Toruń po raz kolejny zdał egzamin | www.torun.pl

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Toruń po raz kolejny zdał egzamin

Miasto, Sport
Data publikacji: 18 kwietnia 2024
Autor: Marcin Pryka

W Mistrzostwach Europy w Lekkiej Atletyce Masters wystartowało 3 013 osób z 39 państw europejskich i 11 spoza Europy. Wszystko dzięki decyzji władz miasta, które zdecydowały po raz czwarty, że rywalizacja będzie się toczyć w Toruniu oraz dzięki znakomitej pracy prezesa Polskiego Związku Lekkiej Atletyki Masters Wacława Krankowskiego i jego sztabu.

Mistrzostwa Europy w Lekkiej Atletyce Masters odbyły się w Toruniu w dniach od 17 do 23 marca 2024 r. W miniony czwartek 18 kwietnia w Arenie Toruń odbyło się spotkanie podsumowujące to wydarzenie. Spotkanie było doskonałą okazją do wręczenia podziękowań osobom szczególnie zasłużonym przy organizacji mistrzostw.

- Nie byłoby piękna lekkiej atletyki w hali mastersów, gdyby nie ludzie, którzy to przygotowali. To dzięki nim Toruń może z dumą o sobie mówić, że jesteśmy europejską stolicą lekkiej atletyki mastersów w hali. To przydaje renomy, znaczenia miastu. To sprawia, że tutaj pojawiają się goście zarówno z Europy, jak i ze świata, którzy spędzają wiele dni w Toruniu. Oni później wracają do odległych krajów Europy, czy świata i opowiadają, że Toruń jest wartościowy, ciekawy, że warto do niego pojechać i tutaj spędzić czas. Te zawody były emocjonujące, z podziwem patrzyłem na zawodniczki i zawodników, którzy całym sercem robili fantastyczne rzeczy na bieżni, czy na skoczni. Bardzo dziękuję za perfekcję organizacji, dziękuję wszystkim, którzy pomagali organizatorom. Dziękuję wszystkim zawodniczkom i zawodnikom, którzy wystartowali w zawodach - powiedział prezydent Torunia Michał Zaleski.

Wacław Krankowski podkreślił, że podstawą organizacji wydarzeń sportowych tego typu rangi jest odpowiednia baza. - Jak na razie jedyna w kraju hala, gdzie można organizować takie imprezy. Do tego niepowtarzalna atmosfera, bo chyba nigdzie nie ma takiego klimatu dla sportu masters jak u nas. Są władze miasta bardzo życzliwie nastawione, które dofinansowują start najlepszych biegaczy w województwie i to bardzo cieszy. Toruń jest stolicą masters lekkiej atletyki, od 2005 r. mieliśmy osiem razy Mistrzostwa Polski na stadionie i dziesięć razy z rzędu Mistrzostwa Polski na hali. Było to duże wyzwanie organizacyjne, dochody dla miasta i wartość promocyjna. Sport w naszym wieku to nie tylko wyczyn, ale i poznawanie świata. Celem, który nam przyświeca jest stworzyć imprezę, na której zawodnicy będą zadowoleni i to w Toruniu się udaje - zaznaczył prezes PZLA Masters.

Podczas spotkania wręczono wyróżnienia osobom szczególnie zasłużonym przy organizacji mistrzostw: Zbigniewowi Fiderewiczowi – I Zastępcy Prezydenta Miasta Torunia i Przewodniczącemu Komitetu Organizacyjnego, Marcinowi Czyżniewskiemu – Przewodniczącemu Rady Miasta Torunia oraz Marioli Soczyńskiej – Dyrektorce Wydziału Sportu i Rekreacji Urzędu Miasta Torunia. Pamiątkowy dyplom otrzymali także pozostali członkowie Komitetu Organizacyjnego i Wykonawczego, sponsorzy, partnerzy i sportowcy.

W trakcie Mistrzostw Europy Lekkiej Atletyki Masters w Toruniu rywalizowano w 23 konkurencjach w 14 kategoriach wiekowych. Do udziału w zmaganiach przystąpili polscy olimpijczycy, m.in.: Ludwika Chewińska, Urszula Kielan, Robert Korzeniowski, Genowefa Patla, Tomasz Lipiec, Anna Rostkowska - wszyscy stanęli na podium.

Znakomicie w tym bardzo licznym i mocnym gronie wypadła reprezentacja Polski, która liczyła 977 zgłoszonych zawodników. Wśród startujących reprezentantów Polski ponad 100 osób było reprezentantami województwa kujawsko-pomorskiego, z czego ponad 20 zawodników pochodziło z Torunia i okolic. Przedstawiciele regionu zdobyli 27 medali (8 – 10 – 9), w tym mieszkańcy Torunia - 16 medali (6 – 7 – 3).

Najstarszym uczestnikiem mistrzostw był ponad 95-letni Grek. Z kolei najstarszym zawodnikiem z Torunia - Henryk Wierzchowski (91 lat), który zdobył łącznie 8 medali – 3 złote i 5 srebrnych.

Polacy wywalczyli w sumie aż 251 medali, na które złożyło się 103 złotych, 78 srebrnych i 70 brązowych krążków, pewnie zwyciężając w klasyfikacji medalowej. Więcej razy na podium,bo aż 261 razy, stawali Niemcy, którzy w klasyfikacji generalnej ostatecznie zajęli 2. miejsce (94 złote, 70 srebrne, 77 brązowych).

Polska zdobyła mniej medali od reprezentantów Niemiec, jednak wywalczyła więcej złotych, a to właśnie te krążki w pierwszej kolejności są brane pod uwagę w ogólnej klasyfikacji. Na trzecim miejscu uplasowali się reprezentanci Hiszpanii z dorobkiem 128 medali (56 złotych, 33 srebrnych i 39 brązowych).

Imprezą towarzyszącą HME były Mistrzostwa Europy w maratonie dla upamiętnienia 100-lecia maratonu w Polsce. W tym biegu wystartowało prawie 600 osób. Rywalizację w deszczu zdominowali Polacy, którzy indywidualnie zdobyli 8 złotych, 9 srebrnych i 6 brązowych medali.

W 14. Halowych Mistrzostwach Europy Masters ustanowiono 10 halowych rekordów świata i 10 halowych rekordów Europy. Pobito 31 halowych rekordów Polski. W ciągu siedmiu dni zawodów odbyło się łącznie ponad 500 dekoracji medalowych, w trakcie których rozdano ponad 2000 krążków za rywalizację indywidualną i zespołową.

Zmagania relacjonowało przeszło 100 akredytowanych dziennikarzy, w tym wielu zagranicznych. Relacje z zawodów ukazały się na antenach ogólnopolskich stacji telewizyjnych, w paśmie regionalnym TVP, w telewizjach lokalnych, na antenatach licznych stacji radiowych, prasie i w wielu portalach internetowych.

O bardzo dużej popularności wydarzenia w mediach świadczy liczba 2049 publikacji wyemitowanych i opublikowanych w telewizji, radiu, prasie i internecie. Ekwiwalent medialny tych publikacji został przez Instytut Monitorowania Mediów wyceniony na kwotę 2 808 494 PLN. Informacje te dotarły do 4 296 066 odbiorców - widzów, słuchaczy stacji radiowych, czytelników gazet i portali www.

O mistrzostwach mówiono na antenie różnych stacji telewizyjnych. W wydaniach wiadomości i serwisów sportowych ukazało się 49 materiałów video. O mistrzostwach informowały m.in. TVP, TV Toruń i TVN. Stacje radiowe wyemitowały 118 materiałów. Wśród nich znalazły się m.in.: Polskie Radio, Meloradio, Radio Eska czy Radio TOK FM.

O wydarzeniu informowały również czołowe media prasowe i internetowe takie, jak m.in. Onet.pl, Wirtualna Polska, Interia.pl, Polsat Sport, TVP Sport, Przegląd Sportowy, Rzeczpospolita, Super Express, Gazeta Wyborcza, Dziennik Zachodni, Gazeta Wrocławska, Gazeta Pomorska, Dziennik Łódzki i in., 20 portali grupy Polska Press oraz 401 portali Twoje Miasto.pl, a także wiele innych mediów branżowych i sportowych, jak m.in. bieganie.pl, biegowe.pl itp.

Według zgodnej opinii sportowców i władz European Masters Athletics o tegorocznych mistrzostwach Europy po raz kolejny można mówić, że zorganizowane zostały na poziomie „standardu toruńskiego”. Zgodna współpraca EMA i PZLAM zaowocowała organizacją w pełni profesjonalnych zawodów.

Fot. Sławomir Kowalski

Najczęściej czytane aktualności

  • Miasto
    W piątek 26 lipca 2024 r. grupa pracowników odchodzących na emeryturę otrzymała od kierownictwa Urzędu podziękowania za długoletnią służbę na rzecz miasta Torunia.
  • Na zdjęciu: wysoki mężczyzna w okularach, po jego obu stronach stoją kobiety, starsza w białej koszuli, trzyma bukiet kwiarów
    Miasto
    Violetta Wieczerzak została dyrektorką centrum placówek opiekuńczo-wychowawczych „Młody Las”.
  • Na zdjęciu: Rynek Staromiejski z lotu ptaka, w centralnym punkcie gotycki ratusz
    Kultura, Miasto, Sport
    Mistrzowie improwizacji w Toruniu! Trwa Międzynarodowy Festiwal Improwizacji Teatralnej JO!, pełen niespodzianek i bezkresnej wyobraźni. Nieustająco zapraszamy też na Bulwar Filadelfijski, gdzie na Scenie Letniej przez całe wakacje dużo się dzieje muzycznie. Tam też w sobotę poznamy muzyczne Toruńskie Gwiazdy.
  • Na zdjeciu: bulwar przy Wiśle
    Drogi, Miasto
    Zatoczki dla dostawców, dodatkowe kosze na śmieci, tabliczki informacyjne – to kolejne zmiany na Bulwarze Filadelfijskim, które są odpowiedzią na zgłaszane przez mieszkańców, przedsiębiorców i turystów propozycje usprawnień.
  • Na zdjeciu: flaga tęczowa powiewa na tle niebieskiego nieba i szarych kamienic
    Miasto
    31 sierpnia 2024 r. ulicami toruńskiej starówki przejdzie piąty Toruński Marsz Równości. Patronat nad wydarzeniem objął Prezydent Torunia. – Mam nadzieję, że organizowany przez Państwa Marsz przyczyni się do propagowania postaw obywatelskich oraz idei równości i wolności – napisał w piśmie skierowanym do organizatorów Paweł Gulewski.
  • Na zdjęciu: grupa ludzi siedzi na krzesełkach i rozmawia
    Miasto
    Zgodnie z zapowiedziami, prezydent Paweł Gulewski zacieśnia współpracę z Radami Okręgów w Toruniu. - Wysyłam właśnie do przewodniczących Rad Okręgów pismo, do którego dołączone są wszystkie kontakty do osób, urzędników z poszczególnych działów, wydziałów, jednostek i spółek miejskich, które będą do ich dyspozycji – mówi Prezydent Torunia.
  • 27 lipca wszyscy będą mogli poznać laureatów plebiscytu Toruńskie Gwiazdy 2024! To już 19. edycja tego wydarzenia.
  • Mistrzowie improwizacji w Toruniu! Trwa Międzynarodowy Festiwal Improwizacji Teatralnej JO!, pełen niespodzianek i bezkresnej wyobraźni. Nieustająco zapraszamy też na Bulwar Filadelfijski, gdzie na Scenie Letniej przez całe wakacje dużo się dzieje muzycznie. Tam też w sobotę poznamy muzyczne Toruńskie Gwiazdy.
  • V Międzynarodowy Wyścig Kolarski Kobiet Śladami Królewny Anny Wazówny przejechał ulicami Torunia!
  • W związku z pracami drogowymi na ulicy Osiedlowej w Szembekowie w dniach 29-31 lipca 2024 r. (poniedziałek – środa) autobusy linii nr 123 kursować będą z ominięciem części przystanków.
  • Anielska Plaża powraca! Druga edycja widowiskowego święta siatkówki plażowej odbędzie się już 20-24 sierpnia 2024 r. na Błoniach Nadwiślańskich w Toruniu. Nocne mecze w efektownej oprawie będą wydarzeniem towarzyszącym 15. Bella Skyway Festival.
  • Zatoczki dla dostawców, dodatkowe kosze na śmieci, tabliczki informacyjne – to kolejne zmiany na Bulwarze Filadelfijskim, które są odpowiedzią na zgłaszane przez mieszkańców, przedsiębiorców i turystów propozycje usprawnień.
  • Zapraszamy na drugie wydarzenie z cyklu „Aqua & Music &Sport” w Aqua Toruń. W piątek 26 lipca 2024 r. czeka na Was mnóstwo atrakcji w basenach i wokół obiektu. Wstęp dla dzieci i młodzieży od 16:00 do 19:00 będzie bezpłatny.
  • W związku z odbywającym się w czwartek 25 lipca 2024 r. V Międzynarodowym Wyścigiem Kolarskim Kobiet Śladami Królewny Anny Wazówny całkowicie wyłączony z ruchu kołowego został Bulwar Filadelfijski.