Toruń jest najważniejszy | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Toruń jest najważniejszy

Miasto
Data publikacji: 24 kwietnia 2024
Na zdjęciu: ubrany w garnitur prezydent Michał Zaleski, trzyma w ręce teczkę i idzie chodnikiem wzdłuż zieleni

Michał Zaleski podsumowuje lata 2002-2024, kiedy pełnił funkcję Prezydenta Miasta Torunia.

Wybory samorządowe 2024 r. – z całą przypisaną im formą oraz dramaturgią – za nami. 21 kwietnia dopełnił się wynik wyborów prezydenta naszego miasta – spośród 141 859 osób uprawnionych do głosowania lokale wyborcze odwiedziło 60 509 osób (42%), decydująco tym, że w kadencji 2024-2029 organem wykonawczym gminy, czyli po prostu prezydentem Torunia, będzie Paweł Gulewski, wsparty 39 093 głosami. Gratulując prezydentowi elektowi znakomitego wyniku, życzyłem dobrej realizacji programów i planów obowiązujących w naszym mieście, a także woli i determinacji w pracy dla wszystkich torunianek i torunian, niezależnie od ich zainteresowań, potrzeb, wieku, wykształcenia i poglądów.

Ze szczególnym szacunkiem i wdzięcznością myślę o wszystkich mieszkankach i mieszkańcach Torunia, którzy wzięli udział w wyborach podczas dwóch kwietniowych niedziel i zadecydowali o nowo wybranym prezydencie Torunia oraz radnych miasta i toruńskich radnych w Sejmiku Województwa Kujawsko-Pomorskiego kolejnej kadencji. Bardzo dziękuję też za głosy oddane na kandydatów KWW Michała Zaleskiego do Rady Miasta i na mnie samego. Wszystkie decyzje wyborcze zapewniają Toruniowi społeczną stabilność oraz wzmacniają związane z tym zaufanie.

Dla mnie rozstrzygnięcie wyborcze oznacza zakończenie ponaddwudziestoletniej misji doprowadzenia Torunia do standardu miasta rozwiniętego, nowoczesnego, wygodnego do zamieszkania oraz przyjaznego dla odwiedzających gości. Jestem szczęśliwy, że przez tyle lat mogłem u boku mieszkanek i mieszkańców tworzyć współczesny Toruń – miasto ciekawe, atrakcyjne i dostrzegane z perspektywy Polski oraz Europy. Mam poczucie osiągnięcia wielu celów i podołania niezwykle trudnym wyzwaniom. Wśród nich znajduje się oczywiście przygotowanie Torunia do wejścia do wspólnoty europejskiej i umiejętne wykorzystanie w kolejnych latach związanych z tym benefitów. Za sukces Torunia uznaję też spokojne przejście miasta przez kryzysy ekonomiczne w świecie i Polsce z lat 2007-2010 oraz 2022-2023 czy przez czas pandemii w latach 2020-2021. W Toruniu w optymalny sposób zadbaliśmy też od 2022 r. o poczucie bezpieczeństwa wobec skutków zdarzeń wojennych w sąsiedniej Ukrainie.

Z dumą patrzę na efekty działań inwestycyjnych, w których uczestniczyłem. Uważam, że nie ma zakątka miasta bez pozytywnych przeobrażeń, jakie zaszły w tej dwudziestolatce. To na przykład nowy most drogowy, zmodernizowany już istniejący, rozbudowane drogi wyjazdowe i tranzytowe, nowe ulice i uliczki osiedlowe – powstające konsekwentnie, z zapewnieniem bezpieczeństwa pieszych oraz rowerzystów, z dostępnością dla kierowców (a liczba ich pojazdówjest bliska liczbie osób zamieszkujących Toruń!) czy dla transportu publicznego, wspartego m.in. dwiema nowymi liniami tramwajowymi, autobusami elektrycznymi i hybrydowymi, tramwajami oraz nowoczesnymi przystankami.

To także nieustannie rozbudowywane, doposażane lub nowo budowane szkoły i przedszkola z zapleczami sportowymi, zadbane i poszerzane tereny zieleni, miejsca wypoczynku oraz rekreacji, które zmieniły wizerunek naszego miasta. A także prestiżowe obiekty sportowe z wyróżniającą się żużlową Motoareną oraz renomowaną Areną Toruń. Od lat przyciągają one do Torunia uczestników zawodów i kibiców z Polski i świata (Speedway Grand Prix, Copernicus Cup, Halowe Mistrzostwa Europy i Świata w Lekkoatletyce). Ich ofertę dopełniają te miejsca, które pozwalają tysiącom mieszkańców korzystać ze sportu na co dzień – to choćby 24 orliki, boiska do piłki nożnej czy baseny kryte, w tym Aqua Toruń.

Z kolei toruńska kultura znalazła dla siebie miejsce w obiektach, o których wznoszenie czy modernizację we właściwy sposób zadbałem – Centrum Kulturalno-Kongresowe Jordanki, Centrum Sztuki Współczesnej Znaki Czasu, Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy, Baj Pomorski, Muzeum Okręgowe czy Dwór Artusa. Dzięki temu Toruń pięknieje w oprawie wielu festiwali, imprez i wydarzeń, a uczestnicy z radością korzystają z artystycznych atrakcji miejskich instytucji kultury.

To tylko niektóre z realizacji inwestycyjnych, które sprawiają, że Toruń jest dziś wspaniałym miejscem do życia, zadbanym i dobrze zorganizowanym. Po ostatnich wyborach my, mieszkańcy sławnego kopernikańskiego miasta, możemy śmiało patrzeć w przyszłość, także dzięki zaufaniu, jakim obdarzamy naszych samorządowych przedstawicieli.

W kierowaniu miastem rozpoczyna się czas Pawła Gulewskiego, któremu pozostawiam kompetentną, oddaną sprawom miasta ekipę urzędników, a także osób kierujących jednostkami miejskimi oraz ich współpracowników. Życzę Pawłowi, aby wytrwał w tym, co jest sednem działań prezydenta: w codziennej, ciężkiej, niemal rzemieślniczej pracy na rzecz toruńskiej społeczności. Wierzę, że będzie dalej podążał drogą rozwoju i zmieniał Toruń w miasto coraz ciekawsze i bardziej atrakcyjne.

Wszystkim osobom, które zapewniły w tych latach wsparcie naszemu miastu oraz okazały mi wolę swojej współpracy, bardzo dziękuję za przychylność, która doskonale wzbogaciła potencjał Torunia. Ja zaś nie żegnam się z toruńskim samorządem. W najbliższej kadencji będę pracował dla naszego miasta, wypełniając z woli wyborców mandat radnego miasta Torunia. To kolejne życiowe wyzwanie traktuję jako wielki honor i zaszczyt.

Michał Zaleski
Prezydent Torunia 2002-2024


Fot. Sławomir Kowalski

Najczęściej czytane aktualności

 • Tereny zielone w Toruniu
  Eko, Miasto
  Miasto Toruń kontynuuje lokalne opryski przeciwko meszkom i komarom. Sytuacja na terenach zielonych jest na bieżąco monitorowana.
 • Miasto
  W Toruniu ruszyły spotkania prezydenta Pawła Gulewskiego z Radami Okręgów.
 • Kultura, Miasto
  W ramach Święta Województwa Kujawsko-Pomorskiego w Toruniu odbędą się m.in. spotkanie młodych, rodzinny piknik kosmiczny pt. "Astrobaza Toruń" oraz wyjątkowy koncert "Pod wspólnym niebem" z udziałem znanych gwiazd.
 • Na zdjęciu: ławeczki postawione na tarasie na pawilonie
  Miasto
  Zniszczenia nawierzchni tarasowej na pawilonach na Bulwarze Filadelfijskim zostały naprawione. Podjęte zostały również działania mające na celu zwiększenie bezpieczeństwa odwiedzających to popularne miejsce nad Wisłą.
 • Inwestycje, Miasto
  To kolejny ważny etap rozwoju Uniwersytetu Mikołaja Kopernika. Powstały unikatowe nowoczesne budynki, w których będzie można prowadzić dydaktykę i badania na najwyższym światowym poziomie w kierunkach naukowych, które wprowadzają do gospodarki najwięcej innowacyjności.
 • Kultura, Miasto
  31 maja 2024 r. rozpocznie się 28. Międzynarodowy Festiwal Teatralny Kontakt. Do 7 czerwca będzie można obejrzeć 13 tytułów, w tym 5 spektakli zagranicznych. W sumie odbędzie się 19 pokazów. Wśród najważniejszych zaproszonych reżyserów będą Robert Wilson, Alvis Hermanis, Oliver Frljić, Aurélien Bory czy Luk Perceval.
 • Od soboty 1 czerwca 2024 r. wprowadzone zostaną zmiany w funkcjonowaniu komunikacji miejskiej. Są one efektem konsultacji w sprawie kursowania miejskich autobusów na Podgórzu. Zmieniona zostanie trasa linii nr 21 – autobusy kursować będą ulicą Poznańską przez przystanek „Parkowa”, a częstotliwość zostanie zwiększona z 6 do 10 kursów Zwiększona...
 • Miejskie obchody Dnia Strażaka odbyły się w dniu 29 maja 2024 r. przy siedzibie Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej.
 • Zbliża się Boże Ciało. Przypominamy, że parkując na terenie Strefy Płatnego Parkowania w czwartek (30 maja) nie wnosimy opłat. Z kolei w piątek (31 maja) i sobotę (1 czerwca) strefa działa bez zmian. Kierowców odwiedzających nasze miasto zachęcamy do korzystania z miejsc parkingowych, które są zlokalizowane w sąsiedztwie Starówki lub na parkingu...
 • W Toruniu tego typu rozwiązania są zlokalizowane w dwóch miejscach – przy ul. Olimpijskiej 42 oraz Dziewulskiego 38 w Toruniu. W sumie do dyspozycji kierowców jest prawie 440 miejsc parkingowych!
 • Dla Torunia obowiązuje ostrzeżenie hydrologiczne I stopnia. Mogą wystąpić gwałtowne wzrosty stanów wód.
 • 1-2 czerwca 2024 r. w Toruniu rozegrana zostanie II runda Klubowego Pucharu Polski w pływaniu w płetwach.
 • W środę 29 maja 2024 r. znów mogą wystąpić burze z silnymi opadami deszczu i porywami wiatru. Apelujemy o ostrożność.
 • W dniu wyborów do Parlamentu Europejskiego, 9 czerwca 2024 r., osoby z niepełnosprawnością zamieszkałe na terenie miasta Torunia będą mogły skorzystać z bezpłatnych przewozów do i z lokali wyborczych w godz. 7:00-21:00. Organizatorem transportu jest Urząd Miasta Torunia.