Ogród Zoobotaniczny | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Ogród Zoobotaniczny

Projekt nr 23
Nazwa projektu: 
Rewitalizacja elementów Ogrodu Zoobotanicznego na Bydgoskim Przedmieściu w Toruniu
Podmiot realizujący projekt: 
Ogród Zoobotaniczny w Toruniu
Zakres prac: 

Projekt polegał na  zagospodarowaniu terenu Ogrodu:

 • budowie altany dydaktycznej umożliwiającej prowadzenie zajęć przyrodniczo-ekologicznych na powietrzu, w otoczeniu fauny i flory,
 • rekultywacji stawu, usypaniu wyspy, budowie domku dla lemurów i pomostu widokowego, co pozwoliło sprowadzić endemiczne i zagrożone wyginięciem gatunki zwierząt (lemury katta i wari), tym samym poszerzając ofertę dydaktyczną o biologię małpiatek i faunę Madagaskaru,
 • budowie fontanny i wyposażeniu Ogrodu w elementy małej architektury nawiązując w ten sposób do dawnych ogrodów romantycznych i podkreślając historyczną przeszłość placówki o dwustuletniej tradycji,
 • założeniu ogrodu wiejskiego pozwalającego na prowadzenie zajęć botanicznych,
 • utworzeniu ekologicznego ekranu roślinnego, eliminującego niekorzystny wpływ środowiska miejskiego na faunę i florę Ogrodu,
 • urządzeniu placu zabaw dla najmłodszych.

Dzięki realizacji inwestycji poprawie uległy warunki życia mieszkających w Ogrodzie zwierząt. Ogród w nowej odsłonie stał się miejscem atrakcyjnym pod względem turystycznym i edukacyjnym, sprzyjającym odpoczynkowi i rekreacji całych rodzin.

Zobacz także w Załączniku nr 3 do Lokalnego Programu Rewitalizacji Miasta Torunia na lata 2007-2015 oraz http://www.torun.pl/pl/ogrod-zoobotaniczny-na-bydgoskim-przedmiesciu

Adres: 
Bydgoska 7, 87-100 Toruń
Koszt całkowity projektu: 
1.367.195,35 zł
Dofinansowanie projektu: 

562.100,00 zł (Działanie 7.1. Rewitalizacja zdegradowanych dzielnic miast, Regionalny Program Operacyjny Województwa Kujawsko-Pomorskiego na lata 2007-2013)

Dane kontaktowe:
Ogród Zoobotaniczny w Toruniu
ul. Bydgoska 7
87-100 Toruń
tel. 56 622-42-10
e-mail: zootorun@op.pl
www.zoo.torun.pl

Położenie: 
Galeria: 
Ogród Zoobotaniczny po rewitalizacji
Ogród Zoobotaniczny po rewitalizacji
Ogród Zoobotaniczny po rewitalizacji
Ogród Zoobotaniczny po rewitalizacji
Ogród Zoobotaniczny po rewitalizacji
Ogród Zoobotaniczny po rewitalizacji
Ogród Zoobotaniczny po rewitalizacji
Ogród Zoobotaniczny przed rewitalizacją
Ogród Zoobotaniczny przed rewitalizacją
Ogród Zoobotaniczny przed rewitalizacją
Ogród Zoobotaniczny przed rewitalizacją

Najczęściej czytane aktualności

 • Kultura, Miasto
  Zabytek wraz z terenem przyległym zostanie przekazany umową użyczenia Toruńskiej Agendzie Kulturalnej. W pierwszym etapie na miejscu powstanie ogrodzenie, a cały teren zostanie objęty dozorem monitoringu. Wykonane zostaną również najpotrzebniejsze prace porządkowe i konserwacyjne.
 • 5. sesja Rady Miasta Torunia
  Miasto
  18 lipca 2024 r. o godz. 10.00 rozpocznie się 5. sesja Rady Miasta Torunia.
 • Inwestycje, Miasto
  Prezydent Paweł Gulewski wręczył klucze rodzinom uprawnionym do wynajęcia lokalu mieszkalnego w budynku przy ul. Rolniczej 5-5A/7-7A w Toruniu. W budynku mieszczą się łącznie 72 mieszkania.
 • Na zdjęciu: trwa remont łazienki
  Miasto
  Jak co roku wakacje są czasem, kiedy w szkołach przeprowadzane są remonty. W 2024 roku wykonane zostaną prace za łącznie 9,5 mln zł.
 • Herb województwa kujawsko-pomorskiego
  Miasto
  Uroczyste odsłonięcie herbu województwa kujawsko-pomorskiego rozpocznie 5. sesję Rady Miasta Torunia, która odbędzie się 18 lipca 2024 r.
 • Szosa Lubicka do remontu
  Drogi, Miasto
  Miejski Zarząd Dróg w Toruniu poszukuje wykonawcy, który wykona remont ulicy Szosy Lubickiej wraz z remontem przejścia podziemnego na wysokości ulicy Piskorskiej. Zainteresowane firmy mogą składać oferty do 26 lipca br. Remont obejmie Szosę Lubicką na odcinku od ulicy Dziewulskiego do Olsztyńskiej wraz z remontem przejścia podziemnego na wysokości...
 • Jak co roku wakacje są czasem, kiedy w szkołach przeprowadzane są remonty. W 2024 roku wykonane zostaną prace za łącznie 9,5 mln zł.
 • Miejski Zarząd Dróg poinformował, że dzisiaj (16.07.2024 r.) przeprowadzone zostaną prace związane z udrożnieniem i oczyszczeniem sieci kanalizacji deszczowej przy ul. Szosa Chełmińska.
 • - 16 lipca 2024 r. od godz. 13:00 w obszarach występowania prognozowanych silnych opadów deszczu z burzami, na mniejszych rzekach oraz w zlewniach zurbanizowanych na terenie miasta Toruń i powiatu toruńskiego mogą wystąpić gwałtowne wzrosty poziomu wody i podtopienia. Lokalnie w zlewniach kontrolowanych, w przypadku wystąpienia szczególnie...
 • Trwa konkurs „Wzorcowy zielony ogródek starówki”, w którym wyróżnione zostaną najciekawsze, najbardziej zielone i ukwiecone ogródki gastronomiczne znajdujące się na terenie zespołu staromiejskiego.
 • Spółka otworzyła swój punkt przy ul. Lelewela 9A. Firma z Wielkopolski, w przetargu organizowanym przez Miasto Toruń, zapłaciła za nieruchomość 2 700 000 zł.
 • Wtorek, 16 lipca 2024 r., zapowiada się burzowo. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał dla Torunia ostrzeżenie 2. stopnia.
 • 25 lipca 2024 roku (czwartek) odbędzie się V Międzynarodowy Wyścig Kolarski Kobiet Śladami Królewny Anny Wazówny. Zmiany w organizacji ruchu zostaną wprowadzone w dniu wydarzenia od godziny 0:00 do 20:00.
 • - We wtorek 16 lipca od godz. 12:00 do godz. 19:00 prognozuje się upał. Temperatura maksymalna w dzień wyniesie od 31°C do 33°C - informuje Toruńskie Centrum Zarządzania Kryzysowego.