Świąteczne śniadania z uchodźcami | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi

Świąteczne śniadania z uchodźcami

Miasto, Toruń dla Ukrainy
Data publikacji: 24 kwietnia 2022
Autor: Magdalena Winiarska
Na zdjęciu: prawosławny duchowny święci stoły i uczestnikow wielkanocnego śniadania

W czasie prawosławnej Wielkanocy prezydent Michał Zaleski spotkał się na świątecznym śniadaniu z osobami z Ukrainy, przebywającymi w miejscach zbiorowego zakwaterowania.

W niedzielę 24 kwietnia 2022 r. prezydent wraz księdzem Mikołajem Hajduczenią, proboszczem parafii prawosławnej pw. św. Mikołaja w Toruniu, odwiedził obywateli Ukrainy zamieszkujących obecnie na Campingu Tramp i w Międzynarodowym Centrum Spotkań Młodzieży. To dla wyznawców prawosławia niedziela wielkanocna.

- My w Polsce, świętując Wielkanoc, w niedzielę zasiadamy wspólnie rodzinnie do stołu i jemy uroczyste śniadanie. Jesteście dla nas jak rodzina, dlatego przyjechaliśmy tu wspólnie z ojcem Mikołajem Hajduczenią, by usiąść z Wami do stołu, zjeść tradycyjne potrawy, porozmawiać. Proszę, abyście zawsze czuli, że nasze serca są dla Was, że jesteście nam bliscy i mile tu widziani – mówił prezydent Michał Zaleski, jednocześnie składając życzenia świąteczne: - Życzę Wam, aby do waszego kraju wrócił pokój, żebyście mogli spokojnie i bezpiecznie wrócić do Waszych domów, aby nikt z Waszych bliskich nie stracił życia bądź zdrowia.

W obu punktach zakwaterowania zbiorowego przebywa łącznie ponad 130 osób. Świąteczne śniadania zostały przygotowane przez Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji. Na najmłodszych czekały upominki.

Wielkanoc prawosławna wypada tydzień po naszych świętach - w niedzielę, 24 kwietnia. Święta te obchodzone są podobnie jak w Polsce. Najważniejsze uroczystości Wielkiego Tygodnia (podobnie jak i u katolików) rozpoczynają się w Wielki Czwartek, kiedy to wspomina się ustanowienie Eucharystii, a wieczorem odprawiana jest jutrznia Wielkiego Piątku i śpiewana pieśń o dobrym łotrze (razbojnik błogorozumnyj). W Wielki Piątek nie odprawia się mszy, a jedynie wieczorne nieszpory, a na środek cerkwi, blisko ołtarza wynosi się płaszczanicę – tkaninę z wizerunkiem Chrystusa w grobie. Jest to także dzień restrykcyjnego postu, czasem tylko o chlebie i wodzie.

Wielka Sobota to wigilia paschalna. Tego dnia po południu lub w Paschę rano święci się pokarmy: przede wszystkim jaja, paski (od Paschy - nazwy święta) wysokie, słodkie ciasta drożdżowe, artos (biały chleb pszenny pieczony na zakwasie), mięso, kiełbasę, sery, paschę – słodki deser z twarogu, żółtek utartych z cukrem, z dodatkiem rożnych bakalii.
Liturgia Paschy rozpoczyna się o północy z Wielkiej Soboty na Niedzielę Paschalną uroczystą procesją, ze świecami, chorągwiami i ikonami, przedstawiającymi wychodzącego z grobu Chrystusa.

Po nabożeństwie paschalnym wracający z cerkwi wierni pozdrawiają się (tak samo jak w świątyni) słowami Christos Woskriesie – Woistinu Woskriesie (Chrystus Zmartwychwstał – Prawdziwie Zmartwychwstał). Wszyscy śpieszą na śniadanie lub wczesny obiad, pełne tradycyjnych przysmaków.

Fot. Lech Kamiński
Kategoria: 

Najczęściej czytane aktualności

 • Na zdjęciu: procesja poprzedzająca mszę św. w intencji miasta
  Miasto
  Msza św. w intencji miasta i jego mieszkańców w toruńskiej katedrze śś. Janów była tradycyjnym elementem obchodów Święta Miasta 24 czerwca 2022 r.
 • Dzieci z Przedszkola Miejskiego nr 13 w prezentacji ekologicznej, fot. Wojtek Szabelski
  Eko, Miasto
  Ponad 438 ton papieru, tektury i puszek zebrali uczestnicy szkolnego konkursu "Zbieramy makulaturę (i nie tylko) EKOKONKURS" w Toruniu. 24 czerwca 2022 r. poznaliśmy tegorocznych laureatów ekologicznej rywalizacji.
 • Miasto
  5,42 – taką średnią ocen na świadectwach uzyskali uczniowie klasy VI ze Szkoły Podstawowej nr 27 im. gen. Elżbiety Zawackiej w Toruniu.
 • Na zdjęciu: mecz na plaży gotyku
  Miasto, Sport
  13. edycja Plaży Gotyku jest już na ostatniej prostej. Za nami już turniej uniwersytecki oraz rywalizacja juniorów i juniorek.
 • Plakat - wakacyjne korepetycje dla Ukraińców
  Toruń dla Ukrainy
  Chcesz udzielać woluntarystycznie korepetycji osobom z Ukrainy? Umożliwia to bezpłatna platforma edukacyjna on-line Tutors.live
 • Na zdjęciu: teczka z herbem Torunia, w której znajduje się decyzja o przyznaniu stypendium
  Miasto
  Od 1 do 14 lipca 2022 r. przyjmowane będą wnioski o nagrody Prezydenta Miasta Torunia dla tegorocznych absolwentów toruńskich szkół ponadpodstawowych.
 • Uroczystość z okazji 40-lecia samorządu radców prawnych w Polsce odbyła się 24 czerwca 2022 r. w hotelu Filmar.
 • W najbliższy wtorek (28 czerwca) rozpoczyna się przebudowa Bulwaru Filadelfijskiego. Prace zostały tak zaplanowane, że do końca września ulica będzie otwarta dla ruchu! Rusza przebudowa Bulwaru Filadelfijskiego. Zadanie obejmuje 2-kilometrowy pas nabrzeża Wisły pomiędzy mostem kolejowym a granicami przystani AZS, ograniczony z jednej strony...
 • W związku z rozpoczynającymi się wakacjami szkolnymi, od 27.06. 2022 r. do 31.08.2022 r. komunikacja miejska w Toruniu funkcjonować będzie w dni robocze wg feryjnych rozkładów jazdy.
 • Program imprez "Lato bez nudy" startuje w dniu zakończenia roku szkolnego, czyli 24 czerwca 2022 r. Na dzieci i młodzież w naszym mieście czeka kilkadziesiąt wydarzeń.
 • З 1 липня 2022 року зміняться правила користування громадським транспортом для громадян України. Біженці зможуть їздити в Торуні безкоштовно за умови пред’явлення місячного квитка із символом UKR.
 • Poznaliśmy laureatów 17. edycji plebiscytu Toruńskie Gwiazdy – 23 czerwca 2022 r. na scenie na Rynku Staromiejskim wręczono toruńskie nagrody muzyczne.
 • 2021 był ekonomicznie dobrym rokiem dla budżetu Torunia. Miasto wypracowało nadwyżkę i zmniejszyło zadłużenie. 23 czerwca 2022 r. Rada Miasta udzieliła absolutorium prezydentowi Michałowi Zaleskiemu.
 • W związku z zawodami żużlowymi w piątek 24 czerwca 2022 r. zostaną uruchomione dodatkowe kursy tramwajów linii nr 2 i 5.