Toruń jest najważniejszy | www.torun.pl

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Toruń jest najważniejszy

Miasto
Data publikacji: 24 kwietnia 2024
Na zdjęciu: ubrany w garnitur prezydent Michał Zaleski, trzyma w ręce teczkę i idzie chodnikiem wzdłuż zieleni

Michał Zaleski podsumowuje lata 2002-2024, kiedy pełnił funkcję Prezydenta Miasta Torunia.

Wybory samorządowe 2024 r. – z całą przypisaną im formą oraz dramaturgią – za nami. 21 kwietnia dopełnił się wynik wyborów prezydenta naszego miasta – spośród 141 859 osób uprawnionych do głosowania lokale wyborcze odwiedziło 60 509 osób (42%), decydująco tym, że w kadencji 2024-2029 organem wykonawczym gminy, czyli po prostu prezydentem Torunia, będzie Paweł Gulewski, wsparty 39 093 głosami. Gratulując prezydentowi elektowi znakomitego wyniku, życzyłem dobrej realizacji programów i planów obowiązujących w naszym mieście, a także woli i determinacji w pracy dla wszystkich torunianek i torunian, niezależnie od ich zainteresowań, potrzeb, wieku, wykształcenia i poglądów.

Ze szczególnym szacunkiem i wdzięcznością myślę o wszystkich mieszkankach i mieszkańcach Torunia, którzy wzięli udział w wyborach podczas dwóch kwietniowych niedziel i zadecydowali o nowo wybranym prezydencie Torunia oraz radnych miasta i toruńskich radnych w Sejmiku Województwa Kujawsko-Pomorskiego kolejnej kadencji. Bardzo dziękuję też za głosy oddane na kandydatów KWW Michała Zaleskiego do Rady Miasta i na mnie samego. Wszystkie decyzje wyborcze zapewniają Toruniowi społeczną stabilność oraz wzmacniają związane z tym zaufanie.

Dla mnie rozstrzygnięcie wyborcze oznacza zakończenie ponaddwudziestoletniej misji doprowadzenia Torunia do standardu miasta rozwiniętego, nowoczesnego, wygodnego do zamieszkania oraz przyjaznego dla odwiedzających gości. Jestem szczęśliwy, że przez tyle lat mogłem u boku mieszkanek i mieszkańców tworzyć współczesny Toruń – miasto ciekawe, atrakcyjne i dostrzegane z perspektywy Polski oraz Europy. Mam poczucie osiągnięcia wielu celów i podołania niezwykle trudnym wyzwaniom. Wśród nich znajduje się oczywiście przygotowanie Torunia do wejścia do wspólnoty europejskiej i umiejętne wykorzystanie w kolejnych latach związanych z tym benefitów. Za sukces Torunia uznaję też spokojne przejście miasta przez kryzysy ekonomiczne w świecie i Polsce z lat 2007-2010 oraz 2022-2023 czy przez czas pandemii w latach 2020-2021. W Toruniu w optymalny sposób zadbaliśmy też od 2022 r. o poczucie bezpieczeństwa wobec skutków zdarzeń wojennych w sąsiedniej Ukrainie.

Z dumą patrzę na efekty działań inwestycyjnych, w których uczestniczyłem. Uważam, że nie ma zakątka miasta bez pozytywnych przeobrażeń, jakie zaszły w tej dwudziestolatce. To na przykład nowy most drogowy, zmodernizowany już istniejący, rozbudowane drogi wyjazdowe i tranzytowe, nowe ulice i uliczki osiedlowe – powstające konsekwentnie, z zapewnieniem bezpieczeństwa pieszych oraz rowerzystów, z dostępnością dla kierowców (a liczba ich pojazdówjest bliska liczbie osób zamieszkujących Toruń!) czy dla transportu publicznego, wspartego m.in. dwiema nowymi liniami tramwajowymi, autobusami elektrycznymi i hybrydowymi, tramwajami oraz nowoczesnymi przystankami.

To także nieustannie rozbudowywane, doposażane lub nowo budowane szkoły i przedszkola z zapleczami sportowymi, zadbane i poszerzane tereny zieleni, miejsca wypoczynku oraz rekreacji, które zmieniły wizerunek naszego miasta. A także prestiżowe obiekty sportowe z wyróżniającą się żużlową Motoareną oraz renomowaną Areną Toruń. Od lat przyciągają one do Torunia uczestników zawodów i kibiców z Polski i świata (Speedway Grand Prix, Copernicus Cup, Halowe Mistrzostwa Europy i Świata w Lekkoatletyce). Ich ofertę dopełniają te miejsca, które pozwalają tysiącom mieszkańców korzystać ze sportu na co dzień – to choćby 24 orliki, boiska do piłki nożnej czy baseny kryte, w tym Aqua Toruń.

Z kolei toruńska kultura znalazła dla siebie miejsce w obiektach, o których wznoszenie czy modernizację we właściwy sposób zadbałem – Centrum Kulturalno-Kongresowe Jordanki, Centrum Sztuki Współczesnej Znaki Czasu, Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy, Baj Pomorski, Muzeum Okręgowe czy Dwór Artusa. Dzięki temu Toruń pięknieje w oprawie wielu festiwali, imprez i wydarzeń, a uczestnicy z radością korzystają z artystycznych atrakcji miejskich instytucji kultury.

To tylko niektóre z realizacji inwestycyjnych, które sprawiają, że Toruń jest dziś wspaniałym miejscem do życia, zadbanym i dobrze zorganizowanym. Po ostatnich wyborach my, mieszkańcy sławnego kopernikańskiego miasta, możemy śmiało patrzeć w przyszłość, także dzięki zaufaniu, jakim obdarzamy naszych samorządowych przedstawicieli.

W kierowaniu miastem rozpoczyna się czas Pawła Gulewskiego, któremu pozostawiam kompetentną, oddaną sprawom miasta ekipę urzędników, a także osób kierujących jednostkami miejskimi oraz ich współpracowników. Życzę Pawłowi, aby wytrwał w tym, co jest sednem działań prezydenta: w codziennej, ciężkiej, niemal rzemieślniczej pracy na rzecz toruńskiej społeczności. Wierzę, że będzie dalej podążał drogą rozwoju i zmieniał Toruń w miasto coraz ciekawsze i bardziej atrakcyjne.

Wszystkim osobom, które zapewniły w tych latach wsparcie naszemu miastu oraz okazały mi wolę swojej współpracy, bardzo dziękuję za przychylność, która doskonale wzbogaciła potencjał Torunia. Ja zaś nie żegnam się z toruńskim samorządem. W najbliższej kadencji będę pracował dla naszego miasta, wypełniając z woli wyborców mandat radnego miasta Torunia. To kolejne życiowe wyzwanie traktuję jako wielki honor i zaszczyt.

Michał Zaleski
Prezydent Torunia 2002-2024


Fot. Sławomir Kowalski

Najczęściej czytane aktualności

  • Miasto
    W piątek 26 lipca 2024 r. grupa pracowników odchodzących na emeryturę otrzymała od kierownictwa Urzędu podziękowania za długoletnią służbę na rzecz miasta Torunia.
  • Na zdjęciu: wysoki mężczyzna w okularach, po jego obu stronach stoją kobiety, starsza w białej koszuli, trzyma bukiet kwiarów
    Miasto
    Violetta Wieczerzak została dyrektorką centrum placówek opiekuńczo-wychowawczych „Młody Las”.
  • Na zdjęciu: Rynek Staromiejski z lotu ptaka, w centralnym punkcie gotycki ratusz
    Kultura, Miasto, Sport
    Mistrzowie improwizacji w Toruniu! Trwa Międzynarodowy Festiwal Improwizacji Teatralnej JO!, pełen niespodzianek i bezkresnej wyobraźni. Nieustająco zapraszamy też na Bulwar Filadelfijski, gdzie na Scenie Letniej przez całe wakacje dużo się dzieje muzycznie. Tam też w sobotę poznamy muzyczne Toruńskie Gwiazdy.
  • Na zdjeciu: bulwar przy Wiśle
    Drogi, Miasto
    Zatoczki dla dostawców, dodatkowe kosze na śmieci, tabliczki informacyjne – to kolejne zmiany na Bulwarze Filadelfijskim, które są odpowiedzią na zgłaszane przez mieszkańców, przedsiębiorców i turystów propozycje usprawnień.
  • Na zdjeciu: flaga tęczowa powiewa na tle niebieskiego nieba i szarych kamienic
    Miasto
    31 sierpnia 2024 r. ulicami toruńskiej starówki przejdzie piąty Toruński Marsz Równości. Patronat nad wydarzeniem objął Prezydent Torunia. – Mam nadzieję, że organizowany przez Państwa Marsz przyczyni się do propagowania postaw obywatelskich oraz idei równości i wolności – napisał w piśmie skierowanym do organizatorów Paweł Gulewski.
  • Na zdjęciu: grupa ludzi siedzi na krzesełkach i rozmawia
    Miasto
    Zgodnie z zapowiedziami, prezydent Paweł Gulewski zacieśnia współpracę z Radami Okręgów w Toruniu. - Wysyłam właśnie do przewodniczących Rad Okręgów pismo, do którego dołączone są wszystkie kontakty do osób, urzędników z poszczególnych działów, wydziałów, jednostek i spółek miejskich, które będą do ich dyspozycji – mówi Prezydent Torunia.
  • 27 lipca wszyscy będą mogli poznać laureatów plebiscytu Toruńskie Gwiazdy 2024! To już 19. edycja tego wydarzenia.
  • Mistrzowie improwizacji w Toruniu! Trwa Międzynarodowy Festiwal Improwizacji Teatralnej JO!, pełen niespodzianek i bezkresnej wyobraźni. Nieustająco zapraszamy też na Bulwar Filadelfijski, gdzie na Scenie Letniej przez całe wakacje dużo się dzieje muzycznie. Tam też w sobotę poznamy muzyczne Toruńskie Gwiazdy.
  • V Międzynarodowy Wyścig Kolarski Kobiet Śladami Królewny Anny Wazówny przejechał ulicami Torunia!
  • W związku z pracami drogowymi na ulicy Osiedlowej w Szembekowie w dniach 29-31 lipca 2024 r. (poniedziałek – środa) autobusy linii nr 123 kursować będą z ominięciem części przystanków.
  • Anielska Plaża powraca! Druga edycja widowiskowego święta siatkówki plażowej odbędzie się już 20-24 sierpnia 2024 r. na Błoniach Nadwiślańskich w Toruniu. Nocne mecze w efektownej oprawie będą wydarzeniem towarzyszącym 15. Bella Skyway Festival.
  • Zatoczki dla dostawców, dodatkowe kosze na śmieci, tabliczki informacyjne – to kolejne zmiany na Bulwarze Filadelfijskim, które są odpowiedzią na zgłaszane przez mieszkańców, przedsiębiorców i turystów propozycje usprawnień.
  • Zapraszamy na drugie wydarzenie z cyklu „Aqua & Music &Sport” w Aqua Toruń. W piątek 26 lipca 2024 r. czeka na Was mnóstwo atrakcji w basenach i wokół obiektu. Wstęp dla dzieci i młodzieży od 16:00 do 19:00 będzie bezpłatny.
  • W związku z odbywającym się w czwartek 25 lipca 2024 r. V Międzynarodowym Wyścigiem Kolarskim Kobiet Śladami Królewny Anny Wazówny całkowicie wyłączony z ruchu kołowego został Bulwar Filadelfijski.