Sprzątanie Świata 2023 z MPO | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi

Sprzątanie Świata 2023 z MPO

Eko, Miasto
Data publikacji: 14 września 2023
Autor: Marcin Pryka

Zgłoś swój projekt na stronie esk2029.pl

W tym roku ogólnopolska akcja Sprzątania Świata odbędzie się pod hasłem Sprzątanie świata łączy ludzi. Zapraszamy mieszkańców Torunia do udziału w wydarzeniu na Rynku Nowomiejskim 16 września 2023 r, w godzinach 10.00-14.00.

W tym roku organizatorzy akcji przygotowali ciekawe atrakcje: edukację ekologiczna poprzez zabawę, warsztaty ozdabiania toreb wielokrotnego użytku, tworzenie dzieł artystycznych z odpadów, naukę sadzenia kwitnących kwiatów, „odpadowe” pogadanki oraz prezentację specjalistycznego sprzętu spółki.
  
W programie wydarzenia jest pięć interesujących stoisk: Miejskiego Przedsiębiorstwa Oczyszczania Sp. z o.o. w Toruniu, Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych z Nadleśnictwem Dobrzejewice, Wydziału Gospodarki Komunalnej Urzędu Miasta Torunia, toruńskiej Pracowni 22 oraz Leroy Merlin będą oczekiwać na dzieci, młodzież oraz osoby dorosłe.

Dwa pierwsze stoiska będą prowadziły edukację ekologiczną: zakręcimy kołami fortuny, wypełnimy ciekawe karty pracy, pokolorujemy specjalnie na tę okazję zaprojektowaną torbę wielokrotnego użytku, wykonamy pamiątkowe zdjęcie na ściance o tematyce ekologicznej.

Na stoisku Wydziału Gospodarki Komunalnej Urzędu Miasta Torunia nadarzy się okazja, by dowiedzieć się więcej na temat prawidłowego postępowania z odpadami, funkcjonowania systemu odpadowego w naszym mieście oraz roli nas, mieszkańców w całym cyklu „życia” odpadów.

Na stoisku Pracowni 22 artyści przeprowadzą warsztaty upcyclingowe, polegające na nauce tworzenia obrazów z odpadów, zainspirowanych panoramą Torunia oraz wizerunkiem kuli ziemskiej. Leroy Merlin z kolei zaproponuje milusińskim naukę sadzenia kwitnących kwiatów oraz ich pielęgnacji  na stoisku „Dzieciaki sadzeniaki”.

Mieszkańcy będą mogli bezpłatnie oddać zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny oraz leki i baterie. Jak co roku o godzinie 12.00 odbędzie się konkurs wiedzy dla dorosłych, a dzieci zagrają w grę planszową w rozmiarze XXL.

Najmłodsi torunianie, którzy już nie mogą doczekać się oglądania z bliska pojazdów Miejskiego Przedsiębiorstwa Oczyszczania Sp. z o.o. jak co roku będą mogli dotknąć, zasiąść w kabinach pojazdów, a nawet uruchomić sygnały świetlne lub dźwiękowe, ponieważ spółka zaprezentuje specjalistyczny sprzęt, który każdego dnia przemierza ulice Torunia odbierając odpady od mieszkańców, oczyszczając ulice z piasku, śniegu, czy błota.

Wydarzenie realizowane jest na zlecenie Gminy Miasta Toruń.

Serdecznie zapraszamy!

Zobacz wydarzenia kopernikańskie

Twarz Mikołaja Kopernika i napis: 550. rocznica urodzin Mikołaja Kopernika  


  

Najczęściej czytane aktualności

 • Bulwar po kontroli NIK-u
  Miasto
  Najwyższa Izba Kontroli zakończyła kontrolę inwestycji dotyczącej zagospodarowania Bulwaru Filadelfijskiego w Toruniu. Pozytywnie oceniono przeprojektowanie pawilonów, przeprowadzenie postępowania konsultacyjnego oraz wydanie wymaganych decyzji i postanowień. Izba wskazała także obszary wymagające poprawy. Wśród nich konieczność powstania...
 • Na zdjęciu: dwaj żużlowcy na torze
  Miasto, Sport
  W sobotę 30 września 2023 roku czeka nas wielkie święto żużlowe. Na Motoarenie im. Mariana Rosego odbędzie się ostatni turniej tegorocznego cyklu Speedway Grand Prix. Za nami już dziewięć z nich, w tym dwie w Polsce, co oznacza, że pozostał tylko wielki finał.
 • Kultura, Miasto
  Niesamowite podniebne show pojawi się w Toruniu już w dniach 29 i 30 września 2023 r. – piątek, sobota. W te dni, o godzinie 20:00 torunianie i turyści będą mieli okazję podziwiać spektakl EXIT podniebne widowisko artystyczne z okazji Roku Kopernikańskiego, który odbędzie się na Stadionie Miejskim im. Grzegorza Duneckiego przy ul. gen. Józefa Bema...
 • Miasto
  W Auli Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu 28 września 2023 r. odbywa się VII Forum Seniora, w którym udział bierze kilkuset uczestników z całego województwa kujawsko-pomorskiego.
 • Za długoletnie pożycie małżeńskie
  Miasto
  Kolejne toruńskie pary odebrały Medale za Długoletnie Pożycie Małżeńskie. Wręczył je 22 września 2023 roku w Ratuszu Staromiejskim Prezydent Torunia Michał Zaleski. Odznaczenia państwowe nadane zostały przez Prezydenta RP 10 parom, które w tym roku świętują 50- i 51-lecie zawarcia związku małżeńskiego. Razem z medalem jubilatom Prezydent Zaleski...
 • Miasto
  Projekty rewitalizacji siedziby katów toruńskich oraz prac konserwacyjnych w kościele p.w. Św. Jakuba otrzymają dofinansowanie z Rządowego Programu Odbudowy Zabytków.
 • Projekty rewitalizacji siedziby katów toruńskich oraz prac konserwacyjnych w kościele p.w. Św. Jakuba otrzymają dofinansowanie z Rządowego Programu Odbudowy Zabytków.
 • W Auli Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu 28 września 2023 r. odbywa się VII Forum Seniora, w którym udział bierze kilkuset uczestników z całego województwa kujawsko-pomorskiego.
 • Zaburzeniom związanym z FASD/FAS można w stu procentach zapobiec zachowując abstynencję w ciąży.
 • W sobotę 30 września 2023 roku czeka nas wielkie święto żużlowe. Na Motoarenie im. Mariana Rosego odbędzie się ostatni turniej tegorocznego cyklu Speedway Grand Prix. Za nami już dziewięć z nich, w tym dwie w Polsce, co oznacza, że pozostał tylko wielki finał.
 • Dokładnie 22 października 2023 r. maratończycy z całej Polski, upamiętniając 550. rocznicę narodzin Mikołaja Kopernika, wystartują na dystansie królewskim spod pomnika Kopernika.
 • Muzeum i hostel znalazły swoje miejsce na Dworcu Toruń Główny, który po metamorfozie odwiedzają nie tylko podróżni.
 • Muzeum Twierdzy Toruń, oddział Muzeum Okręgowego w Toruniu, zaprasza na kolejną, 17. odsłonę cyklu „Środowe spotkania z historią wojskowości”. W najbliższą środę (27 września 2023 r.) spotkamy się z Panem Miłoszem Rusieckim, pasjonatem lotnictwa i autorem rewelacyjnej książki pt. „Lotnicze obiekty Torunia 1908–1955. Obiekty aeronautyczne”.
 • Przez ostatnie 40 lat działał na rzecz toruńskiej kultury i edukował młodych. 27 września 2023 roku Prezydent Torunia Michał Zaleski spotkał się odchodzącym na emeryturę Zbigniewem Przybyszem. Spotkanie było okazją do wielu wspomnień i opowieści, ale przede wszystkim do podziękowań: - Dziekuję za Pana wieloletnią pracę na rzecz miasta, współpracę...