Sobota z MPO | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Sobota z MPO

Eko, Miasto
Data publikacji: 17 września 2023
Autor: Paula Gałązka
Sobota z MPO

Pięć tematycznych stanowisk, edukacja, zabawa i duże pojazdy, do których na co dzień wsiadają doświadczeni pracownicy MPO. Tak wyglądało sobota (16.09.2023 r.) z Miejskim Przedsiębiorstwem Oczyszczania, które na Rynku Nowomiejskim zorganizowało specjalną akcję towarzyszącą tegorocznemu sprzątaniu świata.

Swoje stanowiska edukacyjne wystawiły: Miejskie Przedsiębiorstwo Oczyszczania Sp. z o.o. w Toruniu, Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych z Nadleśnictwem Dobrzejewice, Wydział Gospodarki Komunalnej Urzędu Miasta, toruńska Pracownia 22 oraz Leroy Merlin. Dwa pierwsze stoiska prowadziły edukację ekologiczną. Można było zakręcić kołami fortuny, wypełnić ciekawe karty pracy, pokolorować specjalnie na tę okazję zaprojektowaną torbę wielokrotnego użytku czy też zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie na ściance o tematyce ekologicznej.

Na stoisku Wydziału Gospodarki Komunalnej można było dowiedzieć się więcej na temat prawidłowego postępowania z odpadami, funkcjonowania systemu odpadowego w naszym mieście oraz roli nas, mieszkańców w całym cyklu „życia” odpadów.

Natomiast na stoisku Pracowni 22 artyści przeprowadzili warsztaty upcyclingowe, polegające na nauce tworzenia obrazów z odpadów, zainspirowanych panoramą Torunia oraz wizerunkiem kuli ziemskiej.

Z kolei Leroy Merlin na stoisku „Dzieciaki sadzeniaki” zaproponował najmłodszym naukę sadzenia kwitnących kwiatów oraz ich pielęgnacji.

Dodatkowo w ramach akcji mieszkańcy mogli bezpłatnie oddać zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny oraz leki i baterie.

Był też czas na wspólną grę. Jak co roku odbył się konkurs wiedzy dla dorosłych, a dzieci zagrały w grę planszową w rozmiarze XXL.

Dużą atrakcją, szczególnie wśród najmłodszych torunian, były pojazdy Miejskiego Przedsiębiorstwa Oczyszczania Sp. z o.o. Dzieci mogły dotknąć, zasiąść w kabinach pojazdów, a nawet uruchomić sygnały świetlne lub dźwiękowe, ponieważ spółka zaprezentowała specjalistyczny sprzęt, który każdego dnia przemierza ulice Torunia odbierając odpady od mieszkańców, oczyszczając ulice z piasku, śniegu, czy błota.

Wydarzenie zostało realizowane na zlecenie Gminy Miasta Toruń.

fot. Paula Gałązka

Najczęściej czytane aktualności

 • Odpowiedź ZPMT na pismo Wojewody Kujawsko-Pomorskiego
  Miasto
  Odpowiedź Zastępcy Prezydenta Miasta Torunia Zbigniewa Fiderewicza na pismo Wojewody Kujawsko-Pomorskiego dot. podjęcia aktualizacji opłat rocznych z tytułu użytkowania wieczystego nieruchomości gruntowych Skarbu Państwa położonych w Toruniu przy ul. Droga Starotoruńska 1.
 • Mur odwzorowany w nawierzchni jezdni
  Drogi, Miasto
  Podczas przebudowy Bulwaru Filadelfijskiego, w jego zachodniej części, odkryty został mur oporowy wiślanej skarpy. Obiekt został zbadany, a następnie zasypany. Teraz jego położenie zostało uwzględnione w nawierzchni jezdni, która nad nim przebiega.
 • Na zdjęciu: zawodnicy - urzędnicy w niebieskich koszulkach stoją na boisku siatkarskim
  Miasto, Sport
  Od 11 do 14 kwietnia 2024 r. w Redzie odbywały się XXVI Mistrzostwa Polski Pracowników Samorządowych w Piłce Siatkowej, w których udział wzięła reprezentacja Urzędu Miasta Torunia.
 • Kultura, Miasto
  22. edycji Toruńskiego Festiwalu Nauki i Sztuki będzie przyświecało hasło OTWARTOŚĆ. To właśnie wokół niego przygotowano bogaty, różnorodny i atrakcyjny program Festiwalu, formy imprez i rozwiązania organizacyjne.
 • Brązowy medal ME w boksie
  Miasto, Sport
  Sandra Van Der Zanden, zawodniczka klubu MKSW Pomorzanin Toruń, została brązową medalistką Mistrzostw Europy Juniorek w boksie w kategorii +81 kg. Zawody odbyły się w dniach 02-15 kwietnia chorwackim Porecu.
 • Kultura, Miasto
  Uroczysta inauguracja emisji programu radiowego Radia GRA Toruń z nowego miejsca odbyła się w Dniu Radia - polskiego święta obchodzonego corocznie 11 kwietnia. - Serdeczne życzenia dla wszystkich radiowców. To Wasze święto, jesteście tymi którzy docierają do nas z informacją, wiedzą, ale i muzyką, rozrywką – tak jak robi to Radio Gra - powiedział...
 • Stowarzyszenie Pozytywnie Mocni rozpoczyna realizację programów rekomendowanych "Spójrz Inaczej" dla uczniów klas 1-3 oraz 4-6!
 • Koncert gitarowy Janusza Strobla i wręczenie "Thorunium" Annie Broniewicz uczciły 12 kwietnia 2024 r. jubileusz 30-lecia Centrum Popularyzacji Kosmosu "Planetarium – Toruń".
 • W 84. rocznicę Zbrodni Katyńskiej oraz 81. rocznicę ujawnienia zbrodni na Placu 4 Czerwca otwarta została wystawa plenerowa „Uciekli do Mandżurii”. Wydarzenie miało miejsce 12 kwietnia 2024 r.
 • Zespół Rękodzieła Artystycznego "Klub Supełek" funkcjonujący przy Wojewódzkim Ośrodku Animacji Kultury 12 kwietnia 2024 r. w Młynie Kultury obchodził jubileusz 45-lecia.
 • Od poniedziałku 15 kwietnia 2024 r. zwiększy się częstotliwość kursowania na kilku liniach autobusowych.
 • Na Bulwarze Filadelfijskim zakończył się montaż dwóch pomostów, służących do obsługiwania łodzi flisaczych, które już przeszły rejsy testowe na Wiśle.
 • Wiosna zachwyca rozkwitającą przyrodą, a jeśli ktoś chce wpuścić zieleń do swojego domu, zachęcamy do udziału w dwudniowym Festiwalu Roślin w Arenie Toruń. Przed nami w ten weekend także koncerty, spektakle, wystawy i warsztaty, np. w ramach wystaw w CSW.
 • 11 kwietnia 2024 roku w Hotelu Filmar odbyła się uroczysta inauguracja nowej Grupy BNI Premium w Toruniu – jednej z największych inicjatyw biznesowych w północnej Polsce. Celem Grupy BNI Premium jest połączenie właścicieli dużych firm, by dzięki synergii i współpracy poszerzać działalność o nowe rynki zbytu, optymalizować procesy w firmach,...