Szpitale przygotowują się do szczepień | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi

Szpitale przygotowują się do szczepień

Koronawirus, Miasto
Data publikacji: 23 grudnia 2020
Autor: Magdalena Kujawa
grafika przedstawiająca strzykawkę wbitą w koronawirusa

Dwie lokalizacje wskazało w Toruniu Ministerstwo Zdrowia, jako punkty szczepień przeciw Covid-19. Są to Specjalistyczny Szpital Miejski i Wojewódzki Szpital Zespolony.

Zasadnicze decyzje w sprawie organizacji szczepień w poszczególnych miastach i gminach podejmuje rząd. W Toruniu, podobnie jak w całej Polsce, najpierw będą się odbywały szczepienia personelu placówek wykonujących działalność leczniczą i aptek. W tej chwili trwają intensywne przygotowania do tej operacji. W Szpitalu Miejskim zbierane są m.in. zgłoszenia od podmiotów zainteresowanych zaszczepieniem pracowników. Zarządzający placówką są w stałym kontakcie z Ministerstwem Zdrowia oraz Narodowym Funduszem Zdrowia, który finansuje Narodowy Program Szczepień.

- Wszystkie działania związane z przygotowaniem obiektów już są zorganizowane – mówił podczas konferencji prasowej prezydent Torunia Michał Zaleski. - W Szpitalu Miejskim są już m.in. wydzielone drogi do miejsca szczepień, wyznaczono godziny, w jakich szczepienia będą wykonywane, zbierane są informacje dotyczące tego, ile osób zamierza poddać się szczepieniom. Przypomnę, że w pierwszej kolejności, od 27 grudnia, szczepieni będą pracownicy ochrony zdrowia.

W Szpitalu Miejskim kwalifikacja oraz szczepienia będą się odbywały w budynku administracji (Zespół Poradni Przyszpitalnych) - wejście od ul. Batorego, od poniedziałku do piątku w godzinach od 14:00 do 18:00 oraz w soboty od 8:00 do 14:00. Podmioty zewnętrzne objęte sczepieniami w etapie 0 (przede wszystkim pracownicy placówek służby zdrowia, farmaceuci itp.) proszone są o przesłanie zgłoszenia pod adres e-mail: mstrahl@med.torun.pl do 28 grudnia 2020 r. do godziny 12.00.

Dowiedz się więcej o zapisach na szczepienia przeciw Covid-19, prowadzonych przez Specjalistyczny Szpital Miejski dla personelu podmiotów zewnętrznych.

Na razie w Szpitalu Miejskim nie jest prowadzony nabór wolontariuszy, którzy mieliby przeprowadzać wywiady przed szczepieniem. Taka potrzeba być może pojawi się, gdy program obejmie kolejne grupy osób. Wolontariuszami będą mogły zostać osoby odpowiednio przeszkolone i posiadające odpowiednią wiedzę medyczną.

Jak zapowiada minister zdrowia Adam Niedzielski, od 15 stycznia 2021 r. na szczepienia będą mogli zapisywać się wszyscy zainteresowani, także ci nieobjęci pierwszeństwem szczepienia. Zapisy mają się odbywać poprzez infolinię 989, w przychodniach lub przez elektroniczny formularz na stronach związanych z resortem zdrowia.

- Szczepienia są potrzebne, powiem wprost: zbawienne w sytuacji, w której zmagamy się z epidemią w naszym mieście, kraju, Europie i na świecie – podkreśla prezydent Michał Zaleski. - One mogą spowodować, że sytuacja istotnie się poprawi. Zdrowie i życie to coś najcenniejszego, więc trzeba o to zadbać. Pamiętajmy też, że gospodarka jest przez epidemię istotnie nadwyrężona i jeżeli nie powstrzymamy wirusa, także te problemy będą się pogłębiać.

Fot. ze strony pixabay.com

Zobacz wydarzenia kopernikańskie

Twarz Mikołaja Kopernika i napis: 550. rocznica urodzin Mikołaja Kopernika  


  

Najczęściej czytane aktualności

 • Kobiety odśnieżajace chodnik przed sklepem
  Drogi, Miasto
  W związku z obfitymi opadami śniegu przypominamy, że obowiązek odśnieżania dotyczy nie tylko służb miejskich, ale także innych właścicieli i zarządców nieruchomości na terenie Torunia.
 • Mężczyzna w żółtej kurtce puka do drzwi
  Miasto
  Od soboty 4 lutego 2023 r. w Toruniu rozpocznie się akcja roznoszenia decyzji wymiarowych w sprawie podatków lokalnych na rok 2023.
 • Zdjęcie przedstawia lód na chodniku.
  Miasto
  Po intensywnych opadach śniegu przyjdzie oblodzenie. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenie I stopnia dla Torunia.
 • Plakat z rodziną, dzieckiem i telefonem z aplikacją mobilną ZUS
  Miasto
  Duże zainteresowanie świadczeniem 500+. Do ZUS napłynęło już prawie 670 tys. wniosków.
 • Baner 550-lecia Mikołaja Kopernika przed wejściem do sali sesyjnej Rady Miasta Torunia
  Miasto
  Rozpatrzenie uchwały w sprawie zasad udzielania dotacji konserwatorskich będzie jedynym punktem sesji Rady Miasta Torunia 9 lutego 2022 r.
 • Piaskarka na zaśnieżonych Wałach gen. Sikorskiego
  Drogi, Kultura
  W związku z intensywnymi opadami śniegu 3 lutego 2023 roku na toruńskie drogi ruszyły piaskarki i ciągniki.
 • Narodowy Bank Polski 9 lutego 2023 r. wprowadzi do obiegu kolekcjonerski banknot oraz srebrną monetę kolekcjonerską poświęcone Mikołajowi Kopernikowi.
 • Część wydziałów Urzędu Miasta Torunia zmieniła swoje dotychczasowe siedziby. Poniżej wykaz aktualnych lokalizacji.
 • Ostrzeżenie będzie obowiązywało od 2 lutego 2023 roku od godziny 19:00 do 3 lutego 2023 roku do godziny 09:00.
 • Od poniedziałku 6 lutego 2023 r. zostanie otwarte po przebudowie przejście dla pieszych na Szosie Chełmińskiej w rejonie Trasy Średnicowej Północnej przy ul. Wybickiego.
 • Najlepsze prace udekorują torty, które pojawią się 18 lutego 2023 roku podczas imprezy urodzinowej Mikołaja Kopernika.
 • Prawne aspekty funkcjonowania samorządów były tematem konferencji samorządowej, jaka odbyła się 1 lutego 2023 r. w Centrum Innowacyjnej Edukacji. Gościem spotkania był minister ds. samorządu terytorialnego Włodzimierz Tomaszewski.
 • Przeciwdziałanie nałogom i patologiom społecznym to cele programu "Profilaktyka Uzależnień", prowadzonego przez Fundację Pomocy Samotnym Matkom w Toruniu.
 • Powiatowy Urząd Pracy dla Miasta Torunia prowadzi nabory wniosków na formy wsparcia, które realizowane są w ramach środków pochodzących z Funduszu Pracy.