Świętuj 11 listopada online | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Świętuj 11 listopada online

Miasto
Data publikacji: 10 listopada 2020
Autor: Magdalena Kujawa
Pomnik marszałka Piłsudskiego z biało-czerwonym kotylionem, fot. Adam Zakrzewski

Mimo że w tym roku nie spotkamy się na uroczystościach patriotycznych i festynach z okazji Narodowego Święta Niepodległości, 11 listopada 2020 r. możemy uczcić na wiele sposobów. Toruńskie instytucje zaplanowały m.in. wirtualne wystawy, koncerty i warsztaty.

- Najważniejszym, najpiękniejszym, co każdy z nas może zrobić dla naszej ojczyzny w tym dniu, jest udekorowanie domów w biało-czerwone barwy. Proszę, aby one były widoczne jako symbol naszej miłości do ojczyzny. Nie pójdziemy tłumnie w pochodzie przez ulice starówki, nie zgromadzimy się licznie pod pomnikami, przypominając bohaterów sprzed 102 lat. Możemy natomiast o nich pomyśleć i mieć radość w sercu, a na zewnątrz biało-czerwoną flagę, która będzie symbolizowała, że barwy ojczyste są dla nas ważne, wielkie i wyjątkowe – mówił podczas konferencji prasowej 10 listopada 2020 r. prezydent Torunia Michał Zaleski.

W tym roku obchody są znacznie skromniejsze i skupią się na świętowaniu w domach. Warto jednak skorzystać z oferty toruńskich placówek, które zaproponowały szereg działań, dzięki którym mimo pandemii poczujemy atmosferę święta.

10.11. (wtorek)

  • godz. 17.00 Wirtualna wieczornica SP nr 16

Tradycyjny przemarsz ze śpiewem i pochodniami – w tym roku będzie miał charakter wirtualny. Wspólne śpiewanie pieśni i piosenek patriotyczno-żołnierskich odbędzie się w oparciu o nagrania uczniów i zdjęcia z lat poprzednich. Wieczornica patriotyczna „Marsz ku Niepodległej” przygotowana przez zespół wokalno-instrumentalny Aszera zostanie zaprezentowana w formie filmu
Organizatorzy zachęcają do wzięcia udziału we wspólnym wirtualnym przemarszu.
Przejdź do strony szkoły, aby wziąć udział w wieczornicy patriotycznej

11.11. (środa, Narodowe Święto Niepodległości)

  • godz. 10.30 msza święta w intencji Ojczyzny, Kościół Garnizonowy

Ponadto po mszy złożenie kwiatów pod obeliskiem ku czci poległych w latach 1918-1921, pod pomnikiem gen. Józefa Hallera oraz pod pomnikiem Marszałka Józefa Piłsudskiego w imieniu mieszkańców przez przedstawicieli: Wojewody Kujawsko-Pomorskiego, Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego, Prezydenta Miasta Torunia oraz Dowódcy Garnizonu Toruń.
Przejdź do strony transmisji mszy św.

  • godz. 11.11. Świętuj z nami Niepodległość, FB Centrum Kultury Dwór Artusa

Jeśli nie masz pomysłu na kreatywne spędzenie czasu ze swoim dzieckiem, jeśli potrzebujesz niesztampowej dekoracji do swojego wnętrza, jeśli masz w domu niepotrzebne tekturki, skrawki materiału, rurki po papierze toaletowym, nieużywane słoiki... koniecznie obejrzyj krótki filmik (12 minut)! Monika Ratajczyk z Dworu Artusa podpowie, jak pobudzić wyobraźnię i świetnie spędzić czas 11 listopada w domu.
Przejdź do strony FB CK Dwór Artusa

  • godz. 12.00 Kiedy przyszła Niepodległa? Ziemie polskie w latach 1918-1922, Książnica Kopernikańska

Wykład on-line prof. dr. hab. Jarosława Kłaczkowa, kierownik Katedry Historii XIX - XX wieku i Historii Najnowszej UMK. Prof. Kłaczkow od września 2015 r. jest członkiem Zarządu Głównego Polskiego Towarzystwa Historycznego. Jego zainteresowania badawcze koncentrują się na historii społeczno-politycznej Polski XX wieku ze szczególnym uwzględnieniem spraw wyznaniowych i dziejów miast. Jest autorem kilku monografii oraz redaktorem kilku prac zbiorowych, a także organizatorem konferencji naukowych.
Przejdź na profil FB Książnicy, aby wysłuchać wykładu

  • godz. 13.00 Świętujemy Niepodległość – Błękitne szale, e-warsztaty CK Dwór Artusa

Wspólnie stworzymy biało-czerwone zapinki oraz błękitne szale, które są nawiązaniem do Błękitnej Armii pod dowództwem gen. Józefa Hallera. Materiały, które będą potrzebne: białe i czerwone wstążki, tkaniny, filc lub kartki z bloku technicznego. Do zrobienia szala potrzebna będzie: błękitna tkanina, flamastry, farby lub pastele do tkanin, włóczki, sznurki wstążki, koraliki i guziki.
Dodatkowo potrzebne będą: nożyczki, agrafki, klej zwykły lub na gorąco i taśma dwustronna.
Zgłoszenia za pomocą formularza Google – przejdź do formularza lub mailowo monika@artus.torun.pl. W odpowiedzi organizatorzy prześlą szczegółowe informacje dotyczące potrzebnych materiałów i sprzętu (posługujemy się platformą Discord obsługiwaną przez komputery i smartfony). Zajęcia poprowadzi Joanna Łagan – animatorka kultury, założycielka i reżyser Teatru Amorficznego.

  • godz. 16.20, 18.15 Toruński Tramwaj Niepodległości, transmisja koncertów w TV Toruń

Muzyczny Tramwaj Niepodległości, choć nie wyjedzie na trasę, zagra w TV Toruń. Koncerty zostały nagrane i zostaną zaprezentowane na antenie telewizyjnej. W programie pierwszego koncertu usłyszymy m.in. Mazurki Fryderyka Chopina, Piosenki Patriotyczne Stanisława Niewiadomskiego, „Przybyli ułani pod okienko” Feliksa Gwiżdża oraz „Powróćmy jak za dawnych lat”. Solistami będą Magdalena Cysewska – sopran i Michał Hajduczenia – baryton. W drugim koncercie zaprezentują się Weronika Piwowarska – sopran i Paweł Piotrowski – baryton, którzy zaśpiewają m.in. „Maszerują strzelcy”, „O mój rozmarynie”, „Pierwszą brygadę”, „Rozkwitają pąki białych róż”, „Wojenko, wojenko”, „Ułani ułani, malowane dzieci”.

  • godz. 18.00 koncert online - Chopin na Święto Niepodległości, Toruńska Orkiestra Symfoniczna

W wirtualnym koncercie wystąpią: Michał Francuz – fortepian, Toruńska Orkiestra Symfoniczna, Adam Banaszak – dyrygent, Anna Morawska - prowadzenie
W programie: recital utworów F. Chopina: Ballada g-moll op. 23, Mazurek gis-moll op. 33 nr 1, Mazurek C-dur op. 33 nr 2, Nokturn c-moll op. 48 nr 1, Polonez A-dur op. 40 nr 1, I Koncert fortepianowy e-moll op. 11 w wersji na orkiestrę smyczkową
Michał Francuz – wszechstronny i charyzmatyczny pianista i kameralista, prowadzący swoją działalność artystyczną od ponad 20 lat. Zapraszamy do spędzenia tego Święta na koncercie Chopin na Dzień Niepodległości.
Przejdź na kanał YouTube Toruńskiej Orkiestry Symfonicznej

Ponadto:

  • Bohaterowie 11 listopada. Święto Niepodległości w zbiorach kolekcji sztuki Muzeum Etnograficznego w Toruniu – wirtualna wystawa

Prace artystów nieprofesjonalnych. Wśród prac znajdą się obrazy, rzeźby i wycinanki tematycznie związane z trzema postaciami: Józefem Piłsudskim, Wincentym Witosem, a także ułanami, jako bohaterze zbiorowym.
Przejdź na stronę Muzeum Etnograficznego lub na profil FB placówki, żeby obejrzeć wystawę.

  • Bocianie Mobile – Galeria i Ośrodek Plastycznej Twórczości Dziecka

Zaproszenie do wspólnej zabawy plastycznej. Co roku Galeria organizowała warsztaty tworzenia niezwykłych obiektów upamiętniających święto. W tym roku proponuje pracę w domowym zaciszu. Na filmie dostępnym na profilu FB Galerii można obejrzeć film zachęcający do samodzielnego tworzenia obiektów.
Przejdź do profilu FB Galerii, żeby obejrzeć materiał

  • 11.11.-5.12. Finał Toruńskich Biegów Wolności 2020

Głównym celem Toruńskich Biegów Wolności 2019/20 jest uczczenie Narodowego Święta Niepodległości oraz 100-lecia powrotu Torunia do wolnej Polski. Biegi w obecnej formule promują aktywności wykonywane indywidualnie w czasie pandemii oraz są jedną z najprostszych form ruchu. Ze względu na ograniczenia sanitarne nie można organizować wspólnego biegania. Natomiast każdy może samodzielnie pokonać na dowolnym terenie i wybranej przez siebie trasie dystans 5 km - biegiem lub marszobiegiem. Trzeba zarejestrować swój bieg na dowolnym urządzeniu rejestrującym (np. za pomocą aplikacji endomodo, huawei zdrowie, strava itp.). Ważne, aby była możliwość przesłania zdjęcia/zrzutu ekranu pokazującego bieg z widocznym dystansem i czasem. Zrzuty należy przesłać do 5 grudnia 2020 r. do godz. 23.59 za pośrednictwem formularza znajdującego się na stronie biegu. Warunkiem uczestnictwa w biegu jest prawidłowe wypełnienie formularza rejestracyjnego na stronie internetowej biegu oraz dokonanie opłaty wpisowej w kwocie 30 zł, która będzie zaliczana do tzw. cegiełki włożonej w funkcjonowanie i przetrwanie w czasach pandemii. >>> Przejdź na stronę biegu, żeby uzyskać szczegółowe informacje.
Organizatorami Wirtualnego Biegu Niepodległościowego są Stowarzyszenie Run To Run oraz Miasto Toruń.

  • Wojewódzkie obchody Narodowego Święta Niepodległości

Szereg wydarzeń odbędzie się również w ramach wojewódzkich obchodów święta. Szczegóły znajdują się na plakacie poniżej.

 

Plakat jest interaktywny -
kliknij na wybrane punkty programu, żeby przejść do właściwej strony.

 

Fot. Małgorzata Litwin

Najczęściej czytane aktualności

  • Kultura, Miasto
    Zabytek wraz z terenem przyległym zostanie przekazany umową użyczenia Toruńskiej Agendzie Kulturalnej. W pierwszym etapie na miejscu powstanie ogrodzenie, a cały teren zostanie objęty dozorem monitoringu. Wykonane zostaną również najpotrzebniejsze prace porządkowe i konserwacyjne.
  • 5. sesja Rady Miasta Torunia
    Miasto
    18 lipca 2024 r. o godz. 10.00 rozpocznie się 5. sesja Rady Miasta Torunia.
  • Inwestycje, Miasto
    Prezydent Paweł Gulewski wręczył klucze rodzinom uprawnionym do wynajęcia lokalu mieszkalnego w budynku przy ul. Rolniczej 5-5A/7-7A w Toruniu. W budynku mieszczą się łącznie 72 mieszkania.
  • Na zdjęciu: trwa remont łazienki
    Miasto
    Jak co roku wakacje są czasem, kiedy w szkołach przeprowadzane są remonty. W 2024 roku wykonane zostaną prace za łącznie 9,5 mln zł.
  • Herb województwa kujawsko-pomorskiego
    Miasto
    Uroczyste odsłonięcie herbu województwa kujawsko-pomorskiego rozpocznie 5. sesję Rady Miasta Torunia, która odbędzie się 18 lipca 2024 r.
  • Szosa Lubicka do remontu
    Drogi, Miasto
    Miejski Zarząd Dróg w Toruniu poszukuje wykonawcy, który wykona remont ulicy Szosy Lubickiej wraz z remontem przejścia podziemnego na wysokości ulicy Piskorskiej. Zainteresowane firmy mogą składać oferty do 26 lipca br. Remont obejmie Szosę Lubicką na odcinku od ulicy Dziewulskiego do Olsztyńskiej wraz z remontem przejścia podziemnego na wysokości...
  • Jak co roku wakacje są czasem, kiedy w szkołach przeprowadzane są remonty. W 2024 roku wykonane zostaną prace za łącznie 9,5 mln zł.
  • Miejski Zarząd Dróg poinformował, że dzisiaj (16.07.2024 r.) przeprowadzone zostaną prace związane z udrożnieniem i oczyszczeniem sieci kanalizacji deszczowej przy ul. Szosa Chełmińska.
  • - 16 lipca 2024 r. od godz. 13:00 w obszarach występowania prognozowanych silnych opadów deszczu z burzami, na mniejszych rzekach oraz w zlewniach zurbanizowanych na terenie miasta Toruń i powiatu toruńskiego mogą wystąpić gwałtowne wzrosty poziomu wody i podtopienia. Lokalnie w zlewniach kontrolowanych, w przypadku wystąpienia szczególnie...
  • Trwa konkurs „Wzorcowy zielony ogródek starówki”, w którym wyróżnione zostaną najciekawsze, najbardziej zielone i ukwiecone ogródki gastronomiczne znajdujące się na terenie zespołu staromiejskiego.
  • Spółka otworzyła swój punkt przy ul. Lelewela 9A. Firma z Wielkopolski, w przetargu organizowanym przez Miasto Toruń, zapłaciła za nieruchomość 2 700 000 zł.
  • Wtorek, 16 lipca 2024 r., zapowiada się burzowo. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał dla Torunia ostrzeżenie 2. stopnia.
  • 25 lipca 2024 roku (czwartek) odbędzie się V Międzynarodowy Wyścig Kolarski Kobiet Śladami Królewny Anny Wazówny. Zmiany w organizacji ruchu zostaną wprowadzone w dniu wydarzenia od godziny 0:00 do 20:00.
  • - We wtorek 16 lipca od godz. 12:00 do godz. 19:00 prognozuje się upał. Temperatura maksymalna w dzień wyniesie od 31°C do 33°C - informuje Toruńskie Centrum Zarządzania Kryzysowego.