 5 szkołach, 3 przedszkolach i 2 żłobkach.


Rosnąca liczba przypadków zarażenia koronawirusem spowodowała, że na mapie Torunia pojawiły się nowe punkty wykonujące wymazy PCR w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia. Od 16 listopada w naszym mieście funkcjonuje ich już pięć:

1. Miejska Przychodnia Specjalistycznaul. Uniwersytecka 17 (wejście E od dziedzińca)

 • Od poniedziałku do piątku w godz. 9:00-13:00, soboty w godz. 9:00-11:00.
 • W niedziele i święta punkt jest nieczynny.

Kontakt telefoniczny pod nr: 506 325 200 w godzinach pracy punktu.

2. Barbara Ruszkowska RUS-MED ul. Przy Skarpie 2A

 • Poniedziałek-niedziela 13:00-16:00

3. ImmQuest, ul. Polna 32A

 • Poniedziałek, środa, piątek 14:00-17:00,
 • Wtorek, czwartek, sobota, niedziela 15:00-18:00.

4.  ALAB, ul. Bema 23/29

 • Poniedziałek 15:00-18:00
 • Wtorek, czwartek, piątek, niedziela 11:00-13:00

5. Pracownia Genetyki Nowotworów, ul. Skłodowskiej-Curie 73

 • Poniedziałek, środa, czwartek, piątek, niedziela 9:00-11:00
 • Wtorek 15:00-17:00

Jedną z metod walki z nasilającą się pandemią jest szczepienie. W Toruniu wykonano do tej pory 225 520 szczepień, z czego 12 834 to trzecia dawka przypominająca.

- Szczepienia w Toruniu przebiegają cały czas w podobnym tempie. W ubiegłym tygodniu wykonano ich ponad 4 tys. w naszym mieście. Jest to nieco więcej niż w tygodniach poprzednich, kiedy wykonywaliśmy ich ok. 3 tys. tygodniowo. Obecne większe zainteresowanie szczepieniem wynika z możliwości przyjęcia 3. dawki przez coraz większą liczbę osób tłumaczy Koordynator ds. szczepień Aleksandra Iżycka.

Koordynator ds. szczepień zaznaczyła także, że zaszczepienie się 3. dawką jest korzystne zarówno ze względu na naszą odporność, jak również możliwość przedłużenia ważności tzw. paszportu covidowego. Certyfikat ten będzie ważny na okres 12 miesięcy od przyjęcia dawki przypominającej. Więcej o tym przeczytać można na stronie – tutaj.

Liczba szczepień w Toruniu - 21/11/2021


Przypominamy, że w Toruniu zaszczepić możemy się bez wcześniejszej rejestracji w dni powszednie (pon.-pt.):

 • w godz. 9:00-15:00, Miejska Przychodnia Specjalistyczna w Toruniu, ul. Uniwersytecka 17, wejście B
 • w godz. 11:00-17:30, Lecznice Citomed, ul. Marii Skłodowskiej-Curie 73
 • w godz. 13:00-14:00, Lecznice Citomed, ul. Lubicka 21/U3
 • w godz. 13:00-18:00, centrum handlowe PLAZA, ul. Broniewskiego 90
 • w godz. 15:00-19:00, centrum handlowe Atrium Copernicus, ul. Stanisława Żółkiewskiego 15
 • w godz. 15:00-19:00, centrum handlowe Nowe Bielawy - tylko dorośli, kwalifikacja pielęgniarki

Oprócz tego w Toruniu organizujemy akcje szczepienne w weekend. Od września 2021 r. przyjąć dawkę szczepionki bez wcześniejszej rejestracji można tylko w sobotę. Informacja o szczepieniach weekendowych "Szczepienie w każdą sobotę bez rejestracji" aktualizowana jest co tydzień i można ją znaleźć na stronie głównej torun.pl na banerze "Koronawirus - ważne informacje".

Kliknij tutaj, aby przejść do szczegółowej informacji o szczepieniach bez rejestracji w najbliższy weekend.

Fot. Filip Tomasik

Najczęściej czytane aktualności

 • Na zdjęciu: ludzie idący ulicą
  Miasto
  Poniżej publikujemy wyjaśnienie, jakie skierował do redaktora naczelnego „Nowości”, Marcina Habela, po publikacji dwóch artykułów na temat Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie, dyrektor jednostki Rafał Walter.
 • Na zdjęciu: kobieta patrzy na zdjęcia na wystawie Sztuka Natury
  Eko, Miasto
  Ruszyła 14. edycja Festiwalu Sztuk Wizualnych Inspirowanych Naturą „Sztuka Natury" Toruń 2021.
 • Na zdjęciu: prezydent Michał Zaleski
  Miasto
  Prezydent Michał Zaleski kontynuuje leczenie z powodu zachorowania na Covid-19. Jak poinformował w mediach społecznościowych, jego stan zdrowia z dnia na dzień się poprawia.
 • Kościoł pw. Najświętszej Maryi Panny Gwiazdy Nowej Ewangelizacji i św. Jana Pawła II.Fot. Sławomir Kowalski
  Drogi, Miasto
  W sobotę 4 grudnia w związku z obchodami święta Radia Maryja zostaną wprowadzone zmiany w organizacji ruchu, które obejmą ulicę Żwirki i Wigury, Drogę Starotoruńską oraz ulicę Bema.
 • Na zdjęciu od lewej: Łukasz Kaźmierczak, Adrian Drzycimski - Instytut Wspierania Nowych Technologii, Violetta Weroniecka - Powiatowy Urząd Pracy dla Miasta Torunia, Łukasz Szarszewski – Centrum Wsparcia Biznesu w Toruniu
  Biznes, Miasto
  Centrum Wsparcia Biznesu w Toruniu w partnerstwie z liderem Powiatowym Urzędem Pracy dla Miasta Torunia oraz Instytutem Wspierania Nowych Technologii podpisało umowę o wartości docelowej dla mieszkańców ponad 2 mln zł na realizację pilotażowego programu badania rynku pracy. Projekt realizowany będzie ze środków Rezerw Funduszu Pracy Ministerstwa...
 • Plakat zachęcający do udziału w akcji sprawdź światła
  Miasto
  4 grudnia 2021 r. można bezpłatnie sprawdzić ustawienie świateł drogowych w wybranych Stacjach Kontroli Pojazdów w Toruniu.
 • Z okazji setnej rocznicy urodzin Stanisława Lema, Europejskie Centrum Filmowe Camerimage i Grupa Balzola zapraszają na przegląd filmów, opartych na prozie najpopularniejszego polskiego twórcy literatury science-fiction. Od 10 do 30 grudnia na dużym ekranie Kina Camerimage, znajdującego się w Budynku Fundacji Tumult na Rynku Nowomiejskim 28,...
 • W najbliższą sobotę, 4 grudnia 2021 r. w hali sportowej Szkoły Podstawowej nr 3 przy ul. Legionów w Toruniu odbędzie się Turniej Mikołajkowy Hokeja Halowego. Wstęp na wydarzenie jest wolny.
 • Urząd Miasta Torunia weryfikuje dokumentację dostarczoną przez torunian starających się o granty w ramach projektu "Granty PPGR - Wsparcie dzieci i wnuków byłych pracowników PGR w rozwoju cyfrowym".
 • Miasto Toruń nagrodzone przez Wspólnotę Polską "Za zasługi dla sportu polonijnego". Wyróżnienie odebrał 3 grudnia 2021 r. zastępca prezydenta Torunia Zbigniew Fiderewicz podczas uroczystości w Centrum Olimpijskim w Warszawie.
 • Na jubileuszową, niezwykłą wystawę z okazji 130-lecia funkcjonowania komunikacji miejskiej w grodzie Kopernika zaprasza Miejski Zakład Komunikacji i Biblioteka Pedagogiczna im. gen. bryg. prof. Elżbiety Zawackiej w Toruniu.
 • Drony – technologia przyszłości już nadleciała. Systemy bezzałogowych statków powietrznych niewątpliwie mają szansę stworzyć branżę konkurencyjną do przemysłu samochodowego i lotniczego. W kolejnym odcinku cyklu „Start Up Toruń” Błażej Kriks właściciel firmy KRX Flying oraz ośrodka szkolenia OperatorDronów.pl opowiada o przyszłości swojej branży i...
 • Portal torunposzkole.pl to pomoc dla toruńskich rodziców poszukujących wartościowych zajęć pozaszkolnych dla swoich dzieci.
 • Z powodu montażu naświetlaczy w sobotę 11 grudnia 2021 r. most Piłsudskiego będzie zamknięty dla aut w godzinach od 6.00 do 17.00.