Terapia (P)SZOK-owa | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Terapia (P)SZOK-owa

Eko, Miasto
Data publikacji: 07 czerwca 2024
Autor: Paula Gałązka
Terapia (P)SZOK-owa

W Toruniu funkcjonują dwa punkty selektywnego zbierania odpadów komunalnych (PSZOK-i). Odpowiadając na lokalne potrzeby, stworzyliśmy mieszkańcom możliwość oddawania w nich różnego rodzaju odpadów problemowych i niebezpiecznych, pochodzących z gospodarstw domowych. Dzięki temu PSZOK-i stanowią integralny element systemu gospodarki odpadami i jeden z kluczy do osiągnięcia wymaganych prawem poziomów recyklingu i przygotowania do ponownego użycia.

Wiele rodzajów odpadów nie powinno trafiać do podstawionych przy posesjach pojemników. PSZOK jest więc miejscem, w którym mieszkańcy mogą je oddać w sposób zgodny z przepisami, nieodpłatnie, bez oczekiwania na akcję „wystawka” czy zbiórkę w formule mobilnej. – Zapewne torunianie kojarzą pojawiające się w lokalnej telewizji spoty dotyczące PSZOK-ów. W ten sposób chcemy ich zachęcać do korzystania z tej formy pozbywania się odpadówmówi Rafał Pietrucień – Zastępca Prezydenta Torunia - Liczymy, że obecnie toruńskie PSZOK-i nie są dla mieszkańców zaskoczeniem, a raczej wkomponowały się w nasz krajobraz i stały się naturalnym elementem systemu gospodarki odpadami w Toruniu.

Czym właściwie jest PSZOK? Jest to miejsce, w którym mieszkańcy, w ramach ponoszonej opłaty za odpady, mogą bezpłatnie oddać większość wytwarzanych w gospodarstwie domowym odpadów – w dogodnym dla siebie czasie. Do PSZOK-u można dostarczyć tylko posegregowane odpady. Oprócz surowców wtórnych, takich jak metale i tworzywa sztuczne, makulatura oraz szkło, mieszkańcy mogą przynieść tu również odpady niebezpieczne i problemowe. Do pierwszej grupy zaliczyć można m.in. opakowania po farbach, przeterminowane leki, tusze do drukarek, detergenty, świetlówki, zużyte baterie i akumulatory czy popsuty elektrosprzęt. Natomiast wśród odpadów problemowych znajdują się m.in. opakowania z drewna, stare meble, dywany i wykładziny, tekstylia, zużyte opony samochodowe oraz odpady poremontowe. Do PSZOK-u mieszkańcy dostarczają także odpady biodegradowalne, tzw. zielone, czyli skoszoną trawę, zgrabione liście czy drobne gałęzie (więcej informacji dot. PSZOK-u znaleźć można na stronie https://odpady.torun.pl/strona/punkty-pszok-0).

- Prowadzenie jednego z toruńskich PSZOK-ów uwzględnia dodatkowo działania wpisujące się w realizację idei zapobiegania powstawaniu odpadów. Funkcjonuje tam bowiem Odzyskownia, do której można przynosić niepotrzebne, ale sprawne przedmioty. Zależy nam, by lokalna społeczność miała poczucie postępowania zgodnego z ochroną środowiska, w myśl gospodarki o obiegu zamkniętym, ale również w myśl idei: „tobie niepotrzebne, komuś przydatne” – dodaje Rafał Pietrucień.

Najczęściej czytane aktualności

 • Kultura, Miasto
  Święto Miasta zbliża się wielkimi krokami! W dniach 20 – 24 czerwca na torunian czeka cały szereg atrakcji, dzięki którym świętowanie urodzin Torunia stanie się jeszcze przyjemniejsze.
 • Na zdjęciu: wnętrze kościoła św. Szczepana
  Miasto
  Kościół św. Szczepana obchodzi swoje 120-lecie. Uroczystości z tej okazji odbyły się 16 czerwca 2024 r.
 • Na zdjęciu: dzieci bawią się na boisku
  Miasto
  Tradycyjny festyn rodzinny na Rudaku przyciągnął 15 czerwca 2024 r. na teren Szkoły Podstawowej nr 17 rzesze mieszkańców tego osiedla.
 • Na zdjeciu: wręczenie nagrody Lindego
  Kultura, Miasto
  Anne Weber z Niemiec i Zbigniew Rokita z Polski – to laureaci Nagrody Miast Partnerskich Torunia i Getyngi im. S.B. Lindego w 2024 r. Nagrody odebrali 16 czerwca 2024 r. podczas uroczystości w Ratuszu Staromiejskim.
 • Na zdjęciu: skrzypaczka
  Kultura, Miasto, Sport
  W weekend wchodzimy koncertowo – muzyką zza oceanu zamyka swój 45. sezon Toruńska Orkiestra Symfoniczna. W sobotę zaś rozgośćmy się na śniadaniu na trawie w Parku Miejskim i przestudiujmy kolejne wydarzenia, których czeka nas co nie miara.
 • Gwiazdy na 10. edycji festiwalu NADA!
  Kultura, Miasto
  Poznaliśmy pierwsze nazwiska zaproszonych artystów!
 • W związku z prognozowanymi opadami burzowymi w nocy z 15 na 16 czerwca 2024 r. może wystąpić zagrożenie hydrologiczne wraz z lokalnymi podtopieniami.
 • Z okazji 100-lecia maratonu w Polsce 15 czerwca 2024 r. na Stadionie Miejskim rozegrano biegi sztafetowe, w których łącznie wystąpiły 93 drużyny.
 • Koncertem „Amerykański sen”zakończyła swój 45. jubileuszowy sezon artystyczny Toruńska Orkiestra Symfoniczna. 14 czerwca 2024 r. w CKK Jordanki po raz pierwszy także wręczono Muzy TOS-u – statuetki wyróżniające mecenasów i przyjaciół instytucji.
 • Z okazji 46-lecia partnerstwa miast Torunia i Getyngi w Teatrze Baj Pomorski wystawiony został spektakl „Weltmajstry” w reż. Roberta Talarczyka.
 • W sobotę 15 czerwca 2024 r. na drodze powiatowej nr 2036 od Świetlicy Wiejskiej w Młyńcu Drugim w kierunku Mierzynka do skrzyżowania z ulicą Farmerską na wysokości "figurki" w godz. 10:30-15:00 odbędzie się wyścig kolarski i droga będzie nieprzejezdna.
 • Złotym Aniołem dla Damy Polskiego Kina podczas MFF Tofifest. Kujawy i Pomorze wyróżniane są wyjątkowe artystki o bogatym dorobku filmowym i teatralnym.
 • W Gdańsku trwa 44. Międzynarodowy Zjazd Miast Nowej Hanzy. W wydarzeniu biorą udział przedstawiciele Torunia.
 • W weekend wchodzimy koncertowo – muzyką zza oceanu zamyka swój 45. sezon Toruńska Orkiestra Symfoniczna. W sobotę zaś rozgośćmy się na śniadaniu na trawie w Parku Miejskim i przestudiujmy kolejne wydarzenia, których czeka nas co nie miara.