Sprzątaj nie tylko w Dzień Ziemi | www.torun.pl

Sprzątaj nie tylko w Dzień Ziemi

Eko, Miasto
Data publikacji: 27 kwietnia 2021
Autor: Magdalena Kujawa
Zdjęcie ze Sprzątania Świata w 2019 r.

Obchodzony co roku 22 kwietnia Dzień Ziemi poprzez liczne akcje zwraca uwagę na konieczność zadbania o środowisko naturalne. Jednak troskę o nasze otoczenie możemy okazać każdego dnia roku.

W Światowym Dniu Ziemi szkoły często aktywizują uczniów do wspólnego sprzątania zaśmieconych terenów - lasów, parków, skwerów i innych terenów zielonych. W Toruniu już w weekend poprzedzający święto mieszkańcy zorganizowali się w grupy i ochoczo ruszyli do oczyszczania z odpadów naszego miasta.

Do Wydziału Gospodarki Komunalnej zgłosili się m.in. studenci z „Erasmusa”, którzy stwierdzili, że skoro nie mogą spotykać się w pubach, to chociaż zrobią coś pożytecznego dla środowiska, więc zorganizowali sprzątanie terenów należących do Campusu UMK. Uczniowie WSKSiM natomiast porządkowali tereny rekreacyjne przy Porcie Drzewnym, a młodzież z I L.O. 22 kwietnia sprzątała różne miejsca na terenie całego miasta.

Oprócz akcji w szkołach i na wyższych uczelniach torunianie organizowali się w grupy i sprzątali miejsca, które sąsiadują z zamieszkanymi przez nich terenami (np. Park 1000-lecia, obszary na Rudaku, Bielanach, przy ul. Okólnej, ul. Wodociągowej 17). Takie inicjatywy obywatelskie są w naszym mieście często podejmowane przez mieszkańców, niezależnie od tego, czy obchodzimy Dzień Ziemi. Można powiedzieć, że w Toruniu Dzień Ziemi trwa cały czas.

Co zrobić, by zorganizować zbiorowe sprzątanie?

Wystarczy zgłosić się do Wydziału Gospodarki Komunalnej (ul. Legionów 220, tel. 56 611 83 32, e-mail: odpady@um.torun.pl). Tam ochotnicy dostaną niezbędne do przeprowadzenia akcji worki i rękawiczki. Ważne jest też ustalenie miejsca, w którym zostaną ułożone wypełnione odpadami worki, by później MPO mogło je odebrać.

Mieszkańcy, którzy niekoniecznie czują potrzebę własnoręcznego oczyszczania miasta, mogą zadzwonić do WGK lub Straży Miejskiej i zgłosić dzikie wysypisko.

Fot. Wojtek Szabelski

Najczęściej czytane aktualności

 • Natalia Kaliszek i Mksym Spodyriev otrzymują akty przyznania stypendium z rąk prezydenta Torunia Michała Zaleskiego
  Miasto, Sport
  12 maja w TVP Sport zostanie pokazana Gala Łyżwiarska, zarejestrowana w Toruniu 8 maja 2021 r. na lodowisku Tor-Tor. Najlepsi toruńscy zawodnicy Natalia Kaliszek i Maksym Spodyriev otrzymali z rąk prezydenta Michała Zaleskiego akty przyznania stypendiów sportowych za zdobycie kwalifikacji olimpijskiej do Pekinu.
 • Żołnierz składa wieniec pod pomnikiem ofiar II wojny światowej w alei św. Jana Pawła II
  Miasto
  8 maja, w 76. rocznicę zakończenia II wojny światowej w Polsce i Europie, delegacja miasta złożyła wiązanki kwiatów w toruńskich miejscach upamiętnienia jej ofiar.
 • Kwitnące tulipany i żonkile w rejonie pomnika Jana Pawła II
  Eko, Miasto
  Wiosna to zdaniem wielu najpiękniejsza pora roku w Toruniu. Miasto tonie w świeżej zieleni i barwach tysięcy wiosennych kwiatów.
 • Turyści przy pomniku Kopernika, widok w stronę ulicy Szerokiej
  Kultura, Miasto
  14-16 maja 2021 r. zapraszamy torunian i turystów na oficjalną inaugurację sezonu turystycznego w naszym mieście. Będzie okazja do obejrzenia atrakcji mniej znanych lub niedostępnych na co dzień.
 • Logo Transport Logistic
  Biznes, Miasto
  Międzynarodowa branża logistyczna spotkała się online na monachijskich targach.
 • Grafika epidemiczna dla Torunia
  Koronawirus, Miasto
  W Toruniu w ciągu ostatniej doby potwierdzono 24 przypadki zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2. Nikt nie zmarł z powodu COVID-19.
 • Po raz kolejny zapraszamy mieszkańców Torunia do wspierania branży gastronomicznej i udziału w konkursie Kupuj lokalnie. Zamawiając jedzenie z restauracji można wygrać nagrody.
 • Uchwalony przez Radę Miasta Torunia regulamin utrzymania czystości i porządku na terenie Gminy Miasta Toruń rozstrzyga kwestie związane z cyklicznym przeprowadzaniem deratyzacji.
 • Na wniosek prezydenta Michała Zaleskiego dokonano korekty dot. konstrukcji barier na rozbudowywanym moście im. Józefa Piłsudskiego. Po zmianach bariery nie będą zasłaniały widoku z mostu na m.in. Zamek Dybów.
 • Zbigniew Lisowski, dotychczasowy dyrektor Teatru Baj Pomorski, wygrał konkurs na kierowanie lalkową sceną od września 2021 r. Jeśli wszystkie warunki zostaną uzgodnione, obowiązki powierzone zostaną mu na kolejne 5 lat.
 • Do końca roku 2021 można dokonywać płatności gotówkowych na rzecz Gminy Miasta Toruń bez dodatkowych opłat i prowizji w placówkach Poczty Polskiej na terenie Torunia.
 • Od najbliższego poniedziałku (10 maja) w toruńskiej Strefie Płatnego Parkowania pojawi się samochód, który skontroluje, czy zapłaciliśmy za parkowanie w strefie. E-kontrola ma charakter pilotażowy i potrwa do 14 maja.
 • Podczas 30. Sesji Rady Miasta Torunia 13 maja 2021 r. rozpatrzony zostanie prezydencki projekt uchwały podający do publicznej wiadomości informację o zamiarze i przyczynach połączenia dwóch instytucji kultury: Toruńskiej Agendy Kulturalnej i Centrum Kultury „Zamek Krzyżacki".
 • „Wyrzucisz śmieci za drzwi, wrócą oknem” to kampania Galerii Rusz promująca postawy proekologiczne i zwracająca uwagę na problem zaśmiecania naszej planety.