Teatry jednego aktora | www.torun.pl

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Teatry jednego aktora

25-27 listopada 2016 r. po raz trzydziesty pierwszy odbędą się Toruńskie Spotkania Teatrów Jednego Aktora.

Choć idea organizacji imprezy zagościła w głowie Wiesława Gerasa w Toruniu, pierwszych dziesięć edycji festiwalu odbyło się we Wrocławiu. Jednak po dekadzie Ogólnopolski Festiwal Teatrów Jednego Aktora trafił do Baja Pomorskiego i tam nieprzerwanie odbywał się przez dwadzieścia lat, do 1996 r. Później nastąpiła przerwa i w 2002 r. ponownie we Wrocławiu zaczęto organizować festiwal WROSTJA. W 2006 r. Toruń również postanowił wrócić do monodramowej tradycji i w ten sposób od dziesięciu lat odbywają się tu Toruńskie Spotkania Teatrów Jednego Aktora, zwane też Festiwalem Festiwali, gdyż goszczą u nas laureaci innych przeglądów odbywających się w Polsce (w tym wrocławskiego), a wydarzenie nie ma charakteru konkursu. Taka formuła pozwala na zaprezentowanie najciekawszych zjawisk w sztuce jednoosobowego teatru.

Spotkania otworzy 25 listopada jeden z najwybitniejszych polskich aktorów Janusz Gajos, który pokaże znakomite przedstawienie „Msza za miasto Arras” na podstawie prozy Andrzeja Szczypiorskiego, zrealizowane w Teatrze Narodowym. Opowieść, której akcja toczy się w średniowieczu, stanowi wciąż niestety aktualną analizę źródeł terroru i fanatyzmu.

Jubileusz 40-lecia pracy w teatrze świętować będzie w Toruniu Dorota Stalińska. Z tej okazji zaprezentuje ona „Żmiję”, spektakl który aktorka przez cztery dekady pokazała już ponad 4 tysiące razy, zaś 38 lat temu zdobyła za niego główną nagrodę na toruńskim festiwalu. Starsi widzowie będą więc mogli zobaczyć, jak przez lata zmieniła się opowieść o dziewczynie z dobrego domu, w której młode życie brutalnie wkracza rewolucja, a potem niszczą ją ludzkie języki.

Małgorzata Pieńkowska, którą szeroka publiczność kojarzy z roli Marysi w „M jak miłość”, zaprezentuje na scenie zupełnie inne oblicze. Spektakl „Zofia” inspirowany jest opowieściami matek powstańców warszawskich. Piętno, które wojna wywarła na tych kobietach, było tak ogromne, że największym wyzwaniem okazało się dla nich zwykłe życie, które nastąpiło później.

Wrocławska aktorka Aldona Struzik wcieli się w autentyczną postać księżnej Daisy von Pless z Książa. Jednoosobowa sztuka będzie dialogiem kobiety z samą sobą sprzed pięćdziesięciu lat. Z kolei „DDR” Petera Asmussena to spektakl w wykonaniu Grażyny Marzec. Opowiada o miłosnych rozterkach mieszkanki Berlina, ukazanych na tle historii podzielonego betonowym murem miasta.

Po raz trzeci publiczność festiwalu spotka się z Agnieszką Przepiórską. Po pokazanych w poprzednich latach „I będą święta” oraz „Tato nie wraca”, artystka pokaże publiczności ostatnią część trylogii Piotra Rowickiego „Wojna to tylko kwiat”. To opowieść byłej reporterki wojennej, która teraz walczy o siebie i swoich najbliższych. „Jak przetrwać w domowym okopie gotując jarzynową i smażąc naleśniki? Jak z relacji live dla tysięcy widzów przejść do rozmowy na żywo z synem i mężem? Jak być normalną?” – takie pytania stawiają twórcy spektaklu. Na motywach „Lidy” Aleksandra Jurewicza powstał spektakl „Pokuć” w wykonaniu Szymona Majchrzaka. To historia trudnych losów repatriantów, opowieść o wykorzenieniu i stracie.

Jak zawsze festiwal będzie również okazją do zaprezentowania laureatów Turnieju Teatrów Jednego Aktora „Sam na Scenie”. W tym roku zobaczymy spektakle w wykonaniu pań. Viktoria Szopińska spektakl „Mit” oparła na tekście Leszka Kołakowskiego „Jak Bóg Maior utracił tron”, zaś Irmina Liszkowska w spektaklu „Sonia Marmieładowa” sięgnęła po fragmenty „Zbrodni i kary” Fiodora Dostojewskiego.

Festiwalowi towarzyszyć będzie recital Romana Ziemlańskiego „Kolekcjoner wspomnień” z piosenkami Bułata Okudżawy, a także promocja publikacji związanych z teatrem jednego aktora. Prezentacje obywać się będą w Baju Pomorskim oraz sali na Jordankach.

Najczęściej czytane aktualności

  • Kultura, Miasto, Sport
    "A cóż piękniejszego nad niebo, które przecież ogarnia wszystko, co piękne" – zbliżający się weekend w Toruniu upłynie w głównej mierze pod znakiem inspirowanego Kosmosem festiwalu Cosmos of Arts, w którego programie znalazły się m.in. wystawy, warsztaty oraz koncerty na Scenie letniej i w Dworze Artusa.
  • Citroeny jadą do Torunia
    Kultura, Miasto
    3000 uczestników, ponad 1000 zabytkowych aut i 5 dni w Toruniu – tak zapowiada się 17. Międzynarodowy Zlot Klubów Miłośników Citroena. Wydarzenie odbędzie się w dniach 14-18 sierpnia br.
  • Żółto-zielona taśma filmowa na tle żółto-zielonej panoramy starówki
    Kultura, Miasto
    Na 100 dni przed inauguracją 32. edycji Festiwalu EnergaCAMERIMAGE organizatorzy zaprezentowali plakat, który będzie symbolem graficznym tegorocznego wydarzenia.
  • Miasto
    Toruńskie Centrum Usług Społecznych przygotowuje się do złożenia wniosku o środki w ramach Programu „Asystent osobisty osoby z niepełnosprawnością” dla Jednostek Samorządu Terytorialnego – edycja 2025.
  • Dwie uczennice z plecakami idące ulicą - ujęcie od tyłu, bez twarzy
    Miasto
    2 września rozpocznie się nabór wniosków na stypendia szkolne dla uczniów znajdujących się w trudnej sytuacji materialnej i rodzinnej na rok szkolny 2024/2025.
  • Miasto
    W niedzielny poranek 4 sierpnia 2024 r. z Torunia wyruszyła 46. Piesza Pielgrzymka Diecezji Toruńskiej na Jasną Górę.
  • W związku ze spodziewanymi burzami dla Torunia wydano ostrzeżenie hydrologiczne.
  • Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał dla Torunia ostrzeżenie I stopnia o burzach. Obowiązuje ono 8 sierpnia br.
  • W ostatnich dniach drogowcy zmienili organizację ruchu na skrzyżowaniu ulic Konstytucji 3 Maja i ul. Ligii Polskiej.
  • O rozbudowie ul. Olsztyńskiej oraz innych kwestiach ważnych dla osiedla Bielawy była mowa na spotkaniu przedstawicieli Rady Okręgu nr 6 z przewodniczącym Rady Miasta Torunia.
  • Rozbudowa ul. Olęderskiej jest już na finiszu.
  • Z powodu robót torowych i sieciowych na ul. Sienkiewicza i Gagarina w dniach 13 - 14 sierpnia br. (wtorek - środa) wstrzymany zostanie ruch tramwajowy na odcinku Sztuki Piękne - Uniwersytet oraz zostanie wprowadzony ruch jednokierunkowy na ulicy Sienkiewicza pomiędzy ulicami Gagarina i Fałata.
  • 3000 uczestników, ponad 1000 zabytkowych aut i 5 dni w Toruniu – tak zapowiada się 17. Międzynarodowy Zlot Klubów Miłośników Citroena. Wydarzenie odbędzie się w dniach 14-18 sierpnia br.
  • 15 sierpnia, jak co roku, obchodzimy Święto Wojska Polskiego. Toruńskie uroczystości tradycyjnie rozpoczną się od mszy świętej w Kościele Garnizonowym na Placu św. Katarzyny.