Toruń zaprasza Europę na kawę | www.torun.pl

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Toruń zaprasza Europę na kawę

Toruń zaprasza Europę na kawę

Sławek Wierzcholski, Małgorzata Kożuchowska, Tomasz Gollob, Jerzy Rafalski mówią o Toruniu, piernikach, Koperniku i gwiazdach. Wspólnym mianownikiem wszystkich wypowiedzi jest piękna toruńska starówka.

Program "Kawa czy herbata" z toruńskiego rynku (11 czerwca br.) poprowadził Paweł Pochwała. Tematem przewodnim było to, jak zmienia się Toruń dzięki funduszom europejskim.

Odkąd Polska ma możliwość pozyskiwania środków z Unii Europejskiej, Toruń plasuje się w tej dziedzinie w krajowej czołówce. Mamy się czym pochwalić zarówno w przedakcesyjnym, jak i w poprzedniej oraz obecnej perspektywie finansowej. Do tej pory Gmina Miasta Toruń podpisała łącznie 155 umów o dofinansowanie projektów konkursowych i kluczowych na łączną kwotę ponad miliarda złotych (dokładnie 1.077.844.243,06 zł) W bieżącym okresie programowania, do chwili obecnej, pozyskaliśmy na przykład dofinansowanie z funduszy europejskich dla sześciu ważnych inwestycji o charakterze drogowym. Największą i najbardziej znaczącą jest oczywiście budowa nowego mostu drogowego.  Wspomagając się środkami unijnymi Toruń dba również o dziedzictwo kulturowe, o rozwój nauki i wiele innych dziedzin życia. Jako jedyne miasto w Polsce przygotowaliśmy partnerski projekt „Toruńska Starówka – ochrona i konserwacja dziedzictwa kulturowego UNESCO”, mający na celu poprawę stanu niezwykle cennej substancji zabytkowej o znaczeniu europejskim. Toruń to również miasto łączące historię z nowoczesnością. Dzięki adaptacji XIX-wiecznych Młynów Toruńskich powstanie interaktywne Centrum Nauki z funkcją edukacyjną, inkubator technologiczny dla młodych przedsiębiorców oraz baza noclegowa dla dzieci i młodzieży, która stać ma się miejscem spotkań różnych kultur i narodów.

Należy pamiętać, że fundusze unijne są pozyskiwane, a nie dzielone. Tu nie każdy musi dostać swój kawałek tortu z przydziału. Dostaje tylko ten, kto rzetelnie się do tego przygotuje. - Wysokość środków, jakie Toruń pozyskał z Unii Europejskiej, jest uwarunkowana tym, że umiejętnie o nie aplikujemy, że składamy dobrze przygotowane projekty – mówi prezydent Torunia Michał Zaleski.

Cały program o Toruniu w TVP 1 można obejrzeć  TUTAJ

Najczęściej czytane aktualności

  • Citroeny jadą do Torunia
    Kultura, Miasto
    3000 uczestników, ponad 1000 zabytkowych aut i 5 dni w Toruniu – tak zapowiada się 17. Międzynarodowy Zlot Klubów Miłośników Citroena. Wydarzenie odbędzie się w dniach 14-18 sierpnia br.
  • Na odcinku Sztuki Piękne - Uniwersytet bez tramwajów
    Miasto, MZK
    Z powodu robót torowych i sieciowych na ul. Sienkiewicza i Gagarina w dniach 13 - 14 sierpnia br. (wtorek - środa) wstrzymany zostanie ruch tramwajowy na odcinku Sztuki Piękne - Uniwersytet oraz zostanie wprowadzony ruch jednokierunkowy na ulicy Sienkiewicza pomiędzy ulicami Gagarina i Fałata.
  • W gabinecie przewodniczącego: Edward Wiśniewski, Łukasz Walkusz, Paweł Liberadzki
    Miasto
    O rozbudowie ul. Olsztyńskiej oraz innych kwestiach ważnych dla osiedla Bielawy była mowa na spotkaniu przedstawicieli Rady Okręgu nr 6 z przewodniczącym Rady Miasta Torunia.
  • Drogi, Miasto
    W ostatnich dniach drogowcy zmienili organizację ruchu na skrzyżowaniu ulic Konstytucji 3 Maja i ul. Ligii Polskiej.
  • Na Olęderskiej prace na ukończeniu
    Drogi, Miasto
    Rozbudowa ul. Olęderskiej jest już na finiszu.
  • Miasto
    15 sierpnia, jak co roku, obchodzimy Święto Wojska Polskiego. Toruńskie uroczystości tradycyjnie rozpoczną się od mszy świętej w Kościele Garnizonowym na Placu św. Katarzyny.
  • Dzieje się na toruńskich drogach. Zaglądamy na place budowy wciąż trwających lub świeżo zakończonych prac drogowych.
  • 8 sierpnia zapraszamy wszystkich chętnych na Dzień Otwarty z Programem Czyste Powietrze. Można będzie poznać zasady ubiegania się o dotacje na termomodernizacje domów lub wymianę ogrzewania.
  • Dzięki pozyskaniu nowoczesnego sprzętu Szpital Miejski w Toruniu będzie w stanie rozszerzyć zakres swojej działalności w leczeniu operacyjnym chorób nowotworowych - zarówno układu moczowego, jak i przewodu pokarmowego.
  • Andżelika Dzięgiel-Poślada została nową dyrektor Wydziału Sportu i Rekreacji Urzędu Miasta Torunia. W gronie kadry urzędniczej powitał ją 5 sierpnia 2024 r. zastępca prezydenta Rafał Pietrucień.
  • Podglądamy, co się dzieje przy ul. Srebrnego 4. Od kilku dni, na odcinku prawie 280 metrów, trwa remont istniejącej tam drogi rowerowej.
  • Kolejne pasy drogowe w Toruniu zostaną obsadzone ozdobnymi krzewami. Róże, irgi, tawuły i berberysy pojawią się m.in. na osiedlach: Chełmińskie, Mokre i Bydgoskie.
  • Specjalistyczny Szpital Miejski im. Mikołaja Kopernika w Toruniu znalazł się na liście podmiotów leczniczych zakwalifikowanych do Krajowej Sieci Onkologicznej. Placówka będzie pełniła rolę Specjalistycznego Ośrodka Leczenia Onkologicznego SOLO II.
  • 9 sierpnia 2024 r. na parkingu przy Urzędzie Miasta Torunia stanie krwiobus, w którym można będzie oddać krew.