Toruń wspiera miejską policję | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Toruń wspiera miejską policję

Miasto
Data publikacji: 28 marca 2024
Autor: Paula Gałązka
Toruń wspiera miejską policję

Gmina Miasta Toruń podpisała kolejne porozumienie z Komendą Miejską Policji w Toruniu. Chodzi o wsparcie finansowe na dodatkowe patrole policji oraz zakup nowych samochodów i psów służbowych.

28 marca 2024 r. Gmina Miasta Toruń podpisała porozumienie z Komenda Miejską Policji w Toruniu dotyczące przekazania środków pieniężnych w wysokości 1 mln 75 tys. złotych. Z czego:

 • 695 000 złotych z przeznaczeniem na rekompensatę pieniężną dla funkcjonariuszy za czas służby przekraczający normę określoną art. 33 ust. 2 ustawy o Policji. (czyli tzw. dodatkowe patrole policyjne na ulicach Torunia w ramach tzw. bezpiecznej strefy turystycznej. Patrole będą realizowane do 31 grudnia 2024 r.).
 • 350 000 złotych z przeznaczeniem na dofinansowanie zakupu czterech nowych pojazdów służbowych.
 • 30 000 złotych z przeznaczeniem na zakup trzech psów służbowych.

- Od wielu lat Rada Miasta Torunia w decyzjach budżetowych przeznacza środki finansowe na to, aby poprawić bezpieczeństwo w naszym mieście. Poza funkcjonowaniem straży miejskiej, istotne jest także aby poprawić i wzmocnić funkcjonowanie policji. Możliwe jest to dzięki środkom finansowym, przeznaczonym na dodatkowe patrole wykonywane poza godzinami służby, zakup kolejnych pojazdów, aby policjanci mogli szybciej i sprawniej dotrzeć na miejsce zdarzenia czy też patrolować większą ilość ulic w naszym mieście – mówi Prezydent Torunia Michał Zaleski i dodaje, że w tegorocznym porozumieniu znalazł się nowy punkt. – Pieniądze zostaną też przeznaczone na zakup trzech psów. To ważne, bo psy tak jak funkcjonariuszki i funkcjonariusze, mają uprawnienia emerytalne służąc w policji, no i kilka z nich będzie korzystało z nich w tym roku, a więc trzeba pozyskać nowe.

Mamy przed sobą znaczące wyzwania w kwestii bezpieczeństwa, więc to wsparcie jest naprawdę ważne – podkreśla Komendant Miejskiej Policji w Toruniu podinsp. Mariusz Gaik:

- Dziękuję Panu Prezydentowi i radnym Rady Miasta Torunia za otwartość, wrażliwość, fajne wyczucie i kontynuowanie tej potrzeby zapewnienia bezpieczeństwa na terenie miasta. Środki te, tak naprawdę pozwolą nam na zintensyfikowanie naszych działań związanych chociażby z zadaniowaniem funkcjonariuszy w służbie zewnętrznej, a więc tej codziennej służbie patrolowej. Ze swojej strony deklaruję, że poziom realizacji zadań przez funkcjonariuszy nie będzie odbiegał od naszych codziennych działań. Skierujemy dużą liczbę patroli pieszych do centrum Torunia i liczę, że to zaangażowanie policjantów będzie gwarantem zapewnienie bezpieczeństwa dla wszystkich korzystających z uroków naszego miasta.

Gmina Miasta Toruń od 2015 roku, co roku podpisuje porozumienia z Komendą Miejską Policji w Toruniu. W latach 2015 - 2023 przekazano ponad 5 mln zł z przeznaczeniem na rekompensatę pieniężną dla funkcjonariuszy za czas służby przekraczający normę określoną w art. 33 ust. 2 ustawy o Policji (dodatkowe patrole). Dzięki temu dofinansowaniu na ulicach Torunia w każdym roku pojawia się średnio 3 tys. dodatkowych patroli (rekordowy pod tym względem był rok 2019, w którym udało się zrealizować 3,6 tys. dodatkowych patroli). Gmina udzielała dofinansowania także na inne zadania, m.in. sfinansowanie zakupu sprzętu komputerowego, wykonanie systemów monitoringu i stacji operatorskich, zakup drona (rok 2023) a także dofinansowanie kosztów wyżywienia policjantów odbywających adaptację zawodową, w czasie której pełnili służbę patrolową na terenie Torunia. W latach 2015 - 2023 ponad 1,6 mln zł przeznaczono też na dofinansowanie zakupu aut dla policji – dzięki temu wsparciu we współpracy z Komendą Główną Policji (która finansuje pozostałą część kosztów zadania) Komenda Miejska pozyskała 31 nowych aut.

fot. Wojtek Szabelski

Kategoria: 

Najczęściej czytane aktualności

 • Docenieni za bohaterską postawę
  Miasto
  St. asp. Łukasz Grabowski i Rafał Koziołek zachowali zimną krew i wyciągnęli z Wisły 16-letnią dziewczynę. Ich bohaterską postawę docenił Prezydent Torunia Michał Zaleski.
 • Na zdjęciu: błękitne niebo, ceglany mur gdaniska i zakwitające pąki na drzewie
  Kultura, Miasto, Sport
  Jak co roku o tej porze poszerzamy horyzonty dzięki kolejnej edycji Festiwalu Nauki i Sztuki. A dla miłośników żużla nie lada gratka - pierwszy w tym sezonie mecz na toruńskiej Motoarenie. Kibicujemy!
 • Zazieleniamy Bulwar Filadelfijski
  Eko, Miasto
  Na Bulwarze Filadelfijskim robi się coraz bardziej zielono. To za sprawą nowych nasadzeń oraz trawy, która właśnie jest układana nad Wisłą.
 • Miasto
  21 kwietnia 2024 r. w godz. 7:00-21:00 zagłosujemy w II turze wyborów samorządowych, w których wybierzemy Prezydenta Miasta Torunia. Przed głosowaniem warto upewnić się, gdzie znajduje się twój lokal wyborczy.
 • Miasto
  Uczniowie drugiej klasy w Miejskiej Szkole Podstawowej nr 15 im. Powstańców Śląskich w Piekarach Śląskich wybrali kilka miejsc w Toruniu i okolicach, do których przygotują specjalne kartki.
 • Miasto, Sport
  W 2. kolejce PGE Ekstraligi KS APATOR Toruń pewnie pokonał FOGO UNIĘ Leszno 59:31. Liderem gospodarzy był Emil Sajfutdinow, który zdobył 14 punktów. Było to pierwsze w tym sezonie spotkanie rozegrane na Motoarenie.
 • Od maja do sierpnia 2024 potrwają w Toruniu spotkania z lokalnymi artystami pod nazwą Park Kultury. Zaplanowano m.in. koncerty muzyczne, spektakle teatralne, pokazy filmowe i konkurs fotograficzny. Wydarzenia będą się odbywały w Amfiteatrze Parku na Bydgoskim Przedmieściu i w Nicolaus Bank Cafe.
 • W Mistrzostwach Europy w Lekkiej Atletyce Masters wystartowało 3 013 osób z 39 państw europejskich i 11 spoza Europy. Wszystko dzięki decyzji władz miasta, które zdecydowały po raz czwarty, że rywalizacja będzie się toczyć w Toruniu oraz dzięki znakomitej pracy prezesa Polskiego Związku Lekkiej Atletyki Masters Wacława Krankowskiego i jego sztabu.
 • Jak co roku o tej porze poszerzamy horyzonty dzięki kolejnej edycji Festiwalu Nauki i Sztuki. A dla miłośników żużla nie lada gratka - pierwszy w tym sezonie mecz na toruńskiej Motoarenie. Kibicujemy!
 • Funkcjonujące na Rynku Nowomiejskim 28 w Toruniu Kino CAMERIMAGE przygotowało specjalny repertuar filmowy na majówkę (1-5.05.2024 r.). Widzowie będą mogli obejrzeć m.in. filmy przygodowe i komediowe oraz bajki dla dzieci.
 • Dwanaście prac magisterskich i dyplomowych poświęconych Toruniowi otrzymało nagrody i wyróżnienia w 32. edycji konkursu organizowanego przez Towarzystwo Miłośników Torunia, a zrealizowanego przy wsparciu Gminy Miasta Toruń. Konkurs objęty jest Honorowym Patronatem Prezydenta Miasta Torunia Pana Michała Zaleskiego.
 • Dobra wiadomość dla fanów żużla. W piątek, 19 kwietnia br., w związku z zawodami żużlowymi na Motoarenie, uruchomione zostaną dodatkowe kursy tramwajów.
 • Już w najbliższą niedzielę 21 kwietnia 2024 r. o godz. 16:30 w Teatrze Baj Pomorski odbędzie się premiera spektaklu "Wikingowie z Północnej Ulicy".
 • Zapraszamy serdecznie do udziału w Majówce w Muzeum Okręgowym w Toruniu w dniach 28 kwietnia – 5 maja 2024 r. Czekać będzie na Państwa moc atrakcji i sporo niespodzianek. Dodatkowo informujemy, że nasze oddziały muzealne będą dla Państwa otwarte od godz. 10.00 – 18.00.