Tofifest 2024 coraz bliżej | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Tofifest 2024 coraz bliżej

Kultura, Miasto
Data publikacji: 22 maja 2024
Autor: Marcin Pryka

22. Międzynarodowy Festiwal Filmowy Tofifest. Kujawy i Pomorze odbędzie się w dniach 25–30 czerwca 2024 r. w Toruniu. Projekcje zobaczymy w Centrum Festiwalowym w CKK Jordanki, Cinema City oraz kinie plenerowym.

Podczas uroczystej gali otwarcia i zamknięcia festiwalu zostaną wręczone Złote Anioły, nagrody przyznawane artystom za niepokorność twórczą. W gronie tegorocznych laureatów znaleźli się: Martyna Wojciechowska, Jerzy Skolimowski i Zbigniew Zamachowski. Statuetkę dla Damy Polskiego Kina odbierze Ewa Wiśniewska, zaś nagroda Bella Woman dla młodej, utalentowanej artystki trafi do rąk Kamili Urzędowskiej. Flisakiem – nagrodą dla twórcy pochodzącego z regionu kujawsko-pomorskiego – wyróżniono w tym roku Juliana Świeżewskiego, a laureatką nagrody Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego Piotra Całbeckiego im. Poli Negri została Magdalena Różczka.

W trakcie MFF Tofifest. Kujawy i Pomorze odbędą się liczne spotkania z twórcami kina, które od lat pozostają bezpłatne dla publiczności festiwalu. Widzowie będą mogli zadać pytanie m.in. Arturowi Żmijewskiemu, Marianowi Dziędzielowi, Andrzejowi Sewerynowi, Dorocie Kolak i Annie Próchniak. Publiczność wybierze również zwycięzcę konkursu FROM POLAND, w którym znalazło się 12 polskich filmów, m.in. „Chłopi” czy „Sami swoi. Początek” oraz pokazy przedpremierowe: „Camper” Łukasza Suchockiego i „Wariaci” Jana Jakuba Kolskiego.

Toruń odwiedzą także zagraniczni goście, twórcy filmów, które znalazły się w konkursie głównym – Międzynarodowym Konkursie Pierwszych i Drugich Filmów Pełnometrażowych ON AIR. Autorkę lub autora najlepszego filmu wybierze jury w składzie: Kinga Dębska, Katarzyna Figura, Damian Kocur, Wojciech Urbański i Zbigniew Zamachowski.

Motywem przewodnim tegorocznego festiwalu jest „Dracula” Francisa Forda Coppoli z Garym Oldmanem w roli głównej.

- Mówimy „nie” maszynowej produkcji festiwali. To festiwal bez czerwonych dywanów, lawiny błyskających fleszy. Potrafi z wdziękiem i profesjonalizmem dozować dawki kinowego aromatu i z naturalną dla siebie nonszalancją zapewniać niezapomniane wrażenia zarówno wybitnym gościom, jak i samej publiczności. Tofifest. Kujawy i Pomorze to festiwal frapujących seansów filmowych, długich rozmów, nawiązywania kontaktów i nieszablonowej edukacji. To festiwal otwierania horyzontów sztuki filmowej na każdego, nie tylko na wybranych - mówi Katarzyna Jaworska, dyrektorka MFF Tofifest. Kujawy i Pomorze.

Więcej informacji znajdą Państwo na stronie internetowej: https://www.tofifest.pl/

------------------

Mecenasem MFF TOFIFEST Kujawy i Pomorze jest Gmina Miasta Toruń, Partnerem Głównym Województwo Kujawsko-Pomorskie, Fundusze Europejskie dla Kujaw i Pomorza. Dofinansowano ze środków Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej. Sponsorem Głównym jest TZMO SA i Marka Bella, Sponsorami ONDE SA, PGE Toruń S.A., Apator S.A., Studio Podłóg Ablux, Apro Investment, Urbitor Sp. z o. o., Konsulat Finlandii w Toruniu oraz marka Freixenet. Partner oficjalny - Cinema City Poland. Oficjalny hotel – Hotel Bulwar.

Najczęściej czytane aktualności

 • Na zdjęciu: liczne grono osób stoi w sali sesyjnej
  Miasto
  Herb województwa kujawsko-pomorskiego został odsłonięty w sali Rady Miasta Torunia. Jego miejsce jest obok herbu miasta.
 • 5. sesja Rady Miasta Torunia
  Miasto
  18 lipca 2024 r. o godz. 10.00 rozpocznie się 5. sesja Rady Miasta Torunia.
 • Autobusem MZK do Kamionek
  Miasto
  Z Torunia prosto nad jezioro w Kamionkach. 20 lipca 2024 r. uruchomiona zostanie linia autobusowa nr 141.
 • Na zdjęiu: wieża ratusza na tle pochmurnego nieba
  Kultura, Miasto
  Weekend rozpoczynamy sztuką młodego pokolenia - w CSW otwarcie trzech wystaw młodych artystek. Dla melomanów - koncert inaugurujący 39. Świętojański Festiwal Organowy. A w niedzielę czeka nas odpoczynek i spacery - instytucje kultury zachęcają do pełnego relaksu.
 • Miasto
  10–11 września 2024 roku w CKK Jordanki odbędzie się Toruński Kongres Dialogu.
 • Parkingi Park&Ride są zlokalizowane w dwóch miejscach – przy ul. Olimpijskiej 42 oraz Dziewulskiego 38.
  Miasto, MZK
  Aż o połowę, od września 2024 r., obniżone zostaną ceny na toruńskich parkingach Park&Ride.
 • Ruszyły prace wykończeniowe w powstającym budynku usługowo-biurowym przy ul. Szubińskiej 13 w Toruniu. Inwestor planuje oddać obiekt w ręce najemców w październiku 2024 roku. Do wynajęcia zostały ostatnie lokale dla biznesu.
 • Herb województwa kujawsko-pomorskiego został odsłonięty w sali Rady Miasta Torunia. Jego miejsce jest obok herbu miasta.
 • Podczas rozdania toruńskich nagród muzycznych z jubileuszowym koncertem wystąpi Sławek Uniatowski. Wydarzenie odbędzie się 27 lipca 2024 r. o godz. 18:00 na scenie na Bulwarze Filadelfijskim.
 • Zabytek wraz z terenem przyległym zostanie przekazany umową użyczenia Toruńskiej Agendzie Kulturalnej. W pierwszym etapie na miejscu powstanie ogrodzenie, a cały teren zostanie objęty dozorem monitoringu. Wykonane zostaną również najpotrzebniejsze prace porządkowe i konserwacyjne.
 • Uroczyste odsłonięcie herbu województwa kujawsko-pomorskiego rozpocznie 5. sesję Rady Miasta Torunia, która odbędzie się 18 lipca 2024 r.
 • Miejski Zarząd Dróg w Toruniu poszukuje wykonawcy, który wykona remont ulicy Szosy Lubickiej wraz z remontem przejścia podziemnego na wysokości ulicy Piskorskiej. Zainteresowane firmy mogą składać oferty do 26 lipca br. Remont obejmie Szosę Lubicką na odcinku od ulicy Dziewulskiego do Olsztyńskiej wraz z remontem przejścia podziemnego na wysokości...
 • Dobra lokalizacja w zasięgu drogi krajowej nr 15, rozwijające się osiedle mieszkaniowe i plan zagospodarowania przestrzennego zakładający prowadzenie usług. To atuty nieruchomości przy Szubińskiej 23 w Toruniu o powierzchni 0,32 ha. Cena wywoławcza wynosi 1 200 000 zł.
 • 18 lipca 2024 r. o godz. 10.00 rozpocznie się 5. sesja Rady Miasta Torunia.