Tour de Pologne wraca do Torunia | www.torun.pl

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Tour de Pologne wraca do Torunia

Tour de Pologne wraca do Torunia

Po ośmiu latach przerwy do Torunia wraca jedna z najbardziej znanych i rozpoznawalnych imprez sportowych w Polsce – Tour de Pologne. W naszym mieście odbędzie się honorowy start do drugiego etapu 71 edycji prestiżowego wyścigu.

3 lutego 2014 r. zastępca prezydenta Torunia Zbigniew Fiderewicz podpisał umowę na organizację honorowego startu do II etapu 71. „TOUR DE POLOGNE UCI WORLD TOUR” 2014 z Dyrektorem Generalnym LANG TEAM Sp. z o.o. Czesławem Langiem.

Cały Tour de Pologne będzie miał 7 etapów - łącznie ok. 1,4 tys. km. Drugi etap - w grodzie Kopernika – wystartuje 4 sierpnia koło nowej hali widowiskowo-sportowej przy ul. Bema.

- Toruń gościł już u siebie Tour de Pologne pięciokrotnie. Po raz pierwszy w 1933 roku, potem 1989, 1999, 2000 i 2006. Teraz zawita do nas po raz szósty. Będzie to wielkie święto dla miłośników kolarstwamówi zastępca prezydenta Torunia Zbigniew Fiderewicz.

- To będą wielkie sportowe emocje, ale i coś więcej. Co roku wyścig ma jakąś przewodnią ideę. W tym roku, jako, że mija 25 lat od pierwszych wolnych wyborów, Tour de Pologne przebiegnie pod hasłem wolności mówi Czesław Lang.Poza tym wyścig jest doskonałą promocją miejsc, w których się rozgrywa. Jednym z nich będzie Toruń – miasto z silnymi kolarskimi tradycjami, z którego pochodzi wielu doskonałych zawodników.

Spółka Lang Team ma wyłączność i jest posiadaczem licencji na organizację imprezy sportowej wpisanej przez Międzynarodową Unię Kolarską UCI do grona największych i najbardziej prestiżowych imprez kolarskich na świecie „UCI World Tour” – Kalendarz Światowy – pod nazwą „Tour de Pologne UCI World Tour”. Tour de Pologne to kolarska liga mistrzów z udziałem gwiazd światowego kolarstwa reprezentujących ponad 40 państw. Impreza jest skierowana do szerokiej rzeszy kibiców, dzięki czemu zapewni długoterminową promocję miasta w mediach ogólnopolskich i światowych.

Jako współorganizator startu Toruń pojawi się w transmisjach i relacjach w TVP 1, TVP Sport, TVP 2, TVP Info, TVP Sport oraz ośrodkach regionalnych Telewizji Polskiej. Zwiastuny wyścigu będę emitowane w TVP1, TVP 2, TVP Info i TVP Sport, a  kroniki wieczorne z każdego etapu w TVP 1 bezpośrednio po głównym wydaniu „Wiadomości”. W „jedynce” będzie się tez pojawiać animacja trasy z etapowymi nazwami miasta. Ponadto relacje z wyścigu odbywać się będą na antenach Eurosport w 20 wersjach językowych w 59 krajach. Wyścig będzie promowany także w rozgłośniach radiowych, Polska The Times, Przeglądzie Sportowym i tygodniku Wprost.

Na organizację honorowego startu Toruń wyda ok. 100 tys. zł. Ponadto bierze na siebie m.in. uzyskanie wymaganych przepisami zezwoleń i uzgodnień, opracowanie przy pomocy Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Miejskiej Policji planu zabezpieczenia trasy przebiegu wyścigu na terenie miasta oraz pomoc w obsadzie osobowej niezbędnej do zabezpieczenia trasy zgodnie z planem zabezpieczenia, zapewnienie nadzoru policji i zabezpieczenie opieki medycznej.

Najczęściej czytane aktualności

  • Citroeny jadą do Torunia
    Kultura, Miasto
    3000 uczestników, ponad 1000 zabytkowych aut i 5 dni w Toruniu – tak zapowiada się 17. Międzynarodowy Zlot Klubów Miłośników Citroena. Wydarzenie odbędzie się w dniach 14-18 sierpnia br.
  • W gabinecie przewodniczącego: Edward Wiśniewski, Łukasz Walkusz, Paweł Liberadzki
    Miasto
    O rozbudowie ul. Olsztyńskiej oraz innych kwestiach ważnych dla osiedla Bielawy była mowa na spotkaniu przedstawicieli Rady Okręgu nr 6 z przewodniczącym Rady Miasta Torunia.
  • Na odcinku Sztuki Piękne - Uniwersytet bez tramwajów
    Miasto, MZK
    Z powodu robót torowych i sieciowych na ul. Sienkiewicza i Gagarina w dniach 13 - 14 sierpnia br. (wtorek - środa) wstrzymany zostanie ruch tramwajowy na odcinku Sztuki Piękne - Uniwersytet oraz zostanie wprowadzony ruch jednokierunkowy na ulicy Sienkiewicza pomiędzy ulicami Gagarina i Fałata.
  • Drogi, Miasto
    W ostatnich dniach drogowcy zmienili organizację ruchu na skrzyżowaniu ulic Konstytucji 3 Maja i ul. Ligii Polskiej.
  • Na Olęderskiej prace na ukończeniu
    Drogi, Miasto
    Rozbudowa ul. Olęderskiej jest już na finiszu.
  • Miasto
    15 sierpnia, jak co roku, obchodzimy Święto Wojska Polskiego. Toruńskie uroczystości tradycyjnie rozpoczną się od mszy świętej w Kościele Garnizonowym na Placu św. Katarzyny.
  • Dzieje się na toruńskich drogach. Zaglądamy na place budowy wciąż trwających lub świeżo zakończonych prac drogowych.
  • 8 sierpnia zapraszamy wszystkich chętnych na Dzień Otwarty z Programem Czyste Powietrze. Można będzie poznać zasady ubiegania się o dotacje na termomodernizacje domów lub wymianę ogrzewania.
  • Dzięki pozyskaniu nowoczesnego sprzętu Szpital Miejski w Toruniu będzie w stanie rozszerzyć zakres swojej działalności w leczeniu operacyjnym chorób nowotworowych - zarówno układu moczowego, jak i przewodu pokarmowego.
  • Andżelika Dzięgiel-Poślada została nową dyrektor Wydziału Sportu i Rekreacji Urzędu Miasta Torunia. W gronie kadry urzędniczej powitał ją 5 sierpnia 2024 r. zastępca prezydenta Rafał Pietrucień.
  • Podglądamy, co się dzieje przy ul. Srebrnego 4. Od kilku dni, na odcinku prawie 280 metrów, trwa remont istniejącej tam drogi rowerowej.
  • Kolejne pasy drogowe w Toruniu zostaną obsadzone ozdobnymi krzewami. Róże, irgi, tawuły i berberysy pojawią się m.in. na osiedlach: Chełmińskie, Mokre i Bydgoskie.
  • Specjalistyczny Szpital Miejski im. Mikołaja Kopernika w Toruniu znalazł się na liście podmiotów leczniczych zakwalifikowanych do Krajowej Sieci Onkologicznej. Placówka będzie pełniła rolę Specjalistycznego Ośrodka Leczenia Onkologicznego SOLO II.
  • 9 sierpnia 2024 r. na parkingu przy Urzędzie Miasta Torunia stanie krwiobus, w którym można będzie oddać krew.