Roztańczony jubilat MIX | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Roztańczony jubilat MIX

Kultura
Data publikacji: 02 czerwca 2023
Autor: Małgorzata Litwin
Roztańczone dziewczęta z zespołu MIX

25-lecie istnienia świętował 2 czerwca 2023 r. zespół taneczny MIX działający w Szkole Podstawowej nr 10 przy ul. Bażyńskich.

Jubileuszowa impreza w Auli UMK zgromadziła liczne grono byłych i obecnych członków zespołu,  rodziców, nauczycieli i opiekunów oraz fanów grupy, o której zrobiło się ostatnio głośno za sprawą udziału w programie "You Can Dance. Nowa Generacja 2". Młodzi tancerze z Torunia wygrali konkurs na najlepszą prezentację wśród zespołów tanecznych ze szkół podstawowych z całej Polski, zorganizowany przez Telewizję Polską i Ministerstwo Edukacji i Nauki. Hip-hopowa wersja piosenki "Men in Black" z filmu "Faceci w czerni" przyniosła im ponad 86 tys. głosów i 15 tys. zł nagrody. Do ich szkoły przyjechała też z wizytą trójka popularnych jurorów programu: Ida Nowakowska, Augustin Egurrola i Edyta Herbuś.

- W ciągu minionych 25 lat wy i wasi poprzednicy w zespole tanecznym MIX potrafiliście pokazać, że piękno tańca to coś, co można osiągnąć dzięki swoim zdolnościom i pracy tutaj - w Szkole  Podstawowej nr 10, która mieści się kopernikańskim Toruniu. Nasze miasto w pełni zasługuje na radość  płynącą z Waszej tanecznej aktywnościmówił prezydent Torunia Michał Zaleski. - Za Wasze umiejętności serdecznie Wam dziękujemy! Uczestniczycie w festiwalach, wygrywacie konkursy, jesteście w nich dostrzegani i podziwiani. I w ten sposób spełniacie swoje marzenia, wspaniale promując nasze miasto.

Z okazji jubileuszu Michał Zaleski uhonorował zespół Mix Medalem Honorowym Prezydenta Miasta Torunia Thorunium. W prezencie grupa otrzymała też od miasta głośnik bezprzewodowy.

Zespół Mix działa od 1998 r. pod kierunkiem pani Anny Wasiłek, nauczycielki edukacji wczesnoszkolnej, która jest inicjatorem powstania i choreografem grupy. Skupia około 90 uczniów w wieku od 6 do 16 lat. Tworzą go cztery grupy: Miksiaki, Minimix, Mix Junior i MIX.

Co roku zespół zajmuje czołowe miejsca na przeglądach, turniejach, festiwalach i konkursach o zasięgu regionalnym, wojewódzkim i ogólnopolskim. ''MIX'' uświetnia też swoimi występami ważne wydarzenia szkolne, tańczy na koncertach charytatywnych w toruńskich szkołach i przedszkolach, na festynach rodzinnych i imprezach okolicznościowych. . Prezentował się m.in. na scenie Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, podczas Rajdu Pierwszaka, Toruńskiego Święta Tańca czy Dnia Dziecka w Piernikowym Miasteczku. 

Grupa ma w swoim dorobku artystycznym także występy poza granicami kraju. Zaprezentowała się w Niemczech: w 2000 r. w Getyndze, w 2009 r. w Bochum, w 2010 r. na Litwie, a w 2011 r. w Estonii, Łotwie i Litwie. W grudniu 2016 r. zespół otrzymał nominację na Międzynarodowy Festiwal Talentów „Top Art. Festival” w Chorwacji jako jeden z ośmiu polskich dziecięcych zespołów tanecznych. Uczniowie doskonalą swoje umiejętności również podczas warsztatów prowadzonych przez zagranicznych instruktorów m.in. Freda Folkesa z Wielkiej Brytanii oraz Gabriela Francisco z USA.

Szkoła, próby, występy, wyjazdy to dla młodych tancerzy ciężka praca, ale też ogromna radość z odnoszonych sukcesów. Na siłę zespołu składa się nie tylko wysoki poziom artystyczny, ale również więzi, jakie przez lata wytworzyły się pomiędzy jego członkami. Wielu z nich kontynuuje taneczną pasję w dorosłym życiu – są instruktorami tańca i rozwijają taneczne talenty młodszego pokolenia.

Fot. Sławomir Kowalski

Najczęściej czytane aktualności

 • Miasto
  Uroczyste ślubowanie na sztandar miasto zakończyło 17 czerwca 2024 r. służbę przygotowawczą 6 nowych pracowników Urzędu Miasta Torunia.
 • Plac 4 czerwca 1989 r. po zdemonotowaniu barierek wokół terenu inwestycji w poniedziałek 17 czerwca 2024 r. Fot. Małgorzata Litwin
  Miasto
  Komunikat w sprawie czasowego wstrzymania prac ziemnych w rejonie Alei Solidarności i ul. Wały gen. Sikorskiego.
 • Kultura, Miasto
  Święto Miasta zbliża się wielkimi krokami! W dniach 20 – 24 czerwca na torunian czeka cały szereg atrakcji, dzięki którym świętowanie urodzin Torunia stanie się jeszcze przyjemniejsze.
 • Miasto, Sport
  18 czerwca 2024 r. na Stadionie Miejskim przy ul. Bema odbędzie się 46. Memoriał Grzegorza Duneckiego – patrona obiektu.
 • Eko, Kultura, Miasto
  Na kocykach, leżakach i matach piknikowych posłuchaliśmy muzyki i wspólnie odpoczywaliśmy w parku na Bydgoskim Przedmieściu.
 • Plakat festiwalu z rozetą witrażową na czerwonym tle
  Kultura, Miasto
  W Toruniu rozpoczął się 28. Międzynarodowy Festiwal Nova Muzyka i Architektura. Wstęp na część wydarzeń jest bezpłatny.
 • 17 czerwca 2024 r. w Centrum Szkolenia Artylerii i Uzbrojenia im. gen. J. Bema odbyła się uroczystość objęcia obowiązków komendanta Centrum przez płk. Romana Piotrowskiego.
 • Serdecznie zapraszamy na recital fortepianowy włoskiego pianisty, Sandro Ivo Bartoli, który będzie gościem w Zespole Szkół Muzycznych w Toruniu w dniach 19-20 czerwca 2024 r.
 • Komunikat w sprawie czasowego wstrzymania prac ziemnych w rejonie Alei Solidarności i ul. Wały gen. Sikorskiego.
 • Według raportu Głównego Urzędu Statystycznego, Toruń znalazł się wśród miast z najmniejszym udziałem osób narażonych na hałas w ciągu doby.
 • 18 czerwca 2024 r. na Stadionie Miejskim przy ul. Bema odbędzie się 46. Memoriał Grzegorza Duneckiego – patrona obiektu.
 • 14 czerwca 2024 r. piłkarska reprezentacja Urzędu Miasta Torunia i jednostek organizacyjnych Gminy Miasta Toruń wzięła udział w IX Piłkarskim Turnieju Samorządowców Województwa Kujawsko-Pomorskiego o Puchar Marszałka – Waganiec 2024.
 • Kościół św. Szczepana obchodzi swoje 120-lecie. Uroczystości z tej okazji odbyły się 16 czerwca 2024 r.
 • Anne Weber z Niemiec i Zbigniew Rokita z Polski – to laureaci Nagrody Miast Partnerskich Torunia i Getyngi im. S.B. Lindego w 2024 r. Nagrody odebrali 16 czerwca 2024 r. podczas uroczystości w Ratuszu Staromiejskim.