Toruń po raz kolejny zdał egzamin | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Toruń po raz kolejny zdał egzamin

Miasto, Sport
Data publikacji: 18 kwietnia 2024
Autor: Marcin Pryka

W Mistrzostwach Europy w Lekkiej Atletyce Masters wystartowało 3 013 osób z 39 państw europejskich i 11 spoza Europy. Wszystko dzięki decyzji władz miasta, które zdecydowały po raz czwarty, że rywalizacja będzie się toczyć w Toruniu oraz dzięki znakomitej pracy prezesa Polskiego Związku Lekkiej Atletyki Masters Wacława Krankowskiego i jego sztabu.

Mistrzostwa Europy w Lekkiej Atletyce Masters odbyły się w Toruniu w dniach od 17 do 23 marca 2024 r. W miniony czwartek 18 kwietnia w Arenie Toruń odbyło się spotkanie podsumowujące to wydarzenie. Spotkanie było doskonałą okazją do wręczenia podziękowań osobom szczególnie zasłużonym przy organizacji mistrzostw.

- Nie byłoby piękna lekkiej atletyki w hali mastersów, gdyby nie ludzie, którzy to przygotowali. To dzięki nim Toruń może z dumą o sobie mówić, że jesteśmy europejską stolicą lekkiej atletyki mastersów w hali. To przydaje renomy, znaczenia miastu. To sprawia, że tutaj pojawiają się goście zarówno z Europy, jak i ze świata, którzy spędzają wiele dni w Toruniu. Oni później wracają do odległych krajów Europy, czy świata i opowiadają, że Toruń jest wartościowy, ciekawy, że warto do niego pojechać i tutaj spędzić czas. Te zawody były emocjonujące, z podziwem patrzyłem na zawodniczki i zawodników, którzy całym sercem robili fantastyczne rzeczy na bieżni, czy na skoczni. Bardzo dziękuję za perfekcję organizacji, dziękuję wszystkim, którzy pomagali organizatorom. Dziękuję wszystkim zawodniczkom i zawodnikom, którzy wystartowali w zawodach - powiedział prezydent Torunia Michał Zaleski.

Wacław Krankowski podkreślił, że podstawą organizacji wydarzeń sportowych tego typu rangi jest odpowiednia baza. - Jak na razie jedyna w kraju hala, gdzie można organizować takie imprezy. Do tego niepowtarzalna atmosfera, bo chyba nigdzie nie ma takiego klimatu dla sportu masters jak u nas. Są władze miasta bardzo życzliwie nastawione, które dofinansowują start najlepszych biegaczy w województwie i to bardzo cieszy. Toruń jest stolicą masters lekkiej atletyki, od 2005 r. mieliśmy osiem razy Mistrzostwa Polski na stadionie i dziesięć razy z rzędu Mistrzostwa Polski na hali. Było to duże wyzwanie organizacyjne, dochody dla miasta i wartość promocyjna. Sport w naszym wieku to nie tylko wyczyn, ale i poznawanie świata. Celem, który nam przyświeca jest stworzyć imprezę, na której zawodnicy będą zadowoleni i to w Toruniu się udaje - zaznaczył prezes PZLA Masters.

Podczas spotkania wręczono wyróżnienia osobom szczególnie zasłużonym przy organizacji mistrzostw: Zbigniewowi Fiderewiczowi – I Zastępcy Prezydenta Miasta Torunia i Przewodniczącemu Komitetu Organizacyjnego, Marcinowi Czyżniewskiemu – Przewodniczącemu Rady Miasta Torunia oraz Marioli Soczyńskiej – Dyrektorce Wydziału Sportu i Rekreacji Urzędu Miasta Torunia. Pamiątkowy dyplom otrzymali także pozostali członkowie Komitetu Organizacyjnego i Wykonawczego, sponsorzy, partnerzy i sportowcy.

W trakcie Mistrzostw Europy Lekkiej Atletyki Masters w Toruniu rywalizowano w 23 konkurencjach w 14 kategoriach wiekowych. Do udziału w zmaganiach przystąpili polscy olimpijczycy, m.in.: Ludwika Chewińska, Urszula Kielan, Robert Korzeniowski, Genowefa Patla, Tomasz Lipiec, Anna Rostkowska - wszyscy stanęli na podium.

Znakomicie w tym bardzo licznym i mocnym gronie wypadła reprezentacja Polski, która liczyła 977 zgłoszonych zawodników. Wśród startujących reprezentantów Polski ponad 100 osób było reprezentantami województwa kujawsko-pomorskiego, z czego ponad 20 zawodników pochodziło z Torunia i okolic. Przedstawiciele regionu zdobyli 27 medali (8 – 10 – 9), w tym mieszkańcy Torunia - 16 medali (6 – 7 – 3).

Najstarszym uczestnikiem mistrzostw był ponad 95-letni Grek. Z kolei najstarszym zawodnikiem z Torunia - Henryk Wierzchowski (91 lat), który zdobył łącznie 8 medali – 3 złote i 5 srebrnych.

Polacy wywalczyli w sumie aż 251 medali, na które złożyło się 103 złotych, 78 srebrnych i 70 brązowych krążków, pewnie zwyciężając w klasyfikacji medalowej. Więcej razy na podium,bo aż 261 razy, stawali Niemcy, którzy w klasyfikacji generalnej ostatecznie zajęli 2. miejsce (94 złote, 70 srebrne, 77 brązowych).

Polska zdobyła mniej medali od reprezentantów Niemiec, jednak wywalczyła więcej złotych, a to właśnie te krążki w pierwszej kolejności są brane pod uwagę w ogólnej klasyfikacji. Na trzecim miejscu uplasowali się reprezentanci Hiszpanii z dorobkiem 128 medali (56 złotych, 33 srebrnych i 39 brązowych).

Imprezą towarzyszącą HME były Mistrzostwa Europy w maratonie dla upamiętnienia 100-lecia maratonu w Polsce. W tym biegu wystartowało prawie 600 osób. Rywalizację w deszczu zdominowali Polacy, którzy indywidualnie zdobyli 8 złotych, 9 srebrnych i 6 brązowych medali.

W 14. Halowych Mistrzostwach Europy Masters ustanowiono 10 halowych rekordów świata i 10 halowych rekordów Europy. Pobito 31 halowych rekordów Polski. W ciągu siedmiu dni zawodów odbyło się łącznie ponad 500 dekoracji medalowych, w trakcie których rozdano ponad 2000 krążków za rywalizację indywidualną i zespołową.

Zmagania relacjonowało przeszło 100 akredytowanych dziennikarzy, w tym wielu zagranicznych. Relacje z zawodów ukazały się na antenach ogólnopolskich stacji telewizyjnych, w paśmie regionalnym TVP, w telewizjach lokalnych, na antenatach licznych stacji radiowych, prasie i w wielu portalach internetowych.

O bardzo dużej popularności wydarzenia w mediach świadczy liczba 2049 publikacji wyemitowanych i opublikowanych w telewizji, radiu, prasie i internecie. Ekwiwalent medialny tych publikacji został przez Instytut Monitorowania Mediów wyceniony na kwotę 2 808 494 PLN. Informacje te dotarły do 4 296 066 odbiorców - widzów, słuchaczy stacji radiowych, czytelników gazet i portali www.

O mistrzostwach mówiono na antenie różnych stacji telewizyjnych. W wydaniach wiadomości i serwisów sportowych ukazało się 49 materiałów video. O mistrzostwach informowały m.in. TVP, TV Toruń i TVN. Stacje radiowe wyemitowały 118 materiałów. Wśród nich znalazły się m.in.: Polskie Radio, Meloradio, Radio Eska czy Radio TOK FM.

O wydarzeniu informowały również czołowe media prasowe i internetowe takie, jak m.in. Onet.pl, Wirtualna Polska, Interia.pl, Polsat Sport, TVP Sport, Przegląd Sportowy, Rzeczpospolita, Super Express, Gazeta Wyborcza, Dziennik Zachodni, Gazeta Wrocławska, Gazeta Pomorska, Dziennik Łódzki i in., 20 portali grupy Polska Press oraz 401 portali Twoje Miasto.pl, a także wiele innych mediów branżowych i sportowych, jak m.in. bieganie.pl, biegowe.pl itp.

Według zgodnej opinii sportowców i władz European Masters Athletics o tegorocznych mistrzostwach Europy po raz kolejny można mówić, że zorganizowane zostały na poziomie „standardu toruńskiego”. Zgodna współpraca EMA i PZLAM zaowocowała organizacją w pełni profesjonalnych zawodów.

Fot. Sławomir Kowalski

Najczęściej czytane aktualności

 • Kultura, Miasto
  W ramach Święta Województwa Kujawsko-Pomorskiego w Toruniu odbędą się m.in. spotkanie młodych, rodzinny piknik kosmiczny pt. "Astrobaza Toruń" oraz wyjątkowy koncert "Pod wspólnym niebem" z udziałem znanych gwiazd.
 • Tereny zielone w Toruniu
  Eko, Miasto
  Miasto Toruń kontynuuje lokalne opryski przeciwko meszkom i komarom. Sytuacja na terenach zielonych jest na bieżąco monitorowana.
 • Miasto
  Od 27 do 30 maja 2024 r. trwają konsultacje społeczne dotyczące projektu uchwały zmieniającej uchwałę w sprawie określenia zasad wyznaczania składu oraz zasad działania Komitetu Rewitalizacji na terenie Gminy Miasta Toruń.
 • Na zdjęciu widok na Rynek Staromiejski, na pierwszym planie ratusz
  Miasto
  Z okazji obchodzonego 27 maja Dnia Pracownika Samorządowego i Dnia Samorządu Terytorialnego życzenia urzędnikom składają prezydent Paweł Gulewski oraz przewodniczący Rady Miasta Łukasz Walkusz wraz z Radnymi.
 • Ambasador Finlandii w UMT
  Miasto
  Pani Päivi Maarit Laine, Ambasador Finlandii w Polsce odwiedziła Urząd Miasta Torunia. 27 maja 2024 r. spotkał się z nią Prezydent Paweł Gulewski. Była to pierwsza oficjalna wizyta Pani Ambasador w Toruniu. Towarzyszył jej Konsul Honorowy Finlandii w Toruniu, pan Tadeusz Pająk. Podczas rozmowy w Urzędzie Miasta Torunia Pan Prezydent wyraził...
 • Na zdjęciu: ławeczki postawione na tarasie na pawilonie
  Miasto
  Zniszczenia nawierzchni tarasowej na pawilonach na Bulwarze Filadelfijskim zostały naprawione. Podjęte zostały również działania mające na celu zwiększenie bezpieczeństwa odwiedzających to popularne miejsce nad Wisłą.
 • Od soboty 1 czerwca 2024 r. wprowadzone zostaną zmiany w funkcjonowaniu komunikacji miejskiej. Są one efektem konsultacji w sprawie kursowania miejskich autobusów na Podgórzu. Zmieniona zostanie trasa linii nr 21 – autobusy kursować będą ulicą Poznańską przez przystanek „Parkowa”, a częstotliwość zostanie zwiększona z 6 do 10 kursów Zwiększona...
 • Miejskie obchody Dnia Strażaka odbyły się w dniu 29 maja 2024 r. przy siedzibie Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej.
 • Zbliża się Boże Ciało. Przypominamy, że parkując na terenie Strefy Płatnego Parkowania w czwartek (30 maja) nie wnosimy opłat. Z kolei w piątek (31 maja) i sobotę (1 czerwca) strefa działa bez zmian. Kierowców odwiedzających nasze miasto zachęcamy do korzystania z miejsc parkingowych, które są zlokalizowane w sąsiedztwie Starówki lub na parkingu...
 • W Toruniu tego typu rozwiązania są zlokalizowane w dwóch miejscach – przy ul. Olimpijskiej 42 oraz Dziewulskiego 38 w Toruniu. W sumie do dyspozycji kierowców jest prawie 440 miejsc parkingowych!
 • Dla Torunia obowiązuje ostrzeżenie hydrologiczne I stopnia. Mogą wystąpić gwałtowne wzrosty stanów wód.
 • 1-2 czerwca 2024 r. w Toruniu rozegrana zostanie II runda Klubowego Pucharu Polski w pływaniu w płetwach.
 • W środę 29 maja 2024 r. znów mogą wystąpić burze z silnymi opadami deszczu i porywami wiatru. Apelujemy o ostrożność.
 • W dniu wyborów do Parlamentu Europejskiego, 9 czerwca 2024 r., osoby z niepełnosprawnością zamieszkałe na terenie miasta Torunia będą mogły skorzystać z bezpłatnych przewozów do i z lokali wyborczych w godz. 7:00-21:00. Organizatorem transportu jest Urząd Miasta Torunia.