Toruń miejscem debaty o Afryce | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Toruń miejscem debaty o Afryce

Miasto
Data publikacji: 22 lutego 2024
Autor: Marcin Pryka

Dyplomaci z kilku państw afrykańskich oraz ludzie biznesu, nauki i kultury zjechali do Torunia na I Międzynarodowy Kongres Afrykanistyczny. Wydarzenie w Urzędzie Marszałkowskim zorganizowały wspólnie Katedra Systemów Politycznych Wydziału Politologii i Nauk o Bezpieczeństwie UMK oraz Ośrodek Studiów Wschodnich i Afrykańskich. Kongres trwa od 21 do 23 lutego 2024 r.

Patronami honorowymi wydarzenia są Minister Spraw Zagranicznych RP Radosław Sikorski, Minister Nauki i Szkolnistwa Wyższego Dariusz Wieczorek, Wojewoda Kujawsko-Pomorski Michał Sztybel, Marszałek Piotr Całbecki i Prezydent Torunia Michał Zaleski. Z kolei gościem honorowym JE prof. Anastase Shyaka, Ambasador Republiki Rwandy w Polsce. 

Witając przybyłych gości prezydent Michał Zaleski podziękował uczestnikom kongresu i jego organizatorom. Powiedział też, że Kongres jest dobrą okazją do tego, aby pokazać Toruń w nowym świetle: - To, że pierwszy Międzynarodowy Kongres Afrykanistyczny odbywa się w Toruniu jest zaszczytem dla nas mieszkanek i mieszkańców Torunia. To czas dyskusji o najbardziej w tej chwili podziwianym, oglądanym i stwarzającym okazję do zastanowień kontynencie na świecie, jakim jest Afryka. Afryka stanowi o przyszłości gospodarczej i demograficznej świata, ale przede wszystkim społecznej i ładu światowego.

Prezydent zachęcał do zwiedzania naszego miasta: - W szczególności Zespołu Staromiejskiego Torunia wpisanego na Listę Światowego Dziedzictwa Kultury UNESCO. Cały ubiegły rok był poświęcony naszemu wielkiemu rodakowi – Mikołajowi Kopernikowi i wiele wystaw, wydarzeń z tym związanych jeszcze ma miejsce w Toruniu.

Prezydent zachwalał też toruńskie pierniki: - Panie i Panowie, w Polsce jest takie powiedzenie: „Przez żołądek do serca”, dlatego kilkaset lat temu torunianie wymyślili smakowite ciasteczka – pierniki. Proszę, żebyście Państwo jedli toruńskie pierniki i wtedy na pewno do nas wrócicie. Zapraszamy ponownie do Torunia!

Podczas wydarzenia poruszane są kwestie związane z politycznymi, gospodarczymi i społecznymi aspektami kontynentu afrykańskiego i jego rozwoju. Zakres konferencji obejmuje duży obszar geograficzny i tematyczny, od Tunezji po RPA, w tym Afrykanów w diasporze. Kongres ma charakter interdyscyplinarny. Wśród naukowców znaleźli się specjaliści reprezentujący różne dziedziny wiedzy: etnologii i antropologii, historii, językoznawstwa, ekonomii i finansów, geografii społeczno-ekonomicznej, nauk politycznych i stosunków międzynarodowych. Połączenie wielu perspektyw pozwoli na holistyczne spojrzenie na zjawiska zachodzące na kontynencie afrykańskim, wraz z jego złożonością i różnorodnością.

>>> Przejdź do programu wydarzenia

W toruńskim kongresie biorą także udział m.in. JE Saad Saleah Alsaleh, Ambasador Królestwa Arabii Saudyjskiej w Polsce, JE Mahmoud Khalifa, Ambasador Palestyny w Polsce, JE Hatem Tageldin, Ambasador Arabskiej Republiki Egiptu w Polsce, JE Danny M. Ssozi, Ambasador Republiki Ugandy w Niemczech, JE Patience Obinna-Okiyi, Minister/ Chargé d’Affairesa Ambasady Nigerii w Polsce. Polskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych reprezentuje wicedyrektor Departamentu Afryki i Bliskiego Wschodu MSZ dr Aleksander Olech.

Kongres jest nowym, prestiżowym wydarzeniem konferencyjnym umożliwiającym spotkanie zagranicznych i polskich ekspertów od spraw Afryki. Toruńskie korzenie kongresu wskazują na uniwersalny profil Torunia jako miasta otwartego na relacje międzynarodowe i sprzyjającego pokojowej współpracy państw różnych cywilizacji. Gmina Miasta Toruń poprzez Centrum Wsparcia Biznesu wsparła organizację kongresu kwotą 10 000 zł.

Fot. Wojtek Szabelski

Najczęściej czytane aktualności

 • Docenieni za bohaterską postawę
  Miasto
  St. asp. Łukasz Grabowski i Rafał Koziołek zachowali zimną krew i wyciągnęli z Wisły 16-letnią dziewczynę. Ich bohaterską postawę docenił Prezydent Torunia Michał Zaleski.
 • Na zdjęciu: błękitne niebo, ceglany mur gdaniska i zakwitające pąki na drzewie
  Kultura, Miasto, Sport
  Jak co roku o tej porze poszerzamy horyzonty dzięki kolejnej edycji Festiwalu Nauki i Sztuki. A dla miłośników żużla nie lada gratka - pierwszy w tym sezonie mecz na toruńskiej Motoarenie. Kibicujemy!
 • Zazieleniamy Bulwar Filadelfijski
  Eko, Miasto
  Na Bulwarze Filadelfijskim robi się coraz bardziej zielono. To za sprawą nowych nasadzeń oraz trawy, która właśnie jest układana nad Wisłą.
 • Miasto
  21 kwietnia 2024 r. w godz. 7:00-21:00 zagłosujemy w II turze wyborów samorządowych, w których wybierzemy Prezydenta Miasta Torunia. Przed głosowaniem warto upewnić się, gdzie znajduje się twój lokal wyborczy.
 • Miasto
  Uczniowie drugiej klasy w Miejskiej Szkole Podstawowej nr 15 im. Powstańców Śląskich w Piekarach Śląskich wybrali kilka miejsc w Toruniu i okolicach, do których przygotują specjalne kartki.
 • Miasto, Sport
  W 2. kolejce PGE Ekstraligi KS APATOR Toruń pewnie pokonał FOGO UNIĘ Leszno 59:31. Liderem gospodarzy był Emil Sajfutdinow, który zdobył 14 punktów. Było to pierwsze w tym sezonie spotkanie rozegrane na Motoarenie.
 • Od maja do sierpnia 2024 potrwają w Toruniu spotkania z lokalnymi artystami pod nazwą Park Kultury. Zaplanowano m.in. koncerty muzyczne, spektakle teatralne, pokazy filmowe i konkurs fotograficzny. Wydarzenia będą się odbywały w Amfiteatrze Parku na Bydgoskim Przedmieściu i w Nicolaus Bank Cafe.
 • W Mistrzostwach Europy w Lekkiej Atletyce Masters wystartowało 3 013 osób z 39 państw europejskich i 11 spoza Europy. Wszystko dzięki decyzji władz miasta, które zdecydowały po raz czwarty, że rywalizacja będzie się toczyć w Toruniu oraz dzięki znakomitej pracy prezesa Polskiego Związku Lekkiej Atletyki Masters Wacława Krankowskiego i jego sztabu.
 • Jak co roku o tej porze poszerzamy horyzonty dzięki kolejnej edycji Festiwalu Nauki i Sztuki. A dla miłośników żużla nie lada gratka - pierwszy w tym sezonie mecz na toruńskiej Motoarenie. Kibicujemy!
 • Funkcjonujące na Rynku Nowomiejskim 28 w Toruniu Kino CAMERIMAGE przygotowało specjalny repertuar filmowy na majówkę (1-5.05.2024 r.). Widzowie będą mogli obejrzeć m.in. filmy przygodowe i komediowe oraz bajki dla dzieci.
 • Dwanaście prac magisterskich i dyplomowych poświęconych Toruniowi otrzymało nagrody i wyróżnienia w 32. edycji konkursu organizowanego przez Towarzystwo Miłośników Torunia, a zrealizowanego przy wsparciu Gminy Miasta Toruń. Konkurs objęty jest Honorowym Patronatem Prezydenta Miasta Torunia Pana Michała Zaleskiego.
 • Dobra wiadomość dla fanów żużla. W piątek, 19 kwietnia br., w związku z zawodami żużlowymi na Motoarenie, uruchomione zostaną dodatkowe kursy tramwajów.
 • Już w najbliższą niedzielę 21 kwietnia 2024 r. o godz. 16:30 w Teatrze Baj Pomorski odbędzie się premiera spektaklu "Wikingowie z Północnej Ulicy".
 • Zapraszamy serdecznie do udziału w Majówce w Muzeum Okręgowym w Toruniu w dniach 28 kwietnia – 5 maja 2024 r. Czekać będzie na Państwa moc atrakcji i sporo niespodzianek. Dodatkowo informujemy, że nasze oddziały muzealne będą dla Państwa otwarte od godz. 10.00 – 18.00.