Roztańczony jubilat MIX | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi

Roztańczony jubilat MIX

Kultura
Data publikacji: 02 czerwca 2023
Autor: Małgorzata Litwin

Zgłoś swój projekt na stronie esk2029.pl

Roztańczone dziewczęta z zespołu MIX

25-lecie istnienia świętował 2 czerwca 2023 r. zespół taneczny MIX działający w Szkole Podstawowej nr 10 przy ul. Bażyńskich.

Jubileuszowa impreza w Auli UMK zgromadziła liczne grono byłych i obecnych członków zespołu,  rodziców, nauczycieli i opiekunów oraz fanów grupy, o której zrobiło się ostatnio głośno za sprawą udziału w programie "You Can Dance. Nowa Generacja 2". Młodzi tancerze z Torunia wygrali konkurs na najlepszą prezentację wśród zespołów tanecznych ze szkół podstawowych z całej Polski, zorganizowany przez Telewizję Polską i Ministerstwo Edukacji i Nauki. Hip-hopowa wersja piosenki "Men in Black" z filmu "Faceci w czerni" przyniosła im ponad 86 tys. głosów i 15 tys. zł nagrody. Do ich szkoły przyjechała też z wizytą trójka popularnych jurorów programu: Ida Nowakowska, Augustin Egurrola i Edyta Herbuś.

- W ciągu minionych 25 lat wy i wasi poprzednicy w zespole tanecznym MIX potrafiliście pokazać, że piękno tańca to coś, co można osiągnąć dzięki swoim zdolnościom i pracy tutaj - w Szkole  Podstawowej nr 10, która mieści się kopernikańskim Toruniu. Nasze miasto w pełni zasługuje na radość  płynącą z Waszej tanecznej aktywnościmówił prezydent Torunia Michał Zaleski. - Za Wasze umiejętności serdecznie Wam dziękujemy! Uczestniczycie w festiwalach, wygrywacie konkursy, jesteście w nich dostrzegani i podziwiani. I w ten sposób spełniacie swoje marzenia, wspaniale promując nasze miasto.

Z okazji jubileuszu Michał Zaleski uhonorował zespół Mix Medalem Honorowym Prezydenta Miasta Torunia Thorunium. W prezencie grupa otrzymała też od miasta głośnik bezprzewodowy.

Zespół Mix działa od 1998 r. pod kierunkiem pani Anny Wasiłek, nauczycielki edukacji wczesnoszkolnej, która jest inicjatorem powstania i choreografem grupy. Skupia około 90 uczniów w wieku od 6 do 16 lat. Tworzą go cztery grupy: Miksiaki, Minimix, Mix Junior i MIX.

Co roku zespół zajmuje czołowe miejsca na przeglądach, turniejach, festiwalach i konkursach o zasięgu regionalnym, wojewódzkim i ogólnopolskim. ''MIX'' uświetnia też swoimi występami ważne wydarzenia szkolne, tańczy na koncertach charytatywnych w toruńskich szkołach i przedszkolach, na festynach rodzinnych i imprezach okolicznościowych. . Prezentował się m.in. na scenie Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, podczas Rajdu Pierwszaka, Toruńskiego Święta Tańca czy Dnia Dziecka w Piernikowym Miasteczku. 

Grupa ma w swoim dorobku artystycznym także występy poza granicami kraju. Zaprezentowała się w Niemczech: w 2000 r. w Getyndze, w 2009 r. w Bochum, w 2010 r. na Litwie, a w 2011 r. w Estonii, Łotwie i Litwie. W grudniu 2016 r. zespół otrzymał nominację na Międzynarodowy Festiwal Talentów „Top Art. Festival” w Chorwacji jako jeden z ośmiu polskich dziecięcych zespołów tanecznych. Uczniowie doskonalą swoje umiejętności również podczas warsztatów prowadzonych przez zagranicznych instruktorów m.in. Freda Folkesa z Wielkiej Brytanii oraz Gabriela Francisco z USA.

Szkoła, próby, występy, wyjazdy to dla młodych tancerzy ciężka praca, ale też ogromna radość z odnoszonych sukcesów. Na siłę zespołu składa się nie tylko wysoki poziom artystyczny, ale również więzi, jakie przez lata wytworzyły się pomiędzy jego członkami. Wielu z nich kontynuuje taneczną pasję w dorosłym życiu – są instruktorami tańca i rozwijają taneczne talenty młodszego pokolenia.

Fot. Sławomir Kowalski

Zobacz wydarzenia kopernikańskie

Twarz Mikołaja Kopernika i napis: 550. rocznica urodzin Mikołaja Kopernika  


  

Najczęściej czytane aktualności

 • Bulwar po kontroli NIK-u
  Miasto
  Najwyższa Izba Kontroli zakończyła kontrolę inwestycji dotyczącej zagospodarowania Bulwaru Filadelfijskiego w Toruniu. Pozytywnie oceniono przeprojektowanie pawilonów, przeprowadzenie postępowania konsultacyjnego oraz wydanie wymaganych decyzji i postanowień. Izba wskazała także obszary wymagające poprawy. Wśród nich konieczność powstania...
 • Na zdjęciu: dwaj żużlowcy na torze
  Miasto, Sport
  W sobotę 30 września 2023 roku czeka nas wielkie święto żużlowe. Na Motoarenie im. Mariana Rosego odbędzie się ostatni turniej tegorocznego cyklu Speedway Grand Prix. Za nami już dziewięć z nich, w tym dwie w Polsce, co oznacza, że pozostał tylko wielki finał.
 • Kultura, Miasto
  Niesamowite podniebne show pojawi się w Toruniu już w dniach 29 i 30 września 2023 r. – piątek, sobota. W te dni, o godzinie 20:00 torunianie i turyści będą mieli okazję podziwiać spektakl EXIT podniebne widowisko artystyczne z okazji Roku Kopernikańskiego, który odbędzie się na Stadionie Miejskim im. Grzegorza Duneckiego przy ul. gen. Józefa Bema...
 • Miasto
  W Auli Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu 28 września 2023 r. odbywa się VII Forum Seniora, w którym udział bierze kilkuset uczestników z całego województwa kujawsko-pomorskiego.
 • Za długoletnie pożycie małżeńskie
  Miasto
  Kolejne toruńskie pary odebrały Medale za Długoletnie Pożycie Małżeńskie. Wręczył je 22 września 2023 roku w Ratuszu Staromiejskim Prezydent Torunia Michał Zaleski. Odznaczenia państwowe nadane zostały przez Prezydenta RP 10 parom, które w tym roku świętują 50- i 51-lecie zawarcia związku małżeńskiego. Razem z medalem jubilatom Prezydent Zaleski...
 • Bulwar Filadelfijski w Toruniu
  Inwestycje, Miasto
  Stanowisko Prezydenta Miasta Torunia ws. pokontrolnego wystąpienia Najwyższej Izby Kontroli dot. Bulwaru Filadelfijskiego w Toruniu.
 • Projekty rewitalizacji siedziby katów toruńskich oraz prac konserwacyjnych w kościele p.w. Św. Jakuba otrzymają dofinansowanie z Rządowego Programu Odbudowy Zabytków.
 • W Auli Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu 28 września 2023 r. odbywa się VII Forum Seniora, w którym udział bierze kilkuset uczestników z całego województwa kujawsko-pomorskiego.
 • Zaburzeniom związanym z FASD/FAS można w stu procentach zapobiec zachowując abstynencję w ciąży.
 • W sobotę 30 września 2023 roku czeka nas wielkie święto żużlowe. Na Motoarenie im. Mariana Rosego odbędzie się ostatni turniej tegorocznego cyklu Speedway Grand Prix. Za nami już dziewięć z nich, w tym dwie w Polsce, co oznacza, że pozostał tylko wielki finał.
 • Dokładnie 22 października 2023 r. maratończycy z całej Polski, upamiętniając 550. rocznicę narodzin Mikołaja Kopernika, wystartują na dystansie królewskim spod pomnika Kopernika.
 • Muzeum i hostel znalazły swoje miejsce na Dworcu Toruń Główny, który po metamorfozie odwiedzają nie tylko podróżni.
 • Muzeum Twierdzy Toruń, oddział Muzeum Okręgowego w Toruniu, zaprasza na kolejną, 17. odsłonę cyklu „Środowe spotkania z historią wojskowości”. W najbliższą środę (27 września 2023 r.) spotkamy się z Panem Miłoszem Rusieckim, pasjonatem lotnictwa i autorem rewelacyjnej książki pt. „Lotnicze obiekty Torunia 1908–1955. Obiekty aeronautyczne”.
 • Przez ostatnie 40 lat działał na rzecz toruńskiej kultury i edukował młodych. 27 września 2023 roku Prezydent Torunia Michał Zaleski spotkał się odchodzącym na emeryturę Zbigniewem Przybyszem. Spotkanie było okazją do wielu wspomnień i opowieści, ale przede wszystkim do podziękowań: - Dziekuję za Pana wieloletnią pracę na rzecz miasta, współpracę...