Tu otrzymasz wsparcie | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Tu otrzymasz wsparcie

Miasto
Data publikacji: 23 lutego 2024
Autor: Magdalena Winiarska
Na zdjęciu: dłonie dziecięce ułożone jedna na drugiej

23 lutego przypada Światowy Dzień Walki z Depresją. Jeśli zauważamy wśród bliskich niepokojące zachowania, nie wahajmy się skorzystać z pomocy specjalisty.

W listopadzie 2023 roku przy ul. Klonowica 19 Toruńskie Centrum Usług Społecznych otworzyło Centrum Rozwoju i Terapii, gdzie można uzyskać bezpłatną pomoc od specjalistów.

Centrum współpracuje z Instytutem Psychologii Uniwersytetu Mikołaja Kopernika. - Jestem przekonana, że będzie to miejsce, w którym będziemy się mogli spotkać z dziećmi, młodzieżą, rodzinami, a także osobami starszymi, które potrzebują wsparcia – że będzie to miejsce, do którego każdy będzie mógł przyjść, otworzyć się i poszukać nadziei – mówiła prof. Marta Białecka podczas otwarcia Centrum Rozwoju i Terapii.

Aktualnie w Centrum istnieje możliwość skorzystania z następujących form wsparcia:

 • psychoterapia indywidualna osób dorosłych w podejściu systemowym,
 • psychoterapia młodzieży (od 12. roku życia) w podejściu systemowym,
 • psychoterapia par i małżeństw w podejściu systemowym,
 • psychoterapia rodzinna w podejściu systemowym,
 • konsultacje i poradnictwo psychologiczne.

Wachlarz dostępnych form pomocy sukcesywnie będzie poszerzany.

Zapisy do specjalistów odbywają się od poniedziałku do piątku w godz. 9:00-14:00, pod numerem telefonu 510 491 952.

Centrum Rozwoju i Terapii powstało w ramach realizowanego przez Toruńskie Centrum Usług Społecznych projektu pilotażowego pn. „Centrum Usług Społecznych w Gminie Miasta Toruń” współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego, w ramach Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój 2014-2020. Łączna wartość projektu wynosi 2 801 806,00 zł.

>>> Przejdź do strony Centrum Rozwoju i TerapiiW Miejskiej Przychodni Specjalistycznej funkcjonuje Centrum Zdrowia Psychicznego, która oferuje diagnostykę i leczenie chorób psychicznych oraz poradnictwo psychologiczne. Dyżury pełnią zarówno psychologowie, jak i lekarz psychiatra.W ramach poradni leczone są osoby dorosłe. Rejestracja telefoniczna: 56-611-99-00 bądź poprzez email: rejestracja.poradnie@mps.torun.pl (w tytule wiadomości należy podać nazwę poradni).

Z kolei przy ul. Łyskowskiego 15 zlokalizowana jest działająca od 2011 r. Poradnia Psychologiczna, z której mogą korzystać pacjenciu już od 2. roku życia. W poradni zatrudnieni sią trzej psychologowie, którzy udzielają porad psychologicznych oraz porad psychologicznych diagnostycznych - na podstawie skierowania.


 

W toruńskiej Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej wykwalifikowana kadra udziela bezpośredniego wsparcia dzieciom i młodzieży oraz ich bliskim, a także przeprowadza w szkołach zadania profilaktyczne, jak pogadanki, prezentacje, warsztaty. W przypadku zgłoszenia przez dyrektora jednostki oświatowej sytuacji kryzysowej, natychmiast podejmowana jest interwencja psychologa z Poradni.

>>> Przejdź do oferty Poradni Psychologiczno-PedagogicznejToruńskie szkoły dostrzegają problemy uczennic i uczniów, starają się zapewnić im jak najlepsze wsparcie i pomoc, dlatego w toruńskich szkołach zapewnionych zostało 30 dodatkowych etatów dla grupy pedagogów i psychologów, powyżej normatyw ustalany przez Ministerstwo Edukacji dla miasta wielkości Torunia wynosi 160 etatów.


 

W 2024 roku realizowane będzie zadanie z zakresu promocji zdrowia psychicznego, na które z budżetu miasta zostało przeznaczone 50 tys. zł. Trzy organizacje pozarządowe: Fundacja Twarze Depresji, Stowarzyszenie Pozytywnie Mocni, Stowarzyszenie Dobry Start przeprowadzą dziesiątki konsultacji zarówno z młodzieżą, jak i ich rodzicami, warsztatów i spotkań, tak indywidualnych, jak i grupowych. Podczas nich skupią się na emocjach ludzi młodych, ich potrzebach, doradzą, jak pokonywać lęki, jak zadbać o zdrowie psychiczne i przeciwdziałać zachowaniom kryzysowym.

>>> Przejdź do informacji o zadaniu Promocja zdrowia psychicznego


 

Aby przypomnieć mieszkańcom, niezależnie od wieku, o możliwościach uzyskania pomocy i wsparcia i miejscach, dokąd się w tym celu udać, Wydział Zdrowia i Polityki Społecznej Urzędu Miasta Torunia jesienią 2023 r. rozpoczął akcję informacyjną. Plakaty, w tym citylighty, z wykazem placówek oferujących różnorodny zakres pomocy uzależnionej od konkretnych potrzeb i sytuacji, pojawiły się na terenie Torunia, w tym placówkach oświatowych i kulturalnych, obiektach sportowych. Na plakatach i ulotkach znaleźć można pełen wykaz adresów i numerów telefonów, gdzie otrzymać można profesjonalną i anonimową pomoc.

Kliknij, aby powiększyć

 

Fot. Pixabay

Najczęściej czytane aktualności

 • Docenieni za bohaterską postawę
  Miasto
  St. asp. Łukasz Grabowski i Rafał Koziołek zachowali zimną krew i wyciągnęli z Wisły 16-letnią dziewczynę. Ich bohaterską postawę docenił Prezydent Torunia Michał Zaleski.
 • Na zdjęciu: błękitne niebo, ceglany mur gdaniska i zakwitające pąki na drzewie
  Kultura, Miasto, Sport
  Jak co roku o tej porze poszerzamy horyzonty dzięki kolejnej edycji Festiwalu Nauki i Sztuki. A dla miłośników żużla nie lada gratka - pierwszy w tym sezonie mecz na toruńskiej Motoarenie. Kibicujemy!
 • Zazieleniamy Bulwar Filadelfijski
  Eko, Miasto
  Na Bulwarze Filadelfijskim robi się coraz bardziej zielono. To za sprawą nowych nasadzeń oraz trawy, która właśnie jest układana nad Wisłą.
 • Miasto
  21 kwietnia 2024 r. w godz. 7:00-21:00 zagłosujemy w II turze wyborów samorządowych, w których wybierzemy Prezydenta Miasta Torunia. Przed głosowaniem warto upewnić się, gdzie znajduje się twój lokal wyborczy.
 • Miasto
  Uczniowie drugiej klasy w Miejskiej Szkole Podstawowej nr 15 im. Powstańców Śląskich w Piekarach Śląskich wybrali kilka miejsc w Toruniu i okolicach, do których przygotują specjalne kartki.
 • Miasto, Sport
  W 2. kolejce PGE Ekstraligi KS APATOR Toruń pewnie pokonał FOGO UNIĘ Leszno 59:31. Liderem gospodarzy był Emil Sajfutdinow, który zdobył 14 punktów. Było to pierwsze w tym sezonie spotkanie rozegrane na Motoarenie.
 • Od maja do sierpnia 2024 potrwają w Toruniu spotkania z lokalnymi artystami pod nazwą Park Kultury. Zaplanowano m.in. koncerty muzyczne, spektakle teatralne, pokazy filmowe i konkurs fotograficzny. Wydarzenia będą się odbywały w Amfiteatrze Parku na Bydgoskim Przedmieściu i w Nicolaus Bank Cafe.
 • W Mistrzostwach Europy w Lekkiej Atletyce Masters wystartowało 3 013 osób z 39 państw europejskich i 11 spoza Europy. Wszystko dzięki decyzji władz miasta, które zdecydowały po raz czwarty, że rywalizacja będzie się toczyć w Toruniu oraz dzięki znakomitej pracy prezesa Polskiego Związku Lekkiej Atletyki Masters Wacława Krankowskiego i jego sztabu.
 • Jak co roku o tej porze poszerzamy horyzonty dzięki kolejnej edycji Festiwalu Nauki i Sztuki. A dla miłośników żużla nie lada gratka - pierwszy w tym sezonie mecz na toruńskiej Motoarenie. Kibicujemy!
 • Funkcjonujące na Rynku Nowomiejskim 28 w Toruniu Kino CAMERIMAGE przygotowało specjalny repertuar filmowy na majówkę (1-5.05.2024 r.). Widzowie będą mogli obejrzeć m.in. filmy przygodowe i komediowe oraz bajki dla dzieci.
 • Dwanaście prac magisterskich i dyplomowych poświęconych Toruniowi otrzymało nagrody i wyróżnienia w 32. edycji konkursu organizowanego przez Towarzystwo Miłośników Torunia, a zrealizowanego przy wsparciu Gminy Miasta Toruń. Konkurs objęty jest Honorowym Patronatem Prezydenta Miasta Torunia Pana Michała Zaleskiego.
 • Dobra wiadomość dla fanów żużla. W piątek, 19 kwietnia br., w związku z zawodami żużlowymi na Motoarenie, uruchomione zostaną dodatkowe kursy tramwajów.
 • Już w najbliższą niedzielę 21 kwietnia 2024 r. o godz. 16:30 w Teatrze Baj Pomorski odbędzie się premiera spektaklu "Wikingowie z Północnej Ulicy".
 • Zapraszamy serdecznie do udziału w Majówce w Muzeum Okręgowym w Toruniu w dniach 28 kwietnia – 5 maja 2024 r. Czekać będzie na Państwa moc atrakcji i sporo niespodzianek. Dodatkowo informujemy, że nasze oddziały muzealne będą dla Państwa otwarte od godz. 10.00 – 18.00.