Toruń miastem kasztanowców | www.torun.pl

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Toruń miastem kasztanowców

Eko
Data publikacji: 13 maja 2021
Autor: Małgorzata Litwin
Kwitnący kwiat kasztanowca czerwonego

W Toruniu rośnie około 4 tysiące kasztanowców białych i czerwonych. Możemy się pochwalić pomnikami przyrody tego gatunku, ale i wieloma młodymi drzewami, posadzonymi w ostatnich latach.

12 maja 2021 r. obchodziliśmy w Polsce Dzień Kasztanowców -  święto ustanowione w 2005 r. z inicjatywy Fundacji Nasza Ziemia. To drzewo powszechne w Toruniu. Spotkać je można na wielu ulicach, w parkach, na skwerach i zieleńcach, ale także na terenach wszystkich osiedli mieszkaniowych, na posesjach prywatnych i na terenach pofortecznych, a nawet w obrębie Zespołu Staromiejskiego. Kasztanowce są swoistym symbolem Bydgoskiego Przedmieścia, gdzie rośnie ich najwięcej. W samym ciągu ulic Bydgoska - Szosa Bydgoska rośnie ich ok. 200. Inne większe skupiska tych drzew to urokliwe aleje przy ulicach: św. Józefa, Balonowa, Przybyszewskiego oraz w otoczeniu pl. Rapackiego. Okazałe egzemplarze liczą z reguły ok.70- 80 lat.

- Moim zdaniem, są wszelkie podstawy, by Toruń nosił miano Miasta Kasztanowców - mówi Szczepan Burak, znawca toruńskiej przyrody, wieloletni dyrektor Wydziału Środowiska i Zieleni UMT. - Rośnie tutaj ok. 4 tys. drzew tego gatunku i rokrocznie sadzi się dziesiątki kolejnych. Ze względu na większą odporność na warunki miejskie i na szrotówka sadzi się teraz głównie kasztanowce czerwone.

Dla podkreślenia rangi tego drzewa w Toruniu kilka z nich objęto ochroną w postaci Pomników Przyrody. Należy do nich skupisko dwóch drzew (266 i 320 cm w obwodzie) przy pomniku i alei św. JP II oraz kasztanowiec  o obwodzie 323 cm na dziedzińcu SP nr 6 przy ul. Łąkowej, nazwany przez społeczność szkolną imieniem "Jeżyk". Pomnikiem przyrody jest też kasztanowiec (340 cm) rosnący w parku koło "Prezydentówki" przy ul. Grunwaldzkiej.

Dzień Kasztanowców został ustanowiony w trosce o los kasztanowców, zagrożonych w ostatnich latach plagą szrotówka kasztanowcowiaczka. Szkodnik z Półwyspu Bałkańskiego powoduje przedwczesne opadanie liści i groźbę obumierania drzew. Na szczęście w Toruniu został  powstrzymany dzięki programowi ochrony kasztanowców, realizowanemu od 2002 r. we współpracy z naukowcami UMK i Instytutu Sadownictwa i Kwiaciarstwa w Skierniewicach. W latach 2003-2004 "zaszczepiono" prawie wszystkie dojrzałe drzewa w mieście (ok. 3 tys.), wprowadzając pod korę drzewa środek chemiczny w postaci żelu. Wzorem Torunia poszło wiele miast i gmin oraz osób fizycznych, a także nasze miasto partnerskie Łuck na Ukrainie. Dzięki temu  żadne z "zaszczepionych" drzew nie uschło, nie wystąpiły też negatywne objawy w miejscach iniekcji.

Projekt cieszył się dużym zainteresowaniem torunian. Prowadzone były społeczne zbiórki pieniędzy na pokrycie kosztów szczepienia drzew. Powszechne stało się grabienie i utylizowanie zainfekowanych larwami owada opadłych liści. Szczególną aktywność wykazywały szkoły. Od samego początku elementem kampanii w szkołach było też zakładanie budek lęgowych dla sikorek - naturalnego wroga szrotówka, prowadzone pod hasłem "Każda sikora to szrotówka zmora". W 2007 r. przedstawiciele Torunia zostali zaproszeni do Pałacu Prezydenckiego, gdzie prezentowali efekty programu.

Zdjęcia: Małgorzata Litwin, Sławomir Kowalski, Wojtek Szabelski, Adam Zakrzewski

Najczęściej czytane aktualności

  • Kultura, Miasto, Sport
    "A cóż piękniejszego nad niebo, które przecież ogarnia wszystko, co piękne" – zbliżający się weekend w Toruniu upłynie w głównej mierze pod znakiem inspirowanego Kosmosem festiwalu Cosmos of Arts, w którego programie znalazły się m.in. wystawy, warsztaty oraz koncerty na Scenie letniej i w Dworze Artusa.
  • Miasto
    8 sierpnia 2024 r. na Targowisku Miejskim przy ul. Szosa Chełmińska odbyło się zorganizowane przez Gminę Miasta Toruń spotkanie informacyjno-konsultacyjne, którego celem było omówienie wariantów planowanej inwestycji drogowej na brakującym odcinku Trasy Staromostowej oraz wysłuchanie uwag mieszkańców, kupców, przedsiębiorców i użytkowników...
  • Drogi, Miasto
    W dniach od 14 do 25 sierpnia 2024 r. zostaną wprowadzone zmiany w ruchu na Bulwarze Filadelfijskim.
  • Miasto
    Poniżej zamieszczamy sprostowanie do artykułu autorstwa Pauliny Błaszkiewicz pt. „W Toruniu chwalą się zakupem robota za 7 mln zł dla zadłużonego szpitala. Tymczasem drugi taki robot już w mieście pracuje”.
  • Ludwika Ogorzelec, wiceprezydent Rafał Pietrucień i toruńskie radne
    Kultura
    Koncerty znakomitych muzyków, wystawa rzeźby, spotkania z fotografią i filmem składają się na Festiwal Kosmos Sztuki/ Cosmos of Art w Toruniu.
  • Dentystka pochylona nad dzieckiem
    Miasto
    Jest pozwolenie Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego na utworzenie kierunku lekarsko-dentystycznego na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika.
  • 8 sierpnia 2024 r. na Targowisku Miejskim przy ul. Szosa Chełmińska odbyło się zorganizowane przez Gminę Miasta Toruń spotkanie informacyjno-konsultacyjne, którego celem było omówienie wariantów planowanej inwestycji drogowej na brakującym odcinku Trasy Staromostowej oraz wysłuchanie uwag mieszkańców, kupców, przedsiębiorców i użytkowników...
  • Na moście drogowym im. marsz. Józefa Piłsudskiego znowu działają obie windy.
  • Przypominamy, że w każdy wakacyjny weekend Bulwar Filadelfijski, na odcinku od Ślimaka Getyńskiego do Woli Zamkowej, jest wyłączony z ruchu samochodowego.
  • W piątek, 16 sierpnia 2024 r., kasy biletowe Miejskiego Zakładu Komunikacji będą zamknięte.
  • Sprawa pozostawionych na chodnikach, skwerach czy trawnikach psich odchodów budzi wiele kontrowersji. I nic dziwnego, gdyż stanowi to duży problem zarówno estetyczny, jak i higieniczny – również w Toruniu. Stąd po raz kolejny w mieście rusza kampania promująca sprzątanie po swoich pupilach. Szacuje się, że w ciągu całego swojego życia średniej...
  • Grupa 6 licealistów III Liceum Ogólnokształcącego wraz z opiekunami uczestniczyła w obozie "Młodzież dla pokoju". Wydarzenie odbyło się w dniach 27.07-03.08.2024 r. w Getyndze.
  • Toruńskie Centrum Usług Społecznych przygotowuje się do złożenia wniosku o środki w ramach Programu „Asystent osobisty osoby z niepełnosprawnością” dla Jednostek Samorządu Terytorialnego – edycja 2025.
  • Na 100 dni przed inauguracją 32. edycji Festiwalu EnergaCAMERIMAGE organizatorzy zaprezentowali plakat, który będzie symbolem graficznym tegorocznego wydarzenia.