Toruń dalej będzie wspierał Łuck | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Toruń dalej będzie wspierał Łuck

Miasto, Toruń dla Ukrainy
Data publikacji: 26 stycznia 2023
Autor: Marcin Pryka

Rada Miasta Torunia zmieniła uchwałę w sprawie udzielenia pomocy miastu partnerskiemu Łuck w Ukrainie. Zwiększono limit wartości pomocy finansowej do 400 tys. zł.

Od dnia agresji wojsk rosyjskich na terytorium Ukrainy, Gmina Miasta Toruń solidaryzuje się z obywatelami Ukrainy, w szczególności ze społecznością Łucka. Wymiernym wyrazem wsparcia jest pomoc rzeczowa, jakiej Toruń udziela mieszkańcom Łucka, miasta partnerskiego Torunia. Od 28 lutego 2022 r. w Toruniu prowadzona jest zbiórka rzeczy, dzięki stałemu kontaktowi pomiędzy przedstawicielami urzędów obu miast partnerskich zakres najbardziej oczekiwanej pomocy jest na bieżąco aktualizowany.

Dzięki zaangażowaniu i hojności mieszkańców Torunia, miast partnerskich Torunia - Getyngi i Angers oraz wielu lokalnych przedsiębiorców, do Łucka w 2022 r. trafiło dziewięć transportów z pomocą rzeczową, na którą składały się zarówno artykuły pozyskane od darczyńców, jak i takie, których zakup sfinansowano ze środków pochodzących z budżetu miasta. Transporty wypełnione były produktami i środkami pierwszej potrzeby (artykuły spożywcze, higieniczne, medyczne i ubrania) oraz produktami przydatnymi w sytuacji kryzysowej (agregaty prądotwórcze, śpiwory, karimaty, prysznice turystyczne, namioty wojskowe). Limit wartości pomocy finansowej określony w uchwale z ubiegłego roku został do kwoty 200 tys. zł. Na pomoc dla miasta partnerskiego Łuck wydatkowano 197.431 zł.

Z uwagi na trwający konflikt wojenny w Ukrainie, w celu kontynuowania pomocy mieszkańcom Łucka, radni zwiększyli limit do kwoty 400 tys. zł. Obejmuje on środki na ten cel w wysokości 200 tys. zł, jakie zostały ujęte w budżecie miasta na 2022 r. oraz środki na rok 2023 w kwocie 200 tys. zł. Uwzględnia planowane do pozyskania środki z tytułu odsetek bankowych w wysokości 50 tys. zł i darowizn z przeznaczeniem na pomoc obywatelom Ukrainy w kwocie 150 tys. zł. 4 stycznia 2023 r. na konto miasta wpłynęła kwota 45.349 zł od miasta Getynga.

Podobnie jak w ubiegłym roku, prezydent Michał Zaleski skierował apel o zaangażowanie się w pomoc dla Łucka do pozostałych miast parnerskich Torunia.

Zobacz wydarzenia kopernikańskie

Twarz Mikołaja Kopernika i napis: 550. rocznica urodzin Mikołaja Kopernika  


  

Najczęściej czytane aktualności

 • Na zdjęciu ceglana wierza ruin Zamku Krzyżackiego nocą
  Kultura, Miasto, Sport
  Przed nami weekend pełen magii, czarów i zaklęć - kto chce poczuć się czarodziejem i wróżką, zapraszamy do wizyty w Zamku Krzyżackim. A kto już się zmęczy czarowaniem, zachęcamy do uczestnictwa w wielu innych zajmujących wydarzeniach w Toruniu.
 • Na zdjęciu: zawodnicy masters - mężczyźni biorą udział w biegu w hali na bieżni
  Miasto, Sport
  24 lutego 2024 r. w Arenie Toruń odbędą się są 33. Halowe Mistrzostwa Polski w Lekkiej Atletyce Masters połączone z 7. Halowymi Mistrzostwami Polski Lekarzy.
 • Kultura, Miasto
  W dniach 23-25 lutego 2024 r. (piątek-niedziela) średniowieczne mury Zamku Krzyżackiego w Toruniu zamienią się w magiczną, bajkową krainę, pełną tajemnic i zaczarowanych stworzeń.
 • Na zdjeciu: widok z góry na salę gimnastyczną, gdzie na krzesełkach siedzą ludzie i słuchają wystąpienia prezydenta miasta
  Miasto
  22 lutego 2024 r. w Szkole Podstawowej nr 3 przy ul. Legionów odbyło się kolejne spotkanie prezydenta Michała Zaleskiego z mieszkańcami Torunia – tym razem okręgu Chełmińskie.
 • Na zdjęciu: fragment białego autobusu miejskiego
  Miasto, MZK
  Od poniedziałku 26 lutego 2024 r. wprowadzone zostaną korekty odjazdów linii nr 30, 39 i 44 w dni robocze z pętli Nad Strugą i Wapienna w godzinach 7:00-8:00.
 • Na zdjęciu: prezydent Michał Zaleski stoi w otoczeniu kobiet i mężczyzn - przewodników
  Miasto
  W Dworze Artusa prezydent Michał Zaleski spotkał się z toruńskimi przewodnikami, by w dniu ich święta podziękować za krzewienie wiedzy o naszym mieście i jego historii i zabytkach.
 • Przedstawiciele firm marketingowych spotkali się z prezydentem Michałem Zaleskim, żeby porozmawiać o możliwościach rozwoju oraz podzielić się swoimi spostrzeżeniami i doświadczeniami w prowadzeniu biznesu w Toruniu.
 • Z okazji obchodów 100-lecia hokeja w Toruniu, jak również w ramach akcji „Sportowe ferie 2024” został rozegrany turniej e-hokeja.
 • Na lodowisku Tor-Tor przy ul. Bema trwają Mistrzostwa Polski Centralnej Ligi Juniorów w hokeju na lodzie. W turnieju doskonale spisują się gospodarze - MKS Sokoły Toruń.
 • Wracamy do tematu sceny plenerowej w Czerniewicach. Będziemy rozmawiać o dwóch alternatywnych rozwiązaniach projektowych – walorach funkcjonalnych, kosztach realizacji i utrzymania, potrzebach lokalnego środowiska w zakresie użytkowania obiektu. Zbierzemy uwagi i opinie uczestników.
 • Dyplomaci z kilku państw afrykańskich oraz ludzie biznesu, nauki i kultury zjechali do Torunia na I Międzynarodowy Kongres Afrykanistyczny. Wydarzenie w Urzędzie Marszałkowskim zorganizowały wspólnie Katedra Systemów Politycznych Wydziału Politologii i Nauk o Bezpieczeństwie UMK oraz Ośrodek Studiów Wschodnich i Afrykańskich. Kongres trwa od 21 do...
 • 24 lutego 2024 r. w Arenie Toruń odbędą się są 33. Halowe Mistrzostwa Polski w Lekkiej Atletyce Masters połączone z 7. Halowymi Mistrzostwami Polski Lekarzy.
 • 22 lutego 2024 r. zakończyły się protesty rolników, wszystkie drogi, na których były utrudnienia, są przejezdne.
 • W związku ze spływem wód opadowych, w zlewni rzeki Drwęcy, przewiduje się wzrosty stanów wody w strefie stanów wysokich, lokalnie powyżej stanów ostrzegawczych.