Sztuka Natury czaruje w Toruniu | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Sztuka Natury czaruje w Toruniu

Eko, Miasto
Data publikacji: 27 listopada 2023
Autor: Magdalena Winiarska
Plakat festiwalu Sztuka Natury 2023

Po raz szesnasty za sprawą Międzynarodowego Festiwalu Sztuk Wizualnych Inspirowanych Naturą „Sztuka Natury” Toruń staje się stolicą sztuki wyczarowanej przez naturę.

Festiwal odbywać się będzie od 1 do 3 grudnia 2023 r. w toruńskich galeriach i centrach kultury. Uroczyste otwarcie nastąpi w piątek 1 grudnia 2023 r. o godz. 18:00 w Klubie OdNowa.

Gośćmi tegorocznej edycji będą m.in. Gabor Nagy, węgierski fotograf przyrody Alp i Arktyki czy oraz Wojtek Męczyński, nurek zafascynowany światem morskich mikrostworzeń i fotografią podwodną. Ambasador Sony Imagin, Mateusz Piesiak, doceniany w wielu konkursach fotograficznych, publikujący zdjęcia w magazynach: „The Guardian”, „BBC Wildlife Magazine”, „Vogue Polska” na Festiwalu odbierze nagrodę za szczególne osiągnięcia dla polskiej fotografii i filmu przyrodniczego. Artur Homan, filmowiec, zaprezentuje swój najnowszy film pt. „Mazury. Pierzasta republika”. Jak co roku na gości czekają prelekcje i pokazy, wernisaże wystaw fotograficznych oraz rozstrzygnięcie dwóch konkursów, fotograficznego i pokazów multimedialnych. Dla uczestników są też przygotowane kultowe kalendarze „Sztuka Natury 2024”.

Wystawy w grudniu obejrzeć będzie można w Muzeum Podróżników, Galerii Ogrodu Zoobotanicznego, Galerii Katedry Grafiki UMK.

>>> Pobierz folder festiwalowy

Organizatorzy: Polskie Zrzeszenie Inżynierów i Techników Sanitarnych Oddział Toruń, Uniwersytet Mikołaja Kopernika Wydział Sztuk Pięknych.

Współorganizatorzy: ACKiS Od Nowa, Muzeum Okręgowe w Toruniu, Ogród Zoobotaniczny w Toruniu, Katedra Grafiki UMK, Galeria Katedry Grafiki UMK, Centrum Kultury Browar-B Włocławek, Wydawnictwo Epograf, sztukapapieru.pl Partnerzy: OM System, Peak Design, Wytwórnia Filmów Oświatowych, Polskie Towarzystwo Ochrony Ptaków, Polski Klub Ekologiczny, Wejściówka, Spokój Pod Jesionami, MZK w Toruniu.

Honorowy patronat: Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Wojewoda Kujawsko-Pomorski, Marszałek Województwa Kujawsko-Pomorskiego, Prezydent Miasta Torunia, Dziekan Wydziału Sztuk Pięknych UMK.

Patronat medialny: TV Toruń, Radio Sfera UMK, Magazyn Przyrodniczy Salamandra. Mecenas: Sony.

Międzynarodowy Festiwal Sztuk Wizualnych Inspirowanych Naturą „Sztuka Natury”, Toruń 2023 jest realizowany dzięki wsparciu Gminy Miasta Toruń

Zobacz wydarzenia kopernikańskie

Twarz Mikołaja Kopernika i napis: 550. rocznica urodzin Mikołaja Kopernika  


  

Najczęściej czytane aktualności

 • Na zdjęciu: ludzie niosą ulicą miasta żółto-niebieską flagę Ukrainy
  Miasto
  Od 24 lutego 2022 r. w Ukrainie toczy się wojna. Jako wyraz solidarności z jej narodem w drugą rocznicę tego wydarzenia miało miejsce poruszające spotkanie na Rynku Staromiejskim.
 • Na zdjęciu ceglana wierza ruin Zamku Krzyżackiego nocą
  Kultura, Miasto, Sport
  Przed nami weekend pełen magii, czarów i zaklęć - kto chce poczuć się czarodziejem i wróżką, zapraszamy do wizyty w Zamku Krzyżackim. A kto już się zmęczy czarowaniem, zachęcamy do uczestnictwa w wielu innych zajmujących wydarzeniach w Toruniu.
 • Na zdjęciu: ludzie w kościele, widać złoty ołtarz
  Miasto
  Uroczystą mszą św. odpustową uczczono pamięć o toruńskim duchownym, patronie harcerzy polskich, bł. ks. Stefanem Wincentym Frelichowskim.
 • Projekt medalu Triady 100-lecia
  Miasto, Sport
  23 maja 2024 r. odbędzie się pierwszy bieg Triady 100-lecia, a już teraz prezentujemy projekt wyjątkowego medalu imprezy.
 • Na zdjęciu: dłonie dziecięce ułożone jedna na drugiej
  Miasto
  23 lutego przypada Światowy Dzień Walki z Depresją. Jeśli zauważamy wśród bliskich niepokojące zachowania, nie wahajmy się skorzystać z pomocy specjalisty.
 • Na zdjęciu: Zielony traktor z biało-czerwoną flagą
  Drogi, Miasto
  22 lutego 2024 r. zakończyły się protesty rolników, wszystkie drogi, na których były utrudnienia, są przejezdne.
 • Od poniedziałku 26 lutego 2024 r. wprowadzone zostaną korekty odjazdów linii nr 30, 39 i 44 w dni robocze z pętli Nad Strugą i Wapienna w godzinach 7:00-8:00.
 • 23 lutego przypada Światowy Dzień Walki z Depresją. Jeśli zauważamy wśród bliskich niepokojące zachowania, nie wahajmy się skorzystać z pomocy specjalisty.
 • 23 lutego 2023 r. w Światowym Dniu Walki z Depresją wiele miast włącza się w ogólnopolską kampanię „Żałoba 146 rodzin”, której organizatorem jest Fundacja Słonie na Balkonie.
 • 22 lutego 2024 r. w Szkole Podstawowej nr 3 przy ul. Legionów odbyło się kolejne spotkanie prezydenta Michała Zaleskiego z mieszkańcami Torunia – tym razem okręgu Chełmińskie.
 • Przedstawiciele firm marketingowych spotkali się z prezydentem Michałem Zaleskim, żeby porozmawiać o możliwościach rozwoju oraz podzielić się swoimi spostrzeżeniami i doświadczeniami w prowadzeniu biznesu w Toruniu.
 • Z okazji obchodów 100-lecia hokeja w Toruniu, jak również w ramach akcji „Sportowe ferie 2024” został rozegrany turniej e-hokeja.
 • Na lodowisku Tor-Tor przy ul. Bema trwają Mistrzostwa Polski Centralnej Ligi Juniorów w hokeju na lodzie. W turnieju doskonale spisują się gospodarze - MKS Sokoły Toruń.
 • Wracamy do tematu sceny plenerowej w Czerniewicach. Będziemy rozmawiać o dwóch alternatywnych rozwiązaniach projektowych – walorach funkcjonalnych, kosztach realizacji i utrzymania, potrzebach lokalnego środowiska w zakresie użytkowania obiektu. Zbierzemy uwagi i opinie uczestników.