Rusza Orlen Copernicus Cup 2024 | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Rusza Orlen Copernicus Cup 2024

Miasto, Sport
Data publikacji: 05 lutego 2024
Autor: Marcin Pryka

Dwanaście konkurencji, ponad 100 zawodniczek i zawodników biorących udział w tegorocznej edycji Orlen Copernicus Cup czeka na nas we wtorek 6 lutego 2024 r. już po raz 10. w Toruniu.

W poniedziałek 5 lutego 2024 r. w przeddzień najważniejszego polskiego mityngu lekkoatletycznego w Hotelu Bulwar odbyła się konferencja prasowa zapowiadająca zmagania w ramach 10. Orlen Copernicus Cup Toruń 2024. Wzięły w niej udział jedne z najlepszych lekkoatletek świata - Pia Skrzyszkowska, Nadine Visser, Lieke Klaver i Ewa Swoboda.

– Bardzo dziękuję wszystkim zawodniczkom i zawodnikom, którzy przybyli do Torunia, aby rywalizować w najpiękniejszej dyscyplinie sportu, jaką jest lekkoatletyka, królowa sportu. Arena Toruń to miejsce, które jest do tego przygotowane, to jedyny w Polsce obiekt, który spełnia wymogi lekkoatletycznych zawodów zimowych, przy obecności kibiców, którzy będą w tych zawodach uczestniczyć bezpośrednio. Zachęcam do udziału już jutro od godz. 17:00 do 20:00 Orlen Copernicus Cup Toruń 2024 - powiedział w trakcie konferencji prezydent Torunia Michał Zaleski.

Pia Skrzyszowska - polska lekkoatletka specjalizująca się w sprinterskich biegach płotkarskich i płaskich, olimpijka z Tokio 2020, młodzieżowa mistrzyni Europy (2021) oraz mistrzyni Europy na 100 metrów przez płotki (2022) stwierdziła tuż przed zawodami, że jej forma na ten moment jest bardzo dobra: - Myślę, że pokazałam to moimi dwoma ostatnimi startami. Są to bardzo równe biegi, jednak ciągle to nie jest to czego oczekuję. Myślę, że możemy powalczyć tutaj o rekord mityngu, rekord kraju. Tego bardzo bym chciała. Bieganie w Polsce, z polską publicznością dodaje mi dużo więcej energii, czuję się tutaj jak w domu i jest to dla mnie dużo bardziej komfortowe i jest dużo większa szansa na lepsze wyniki.

Nadine Visser - holenderska lekkoatletka, wieloboistka i płotkarka, w 2011 r. zdobywczyni złota olimpijskiego podczas festiwalu młodzieży Europy w biegu na 100 metrów przez płotki i w sztafecie 4 × 100 metrów, jedenasta zawodniczka konkursu siedmioboju podczas mistrzostw świata juniorów w Barcelonie podkreśliła, że jest bardzo podekscytowana, ponieważ ma z Torunia bardzo dobre wspomnienia: - Bardzo dobrze mi się tutaj zawsze rywalizuje i mam nadzieję, że tak będzie również w tym roku. Nie mogę się już doczekać rywalizacji na bieżni w Toruniu i świetnego wyniku.

Ewa Swoboda - polska lekkoatletka, specjalizująca się w biegach sprinterskich (100 m na stadionie i 60 m) i olimpijka zaznaczyła, że bardzo lubi biegać z mocnymi i szybkimi dziewczynami, jest to dla niej dodatkowy kop do tego, żeby dać z siebie wszystko: - Jutro będę bardzo się starać i mam nadzieję, że jutrzejszy pojedynek będzie tak samo zacięty jak ostatnio w Łodzi.

Lieke Klaver - holenderska sprinterka, zdobywczyni w 2021 r. złotego medalu na halowych mistrzostwach Europy w Toruniu w sztafecie 4 × 400 m kobiet mówiła, że podczas Orlen Copernicus Cup 2024 chciałaby pobić rekord: - Za każdym razem, kiedy rywalizuję z polskimi zawodniczkami na którymś z obiektów w Polsce to widzę, że domowe starty dodają im dodatkowej motywacji, dodatkowej energii i że ja muszę wtedy wykrzesać z siebie tą ekstra energię i być naprawdę w swojej szczytowej formie, żeby z nimi rywalizować, bo występ na swoich śmieciach zawsze dodaje skrzydeł.

Obecny na konferencji Krzysztof Wolsztyński, prezes Kujawsko-Pomorskiego Związku Lekkiej Atletyki i dyrektor generalny mityngu zapewnia, że w biegach średnich organizatorzy zaprosili sportowców biegających naprawdę bardzo szybko: - W każdym biegu od 800 m kobiet, skończywszy na biegu 3000 m mężczyzn będziemy próbowali robić najlepszy wynik na świecie. Zawodniczki i zawodnicy mówią, że w Toruniu się biega bardzo dobrze, a kibice w hali tworzą taką atmosferę, żeby zawodnicy mogli bić swoje rekordy życiowe.

Przypominamy, że tegoroczne wydarzenie będzie miało szczególny charakter, ponieważ odbędzie się jubileuszowa, dziesiąta, edycja mityngu. Zwycięzcy mityngu otrzymają okolicznościowe statuetki Aniołów.

Kolejna edycja Orlen Copernicus Cup, która odbędzie się 6 lutego (wtorek) 2024 roku w Arenie Toruń po raz ósmy włączona jest do cyklu najbardziej prestiżowych mityngów halowych World Athletics Indoor Tour Gold, czyli zimowego odpowiednika Diamentowej Ligi. Impreza będzie współorganizowana przez Miasto Toruń i Kujawsko-Pomorski Związek Lekkiej Atletyki.

Toruń jako gospodarz Orlen Copernicus Cup, to jedyne polskie miasto, które gości zawody zaliczane do najważniejszego cyklu mityngów lekkoatletycznych na świecie.

W 10. jubileuszowej edycji Orlen Copernicus Cup 2024 w Toruniu rywalizować będzie ponad sto zawodniczek i zawodników w następujących konkurencjach:

 • kobiety: 60m, 60m przez płotki, 400m, 800m, 1500m
 • mężczyźni: 60m, 60m przez płotki, 800m, 1500m, 3000m, skok o tyczce, trójskok.

Łącznie 12 konkurencji (liczba konkurencji jest zgodna z regulaminem World Athletics, taka sama jak w latach poprzednich), z których punktowane będą:

 • wśród kobiet: 60 m przez płotki, 400 m, 800 m i 1500 m,
 • wśród mężczyzn: 60m, 800m, 3000m, skok o tyczce, trójskok.

W Arenie Toruń pobiegnie m.in. Ewa Swoboda, która na 60 m zmierzy się z Patrizią van der Weken, obecnie liderką światowych list w tej konkurencji. Świetne rywalki będzie miała także Pia Skrzyszowska, która w biegu na 60 m ppł zmierzy się z Nadine Visser oraz Reettą Hurske. W tej samej konkurencji wśród mężczyzn zobaczymy Damiana Czykiera oraz Jakuba Szymańskiego.

W biegu na 400 m Justyna Święty-Ersetic będzie rywalizowała z Holenderką Lieke Klaver. Na tym dystansie spośród polskich zawodniczek zaprezentują się także Marika Popowicz-Drapała oraz Iga Baumgart-Witan.

W skoku o tyczce Piotr Lisek oraz Paweł Wojciechowski będą rywalizować z Emanuilem Karalisem oraz z Sondre Guttormsenem z Norwegii. W trójskoku zmierzy światowa czołówka m.in. Lazaro Martinez (wicemistrz świata 2023) i Cristian Napoles (brązowy medalista mistrzostw świata 2023).

Bardzo ciekawie zapowiada się rywalizacja kobiet na dystansie 1500 metrów. Na starcie zobaczymy między innymi Etiopkę Diribe Welteji, srebrną medalistkę Mistrzostw Świata w Budapeszcie, Hirut Mesheshę, która finiszowała trzecia podczas Halowych Mistrzostw Świata w Belgradzie. W Toruniu pobiegną także medalistki biegu na 800 m z Belgradu – Halimah Nakaayi z Ugandy oraz Freweyni Hailu.

Wśród mężczyzn zaprezentuje się także światowa czołówka biegaczy długodystansowych: Selemon Barega (mistrz olimpijski 2020, wicemistrz świata 2019) oraz Lamecha Girma (wicemistrz świata 2019, wicemistrz olimpijski 2020).

Bilety na ORLEN Copernicus Cup 2024 w cenie: kategoria I: 99 zł (normalny) i 79 zł (ulgowy), kategoria II: 89 zł (normalny) i 69 zł (ulgowy), kategoria III: 79 zł (normalny)
i 59 zł (ulgowy), kategoria IV: 69 zł (normalny) i 46 zł (ulgowy) oraz kategoria V: 59 zł (normalny) i 39 zł (ulgowy).

Bezpośrednia transmisja z zawodów (w godzinach 17:30 - 20:00) na antenie Super Polsat oraz na jednym z kanałów: Polsat Sport/Polsat Sport Extra/Polsat Sport News.

Fot. Sławomir Kowalski

Zobacz wydarzenia kopernikańskie

Twarz Mikołaja Kopernika i napis: 550. rocznica urodzin Mikołaja Kopernika  


  

Najczęściej czytane aktualności

 • Protest rolników - będą problemy z komunikacją miejską
  Miasto, MZK
  Na najbliższy czwartek i piątek (29 lutego i 1 marca br.) planowane są kolejne protesty rolników. Z tego powodu należy spodziewać się problemów w funkcjonowaniu miejskiej komunikacji autobusowej, zwłaszcza na liniach podmiejskich 111 i 112.
 • 25 lat Polski w NATO - koncert
  Kultura, Miasto
  Od 1 marca 2024 r. będzie można odebrać bezpłatne wejściówki na koncert muzyki filmowej, musicalowej i popularnej „25 lat Polski w NATO”.
 • Spotkanie z Wojewodą Kujawsko-Pomorskim
  Miasto
  28 lutego 2024 r. Urząd Miasta Torunia odwiedził nowy Wojewoda Kujawsko-Pomorski – Michał Sztybel. Towarzyszył mu pełnomocnik ds. samorządowych Rafał Rospenda. Spotkał się z nimi Prezydent Torunia Michał Zaleski.
 • Mapa przestawia objazd ulicami Podgórną i Wiązową
  Drogi, Miasto
  We wtorek 5 marca 2024 r. rozpocznie się przebudowa skrzyżowania Podgórnej z ul. Wiązową. Za dwa miesiące w tym miejscu powstanie wyniesione skrzyżowanie.
 • Konsul Generalny Chin odwiedził Toruń
  Miasto
  Fan Xiaodong – Konsul Generalny Chińskiej Republiki Ludowej w Gdańsku, wicekonsul Jianfu Xiao oraz Changlin Mar, inicjator toruńskich kontaktów z chińskim miastem Guilin gościli w Urzędzie Miasta Torunia. Spotkał się z nimi Prezydent Torunia Michał Zaleski. Przypomnijmy, że od 2010 roku Toruń ma podpisaną umowę partnerską z chińskim miastem Guilin...
 • Na zdjęciu: jezdnia, a na niej jedzie samochód
  Drogi, Miasto
  Miejski Zarząd Dróg w Toruniu poszukuje wykonawcy remontu ulicy Grudziądzkiej. Zainteresowane firmy mogą składać swoje oferty do 14 marca 2024 r.
 • 7 kwietnia 2024 r. odbędą się wybory samorządowe, w których wybieramy radnych do rad gmin, rad powiatów, sejmików województw oraz wójtów, burmistrzów i prezydentów miast.
 • Ruszyła nowa edycja programu grantowego "Zielona Ławeczka". Akcja skierowana jest do grup sąsiedzkich z miast powyżej 10 tysięcy mieszkańców.
 • Siedemnaście medali zdobyli sportowcy z Torunia w 33. Halowych Mistrzostwach Polski w Lekkiej Atletyce Masters. Zawody odbyły się 24 lutego 2024 r. w Arenie Toruń z udziałem ponad 500 zawodniczek i zawodników.
 • Na najbliższy czwartek i piątek (29 lutego i 1 marca br.) planowane są kolejne protesty rolników. Z tego powodu należy spodziewać się problemów w funkcjonowaniu miejskiej komunikacji autobusowej, zwłaszcza na liniach podmiejskich 111 i 112.
 • W Światowym Dniu Organizacji Pozarządowych, 27 lutego 2024 r. w Dworze Artusa reprezentanci 140 organizacji odebrali umowy na realizację swoich projektów.
 • Odliczamy dni do uruchomienia roweru miejskiego. Startujemy w najbliższy piątek, 1 marca!
 • 1 marca 2024 r. o godz. 12:00 przy pomniku w al. Solidarności odbędą się uroczystości patriotyczne upamiętniające Żołnierzy Wyklętych.
 • „Bezpieczeństwo osób starszych” – konferencja pod tym tytułem odbyła się 26 lutego 2024 r. w Młodzieżowym Domu Kultury.