Świętowanie z dotacjami | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Świętowanie z dotacjami

Miasto
Data publikacji: 27 lutego 2024
Autor: Magdalena Winiarska
Na zdjeciu: prezydent Michał Zaleski z przedstawicielami organizacji pozarządowych, którzy trzymają teczki z umowami

W Światowym Dniu Organizacji Pozarządowych, 27 lutego 2024 r. w Dworze Artusa reprezentanci 140 organizacji odebrali umowy na realizację swoich projektów.

W II turze konkursów na realizację zadań publicznych w 2024 r. wręczono 192 umowy z zakresu rozwoju sportu, rekreacji, profilaktyki uzależnień, turystyki i krajoznawstwa, rewitalizacji, rozwoju gospodarczego, ochrony zwierząt, edukacji ekologicznej.

- Zadania, na których realizację wręczamy dziś umowy, to barwny przekrój tego, co może sprawić, że Toruń jest ciekawszy i jego życie społeczne kulturalne, sportowe itp. może być dobrą wizytówką naszego miasta. Chciałbym zatem serdecznie podziękować za ten wkład, który podnosi wartość Torunia nie tylko w naszych oczach, ale i w oczach osób odwiedzających nasze miasto – mówił prezydent Michał Zaleski, który wręczał umowy wraz z przewodniczącym Rady Miasta Torunia, Marcinem Czyżniewskim.

Wręczane umowy są wynikiem rozstrzygnięcia 12 otwartych konkursów, ogłoszonych do 8 grudnia 2023 r., na kwotę blisko 17 mln zł. Tym razem odbyło się ono w nowej formule – wręczano bowiem umowy już wcześniej podpisane, dzięki czemu można uruchomić środki i realizować zadania wcześniej niż dotąd.

W planie budżetowym miasta na rok 2024 w ramach Programu współpracy Gminy Miasta Toruń z organizacjami pozarządowymi, zapisane jest ok. 43,3 mln złotych. To o 7,1 mln złotych więcej niż w roku 2023. - Staramy się corocznie zwiększać pulę środków dla organizacji pozarządowych. W roku 2024 dotacje otrzyma łącznie blisko 200 podmiotów, a niektóre z nich realizują po 2-3 projekty - potencjał organizacji pozarządowych jest bardzo różny i wysoki – podkreślił prezydent Michał Zaleski.

To drugie wręczenie umów dla organizacji pozarządowych w 2024 r., wcześniej, 16 stycznia, organizacje odebrały 55 umów. W sumie w ramach pierwszej i drugiej transzy na rok 2024 zostało rozstrzygniętych 25 postępowań o łącznej wartości 37 mln zł.

Przypadający 27 lutego Światowy Dzień Organizacji Pozarządowych został ustanowiony w 2010 r. przez grupę 12 państw bałtyckich, w tym Polskę i uznany w roku 2014 przez ONZ, Unię Europejską i inne światowe organizacje. Środowisko NGO w Toruniu jest bardzo silne – to prawie 1400 organizacji, skupiających wiele tysięcy mieszkanek i mieszkańców działających praktycznie w każdej sferze życia miasta.

Do pobrania:
Lista organizacji i projektów z dofinansowaniem na rok 2024 z GMT - II tura

Fot. Wojtek Szabelski

Kategoria: 

Najczęściej czytane aktualności

 • Docenieni za bohaterską postawę
  Miasto
  St. asp. Łukasz Grabowski i Rafał Koziołek zachowali zimną krew i wyciągnęli z Wisły 16-letnią dziewczynę. Ich bohaterską postawę docenił Prezydent Torunia Michał Zaleski.
 • Na zdjęciu: błękitne niebo, ceglany mur gdaniska i zakwitające pąki na drzewie
  Kultura, Miasto, Sport
  Jak co roku o tej porze poszerzamy horyzonty dzięki kolejnej edycji Festiwalu Nauki i Sztuki. A dla miłośników żużla nie lada gratka - pierwszy w tym sezonie mecz na toruńskiej Motoarenie. Kibicujemy!
 • Zazieleniamy Bulwar Filadelfijski
  Eko, Miasto
  Na Bulwarze Filadelfijskim robi się coraz bardziej zielono. To za sprawą nowych nasadzeń oraz trawy, która właśnie jest układana nad Wisłą.
 • Miasto
  21 kwietnia 2024 r. w godz. 7:00-21:00 zagłosujemy w II turze wyborów samorządowych, w których wybierzemy Prezydenta Miasta Torunia. Przed głosowaniem warto upewnić się, gdzie znajduje się twój lokal wyborczy.
 • Miasto
  Uczniowie drugiej klasy w Miejskiej Szkole Podstawowej nr 15 im. Powstańców Śląskich w Piekarach Śląskich wybrali kilka miejsc w Toruniu i okolicach, do których przygotują specjalne kartki.
 • Miasto, Sport
  W 2. kolejce PGE Ekstraligi KS APATOR Toruń pewnie pokonał FOGO UNIĘ Leszno 59:31. Liderem gospodarzy był Emil Sajfutdinow, który zdobył 14 punktów. Było to pierwsze w tym sezonie spotkanie rozegrane na Motoarenie.
 • Od maja do sierpnia 2024 potrwają w Toruniu spotkania z lokalnymi artystami pod nazwą Park Kultury. Zaplanowano m.in. koncerty muzyczne, spektakle teatralne, pokazy filmowe i konkurs fotograficzny. Wydarzenia będą się odbywały w Amfiteatrze Parku na Bydgoskim Przedmieściu i w Nicolaus Bank Cafe.
 • W Mistrzostwach Europy w Lekkiej Atletyce Masters wystartowało 3 013 osób z 39 państw europejskich i 11 spoza Europy. Wszystko dzięki decyzji władz miasta, które zdecydowały po raz czwarty, że rywalizacja będzie się toczyć w Toruniu oraz dzięki znakomitej pracy prezesa Polskiego Związku Lekkiej Atletyki Masters Wacława Krankowskiego i jego sztabu.
 • Jak co roku o tej porze poszerzamy horyzonty dzięki kolejnej edycji Festiwalu Nauki i Sztuki. A dla miłośników żużla nie lada gratka - pierwszy w tym sezonie mecz na toruńskiej Motoarenie. Kibicujemy!
 • Funkcjonujące na Rynku Nowomiejskim 28 w Toruniu Kino CAMERIMAGE przygotowało specjalny repertuar filmowy na majówkę (1-5.05.2024 r.). Widzowie będą mogli obejrzeć m.in. filmy przygodowe i komediowe oraz bajki dla dzieci.
 • Dwanaście prac magisterskich i dyplomowych poświęconych Toruniowi otrzymało nagrody i wyróżnienia w 32. edycji konkursu organizowanego przez Towarzystwo Miłośników Torunia, a zrealizowanego przy wsparciu Gminy Miasta Toruń. Konkurs objęty jest Honorowym Patronatem Prezydenta Miasta Torunia Pana Michała Zaleskiego.
 • Dobra wiadomość dla fanów żużla. W piątek, 19 kwietnia br., w związku z zawodami żużlowymi na Motoarenie, uruchomione zostaną dodatkowe kursy tramwajów.
 • Już w najbliższą niedzielę 21 kwietnia 2024 r. o godz. 16:30 w Teatrze Baj Pomorski odbędzie się premiera spektaklu "Wikingowie z Północnej Ulicy".
 • Zapraszamy serdecznie do udziału w Majówce w Muzeum Okręgowym w Toruniu w dniach 28 kwietnia – 5 maja 2024 r. Czekać będzie na Państwa moc atrakcji i sporo niespodzianek. Dodatkowo informujemy, że nasze oddziały muzealne będą dla Państwa otwarte od godz. 10.00 – 18.00.