Ogród Zoobotaniczny | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Ogród Zoobotaniczny

Projekt nr 23
Nazwa projektu: 
Rewitalizacja elementów Ogrodu Zoobotanicznego na Bydgoskim Przedmieściu w Toruniu
Podmiot realizujący projekt: 
Ogród Zoobotaniczny w Toruniu
Zakres prac: 

Projekt polegał na  zagospodarowaniu terenu Ogrodu:

 • budowie altany dydaktycznej umożliwiającej prowadzenie zajęć przyrodniczo-ekologicznych na powietrzu, w otoczeniu fauny i flory,
 • rekultywacji stawu, usypaniu wyspy, budowie domku dla lemurów i pomostu widokowego, co pozwoliło sprowadzić endemiczne i zagrożone wyginięciem gatunki zwierząt (lemury katta i wari), tym samym poszerzając ofertę dydaktyczną o biologię małpiatek i faunę Madagaskaru,
 • budowie fontanny i wyposażeniu Ogrodu w elementy małej architektury nawiązując w ten sposób do dawnych ogrodów romantycznych i podkreślając historyczną przeszłość placówki o dwustuletniej tradycji,
 • założeniu ogrodu wiejskiego pozwalającego na prowadzenie zajęć botanicznych,
 • utworzeniu ekologicznego ekranu roślinnego, eliminującego niekorzystny wpływ środowiska miejskiego na faunę i florę Ogrodu,
 • urządzeniu placu zabaw dla najmłodszych.

Dzięki realizacji inwestycji poprawie uległy warunki życia mieszkających w Ogrodzie zwierząt. Ogród w nowej odsłonie stał się miejscem atrakcyjnym pod względem turystycznym i edukacyjnym, sprzyjającym odpoczynkowi i rekreacji całych rodzin.

Zobacz także w Załączniku nr 3 do Lokalnego Programu Rewitalizacji Miasta Torunia na lata 2007-2015 oraz http://www.torun.pl/pl/ogrod-zoobotaniczny-na-bydgoskim-przedmiesciu

Adres: 
Bydgoska 7, 87-100 Toruń
Koszt całkowity projektu: 
1.367.195,35 zł
Dofinansowanie projektu: 

562.100,00 zł (Działanie 7.1. Rewitalizacja zdegradowanych dzielnic miast, Regionalny Program Operacyjny Województwa Kujawsko-Pomorskiego na lata 2007-2013)

Dane kontaktowe:
Ogród Zoobotaniczny w Toruniu
ul. Bydgoska 7
87-100 Toruń
tel. 56 622-42-10
e-mail: zootorun@op.pl
www.zoo.torun.pl

Położenie: 
Galeria: 
Ogród Zoobotaniczny po rewitalizacji
Ogród Zoobotaniczny po rewitalizacji
Ogród Zoobotaniczny po rewitalizacji
Ogród Zoobotaniczny po rewitalizacji
Ogród Zoobotaniczny po rewitalizacji
Ogród Zoobotaniczny po rewitalizacji
Ogród Zoobotaniczny po rewitalizacji
Ogród Zoobotaniczny przed rewitalizacją
Ogród Zoobotaniczny przed rewitalizacją
Ogród Zoobotaniczny przed rewitalizacją
Ogród Zoobotaniczny przed rewitalizacją

Najczęściej czytane aktualności

 • Protest rolników - będą problemy z komunikacją miejską
  Miasto, MZK
  Na najbliższy czwartek i piątek (29 lutego i 1 marca br.) planowane są kolejne protesty rolników. Z tego powodu należy spodziewać się problemów w funkcjonowaniu miejskiej komunikacji autobusowej, zwłaszcza na liniach podmiejskich 111 i 112.
 • 25 lat Polski w NATO - koncert
  Kultura, Miasto
  Od 1 marca 2024 r. będzie można odebrać bezpłatne wejściówki na koncert muzyki filmowej, musicalowej i popularnej „25 lat Polski w NATO”.
 • Spotkanie z Wojewodą Kujawsko-Pomorskim
  Miasto
  28 lutego 2024 r. Urząd Miasta Torunia odwiedził nowy Wojewoda Kujawsko-Pomorski – Michał Sztybel. Towarzyszył mu pełnomocnik ds. samorządowych Rafał Rospenda. Spotkał się z nimi Prezydent Torunia Michał Zaleski.
 • Na zdjęciu: jezdnia, a na niej jedzie samochód
  Drogi, Miasto
  Miejski Zarząd Dróg w Toruniu poszukuje wykonawcy remontu ulicy Grudziądzkiej. Zainteresowane firmy mogą składać swoje oferty do 14 marca 2024 r.
 • Mapa przestawia objazd ulicami Podgórną i Wiązową
  Drogi, Miasto
  We wtorek 5 marca 2024 r. rozpocznie się przebudowa skrzyżowania Podgórnej z ul. Wiązową. Za dwa miesiące w tym miejscu powstanie wyniesione skrzyżowanie.
 • Konsul Generalny Chin odwiedził Toruń
  Miasto
  Fan Xiaodong – Konsul Generalny Chińskiej Republiki Ludowej w Gdańsku, wicekonsul Jianfu Xiao oraz Changlin Mar, inicjator toruńskich kontaktów z chińskim miastem Guilin gościli w Urzędzie Miasta Torunia. Spotkał się z nimi Prezydent Torunia Michał Zaleski. Przypomnijmy, że od 2010 roku Toruń ma podpisaną umowę partnerską z chińskim miastem Guilin...
 • 7 kwietnia 2024 r. odbędą się wybory samorządowe, w których wybieramy radnych do rad gmin, rad powiatów, sejmików województw oraz wójtów, burmistrzów i prezydentów miast.
 • Ruszyła nowa edycja programu grantowego "Zielona Ławeczka". Akcja skierowana jest do grup sąsiedzkich z miast powyżej 10 tysięcy mieszkańców.
 • Siedemnaście medali zdobyli sportowcy z Torunia w 33. Halowych Mistrzostwach Polski w Lekkiej Atletyce Masters. Zawody odbyły się 24 lutego 2024 r. w Arenie Toruń z udziałem ponad 500 zawodniczek i zawodników.
 • Na najbliższy czwartek i piątek (29 lutego i 1 marca br.) planowane są kolejne protesty rolników. Z tego powodu należy spodziewać się problemów w funkcjonowaniu miejskiej komunikacji autobusowej, zwłaszcza na liniach podmiejskich 111 i 112.
 • W Światowym Dniu Organizacji Pozarządowych, 27 lutego 2024 r. w Dworze Artusa reprezentanci 140 organizacji odebrali umowy na realizację swoich projektów.
 • Odliczamy dni do uruchomienia roweru miejskiego. Startujemy w najbliższy piątek, 1 marca!
 • 1 marca 2024 r. o godz. 12:00 przy pomniku w al. Solidarności odbędą się uroczystości patriotyczne upamiętniające Żołnierzy Wyklętych.
 • „Bezpieczeństwo osób starszych” – konferencja pod tym tytułem odbyła się 26 lutego 2024 r. w Młodzieżowym Domu Kultury.