Toruń dalej będzie wspierał Łuck | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi

Toruń dalej będzie wspierał Łuck

Miasto, Toruń dla Ukrainy
Data publikacji: 26 stycznia 2023
Autor: Marcin Pryka

Rada Miasta Torunia zmieniła uchwałę w sprawie udzielenia pomocy miastu partnerskiemu Łuck w Ukrainie. Zwiększono limit wartości pomocy finansowej do 400 tys. zł.

Od dnia agresji wojsk rosyjskich na terytorium Ukrainy, Gmina Miasta Toruń solidaryzuje się z obywatelami Ukrainy, w szczególności ze społecznością Łucka. Wymiernym wyrazem wsparcia jest pomoc rzeczowa, jakiej Toruń udziela mieszkańcom Łucka, miasta partnerskiego Torunia. Od 28 lutego 2022 r. w Toruniu prowadzona jest zbiórka rzeczy, dzięki stałemu kontaktowi pomiędzy przedstawicielami urzędów obu miast partnerskich zakres najbardziej oczekiwanej pomocy jest na bieżąco aktualizowany.

Dzięki zaangażowaniu i hojności mieszkańców Torunia, miast partnerskich Torunia - Getyngi i Angers oraz wielu lokalnych przedsiębiorców, do Łucka w 2022 r. trafiło dziewięć transportów z pomocą rzeczową, na którą składały się zarówno artykuły pozyskane od darczyńców, jak i takie, których zakup sfinansowano ze środków pochodzących z budżetu miasta. Transporty wypełnione były produktami i środkami pierwszej potrzeby (artykuły spożywcze, higieniczne, medyczne i ubrania) oraz produktami przydatnymi w sytuacji kryzysowej (agregaty prądotwórcze, śpiwory, karimaty, prysznice turystyczne, namioty wojskowe). Limit wartości pomocy finansowej określony w uchwale z ubiegłego roku został do kwoty 200 tys. zł. Na pomoc dla miasta partnerskiego Łuck wydatkowano 197.431 zł.

Z uwagi na trwający konflikt wojenny w Ukrainie, w celu kontynuowania pomocy mieszkańcom Łucka, radni zwiększyli limit do kwoty 400 tys. zł. Obejmuje on środki na ten cel w wysokości 200 tys. zł, jakie zostały ujęte w budżecie miasta na 2022 r. oraz środki na rok 2023 w kwocie 200 tys. zł. Uwzględnia planowane do pozyskania środki z tytułu odsetek bankowych w wysokości 50 tys. zł i darowizn z przeznaczeniem na pomoc obywatelom Ukrainy w kwocie 150 tys. zł. 4 stycznia 2023 r. na konto miasta wpłynęła kwota 45.349 zł od miasta Getynga.

Podobnie jak w ubiegłym roku, prezydent Michał Zaleski skierował apel o zaangażowanie się w pomoc dla Łucka do pozostałych miast parnerskich Torunia.

Zobacz wydarzenia kopernikańskie

Twarz Mikołaja Kopernika i napis: 550. rocznica urodzin Mikołaja Kopernika  


  

Najczęściej czytane aktualności

 • Miasto, Sport
  CUK Anioły Toruń pokonując Trefl Gdańsk II 3:0 w setach: 25:17, 25:23, 25:15 odniosły siedemnaste zwycięstwo w tym sezonie. Zdj. Sławomir Kowalski
 • Na zdjęciu: żółte kwiaty żonkile, w tle Ratusz Staromiejski
  Miasto
  Przyszła wiosna - pora na rowery! Już w ten weekend startuje pierwsza w 2023 roku Rowerowa Masa Krytyczna. Na Zamku Krzyżackim zaś odbędą się również wiosenne warsztaty robienia świeczek i kosmetyków - będzie można się poczuć jak średniowieczni alchemicy. A do tego, jak co roku wiosną, rozpoczynają się Alternatywne Spotkania Teatralne KLAMRA. A o...
 • Nagrody wręczył laureatom Prezydent Miasta Torunia Michał Zaleski.
  Miasto
  Tematem przewodnim tegorocznej edycji konkursu był „Toruń w okresie dwudziestolecia międzywojennego”. - Toruń w tamtych latach pełnił rolę stolicy województwa pomorskiego, wówczas jednego z większych województw Rzeczypospolitej i był bardzo dynamicznie rozwijającym się ośrodkiem miejskim. Warto pamiętać o takich fragmentach życia XX-lecia...
 • Na zdjęciu: prezydent Michał zAleski, Margit Jungmann, Wacław i Sławomir Krankowscy trzymają tabliczkę z napisem 9. Halowe Mistrzostwa Świata w lekkiej Atletyce Masters
  Miasto, Sport
  25 marca 2023 r. rozpoczynają się 9. Halowe Mistrzostwa Świata w Lekkiej Atletyce Masters. Po raz kolejny gospodarzem wydarzenia tej rangi jest Toruń i hala widowiskowo-sportowa Arena.
 • Zdjęcie przedstawia Wydział Spraw Administracyjnych UMT, który mieści się przy ul. Batorego 38/40
  Miasto
  Ważna informacja dla osób, które z końcem marca chcą złożyć wniosek o dowód osobisty lub są obywatelami Ukrainy, którzy chcą uzyskać numer PESEL. 31 marca 2023 roku nastąpi przerwa w obsłudze, która jest spowodowana zmianą oprogramowania.
 • SP nr 23 świętowała swoje 60-lecie
  Miasto
  Były występy artystyczne, wspomnienia, podziękowania i życzenia. 24 marca 2023 roku w Centrum Kultury Dwór Artusa odbyła się gala z okazji 60-lecia Szkoły Podstawowej nr 23 im. Kawalerów Orderu Uśmiechu w Toruniu. W uroczystości wziął udział prezydent Michał Zaleski, jego zastępca Adrian Mól, Anna Łukaszewska, dyrektor Wydziału Edukacji Urzędu...
 • Działkowcy, wędkarze i ekolodzy zachęcają do włączenia się w akcję sprzątania brzegu Wisły – w sobotę 25 marca 2023 r.
 • Przy ul. Kociewskiej ze względów bezpieczeństwa usunięto osiem drzew gatunku topola mieszaniec gatunków nierodzimych.
 • 25 marca 2023 r. rozpoczynają się 9. Halowe Mistrzostwa Świata w Lekkiej Atletyce Masters. Po raz kolejny gospodarzem wydarzenia tej rangi jest Toruń i hala widowiskowo-sportowa Arena.
 • Rozliczając podatek dochodowy za 2022 r. pamiętajmy o przekazaniu 1,5% dla jednej z toruńskich organizacji pozarządowych!
 • W nocy z 25 na 26 marca 2023 roku zmieniamy czas. Przestawienie zegarów z czasu zimowego na letni spowoduje tymczasowe utrudnienia w korzystaniu z komunikacji miejskiej w Toruniu.
 • W przyszłym tygodniu ruszy wypłata dodatkowych rocznych świadczeń pieniężnych dla emerytów i rencistów. Pierwsze trzynastki otrzymają osoby, których wypłata świadczenia podstawowego wypada na 1 kwietnia. - Seniorzy, których termin płatności emerytury czy renty przypada na sobotę, 1 kwietnia, otrzymają trzynastą emeryturę wcześniej. Świadczenia...
 • W tym celu radni przyjęli coroczny Program opieki nad zwierzętami bezdomnymi oraz zapobiegania bezdomności zwierząt w Toruniu na rok 2023.
 • Z roku na rok miasto otrzymuje coraz większe środki z myślą o osobach niepełnosprawnych.