Spotkanie Polskich Miast Hanzeatyckich | www.torun.pl

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Spotkanie Polskich Miast Hanzeatyckich

Data publikacji: 20 lutego 2003
Autor: admin_vobacom


Organizacja 23 Międzynarodowych Dni Hanzy Czasów Nowożytnych będzie jednym z tematów spotkania Polskich Miast Hanzeatyckich, które odbędzie się w Słubicach 21 lutego 2003 r.

W tym roku Dni Hanzy planowane są na 22-25 maja. Po raz pierwszy w historii organizacji Dni Hanzy będą się odbywały równocześnie w dwóch państwach: w polskich Słubicach i niemieckim Frankfurcie nad Odrą. Program jutrzejszego spotkania obejmuje m.in. omówienie kalendarza majowych imprez, możliwości prezentacji polskich miast hanzeatyckich, współpracy, wspólnej prezentacji i promocji, programu najbliższych Gdańskich Targów Turystycznych oraz działalności Młodej Hanzy.

Podczas piątkowego spotakania Toruń reprezentować będzie Joanna Dokurno-Kolasińska, kierownik referatu Promocji i Wizerunku Miasta Wydziału Promocji i Informacji UMT.

Toruń przyjęty został do grona członków Związku Miast Nowej Hanzy podczas zjazdu w Visby w 1998 roku, kiedy to ówczesny Prezydent Miasta Torunia (Zdzisław Bociek) oraz Przewodniczący Rady (Bogdan Major), zgodnie z decyzją podjętą wcześniej przez Radę Miasta, zgłosili formalnie chęć przynależności Torunia do tej organizacji. Pierwszy raz nasze miasto uczestniczyło w Międzynarodowym Zjeździe w Gdańsku rok wcześniej, nie będąc jeszcze członkiem związku.

Związek Hanzeatycki zrzeszający setki miast europejskich, głównie z Basenu Morza Bałtyckiego i Północnego, był przed wiekami potęgą polityczną i gospodarczą.
Dwie najważniejsze przesłanki powstania Hanzy to handel między Rusią a Europą Zachodnią oraz powstanie w XIII w. na wybrzeżach Bałtyku miast na tzw. prawie niemieckim i związany z tym napływ osadników z Niemiec. Kolejną przesłanką narodzin Hanzy były lokacje niemieckich miast na południowych wybrzeżach Bałtyku.
Od polowy XIV wieku miasta chcące być przyjęte do Hanzy przedstawiały formalne wnioski, które były następnie rozpatrywane na zjazdach, stanowiących najwyższą władzę Hanzy, zwoływany w zależności od potrzeby i ustanawiających prawa obowiązujące swoich członków.

Toruń należał do grupy miast, które uważane były za członków Hanzy od początku istnienia tej organizacji i uczestniczył już w XIII w. w tworzeniu Wspólnoty. Z działań Hanzy mieszczanie toruńscy stopniowo wycofują się w II poł. XV wieku. Na 48 zjazdów z lat 1356-1403 Toruń wysłał swoich przedstawicieli aż na 40. Mieszczanie toruńscy aktywnie uczestniczyli także w rokowaniach i pertraktacjach dyplomatycznych prowadzonych przez Hanzę.

Dawna Hanza przestała istnieć w 1669 roku, lecz jej idee odżyły po ponad 300 latach w roku 1980, kiedy to miał miejsce pierwszy Zjazd Nowej Hanzy w holenderskim mieście Zwolle. Postanowiono wówczas kontynuować wszystko co najlepsze z tradycji Hanzy, przede wszystkim współpracę gospodarczą i kulturalną.

Celem Związku Nowej Hanzy jest:


- prezentacja przeszłości i współczesności miast Hanzy

- ukazanie związków Miast ze Wspólnoty Hanzeatyckiej

- integracja miast Związku Nowej Hanzy, nawiązanie bezpośrednich kontaktów międzyludzkich

- stworzenie forum wymiany inicjatyw gospodarczych, kulturalnych i turystycznych

- promocja walorów turystycznych

- prezentacja dorobku kulturalnego miast Związku Nowej Hanzy

- działania w kierunku integracji ludzi zdrowych ze światem ludzi niepełnosprawnych, współpraca organizacji pozarządowych z miast Związku Nowej Hanzy.

Współpraca miast w ramach Związku Nowej Hanzy wpływa również na wzajemne respektowanie odrębności kulturowych, obyczajowych, politycznych i społecznych.
Przynależność do Związku nie wiąże się z żadnymi stałymi opłatami.

Najczęściej czytane aktualności

  • Citroeny jadą do Torunia
    Kultura, Miasto
    3000 uczestników, ponad 1000 zabytkowych aut i 5 dni w Toruniu – tak zapowiada się 17. Międzynarodowy Zlot Klubów Miłośników Citroena. Wydarzenie odbędzie się w dniach 14-18 sierpnia br.
  • Na odcinku Sztuki Piękne - Uniwersytet bez tramwajów
    Miasto, MZK
    Z powodu robót torowych i sieciowych na ul. Sienkiewicza i Gagarina w dniach 13 - 14 sierpnia br. (wtorek - środa) wstrzymany zostanie ruch tramwajowy na odcinku Sztuki Piękne - Uniwersytet oraz zostanie wprowadzony ruch jednokierunkowy na ulicy Sienkiewicza pomiędzy ulicami Gagarina i Fałata.
  • Drogi, Miasto
    W ostatnich dniach drogowcy zmienili organizację ruchu na skrzyżowaniu ulic Konstytucji 3 Maja i ul. Ligii Polskiej.
  • W gabinecie przewodniczącego: Edward Wiśniewski, Łukasz Walkusz, Paweł Liberadzki
    Miasto
    O rozbudowie ul. Olsztyńskiej oraz innych kwestiach ważnych dla osiedla Bielawy była mowa na spotkaniu przedstawicieli Rady Okręgu nr 6 z przewodniczącym Rady Miasta Torunia.
  • Na Olęderskiej prace na ukończeniu
    Drogi, Miasto
    Rozbudowa ul. Olęderskiej jest już na finiszu.
  • Miasto
    15 sierpnia, jak co roku, obchodzimy Święto Wojska Polskiego. Toruńskie uroczystości tradycyjnie rozpoczną się od mszy świętej w Kościele Garnizonowym na Placu św. Katarzyny.
  • Dzieje się na toruńskich drogach. Zaglądamy na place budowy wciąż trwających lub świeżo zakończonych prac drogowych.
  • 8 sierpnia zapraszamy wszystkich chętnych na Dzień Otwarty z Programem Czyste Powietrze. Można będzie poznać zasady ubiegania się o dotacje na termomodernizacje domów lub wymianę ogrzewania.
  • Dzięki pozyskaniu nowoczesnego sprzętu Szpital Miejski w Toruniu będzie w stanie rozszerzyć zakres swojej działalności w leczeniu operacyjnym chorób nowotworowych - zarówno układu moczowego, jak i przewodu pokarmowego.
  • Andżelika Dzięgiel-Poślada została nową dyrektor Wydziału Sportu i Rekreacji Urzędu Miasta Torunia. W gronie kadry urzędniczej powitał ją 5 sierpnia 2024 r. zastępca prezydenta Rafał Pietrucień.
  • Podglądamy, co się dzieje przy ul. Srebrnego 4. Od kilku dni, na odcinku prawie 280 metrów, trwa remont istniejącej tam drogi rowerowej.
  • Kolejne pasy drogowe w Toruniu zostaną obsadzone ozdobnymi krzewami. Róże, irgi, tawuły i berberysy pojawią się m.in. na osiedlach: Chełmińskie, Mokre i Bydgoskie.
  • Specjalistyczny Szpital Miejski im. Mikołaja Kopernika w Toruniu znalazł się na liście podmiotów leczniczych zakwalifikowanych do Krajowej Sieci Onkologicznej. Placówka będzie pełniła rolę Specjalistycznego Ośrodka Leczenia Onkologicznego SOLO II.
  • 9 sierpnia 2024 r. na parkingu przy Urzędzie Miasta Torunia stanie krwiobus, w którym można będzie oddać krew.