Sadzimy drzewa | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Sadzimy drzewa

Eko, Miasto
Data publikacji: 23 listopada 2023
Autor: Magdalena Winiarska
Na zdjęciu: młode drzewa posadzone wzdłuż jezdni

Rozpoczęły się nasadzenia 301 drzew w różnych lokalizacjach miasta. Do wykonawcy zadania należy trzyletnia pielęgnacja nowych nasadzeń.

Nasadzenia są wykonywane w ramach rekompensaty za drzewa obumarłe, zamierające i nierokujące szans na przeżycie, zagrażające bezpieczeństwu ludzi i mienia oraz usuwane podczas prowadzonych inwestycji zgodnie z decyzjami Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego i Kujawsko-Pomorskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków.

Pierwsze drzewa pojawiły się już przy ul. Szosa Chełmińska na wysokości ul. Fasolowej.

Kolejne nasadzenia zostaną wykonane  m.in. na Skwerze Torwirtów, w Dolinie Marzeń, Alpinarium, Parku 100-lecia Powrotu Torunia do Wolnej Polski, przy ul. Wały gen. Sikorskiego, ul. Al. Św. Jana Pawła II, ul. Bydgoskiej ul. Matejki, ul. Słowackiego, ul. Przybyszewskiego, ul. Tataraków i ul. Iwanowskiej, a także jako uzupełnienia zielonych korytarzy m.in. przy ul. Kraszewskiego, ul. Broniewskiego i ul. Szosa Chełmińska oraz szpalerów drzew w pasach drogowych przy ul. Jamontta, ul. Gagarina, ul. Lelewela, ul. Poniatowskiego, ul. Piastowskiej, ul. Legionów, ul. Moniuszki, ul. Kniaziewicza, ul. Dobrzyńskiej, ul. św. Klemensa. Będą one także stanowić  nowe nasadzenia kompozycyjne na terenie zieleni przy Stawie Kapitana i przy ul. Watzenrodego, na terenie zieleni przy ul. Al. Św. Jana Pawła II oraz przy parkingu PSP ul. Legionów. Część drzew pojawi się w wyniku zgłoszeń mieszkańców w aplikacji „Zielony Toruń – moje drzewo” w parku kieszonkowym przy ul. Polnej-Strehla-Fieldorfa „Nila”. Całość zadania łączyć się będzie z nasadzeniami drzew z okazji tegorocznych obchodów urodzin Mikołaja Kopernika.

>>> Przejdź do wykazu nasadzeń drzew

Drzewa zostaną posadzone w doły zaprawione ziemią urodzajną z dodatkiem hydrożelu, zabezpieczone trzema palikami połączonymi poprzeczkami z półwałków ze stabilizacją pni poprzez przywiązanie taśmą ogrodniczą do stelaża. Wokół drzew zostanie wykonana misa wymulczowana korą. Wszystkie drzewa w sezonie wegetacyjnym zostaną zaopatrzone w worki do kropelkowego podlewania typu treegator, których technologia polega na powolnym uwalnianiu wody do gleby przez długi czas po jego napełnieniu, dzięki czemu drzewa są skutecznie zasilane.

W okresie trzyletniej pielęgnacji przy posadzonych drzewach będą wykonywane prace regularne, jak podlewane, pielenie mis wraz z uzupełnieniem korowania, wymiana połamanych palików, uzupełnianie wiązań i poprzeczek, cięcia, a w razie potrzeb zwalczanie szkodników i patogenów.

Nowe nasadzenia drzew są wykonywane przez Wydział Środowiska i Ekologii UMT co roku. Lokalizacja nasadzeń i dobór gatunków są uzależnione głównie od warunków terenowych, a uzupełnianie nasadzeń pozwala na zachowanie trwałości terenów zieleni i ochrony ich istniejącej kompozycji.

Fot. Agnieszka Bielecka

Zobacz wydarzenia kopernikańskie

Twarz Mikołaja Kopernika i napis: 550. rocznica urodzin Mikołaja Kopernika  


  

Najczęściej czytane aktualności

 • Na zdjęciu: ludzie niosą ulicą miasta żółto-niebieską flagę Ukrainy
  Miasto
  Od 24 lutego 2022 r. w Ukrainie toczy się wojna. Jako wyraz solidarności z jej narodem w drugą rocznicę tego wydarzenia miało miejsce poruszające spotkanie na Rynku Staromiejskim.
 • Na zdjęciu ceglana wierza ruin Zamku Krzyżackiego nocą
  Kultura, Miasto, Sport
  Przed nami weekend pełen magii, czarów i zaklęć - kto chce poczuć się czarodziejem i wróżką, zapraszamy do wizyty w Zamku Krzyżackim. A kto już się zmęczy czarowaniem, zachęcamy do uczestnictwa w wielu innych zajmujących wydarzeniach w Toruniu.
 • Na zdjęciu: ludzie w kościele, widać złoty ołtarz
  Miasto
  Uroczystą mszą św. odpustową uczczono pamięć o toruńskim duchownym, patronie harcerzy polskich, bł. ks. Stefanem Wincentym Frelichowskim.
 • Na zdjęciu: Zielony traktor z biało-czerwoną flagą
  Drogi, Miasto
  22 lutego 2024 r. zakończyły się protesty rolników, wszystkie drogi, na których były utrudnienia, są przejezdne.
 • Projekt medalu Triady 100-lecia
  Miasto, Sport
  23 maja 2024 r. odbędzie się pierwszy bieg Triady 100-lecia, a już teraz prezentujemy projekt wyjątkowego medalu imprezy.
 • Na zdjęciu: dłonie dziecięce ułożone jedna na drugiej
  Miasto
  23 lutego przypada Światowy Dzień Walki z Depresją. Jeśli zauważamy wśród bliskich niepokojące zachowania, nie wahajmy się skorzystać z pomocy specjalisty.
 • Od poniedziałku 26 lutego 2024 r. wprowadzone zostaną korekty odjazdów linii nr 30, 39 i 44 w dni robocze z pętli Nad Strugą i Wapienna w godzinach 7:00-8:00.
 • 23 lutego przypada Światowy Dzień Walki z Depresją. Jeśli zauważamy wśród bliskich niepokojące zachowania, nie wahajmy się skorzystać z pomocy specjalisty.
 • 23 lutego 2023 r. w Światowym Dniu Walki z Depresją wiele miast włącza się w ogólnopolską kampanię „Żałoba 146 rodzin”, której organizatorem jest Fundacja Słonie na Balkonie.
 • 22 lutego 2024 r. w Szkole Podstawowej nr 3 przy ul. Legionów odbyło się kolejne spotkanie prezydenta Michała Zaleskiego z mieszkańcami Torunia – tym razem okręgu Chełmińskie.
 • Przedstawiciele firm marketingowych spotkali się z prezydentem Michałem Zaleskim, żeby porozmawiać o możliwościach rozwoju oraz podzielić się swoimi spostrzeżeniami i doświadczeniami w prowadzeniu biznesu w Toruniu.
 • Z okazji obchodów 100-lecia hokeja w Toruniu, jak również w ramach akcji „Sportowe ferie 2024” został rozegrany turniej e-hokeja.
 • Na lodowisku Tor-Tor przy ul. Bema trwają Mistrzostwa Polski Centralnej Ligi Juniorów w hokeju na lodzie. W turnieju doskonale spisują się gospodarze - MKS Sokoły Toruń.
 • Wracamy do tematu sceny plenerowej w Czerniewicach. Będziemy rozmawiać o dwóch alternatywnych rozwiązaniach projektowych – walorach funkcjonalnych, kosztach realizacji i utrzymania, potrzebach lokalnego środowiska w zakresie użytkowania obiektu. Zbierzemy uwagi i opinie uczestników.