Święto Niepodległości Ukrainy - życzenia | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi

Święto Niepodległości Ukrainy - życzenia

Miasto, Toruń dla Ukrainy
Data publikacji: 24 sierpnia 2023
Autor: Magdalena Winiarska

Zgłoś swój projekt na stronie esk2029.pl

Nazdjęciu: Brama klasztorna, na której powieszone są flagi Polski i Ukrainy

Z okazji przypadającego 24 sierpnia Święta Niepodległości Ukrainy prezydent Michał Zaleski przesłał listownie merowi Łucka, Ihorowi Poliszczukowi, słowa wsparcia i życzenia powrotu wolnej Ukrainy.

Przesyłam serdeczne życzenia i wyrazy braterskiej solidarności z partnerskiego Torunia. Panu Merowi oraz wszystkim mieszkankom i mieszkańcom Łucka pragnę przekazać słowa  wsparcia i uznania z okazji Święta Niepodległości Ukrainy (24 sierpnia 2023 r.).Z oczywistych powodów najmocniej przeżywane jest ono we wszystkich zakątkach walczącej Ukrainy, ale to doroczne wspomnienie budzi też ogrom sympatii także w toruńskich sercach, w których stale zachowujemy zrozumienie i podziw dla niepodległościowych aspiracji wolnej Ukrainy, a więc także wolnego Łucka.

W Toruniu niezmiennie śledzimy z troską i uwagą doniesienia o postępach na froncie i walce niezłomnych formacji ukraińskich o każdy centymetr odzyskanej, ojczystej ziemi. Realizujemy również inicjatywy pomocowe zarówno dla przebywających w  naszym mieście gości z Ukrainy, jak i dla mieszkanek i mieszkańców Łucka, których bezpieczny los bardzo leży nam na sercu. Wśród mieszkańców Torunia trwa ciągła zbiórka funduszy i przedmiotów codziennego użytku, które na bieżąco są przekazywane osobom potrzebującym. Przed miesiącem, w lipcu, wyruszył z Torunia do Łucka już dwunasty transport z  artykułami spożywczymi, kosmetykami, chemią, lekami, odzieżą, a łączna waga przekazanych dotychczas darów to ponad 25 ton.  Niech te gesty dobrego sąsiedztwa i przyjaźni wpiszą się w przesłanie tegorocznego Święta Niepodległości Ukrainy i staną się drobnym zaczynem upragnionego pokoju.
Toruń życzy Łuckowi szczęścia, a Ukrainie zasłużonej niepodległości!

        
Prezydent Miasta Torunia

Michał Zaleski

Kliknij, aby powiększyć

Zobacz wydarzenia kopernikańskie

Twarz Mikołaja Kopernika i napis: 550. rocznica urodzin Mikołaja Kopernika  


  

Najczęściej czytane aktualności

 • Na zdjęciu: dwaj żużlowcy na torze
  Miasto, Sport
  W sobotę 30 września 2023 roku czeka nas wielkie święto żużlowe. Na Motoarenie im. Mariana Rosego odbędzie się ostatni turniej tegorocznego cyklu Speedway Grand Prix. Za nami już dziewięć z nich, w tym dwie w Polsce, co oznacza, że pozostał tylko wielki finał.
 • Bulwar po kontroli NIK-u
  Miasto
  Najwyższa Izba Kontroli zakończyła kontrolę inwestycji dotyczącej zagospodarowania Bulwaru Filadelfijskiego w Toruniu. Pozytywnie oceniono przeprojektowanie pawilonów, przeprowadzenie postępowania konsultacyjnego oraz wydanie wymaganych decyzji i postanowień. Izba wskazała także obszary wymagające poprawy. Wśród nich konieczność powstania...
 • Kultura, Miasto
  Niesamowite podniebne show pojawi się w Toruniu już w dniach 29 i 30 września 2023 r. – piątek, sobota. W te dni, o godzinie 20:00 torunianie i turyści będą mieli okazję podziwiać spektakl EXIT podniebne widowisko artystyczne z okazji Roku Kopernikańskiego, który odbędzie się na Stadionie Miejskim im. Grzegorza Duneckiego przy ul. gen. Józefa Bema...
 • Miasto
  W Auli Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu 28 września 2023 r. odbywa się VII Forum Seniora, w którym udział bierze kilkuset uczestników z całego województwa kujawsko-pomorskiego.
 • Za długoletnie pożycie małżeńskie
  Miasto
  Kolejne toruńskie pary odebrały Medale za Długoletnie Pożycie Małżeńskie. Wręczył je 22 września 2023 roku w Ratuszu Staromiejskim Prezydent Torunia Michał Zaleski. Odznaczenia państwowe nadane zostały przez Prezydenta RP 10 parom, które w tym roku świętują 50- i 51-lecie zawarcia związku małżeńskiego. Razem z medalem jubilatom Prezydent Zaleski...
 • Bulwar Filadelfijski w Toruniu
  Inwestycje, Miasto
  Stanowisko Prezydenta Miasta Torunia ws. pokontrolnego wystąpienia Najwyższej Izby Kontroli dot. Bulwaru Filadelfijskiego w Toruniu.
 • Projekty rewitalizacji siedziby katów toruńskich oraz prac konserwacyjnych w kościele p.w. Św. Jakuba otrzymają dofinansowanie z Rządowego Programu Odbudowy Zabytków.
 • W Auli Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu 28 września 2023 r. odbywa się VII Forum Seniora, w którym udział bierze kilkuset uczestników z całego województwa kujawsko-pomorskiego.
 • Zaburzeniom związanym z FASD/FAS można w stu procentach zapobiec zachowując abstynencję w ciąży.
 • W sobotę 30 września 2023 roku czeka nas wielkie święto żużlowe. Na Motoarenie im. Mariana Rosego odbędzie się ostatni turniej tegorocznego cyklu Speedway Grand Prix. Za nami już dziewięć z nich, w tym dwie w Polsce, co oznacza, że pozostał tylko wielki finał.
 • Dokładnie 22 października 2023 r. maratończycy z całej Polski, upamiętniając 550. rocznicę narodzin Mikołaja Kopernika, wystartują na dystansie królewskim spod pomnika Kopernika.
 • Muzeum i hostel znalazły swoje miejsce na Dworcu Toruń Główny, który po metamorfozie odwiedzają nie tylko podróżni.
 • Muzeum Twierdzy Toruń, oddział Muzeum Okręgowego w Toruniu, zaprasza na kolejną, 17. odsłonę cyklu „Środowe spotkania z historią wojskowości”. W najbliższą środę (27 września 2023 r.) spotkamy się z Panem Miłoszem Rusieckim, pasjonatem lotnictwa i autorem rewelacyjnej książki pt. „Lotnicze obiekty Torunia 1908–1955. Obiekty aeronautyczne”.
 • Przez ostatnie 40 lat działał na rzecz toruńskiej kultury i edukował młodych. 27 września 2023 roku Prezydent Torunia Michał Zaleski spotkał się odchodzącym na emeryturę Zbigniewem Przybyszem. Spotkanie było okazją do wielu wspomnień i opowieści, ale przede wszystkim do podziękowań: - Dziekuję za Pana wieloletnią pracę na rzecz miasta, współpracę...