Toruń śpiewał Trylogię | www.torun.pl

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Toruń śpiewał Trylogię

Kultura
Data publikacji: 03 września 2007
Autor: admin_vobacom

Sześcioma bisami zakończył się 31 sierpnia 2007 r.  koncert "Trylogia na Ekranie", zorganizowany przez miasto dla uczczenia toruńskiego kompozytora Kazimierza Serockiego. Na domu twórcy muzyki do "Potopu" i "Krzyżaków" została odsłonięta tablica pamiątkowa.

Dom, w którym 3 marca 1922 r. urodził się Kazimierz Serocki, wybitny polski kompozytor muzyki współczesnej, znajduje się w Toruniu przy ul. Ducha Św. 12. Dziś mieści się tam okręgowa siedziba Związku Polskich Artystów Plastyków. 31 sierpnia tablicę upamiętniającą kompozytora odsłonili wspólnie jego krewni z Torunia, Kijewa Królewskiego i Szczecina, przedstawiciele władz miasta i zaproszeni do Torunia artyści związani z ekranizacjami "Trylogii" - Małgorzata Braunek, Leszek Teleszyński i Krzesimir Dębski. Okazją do uhonorowania pochodzącego z Torunia artysty była mijająca w tym roku 85. rocznica jego urodzin i zeszłoroczna 25. rocznica śmierci.

- Toruniowi należą się podziękowania za przypomnienie postaci Kazimierza Serockiego i sfinansowanie wykonania kopii jego partytur, które znajdują się w Filmotece Narodowej i były już w kiepskim stanie - podkreślił Krzesimir Dębski.  

Wieczorem 31 sierpnia w fosie zamkowej odbył się koncert muzyki skomponowanej do poszczególnych części sienkiewiczowskiej epopei przez Andrzeja Markowskiego, Kazimierza Serockiego, Wojciecha Kilara i dyrygującego koncertem Krzesimira Dębskiego. Licznie przybyłej publiczności nie zniechęcił kropiący przez pierwsze minuty koncertu deszczyk.

Widowisko rozpoczęło się od brawurowego konnego wjazdu dyrygenta na proscenium. Krzesimir Dębski pełnił tego wieczora rolę muzyka, aranżera i prowadzącego show w jednej osobie. Jego dowcipne komentarze do kolejnych wykonywanych utworów budziły salwy śmiechu publiczności i podgrzewały atmosferę chłodnego wieczoru. Wkrótce też aura się wypogodziła i przez dwie godziny fosa rozbrzmiewała przyjmowanymi entuzjastycznie utworami z "Pana Wołodyjowskiego", "Potopu" i  "Ogniem i mieczem".

Aplauz wzbudził szczególnie Wiktor Zborowski (Longinus Podbipięta) wykonaniem słynnej pieśni "W stepie szerokim" z serialu "Przygody pana Michała" oraz  Anna Jurksztowicz "Dumką na dwa serca" z "Ogniem i mieczem", w której towarzyszył jej na skrzypcach Krzesimir Dębski, prywatnie mąż piosenkarki.

Muzyczne popisy ilustrowane były projekcjami na telebimie zdjęć z ekranizacji "Trylogii". Oprawę widowiska stanowiły też płonące pochodnie, ubrani w stroje z epoki wojowie z Mosiny koło Poznania, efektowne pokazy Teatru Tancerzy Ognia "Salamandra" z Bartoszyc oraz towarzyszące utworom animacje i światła laserowe.

W finale koncertu publiczność kilkukrotnie wywoływała Wiktora Zborowskiego i Annę Jurksztowicz na scenę, a "cała sala" rozkołysała się w zbiorowym wykonaniu koncertowych hitów. Zapanowała atmosfera szlacheckiej biesiady, w czym miał pewien udział toruński grzaniec, serwowany nieco zziębniętym widzom przez sponsora koncertu - toruński Vinpol. Skończyło się na sześciu bisach, w tym prawykonaniu utworu z nakręconego w Toruniu przez Jerzego Hoffmana filmu "Prawo i pięść".

***

KAZIMIERZ SEROCKI był w latach 60. i 70. uważany za przedstawiciela awangardy w XX-wiecznej muzyce polskiej. Ukończył Państwową Wyższą Szkołę Muzyczną w Łodzi, a w latach 1947-48 studiował w Paryżu kompozycję u Nadii Boulanger i fortepian u Lazare Lévy’ego. W latach 1946-51 występował jako pianista w kraju i za granicą, od 1952 działał wyłącznie jako kompozytor. Stosował niekonwencjonalne techniki wydobywania brzmień, wprowadzał nowe instrumenty oraz nietypowe zestawy instrumentalne, wykorzystywał bogate układy perkusyjne i dźwięki elektroniczne. Jego muzyka odznacza się witalnością i temperamentem.
Był współtwórcą Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Współczesnej Warszawska Jesień, autorem kilkudziesięciu współczesnych kompozycji, w tym wielokrotnie nagradzanych: Sinfonietty na dwie orkiestry smyczkowe (1956), Musica concertante na orkiestrę (1958) i cyklu pieśni Oczy powietrza na sopran i fortepian (1957). Skomponował muzykę do wielu filmów, w tym m.in.: "Młodości Chopina" (1951), "Krzyżaków" (1960), "Potopu"(1974). Otrzymał wiele nagród polskich i zagranicznych. Zmarł 9 stycznia 1981 r. w Warszawie, pochowany jest na Powązkach.

Najczęściej czytane aktualności

  • Objazd inwestycji drogowych, sierpień 2024
    Drogi, Miasto
    Dzieje się na toruńskich drogach. Zaglądamy na place budowy wciąż trwających lub świeżo zakończonych prac drogowych.
  • Miasto
    Dzięki pozyskaniu nowoczesnego sprzętu Szpital Miejski w Toruniu będzie w stanie rozszerzyć zakres swojej działalności w leczeniu operacyjnym chorób nowotworowych - zarówno układu moczowego, jak i przewodu pokarmowego.
  • Miasto
    15 sierpnia, jak co roku, obchodzimy Święto Wojska Polskiego. Toruńskie uroczystości tradycyjnie rozpoczną się od mszy świętej w Kościele Garnizonowym na Placu św. Katarzyny.
  • Wiceprezydent Rafał Pietrucień wręcza akt powołania dyrektor Andżelice Dzięgiel-Pośladzie
    Miasto
    Andżelika Dzięgiel-Poślada została nową dyrektor Wydziału Sportu i Rekreacji Urzędu Miasta Torunia. W gronie kadry urzędniczej powitał ją 5 sierpnia 2024 r. zastępca prezydenta Rafał Pietrucień.
  • Kultura, Miasto
    Podczas konferencji prasowej (31 lipca 2024 r.) zapowiadającej 8. edycję Festiwalu Wisły, zastępca prezydenta Torunia Adam Szponka i Marcin Karasiński z Nadwiślańskiej Organizacji Turystycznej zaprezentowali najważniejsze punkty programu tego niezwykle ciekawego wydarzenia.
  • Błękitne niebo nad ratuszem i Kopernikiem, fot. Sławomir Kowalski
    Eko, Miasto
    8 sierpnia zapraszamy wszystkich chętnych na Dzień Otwarty z Programem Czyste Powietrze. Można będzie poznać zasady ubiegania się o dotacje na termomodernizacje domów lub wymianę ogrzewania.
  • Kolejne pasy drogowe w Toruniu zostaną obsadzone ozdobnymi krzewami. Róże, irgi, tawuły i berberysy pojawią się m.in. na osiedlach: Chełmińskie, Mokre i Bydgoskie.
  • Specjalistyczny Szpital Miejski im. Mikołaja Kopernika w Toruniu znalazł się na liście podmiotów leczniczych zakwalifikowanych do Krajowej Sieci Onkologicznej. Placówka będzie pełniła rolę Specjalistycznego Ośrodka Leczenia Onkologicznego SOLO II.
  • 9 sierpnia 2024 r. na parkingu przy Urzędzie Miasta Torunia stanie krwiobus, w którym można będzie oddać krew.
  • Już w tę sobotę (10 sierpnia 2024 r.) odbędą się jubileuszowe XXV Otwarte Indywidualne Mistrzostwa Torunia w speedrowerze.
  • Gminny Punkt Konsultacyjno-Informacyjny działający w Wydziale Środowiska i Ekologii Urzędu Miasta Torunia zaprasza na Dzień Otwarty z Programem Czyste Powietrze.
  • Poniedziałek, 5 sierpnia 2024 r., zapowiada się deszczowo i burzowo. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał dla Torunia ostrzeżenie I stopnia.
  • W związku ze spodziewanymi opadami deszczu dla Torunia wydano ostrzeżenie hydrologiczne.
  • W niedzielny poranek 4 sierpnia 2024 r. z Torunia wyruszyła 46. Piesza Pielgrzymka Diecezji Toruńskiej na Jasną Górę.