Szejnert i Kermani z Nagrodą im. Lindego | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Szejnert i Kermani z Nagrodą im. Lindego

Kultura, Miasto
Data publikacji: 24 kwietnia 2018
Autor: Maria Wesoła

Małgorzata Szejnert i Navid Kermani to laureaci Nagrody Miast Partnerskich Torunia i Getyngi im. Samuela Bogumiła Lindego. Wręczenie nagród odbędzie się 3 czerwca 2018 roku w Getyndze.

Nazwiska laureatów zaprezentowano podczas konferencji prasowej w czytelni Centrum Sztuki Współczesnej 24 kwietnia 2018 roku. - Tradycyjnie w dniu rocznicy urodzin Samuela Bogumiła Lindego prezentujemy laureatów nagrody, którą od 1996 r. władze miejskie dwóch zaprzyjaźnionych miast - Torunia i Getyngi - przyznają Nagrodę Miast Partnerskich Torunia i Getyngi im Samuela Bogumiła Lindego. Jest to jedyna polsko-niemiecka nagroda literacka przyznawana autorom, których słowo tworzy ideały i wartości, łącząc ludzi, społeczeństwa i narody we wspólnej rozmowie. W tym roku jest to wyróżnienie wyjątkowe, bo przyznajemy je w 40-lecie współpracy Torunia i Getyngi - zaznaczył Zbigniew Derkowski, dyrektor Wydziału Kultury Urzędu Miasta Torunia.

Laureatami nagrody w 2018 r. zostali ze strony polskiej Małgorzata Szejnert, a ze strony niemieckiej Navid Kermani.

fot. Tadeusz Późniak

Małgorzata Szejnert to reporterka i pisarka. Urodziła się w 1936 roku w Warszawie. Debiutowała w 1972 roku reporterską książką o Ameryce. Współtworzyła "Gazetę Wyborczą", gdzie prawie 15 lat prowadziła dział reportażu. Debiutowała w 1972 roku reporterską książką o Stanach Zjednoczonych "Borowiki przy ternpajku. Po raz kolejny zwróciła na siebie uwagę publikując książkę "Sława i infamia". To wywiad-rzeka z prof. Bohdanem Korzeniewskim, reżyserem, krytykiem i historykiem teatru, o kolaboracji w środowisku aktorskim podczas II wojny światowej. Jest również autorką książek "Czarny ogród", "Wyspa klucz" oraz "Dom żółwia. Zanzibar" oraz "Usypać góry. Historie z Polesia". - Małgorzata Szejnert jest pisarką osobną, wymyka się wszelkim kwalifikacjom. W 2010 roku jurorzy Nagrody Literackiej w Gdyni przyznali jej Nagrodę Osobną za twórczość wymykającą się wszelkim klasyfikacjom. Pracowała również w tygodniku "Literatura", gdzie była szefową działu reportażu i pracowała wraz z zespołem świetnych reporterów. Sposób pisania, który był tam praktowany, była to tak zwana szkoła małego realizmu. Ten styl jest widoczny również w literaturze Szejnert - jest to dobry język i dobra forma. - powiedziała o laureatce prof. dr hab. Ewa Owczarz, członek kapituły. Małgorzata Szejnert jest laureatką - za książkę "Czarny ogród"–Nagrody Mediów Publicznych COGITO oraz "Górnośląskiego Tacyta". Finalistka Literackiej Nagrody Europy Środkowej Angelus 2008, Nagrody Literackiej Nike 2008 oraz Nagrody Literackiej Gdynia 2008. Jurorzy Nagrody Literackiej Gdynia 2010 przyznali jej Nagrodę Osobną za twórczość wymykającą się wszelkim klasyfikacjom, a szczególnie za "Wyspę klucz". Otrzymała za nią także nominację do Nagrody Literackiej Nike 2010. Książka "Dom żółwia. Zanzibar" otrzymała nominację do Nagrody Literackiej Nike 2012 i znalazła się wśród siedmiorga finalistów. Otrzymała też  Nagrodę "Odry" 2015 za "Usypać góry. Historie z Polesia".

©Julian Baumann, www.julianbaumann.com

Navid Kermani urodził się w Niemczech w 1967 r. w rodzinie perskich imigrantów. Ojciec jest lekarzem, trzej starsi bracia również. Studiował orientalistykę, filozofię i teatrologię. Jest habilitowanym orientalistą, którego prace wytyczają rozumienie współczesnego islamu. Wykłada na uniwersytetach w Niemczech i USA. Od lat jest zaangażowanym publicystą, pisze artykuły dla najpoważniejszych niemieckich periodyków, jego reportaże i przemówienia są szeroko komentowane. - To niezwykle ważny pisarz i intelektualista uczestniczący w debacie publicznej w Niemczech. Jest autorem w Polsce nieznanym, ale warto, by polskie wydawnictwa zainteresowały się jego twórczością. Jeo prace o islamie i historii Wschodu wyznaczają ich współczesne rozumienie. Kermani jest również znanym reportażystą i uczestnikiem debat publicznych. W 2014 roku został zaproszony do wygłoszenia przemówienia z okazji 65 rocznicy uchwalenia konstytucji Republiki Federalnej Niemiec, w którym zwracał uwagę m.in. na kwestię gościnności rozumianej jako prawo do azylu - powiedział o laureacie prof. dr hab. Leszek Żyliński, członek kapituły. Navid Kermani w 2007 roku został wybrany do Niemieckiej Akademii Języka i Literatury, w 2011 r. otrzymał  Nagrodę im. Hanny Arendt , w 2015 r. został laureatem prestiżowej Pokojowej Nagrody Księgarzy Niemieckich, a w 2016 r. Nagrody im. Marion Dönhoff za wkład w porozumienie międzynarodowe.

Wręczenie nagrody: honorowego dyplomu, pamiątkowego medalu oraz gratyfikacji finansowej, odbędzie się w uroczystej oprawie 3 czerwca 2018 r. w Deutsches Theater Göttingen (Teatr Niemiecki Getynga)  z udziałem władz miejskich Torunia i Getyngi.  Laureaci nagrody otrzymają okolicznościowe dyplomy, medale oraz gratyfikację finansową w wysokości 5.000 Euro.

Dotychczasowi lauraci Nagrody Miast Partnerskich Torunia i Getyngi im. Samuela Bogumiła Lindego

Fotografia z konferencji prasowej: Wojtek Szabelski

Najczęściej czytane aktualności

  • Inwestycje, Miasto
    Prezydent Paweł Gulewski wręczył klucze rodzinom uprawnionym do wynajęcia lokalu mieszkalnego w budynku przy ul. Rolniczej 5-5A/7-7A w Toruniu. W budynku mieszczą się łącznie 72 mieszkania.
  • Na zdjęciu: widok na ulicę, pośrodku której biegnie linia tramwajowa, w tle duży biały budynek urzędu marszałkowskiefo
    Drogi, Miasto
    W poniedziałek 15 lipca 2024 r. wprowadzona została czasowa zmiana w organizacji ruchu w centrum miasta.
  • Na zdjęciu: kolarki jadą na rowerach w wyścigu, obok mury gotyckie Torunia
    Drogi, Miasto, Sport
    25 lipca 2024 roku (czwartek) odbędzie się V Międzynarodowy Wyścig Kolarski Kobiet Śladami Królewny Anny Wazówny. Zmiany w organizacji ruchu zostaną wprowadzone w dniu wydarzenia od godziny 0:00 do 20:00.
  • Na zdjeciu: prace budowlane na terenie zieleni
    Miasto
    Poniżej zamieszczamy list z apelem, który skierował prezydent Paweł Gulewski do Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków, Sambora Gawińskiego.
  • Na zdjęciu: dwóch mężczyzn trzyma koszulkę hokeisty z numerem "Sto"
    Miasto, Sport
    Doktor Wiktor Cajsel został nowym prezesem Klubu Sportowego Toruń Hokejowa SA. Jak zapowiedział, pierwszym działaniem, jakie podejmie, będzie przeprowadzenie audytu w spółce.
  • Na zdjęciu: skoszona trawa złożona na taczce
    Eko, Miasto
    Posiadacze ogrodów i działek doskonale zdają sobie sprawę, że ich pielęgnacja wiąże się z powstawaniem tzw. odpadów zielonych. Nie można się ich pozbywać w dowolny sposób. Czym właściwie są odpady zielone i w jaki sposób je zagospodarować?
  • Za nami On The Move Music Festival. W ramach wydarzenia w Fosie Zamkowej zobaczyliśmy i usłyszeliśmy takich artystów jak Smolasty, Daria ze Śląska, Małpa, Rosalie i Vito Bambino.
  • Niedziela (14.07.2024 r.) w Toruniu zapowiada się burzowo. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenie I stopnia.
  • Łukasz „Małpa” Małkiewicz otrzymał Medal Thorunium. Było to pierwsze tego typu wyróżnienie przyznane przez Prezydenta Miasta Torunia Pawła Gulewskiego.
  • Toruń uczestniczy w naborze miast do projektu „Urban Lab – Miasto dla Młodych”.
  • Były góralskie pieśni, przysmaki i warsztaty. 12 lipca na Placu Dominikańskim odbył się piknik w góralskich rytmach.
  • W drugim kwartale 2025 roku pierwsi czytelnicy odwiedzą nowe wnętrza Książnicy Kopernikańskiej. Nowoczesny wielofunkcyjny budynek powstaje przy ul. Słowackiego w miejscu dawnej czytelni.
  • Poniżej zamieszczamy list z apelem, który skierował prezydent Paweł Gulewski do Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków, Sambora Gawińskiego.
  • W związku ze spodziewanymi intensywnymi opadami deszczu dla Torunia wydano ostrzeżenie hydrologiczne.