Święto Niepodległości Ukrainy - życzenia | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Święto Niepodległości Ukrainy - życzenia

Miasto, Toruń dla Ukrainy
Data publikacji: 24 sierpnia 2023
Autor: Magdalena Winiarska
Nazdjęciu: Brama klasztorna, na której powieszone są flagi Polski i Ukrainy

Z okazji przypadającego 24 sierpnia Święta Niepodległości Ukrainy prezydent Michał Zaleski przesłał listownie merowi Łucka, Ihorowi Poliszczukowi, słowa wsparcia i życzenia powrotu wolnej Ukrainy.

Przesyłam serdeczne życzenia i wyrazy braterskiej solidarności z partnerskiego Torunia. Panu Merowi oraz wszystkim mieszkankom i mieszkańcom Łucka pragnę przekazać słowa  wsparcia i uznania z okazji Święta Niepodległości Ukrainy (24 sierpnia 2023 r.).Z oczywistych powodów najmocniej przeżywane jest ono we wszystkich zakątkach walczącej Ukrainy, ale to doroczne wspomnienie budzi też ogrom sympatii także w toruńskich sercach, w których stale zachowujemy zrozumienie i podziw dla niepodległościowych aspiracji wolnej Ukrainy, a więc także wolnego Łucka.

W Toruniu niezmiennie śledzimy z troską i uwagą doniesienia o postępach na froncie i walce niezłomnych formacji ukraińskich o każdy centymetr odzyskanej, ojczystej ziemi. Realizujemy również inicjatywy pomocowe zarówno dla przebywających w  naszym mieście gości z Ukrainy, jak i dla mieszkanek i mieszkańców Łucka, których bezpieczny los bardzo leży nam na sercu. Wśród mieszkańców Torunia trwa ciągła zbiórka funduszy i przedmiotów codziennego użytku, które na bieżąco są przekazywane osobom potrzebującym. Przed miesiącem, w lipcu, wyruszył z Torunia do Łucka już dwunasty transport z  artykułami spożywczymi, kosmetykami, chemią, lekami, odzieżą, a łączna waga przekazanych dotychczas darów to ponad 25 ton.  Niech te gesty dobrego sąsiedztwa i przyjaźni wpiszą się w przesłanie tegorocznego Święta Niepodległości Ukrainy i staną się drobnym zaczynem upragnionego pokoju.
Toruń życzy Łuckowi szczęścia, a Ukrainie zasłużonej niepodległości!

        
Prezydent Miasta Torunia

Michał Zaleski

Kliknij, aby powiększyć

Najczęściej czytane aktualności

 • Tereny zielone w Toruniu
  Eko, Miasto
  Miasto Toruń kontynuuje lokalne opryski przeciwko meszkom i komarom. Sytuacja na terenach zielonych jest na bieżąco monitorowana.
 • Kultura, Miasto
  W ramach Święta Województwa Kujawsko-Pomorskiego w Toruniu odbędą się m.in. spotkanie młodych, rodzinny piknik kosmiczny pt. "Astrobaza Toruń" oraz wyjątkowy koncert "Pod wspólnym niebem" z udziałem znanych gwiazd.
 • Komunikacja miejska na długi weekend
  Miasto, MZK
  W czasie wydłużonego weekendu (30 maja - 2 czerwca br.) w Toruniu inaczej będzie funkcjonowała komunikacja miejska.
 • Kultura, Miasto
  Już po raz kolejny mamy zaszczyt i przyjemność zaprosić wszystkich na wyjątkowy Dzień Dziecka – Michayland 2024, który odbędzie się w malowniczym parku na Bydgoskim Przedmieściu.
 • Kultura, Miasto, Sport
  Wielkimi krokami zbliża się do nas najmilsze święto - Dzień Dziecka. Tradycyjnie Rada Okręgu Jakubskie-Mokre zaprasza do wspólnego świętowania i zabawy na terenie Muzeum Artylerii w Toruniu.
 • Miasto
  W dniu wyborów do Parlamentu Europejskiego, 9 czerwca 2024 r., osoby z niepełnosprawnością zamieszkałe na terenie miasta Torunia będą mogły skorzystać z bezpłatnych przewozów do i z lokali wyborczych w godz. 7:00-21:00. Organizatorem transportu jest Urząd Miasta Torunia.
 • Już po raz kolejny mamy zaszczyt i przyjemność zaprosić wszystkich na wyjątkowy Dzień Dziecka – Michayland 2024, który odbędzie się w malowniczym parku na Bydgoskim Przedmieściu.
 • Z okazji Dnia Dziecka, 1 czerwca 2024 r. Dział Edukacji Muzeum Okręgowego w Toruniu zaprasza do udziału w grze historycznej „Zakon szuka szpiega” przeznaczonej dla dzieci od 8 lat.
 • W ramach Święta Województwa Kujawsko-Pomorskiego w Toruniu odbędą się m.in. spotkanie młodych, rodzinny piknik kosmiczny pt. "Astrobaza Toruń" oraz wyjątkowy koncert "Pod wspólnym niebem" z udziałem znanych gwiazd.
 • Rozpoczęły się nasadzenia kwiatów w centrum Torunia. Łącznie pojawi się tam ok. 11,5 tys. kwitnących roślin.
 • Korzyści płynące z programu „Cała Polska Strefą”, wyzwania związane z cyfryzacją i automatyzacją, wyniki najnowszego raportu Randstad oraz oferta działań probiznesowych Centrum Wsparcia Biznesu w Toruniu – to główne tematy Spotkania dla przedsiębiorców z sektora BPO, na które zapraszamy 4 czerwca 2024 r. do Restauracji Mio Piano w Toruniu.
 • Od 27 do 30 maja 2024 r. trwają konsultacje społeczne dotyczące projektu uchwały zmieniającej uchwałę w sprawie określenia zasad wyznaczania składu oraz zasad działania Komitetu Rewitalizacji na terenie Gminy Miasta Toruń.
 • Z okazji obchodzonego 27 maja Dnia Pracownika Samorządowego i Dnia Samorządu Terytorialnego życzenia urzędnikom składają prezydent Paweł Gulewski oraz przewodniczący Rady Miasta Łukasz Walkusz wraz z Radnymi.
 • Pani Päivi Maarit Laine, Ambasador Finlandii w Polsce odwiedziła Urząd Miasta Torunia. 27 maja 2024 r. spotkał się z nią Prezydent Paweł Gulewski. Była to pierwsza oficjalna wizyta Pani Ambasador w Toruniu. Towarzyszył jej Konsul Honorowy Finlandii w Toruniu, pan Tadeusz Pająk. Podczas rozmowy w Urzędzie Miasta Torunia Pan Prezydent wyraził...