Samorząd uczcił 790. urodziny Torunia | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Samorząd uczcił 790. urodziny Torunia

Kultura, Miasto
Data publikacji: 28 grudnia 2023
Autor: Marcin Pryka

28 grudnia 1233 r. Toruń uzyskał prawa miejskie. Z tej okazji dokładnie 790 lat później na Sali Wielkiej Dworu Artusa odbyła się uroczysta sesja Rady Miasta Torunia, będąca okazją do podsumowań i przyznania medali pamiątkowych. - Dzisiejszą rocznicową sesją chcemy też oficjalnie zainaugurować przygotowania do obchodów 800-lecia miasta, które świętować będziemy w 2033 r. - mówił przewodniczący Rady Miasta Torunia prof. Marcin Czyżniewski. 

W trakcie uroczystości po wprowadzeniu sztandaru miasta i odegraniu hejnału Torunia głos zabrał przewodniczący Rady Miasta Torunia prof. Marcin Czyżniewski, który powitał wszystkich przybyłych na uroczystą sesję. Wśród licznych gości byli m.in. przedstawiciele parlamentu, samorządu wojewódzkiego, powiatu toruńskiego, kuratorium oświaty, jednostek organizacyjnych miasta, wyższych uczelni, służb mundurowych, duchowieństwa, obecni i byli radni Rady Miasta Torunia, a także przedstawiciele Rad Okręgów.

Jak zauważył prof. Czyżniewski, obchodzona 790. rocznica lokacji Torunia jest powodem do dumy z bogatej historii naszego miasta. To czas refleksji nad drogą, jaką przeszliśmy od powstania do niemal 200-tysięcznego miasta, ważnego ośrodka uniwersyteckiego, mającego swoje trwałe miejsce w historii, sławnego na całym świecie i podziwianego przez miliony turystów, którzy każdego roku odwiedzają nas kuszeni pięknem zabytków, niepowtarzalną atmosferą, smakiem pierników i gościnnością mieszkańców. Miasta szukającego swoich szans rozwoju i potrafiącego je wykorzystać.

- Myślimy w tych dniach o pokoleniach ludzi, którzy tworzyli renomę i bogactwo Torunia. O tych, którzy zapisali się na zawsze w podręcznikach historii. Pozostawili nam miasto zachwycające swoim pięknem, zobowiązując nas do tego, aby dbać o jego dziedzictwo - powiedział przewodniczący Marcin Czyżniewski. Poinformował też, że samorząd zainaugurował właśnie przygotowania do obchodów 800-lecia miasta, w 2033 r.: - Najbliższe dziesięć lat będzie czasem wielu działań, planów i inicjatyw podejmowanych przez samorząd kolejnych kadencji.

Zdaniem przewodniczącego Rady Miasta Torunia, rocznice budują wspólnotę, pokazują że jesteśmy czymś więcej niż grupą ludzi zamieszkujących określone miejsce. Rocznice tworzą naszą tożsamość, a ich uroczyste obchody są wyrazem przywiązania do tego miejsca. Świętując rocznice czerpiemy siłę z przeszłości, by wykorzystać ją do budowy lepszej przyszłości.

List wystosowany do prezydenta Torunia Michała Zaleskiego i Rady Miasta Torunia z okazji 790. rocznicy lokacji Torunia przysłał nowy wojewoda kujawsko-pomorski Michał Sztybel. Wojewoda zadeklarował chęć współpracy z władzami i mieszkańcami Torunia we wszystkich obszarach życia społeczno-gospodarczego.

Podczas uroczystej sesji prezydent Michał Zaleski przypomniał najważniejsze wydarzenia mijającego Roku Mikołaja Kopernika. – Wszyscy w Toruniu z dumą obwieszczaliśmy światu, Europie, krajowi i naszemu miastu, że Toruń to miejsce, z którego wywiódł swoje życie ten wyjątkowy geniusz wszechczasów. Zawsze to potwierdzał, zawsze mówił o sobie, że jest tym, który wywodzi się z Torunia, dlatego w tym roku potwierdzaliśmy, że sławny Kopernik inspiruje także nasze pokolenie i określa całą sferę życia publicznego Torunia - powiedział prezydent Michał Zaleski. W minionym roku obchodziliśmy także 100-lecie Oficerskiej Szkoły Artylerii w Toruniu.

Prezydent zaznaczył, że Rok Kopernikański pozwolił nam mocno utwierdzić filary prorozwojowe Torunia. Wśród wielu inwestycji warto wymienić cztery filary tego rozwojowego czasu w naszym mieście:

 • zamknięcie projektu transportowego BiT City II z budową nowej linii tramwajowej do północnej części miasta,
 • budowa nowej Szkoły Podstawowej nr 12 w lewobrzeżnej części Torunia
 • rozpoczęcie budowy pierwszego modułu Europejskiego Centrum Filmowego Camerimage,
 • nadanie nowej jakości międzygminnej współpracy w ramach Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych Miejskiego Obszaru Funkcjonalnego Torunia.

Wszystkie te inicjatywy były możliwe dzięki odpowiedzialnie zarządzanej sferze finansów samorządu toruńskiego. Przez cały rok miasto aktywnie zabiegało o dofinansowania dla zadań, które chcemy rozpocząć w ramach przyszłorocznego budżetu. Sukcesem zakończyło się m.in.: pozyskanie z Rządowego Programu Inwestycji Strategicznych promes na 34 mln zł. Te fundusze wykorzystamy na:

 • budowę połączenia Szosy Chełmińskiej (na wysokości ul. Dekerta) z placem Niepodległości,
 • budowę ronda turbinowego w rejonie skrzyżowania drogi krajowej nr 91 z ul. Strobanda,
 • modernizację oświetlenia ulicznego w Toruniu. 

Modernizacja oświetlenia obejmie kilkadziesiąt ulic w całym mieście, w tym m.in. takie kluczowe drogi, jak Andersa, Polna, Szosa Lubicka, Olsztyńska, Bema, Włocławska, Mickiewicza, Sienkiewicza oraz wiele mniejszych dróg lokalnych w różnych dzielnicach Torunia.

Miasto realizuje budowę wielu ulic na wszystkich osiedlach miasta. Dofinansowanie z Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg obejmuje roboty budowlane, a inwestycje dotyczą takich ulic, jak: Szosa Okrężna, Łokietka, Łączna, Pająkowskiego, Droga Trzeposka, Hebanowa, Platanowa, Olęderska, Watzenrodego, Strobanda i Heweliusza. Łączna długość budowy i przebudowy odcinków tych dróg wynosi 5,8 km.

Prezydent Michał Zaleski mówił o tym, że budżet na 2024 r. został przygotowany znakomicie. Wydatki wyniosą imponujące ponad 1,8 mld zł, a kwota zaplanowana na inwestycje to 384 mln zł, z czego na inwestycje drogowe ponad 100 mln zł, a 85,6 mln zł na inwestycje w oświatę (finansowanie budowy dwóch szkół: przy ul. Strzałowej - 42,5 mln zł i ul. Grasera - 17 mln zł, powstanie sali gimnastycznej przy Szkole Podstawowej nr 11 - 10,5 mln zł i basenu rehabilitacyjnego przy Szkole Podstawowej nr 19 - 14,5 mln zł).

Prezydent skerował podziękowania do wszystkich, którzy pomagali Toruniowi z różnych perspektyw i miejsc, radnym Rady Miasta Torunia i Młodzieżowej Rady Miasta oraz współpracownikom, pracownikom jednostek organizacyjnych miasta, społecznym zespołom doradczym samorządu toruńskiego i złożył wszystkim najserdeczniejsze życzenia noworoczne.

Samorząd toruński przyznał kolejne medale kopernikańskie z okazji 550. rocznicy urodzin Mikołaja Kopernika. Otrzymują go osoby i instytucje szczególnie zasłużone dla zachowania tradycji kopernikańskiej oraz toruńskiego dziedzictwa kulturowego. Tym razem medale otrzymali:

 • Bogdan Major – jeden z najbardziej zasłużonych radnych miasta Torunia, przewodniczący Rady Miasta Torunia w latach 1994-2002,
 • Zbigniew Nawrocki – oddany miejski konserwator zabytków, jeden ze współautorów toruńskiego wniosku, który pozwolił na uznanie w 1997 r. Zespołu Staromiejskiego Torunia za cząstkę Światowego Dziedzictwa Kultury,
 • Marek Rubnikowicz – były dyrektor Muzeum Okręgowego w Toruniu (2007-2020),
 • Stanisław Rakowicz – były wojewoda toruński (1988-1990) i konsul honorowy Republiki Peru od 1998 r.,
 • Krzysztof Młotkowski – szef Wydawnictwa Młotkowski,
 • Archiwum Państwowe w Toruniu,
 • Towarzystwo Naukowe w Toruniu,
 • Biblioteka UMK w Toruniu,
 • Akademicki Związek Sportowy UMK,
 • Hufiec ZHP im. Mikołaja Kopernika w Toruniu.

Podczas uroczystej sesji przekazano także dwa medale nadane wcześniej. Otrzymali je prof. Teresa Borawska – znawczyni czasów Mikołaja Kopernika oraz Fabryka Cukiernicza „Kopernik”.

Bogusław Uziembło, były kustosz i wicedyrektor Muzeum Okręgowego wygłosił wykład na temat historii chorągwi Toruńskiego Pułku Strzelców. 27 grudnia 2023 r. minęło 100 lat od momentu przekazania chorągwi do Muzeum Wojska w Warszawie. - Jest więc to właściwy moment, aby obwieścić mieszkańcom naszego miasta powrót chorągwi na toruńską ziemię. Obecnym dysponentem chorągwi jest Stowarzyszenie Nasz Podgórz, które podjęło się misji przeprowadzenia jej renowacji, a następnie wyeksponowania w Muzeum Artylerii w Toruniu - poinformował przewodniczący Marcin Czyżniewski. W części artystycznej wystąpiły uczennice Zespołu Szkół Muzycznych w Toruniu.

Fot. Agnieszka Bielecka

Najczęściej czytane aktualności

 • Kultura, Miasto
  W ramach niezwykłej majówki na Rynku Staromiejskim odbędą się plenerowe koncerty, kolejna edycja Święta Tańca, spektakle, warsztaty i uroczystości państwowe. To wszystko oraz wiele innych atrakcji czeka na mieszkańców i turystów podczas tegorocznej majówki w Toruniu, która odbędzie się od 30 kwietnia do 5 maja 2024 r., pod hasłem #zażywajkultury!...
 • Na zdjęciu: ubrany w garnitur prezydent Michał Zaleski, trzyma w ręce teczkę i idzie chodnikiem wzdłuż zieleni
  Miasto
  Michał Zaleski podsumowuje lata 2002-2024, kiedy pełnił funkcję Prezydenta Miasta Torunia.
 • Kultura, Miasto
  Anne Weber i Zbigniew Rokita to tegoroczni laureaci Nagrody Miast Partnerskich Torunia i Getyngi im. S. B. Lindego przyznawanej od 1996 r. przez władze miejskie dwóch zaprzyjaźnionych miast Torunia i Getyngi.
 • Nowy Prezydent Torunia - Paweł Gulewski
  Miasto
  7 maja 2024 r. w Ratuszu Staromiejskim odbędzie się Uroczysta Sesja Rady Miasta Torunia, podczas której zaprzysiężony zostanie nowy Prezydent Miasta Torunia - Paweł Gulewski. Tego dnia swoje ślubowania złożą także radni Rady Miasta Torunia na lata 2024-2029.
 • Herb Miasta Torunia
  Miasto
  Do 7 maja 2024 r. funkcję Prezydenta Miasta Torunia pełni pan Michał Zaleski – zgodnie z art. 29 ust. 1 ustawy z dn. 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym.
 • Na zdjęciu: widok z lotu ptaka na tereny inwestycyjne
  Biznes, Miasto
  Firma CTP - największy w Europie giełdowy deweloper, właściciel i zarządca nieruchomości przemysłowych i logistycznych zainwestuje w Toruniu. Inwestycja powstanie we wschodniej części miasta, przy ulicy Marii Skłodowskiej-Curie.
 • Bartosz Frankowski, sędzia piłkarski z Torunia, znalazł się wśród pięciu Polaków, którzy będą prowadzić mecze na Mistrzostwach Europy. Torunianin będzie odpowiedzialny za system VAR.
 • Kolejny toruński sportowiec jedzie na Igrzyska Olimpijskie do Paryża – to florecista Jan Jurkiewicz, zawodnik Toruńskiej Akademii Floretu.
 • Do 7 maja 2024 r. funkcję Prezydenta Miasta Torunia pełni pan Michał Zaleski – zgodnie z art. 29 ust. 1 ustawy z dn. 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym.
 • Pełnia wiosny uwidacznia się w kwiatach, które rozkwitły w wielu miejscach w mieście. Wśród nich są pasy rozdziału w toruńskich ulicach, gdzie nasadzenia wykonane zostały w ramach zadań z budżetu obywatelskiego i zadań własnych Gminy Miasta Toruń.
 • 7 maja 2024 r. w Ratuszu Staromiejskim odbędzie się Uroczysta Sesja Rady Miasta Torunia, podczas której zaprzysiężony zostanie nowy Prezydent Miasta Torunia - Paweł Gulewski. Tego dnia swoje ślubowania złożą także radni Rady Miasta Torunia na lata 2024-2029.
 • Trwa oficjalny trening miast przed rywalizacją o Puchar Rowerowej Stolicy Polski. Do udziału zgłosiło się 31 miast prezydenckich i 41 gmin.
 • Firma CTP - największy w Europie giełdowy deweloper, właściciel i zarządca nieruchomości przemysłowych i logistycznych zainwestuje w Toruniu. Inwestycja powstanie we wschodniej części miasta, przy ulicy Marii Skłodowskiej-Curie.
 • - W nocy od godz. 21:00 dnia 23 kwietnia do godz. 08:00 dnia 24 kwietnia 2024 r. na terenie Miasta Torunia i powiatu toruńskiego prognozowany jest spadek temperatury powietrza do około -2°C, przy gruncie do -4°C - informuje Toruńskie Cenrum Zarządzania Kryzysowego.