Stowarzyszenie MOFT ze Strategią | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Stowarzyszenie MOFT ze Strategią

Miasto
Data publikacji: 30 stycznia 2024
Autor: Paula Gałązka
Stowarzyszenie MOFT ze Strategią

Podczas styczniowego posiedzenia członków Stowarzyszenia MOF Torunia jednomyślnie przyjęta została Strategia Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych Miejskiego Obszaru Funkcjonalnego Torunia. Dokument jest ważnym elementem realizacji inwestycji ze wsparciem środków unijnych.

Przyjęta 15 stycznia 2024 r. Strategia będzie narzędziem do wspólnego realizowania polityki terytorialnej, na podstawie której możliwe będzie uzyskanie wsparcia na projekty przewidziane do realizacji na okres perspektywy finansowej 2021-2027, przy współfinansowaniu ze środków UE (z różnych funduszy). W tym aspekcie bardzo ważnym źródłem wsparcia będą Fundusze Europejskie dla Kujaw i Pomorza 2021-2027, określające zakres i obszary wsparcia z poziomu samorządu województwa - w tym w zakresie polityki terytorialnej, która rozumiana jest jako forma podejścia do prowadzenia rozwoju województwa zakładającego różnicowanie działań wobec poszczególnych jego obszarów, uwzględniając ich rolę i znaczenie w systemie społeczno-gospodarczym województwa. Idea polityki terytorialnej w okresie programowania 2021-2027 oraz poziomy jej realizacji przedstawione zostały szerzej w Strategii rozwoju województwa kujawsko-pomorskiego do 2030 roku. Strategia Przyspieszenia 2030+.

Dokument po opracowaniu był konsultowany społecznie, a po przyjęciu przez Stowarzyszenie MOFT zostanie przekazany do Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej oraz do Urzędu Marszałkowskiego Województwa Kujawsko-Pomorskiego.

Przypomnijmy, że Zintegrowane Inwestycje Terytorialne Miejskiego Obszaru Funkcjonalnego Torunia to niemal 85 mln euro środków unijnych adresowanych dla kilkunastu najbardziej istotnych sfer, w których występuje potencjał do tworzenia warunków rozwoju dla całego MOFT lub stanowiących obszary problemowe mogące ograniczać prowadzenie działań rozwojowych.

Całkowita kwota alokacji: 84 884 260,98 euro (kwota nie zawiera 3 640 000 mln euro przeznaczonych na rewitalizację dla Gminy Miasta Toruń)

Na 168 projektów składają się:

 • 23 projekty o łącznej wartości 27 mln euro dotyczące transportu - wspierające zrównoważoną mobilność miejską oraz rozbudowujące sieć dróg rowerowych na obszarze MOFT, w tym 5 projektów GMT o łącznej wartości dofinansowania 17,5 mln euro;
 • 43 projekty na kwotę 22,5 mln euro w obszarze edukacji, zarówno zawodowej wspierającej trwały rozwój i konkurencyjność gospodarki, jak i kształcenia ogólnego, wychowania przedszkolnego, a także dotyczące rozbudowy przyszkolnej bazy sportowej, w tym 8 projektów GMT na łączną kwotę dofinansowania 2,7 mln euro;
 • 33 projekty na kwotę 8,7 mln euro dotyczące poprawy efektywności energetycznej oraz redukcję emisji gazow cieplarnianych na obszarze MOFT, w tym 4 projekty GMT o łącznej wartości dofinansowania z UE 1 mln euro;
 • 23 projekty o wartości 4,9 mln euro przeznaczone na odnowę przestrzeni publicznych;
 • 14 projektów o wartości 6,3 mln euro na wsparcie instytucji kultury, w tym 5 projektów GMT o łącznej wartości dofinansowania 2,7 mln euro;
 • 8 projektów na kwotę 4,4 mln euro w sferze gospodarki wodno-ściekowej;
 • 12 projektów za 4,3 mln euro dotyczących rozwoju turystyki, w tym 2 projekty GMT o łącznej wartości dofinansowania z UE 2,7 mln euro;

12 pozostałych projektów o wartości 6,7 mln euro w obszarach: adaptacja do zmian klimatu (8 projektów o wartości 3,4 mln euro, 4 projekty GMT - 1,7 mln euro); opieka zdrowotna (2 projekty o wartości 1,5 mln euro, 1  projekt GMT -1 mln euro); gospodarka (1 projekt o wartości 1,3 mln euro); wsparcie potencjału administracyjnego (1 projekt o wartości 0,5 mln euro).

fot. Paula Gałązka

Kategoria: 

Najczęściej czytane aktualności

 • Docenieni za bohaterską postawę
  Miasto
  St. asp. Łukasz Grabowski i Rafał Koziołek zachowali zimną krew i wyciągnęli z Wisły 16-letnią dziewczynę. Ich bohaterską postawę docenił Prezydent Torunia Michał Zaleski.
 • Na zdjęciu: błękitne niebo, ceglany mur gdaniska i zakwitające pąki na drzewie
  Kultura, Miasto, Sport
  Jak co roku o tej porze poszerzamy horyzonty dzięki kolejnej edycji Festiwalu Nauki i Sztuki. A dla miłośników żużla nie lada gratka - pierwszy w tym sezonie mecz na toruńskiej Motoarenie. Kibicujemy!
 • Zazieleniamy Bulwar Filadelfijski
  Eko, Miasto
  Na Bulwarze Filadelfijskim robi się coraz bardziej zielono. To za sprawą nowych nasadzeń oraz trawy, która właśnie jest układana nad Wisłą.
 • Miasto
  21 kwietnia 2024 r. w godz. 7:00-21:00 zagłosujemy w II turze wyborów samorządowych, w których wybierzemy Prezydenta Miasta Torunia. Przed głosowaniem warto upewnić się, gdzie znajduje się twój lokal wyborczy.
 • Miasto
  Uczniowie drugiej klasy w Miejskiej Szkole Podstawowej nr 15 im. Powstańców Śląskich w Piekarach Śląskich wybrali kilka miejsc w Toruniu i okolicach, do których przygotują specjalne kartki.
 • Miasto, Sport
  W 2. kolejce PGE Ekstraligi KS APATOR Toruń pewnie pokonał FOGO UNIĘ Leszno 59:31. Liderem gospodarzy był Emil Sajfutdinow, który zdobył 14 punktów. Było to pierwsze w tym sezonie spotkanie rozegrane na Motoarenie.
 • Od maja do sierpnia 2024 potrwają w Toruniu spotkania z lokalnymi artystami pod nazwą Park Kultury. Zaplanowano m.in. koncerty muzyczne, spektakle teatralne, pokazy filmowe i konkurs fotograficzny. Wydarzenia będą się odbywały w Amfiteatrze Parku na Bydgoskim Przedmieściu i w Nicolaus Bank Cafe.
 • W Mistrzostwach Europy w Lekkiej Atletyce Masters wystartowało 3 013 osób z 39 państw europejskich i 11 spoza Europy. Wszystko dzięki decyzji władz miasta, które zdecydowały po raz czwarty, że rywalizacja będzie się toczyć w Toruniu oraz dzięki znakomitej pracy prezesa Polskiego Związku Lekkiej Atletyki Masters Wacława Krankowskiego i jego sztabu.
 • Jak co roku o tej porze poszerzamy horyzonty dzięki kolejnej edycji Festiwalu Nauki i Sztuki. A dla miłośników żużla nie lada gratka - pierwszy w tym sezonie mecz na toruńskiej Motoarenie. Kibicujemy!
 • Funkcjonujące na Rynku Nowomiejskim 28 w Toruniu Kino CAMERIMAGE przygotowało specjalny repertuar filmowy na majówkę (1-5.05.2024 r.). Widzowie będą mogli obejrzeć m.in. filmy przygodowe i komediowe oraz bajki dla dzieci.
 • Dwanaście prac magisterskich i dyplomowych poświęconych Toruniowi otrzymało nagrody i wyróżnienia w 32. edycji konkursu organizowanego przez Towarzystwo Miłośników Torunia, a zrealizowanego przy wsparciu Gminy Miasta Toruń. Konkurs objęty jest Honorowym Patronatem Prezydenta Miasta Torunia Pana Michała Zaleskiego.
 • Dobra wiadomość dla fanów żużla. W piątek, 19 kwietnia br., w związku z zawodami żużlowymi na Motoarenie, uruchomione zostaną dodatkowe kursy tramwajów.
 • Już w najbliższą niedzielę 21 kwietnia 2024 r. o godz. 16:30 w Teatrze Baj Pomorski odbędzie się premiera spektaklu "Wikingowie z Północnej Ulicy".
 • Zapraszamy serdecznie do udziału w Majówce w Muzeum Okręgowym w Toruniu w dniach 28 kwietnia – 5 maja 2024 r. Czekać będzie na Państwa moc atrakcji i sporo niespodzianek. Dodatkowo informujemy, że nasze oddziały muzealne będą dla Państwa otwarte od godz. 10.00 – 18.00.