Światowy Dzień Mokradeł | www.torun.pl

Światowy Dzień Mokradeł

Eko
Data publikacji: 01 lutego 2021
Autor: Adrian Aleksandrowicz
Na zdjęciu: plakat promujący Światowy Dzień Mokradeł

Światowy Dzień Mokradeł, znany również jako  Światowy Dzień Obszarów Wodno-Błotnych, Światowy Dzień Terenów Podmokłych, Międzynarodowy Dzień Mokradeł (ang. World Wetland Day) - jest obchodzony co roku 2 lutego, w dniu przyjęcia „Konwencji o obszarach wodno-błotnych mających znaczenie międzynarodowe, zwłaszcza jako środowisko życiowe ptactwa wodnego” w 1971 r., w Ramsar nad brzegiem Morza Kaspijskiego (Iran). Polska jest stroną konwencji od 22 marca 1978 r. W bieżącym roku świętujemy 50 rocznicę podpisania Konwencjia hasłem przewodnim jest: „Mokradła i woda”.

Celem konwencji jest ochrona i zrównoważone użytkowanie mokradeł poprzez działania na szczeblu krajowym i lokalnym oraz współpracę międzynarodową. Ważne jest równieżpodnoszenie świadomości społecznej w zakresie roli ekologicznej i gospodarczej obszarów wodno-błotnych.

Zgodnie z konwencją ramsarską mokradło to obszar leżący na pograniczu środowiska wodnego i lądowego, czyli zarówno obszary podmokłe (bagna), jak i wszelkie wody śródlądowe, a także najpłytsze przybrzeżne wody morskie, ale w czasie Dnia Mokradeł uwaga poświęcana jest również nieco szerszym obszarom np. łęgom. Z upływem lat zmienia się postrzeganie obszarów wodno-błotnych: bagien jaszcze kilkadziesiąt lat temu uważano dzikie bagna za tereny nieprzydatne. Bagna - a zwłaszcza torfowiska - są dzisiaj tak cenne, że rządy wielu państw przeznaczają olbrzymie środki na ich ponowne nawodnienie. W naturalnych warunkach bagna są np. bardzo istotnym elementem ochrony przeciwpożarowej, są w stanie akumulować olbrzymie ilości wody. Przykładowo bagna w Dolinie Biebrzy w okresach typowych wezbrań wiosennych gromadzą ilości wody porównywalne z największymi zbiornikami retencyjnymi w Polsce.

Mokradła mają ogromne znaczenie dla zrównoważonego rozwoju miast: pomagając m.in. w ich adaptacji do zmian klimatycznych.

Z okazji Światowego Dnia Mokradeł online odbędą się m.in.:

1) Debata pt. Chrońmy wodę chroniąc mokradła: jak to zrobić w Polsce? Zorganizowana przez Centrum Ochrony Mokradeł oraz Wydział Biologii UW we wtorek, 2 lutego 2021 r. Transmisja odbędzie się na profilu Facebook bagna.pl oraz na kanale w serwisie YouTube Centrum Ochrony Mokradeł - kliknij tutaj, aby przejść do serwisu.

2) Wspólne odkrywanie tajemnic obszarów wodno-błotnychw dniach 2 i 4 lutego 2021 r., w wirtualnej przestrzeni Wydziału Nauk o Ziemi i Gospodarki Przestrzennej Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej więcej informacji na stronie internetowej uniwersytetu - kliknij tutaj, aby przejść do strony.

3) Na prelekcję na żywo zaprasza Słowiński Park Narodowy wspólnie z  Centrum Informacji i Edukacji Ekologicznej w Gdańsku  w zimowe popołudnie 2 lutego 2021 r. Przejdź do strony prelekcji klikając tutaj.

Opr. Wydział Środowiska i Ekologii UMT

Kategoria: 

Najczęściej czytane aktualności

 • Na zdjęciu: prezydent Michał Zaleski składający kwiaty na grobie prof. Domasłowskiego
  Miasto
  27 lutego 2021 roku na cmentarzu św. Jerzego przy ul. Gałczyńskiego odbył się pogrzeb zmarłego 19 lutego prof. Wiesława Domasłowskiego i jego żony Wacławy Szmidel-Domasłowskiej. W uroczystościach wziął udział prezydent Michał Zaleski.
 • Na zdjęciu: węzeł przesiadkowy przy al. św. Jana Pawła II
  Inwestycje, Miasto, MZK
  W sobotę 27 lutego 2021 r. o godz. 10:00 oddano do użytku nowy zintegrowany węzeł przesiadkowy w al. św. Jana Pawła II. Od tej pory pasażerowie mogą zmieniać środki transportu publicznego w ramach jednej platformy przesiadkowej. Zintegrowany węzeł przesiadkowy ma przejąć funkcję wszystkich dotychczasowych przystanków komunikacji miejskiej w...
 • Na zdjęciu: grafika z danymi epidemicznymi
  Koronawirus
  W ciągu ostatniej doby w Toruniu potwierdzono 73 przypadki zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2. Dwie osoby zmarły, w tym jedna nie miała żadnych chorób współistniejących z zakażeniem.
 • Na zdjęciu prezydent Michał Zaleski mówi, obok niego siedzi komendant KMP Maciej Lewandowski.
  Miasto
  Miasto, jak co roku, przeznacza środki finansowe wspierające zakup nowych samochodów dla policji i zrealizowanie dodatkowych patroli.
 • Przechodnie w maskach na Rynku Staromiejskim w Toruniu, fot. Sławomir Kowalski
  Koronawirus, Miasto
  Od 1 marca 2021 r. mogą wznowić działanie niektóre placówki dla seniorów i osób z niepełnosprawnościami w województwie kujawsko-pomorskim.
 • Na zdjęciu panorama miasta Torunia nocą, napis zainwestuj w Toruniu
  Biznes, Miasto
  Miasto Toruń przygotowało w tym roku bogatą ofertę nieruchomości inwestycyjnych. Duże tereny inwestycyjne, działki dla małych i średnich przedsiębiorstw, nieruchomości pod usługi. Pomimo pandemii nie słabnie zainteresowanie miejskimi terenami dla biznesu. Centrum Wsparcia Biznesu w Toruniu prezentuje przegląd tegorocznych ofert inwestycyjnych.
 • W ciągu ostatniej doby w Toruniu wykryto 73 zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2 – tyle samo, co dnia poprzedniego. Żadna osoba nie zmarła w wyniku COVID-19.
 • Dziesięć ekip i specjalnie uruchomiony numer telefonu dla mieszkańców. Toruńscy drogowcy rozpoczęli naprawę dróg po zimie.
 • Miasto ogłosiło konkurs na stanowisko dyrektora Teatru "Baj Pomorski" w Toruniu. Oferty można składać do 31 marca 2021 r.
 • Warsztaty, pokazy, prezentacje i wykłady w wersji online - to główne punkty programu tegorocznej edycji "Tygodnia Mózgu". Wydarzenie odbędzie się od 15 do 19 marca.
 • 6 i 7 marca w ramach zwiedzania wystaw Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy oraz Centrum Innowacyjnej Edukacji będzie można skorzystać ze specjalnie przygotowanych stanowisk.
 • Przypominamy, że już w sobotę 27 lutego 2021 r. o godz. 10:00 zostanie oddany do użytku nowy zintegrowany węzeł przesiadkowy w al. św. Jana Pawła II. Od tej pory pasażerowie będą mogli zmieniać środki transportu publicznego w ramach jednej platformy przesiadkowej.
 • W toruńskim kościele Wniebowzięcia NMP - diecezjalnym sanktuarium bł. ks. Stefana Wincentego Frelichowskiego 23 lutego 2021 r. odbyły się uroczystości z okazji 76. rocznicy śmierci toruńskiego kapłana, harcerza i męczennika.
 • W ciągu ostatniej doby w Toruniu wykryto 73 zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2. Żadna osoba nie zmarła w wyniku COVID-19.