Świąteczne śniadania z uchodźcami | www.torun.pl

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Świąteczne śniadania z uchodźcami

Miasto, Toruń dla Ukrainy
Data publikacji: 24 kwietnia 2022
Autor: Magdalena Winiarska
Na zdjęciu: prawosławny duchowny święci stoły i uczestnikow wielkanocnego śniadania

W czasie prawosławnej Wielkanocy prezydent Michał Zaleski spotkał się na świątecznym śniadaniu z osobami z Ukrainy, przebywającymi w miejscach zbiorowego zakwaterowania.

W niedzielę 24 kwietnia 2022 r. prezydent wraz księdzem Mikołajem Hajduczenią, proboszczem parafii prawosławnej pw. św. Mikołaja w Toruniu, odwiedził obywateli Ukrainy zamieszkujących obecnie na Campingu Tramp i w Międzynarodowym Centrum Spotkań Młodzieży. To dla wyznawców prawosławia niedziela wielkanocna.

- My w Polsce, świętując Wielkanoc, w niedzielę zasiadamy wspólnie rodzinnie do stołu i jemy uroczyste śniadanie. Jesteście dla nas jak rodzina, dlatego przyjechaliśmy tu wspólnie z ojcem Mikołajem Hajduczenią, by usiąść z Wami do stołu, zjeść tradycyjne potrawy, porozmawiać. Proszę, abyście zawsze czuli, że nasze serca są dla Was, że jesteście nam bliscy i mile tu widziani – mówił prezydent Michał Zaleski, jednocześnie składając życzenia świąteczne: - Życzę Wam, aby do waszego kraju wrócił pokój, żebyście mogli spokojnie i bezpiecznie wrócić do Waszych domów, aby nikt z Waszych bliskich nie stracił życia bądź zdrowia.

W obu punktach zakwaterowania zbiorowego przebywa łącznie ponad 130 osób. Świąteczne śniadania zostały przygotowane przez Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji. Na najmłodszych czekały upominki.

Wielkanoc prawosławna wypada tydzień po naszych świętach - w niedzielę, 24 kwietnia. Święta te obchodzone są podobnie jak w Polsce. Najważniejsze uroczystości Wielkiego Tygodnia (podobnie jak i u katolików) rozpoczynają się w Wielki Czwartek, kiedy to wspomina się ustanowienie Eucharystii, a wieczorem odprawiana jest jutrznia Wielkiego Piątku i śpiewana pieśń o dobrym łotrze (razbojnik błogorozumnyj). W Wielki Piątek nie odprawia się mszy, a jedynie wieczorne nieszpory, a na środek cerkwi, blisko ołtarza wynosi się płaszczanicę – tkaninę z wizerunkiem Chrystusa w grobie. Jest to także dzień restrykcyjnego postu, czasem tylko o chlebie i wodzie.

Wielka Sobota to wigilia paschalna. Tego dnia po południu lub w Paschę rano święci się pokarmy: przede wszystkim jaja, paski (od Paschy - nazwy święta) wysokie, słodkie ciasta drożdżowe, artos (biały chleb pszenny pieczony na zakwasie), mięso, kiełbasę, sery, paschę – słodki deser z twarogu, żółtek utartych z cukrem, z dodatkiem rożnych bakalii.
Liturgia Paschy rozpoczyna się o północy z Wielkiej Soboty na Niedzielę Paschalną uroczystą procesją, ze świecami, chorągwiami i ikonami, przedstawiającymi wychodzącego z grobu Chrystusa.

Po nabożeństwie paschalnym wracający z cerkwi wierni pozdrawiają się (tak samo jak w świątyni) słowami Christos Woskriesie – Woistinu Woskriesie (Chrystus Zmartwychwstał – Prawdziwie Zmartwychwstał). Wszyscy śpieszą na śniadanie lub wczesny obiad, pełne tradycyjnych przysmaków.

Fot. Lech Kamiński




Kategoria: 

Najczęściej czytane aktualności

  • 15. Bella Skyway Festival - program!
    Kultura, Miasto
    Piętnasta edycja toruńskiego festiwalu światła odbędzie się w dniach 20-24 sierpnia 2024 r. Znamy już pełen program tegorocznej edycji. Czego można się spodziewać?
  • Citroeny opanowały Bulwar Filadelfijski
    Miasto, Sport
    Ponad 100 pojazdów marki Citroen więzło udział w paradzie, która przejechała ulicami Torunia.
  • MZK i parkingi na 15. Bella Skyway Festival
    Kultura, Miasto, MZK
    W czasie trwania imprezy, od 20 do 24 sierpnia, by ułatwić widzom dotarcie na festiwal, wprowadzone zostaną dodatkowe kursy miejskich tramwajów i autobusów. Warto też wiedzieć, gdzie są parkingi buforowe.
  • Kultura, Miasto
    W czasie podróży przez Polskę francuski inżynier André Gustave Citroën w 1919 r. nabył patent na sposób wytwarzania maszyny do obróbki kół zębatych daszkowych. Tak w 1919 r. ruszyła produkcja znanych na całym świecie samochodów, a zazębienie daszkowe znalazło się w logo marki Citroena. W trakcie bieżącego weekendu do Torunia zawitało 3000...
  • Miasto
    Początek długiego weekendu warto było spędzić na toruńskim bulwarze. Na odwiedzających czekały atrakcje przygotowane w ramach Festiwalu Wisły.
  • Za nami Alternatywna Scena Letnia!
    Kultura, Miasto
    Koncert Kathi zakończył tegoroczną edycję Alternatywnej Sceny Letniej na Bulwarze Filadelfijskim. W sumie od 19 lipca do 16 sierpnia 2024 r. odbyło się pięć koncertów.
  • W czasie podróży przez Polskę francuski inżynier André Gustave Citroën w 1919 r. nabył patent na sposób wytwarzania maszyny do obróbki kół zębatych daszkowych. Tak w 1919 r. ruszyła produkcja znanych na całym świecie samochodów, a zazębienie daszkowe znalazło się w logo marki Citroena. W trakcie bieżącego weekendu do Torunia zawitało 3000...
  • Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Bydgoszczy apeluje do wszystkich o oddawanie krwi. Lato to czas, kiedy w bankach krwi brakuje każdej grupy.
  • Dołącz do SKŁAD-u! Zrealizuj performance muzyczny lub wystawę.
  • Piętnasta edycja toruńskiego festiwalu światła odbędzie się w dniach 20-24 sierpnia 2024 r. Znamy już pełen program tegorocznej edycji. Czego można się spodziewać?
  • Początek długiego weekendu warto było spędzić na toruńskim bulwarze. Na odwiedzających czekały atrakcje przygotowane w ramach Festiwalu Wisły.
  • Uroczystością patriotyczną, mszą św. w intencji Ojczyzny i piknikiem militarnym Toruń uczcił Święto Wojska Polskiego.
  • W toruńskim Moto-Parku przy ul. Łukasiewicza w Toruniu ruszył w środę 17. Międzynarodowy Zlot Klubów Miłośników Citroena.
  • Koncerty, parady statków, darmowe rejsy, stoiska edukacyjne oraz kulinarne – to wszystko w ramach Festiwalu Wisły, który w dniach 14-15 sierpnia 2024 r. odbywa się w Przystani Toruń.