Rozszczelnienie miasta | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi

Rozszczelnienie miasta

Eko, Miasto
Data publikacji: 20 grudnia 2022
Autor: Magdalena Winiarska
Na zdjęciu: fragment chodnika pozbawiony kostki brukowej, w to miejsce posadzone krzaki

Zakończono pilotażowe zadanie rozszczelnienia miasta, w ramach którego zdejmowano kostkę brukową i zakładano w tym miejscu powierzchnię zieleni.

Zadanie polegało na zwiększeniu dostępności wody dla istniejących drzew oraz wprowadzeniu nowych nasadzeń w wyznaczonych miejscach, które dotychczas nie były powierzchniami biologicznie czynnymi.

W wybranych lokalizacjach, uwzględniając zachowanie płynności ruchu pieszego, wykonano prace polegające na  zdjęciu kostki betonowej, wymianie utwardzenia na ziemię urodzajną i w części z tych miejsc wykonanie nowych nasadzeń krzewów.

Odbetonowania dokonano na powierzchniach przy ul. Moniuszki (korowanie - 1 kwatera, 8 m2), ul. Kraszewskiego (wymiana ziemi, korowanie z nasadzeniami krzewów tawuły szarej – 35 m2 w chodniku), ul. Konopnickiej (korowanie - 8 kwater, łącznie 21 m2), ul. Gagarina (wymiana ziemi, korowanie z nasadzeniami krzewów tawuły japońskiej - 1 kwatera, 12 m2), ul. Sobieskiego (wymiana ziemi, korowanie z nasadzeniami róży okrywowej – 2 kwatery, 8 m2).

Wykonawcą prac była firma „Dom i Ogród” Przemysław Wyborski.

Dodatkowo dokonano rozszczelnienia nawierzchni oraz wykonano nasadzenia w części wschodniej ul. Sienkiewicza na odcinku od ul. Fałata do ul. Gagarina. Po zdjęciu kostki i wymianie podbudowy na ziemię urodzajną posadzono na ponad 200 m2 krzewy takich gatunków, jak  Irga  Dammera Major, Lilak Meyera 'Palibin', Tawuła japońska 'Goldmound', Pęcherznica kalinolistna 'Luteus' -  łącznie ponad 500 sztuk krzewów.

Wykonawca: Miltigarden Dawid Fryc.

Całość zadania prowadzona była przez Wydział Środowiska i Ekologii Urzędu Miasta Torunia i Miejski Zarząd Dróg w Toruniu. Łączny koszt samych prac zieleniarskich zleconych przez Wydział Środowiska i Ekologii wyniósł 36 180 zł.

Fot. Marcin Urbański

Zobacz wydarzenia kopernikańskie

Twarz Mikołaja Kopernika i napis: 550. rocznica urodzin Mikołaja Kopernika  


  

Najczęściej czytane aktualności

 • Grafika promująca wybory do Młodzieżowej Rady Miasta Torunia
  Miasto
  Jeszcze tylko do 7 lutego 2023 roku młodzi torunianie mogą zgłaszać swoje kandydatury do Młodzieżowej Rady Miasta.
 • Nie bądź obojętny na innych
  Miasto
  Zwracajmy szczególną uwagę na osoby, które w okresie zimowym mogą potrzebować pomocy.
 • Kobiety odśnieżajace chodnik przed sklepem
  Drogi, Miasto
  W związku z obfitymi opadami śniegu przypominamy, że obowiązek odśnieżania dotyczy nie tylko służb miejskich, ale także innych właścicieli i zarządców nieruchomości na terenie Torunia.
 • Mężczyzna w żółtej kurtce puka do drzwi
  Miasto
  Od soboty 4 lutego 2023 r. w Toruniu rozpocznie się akcja roznoszenia decyzji wymiarowych w sprawie podatków lokalnych na rok 2023.
 • Zdjęcie przedstawia lód na chodniku.
  Miasto
  Po intensywnych opadach śniegu przyjdzie oblodzenie. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenie I stopnia dla Torunia.
 • Plakat z rodziną, dzieckiem i telefonem z aplikacją mobilną ZUS
  Miasto
  Duże zainteresowanie świadczeniem 500+. Do ZUS napłynęło już prawie 670 tys. wniosków.
 • Rozpatrzenie uchwały w sprawie zasad udzielania dotacji konserwatorskich będzie jedynym punktem sesji Rady Miasta Torunia 9 lutego 2023 r.
 • W związku z intensywnymi opadami śniegu 3 lutego 2023 roku na toruńskie drogi ruszyły piaskarki i ciągniki.
 • Narodowy Bank Polski 9 lutego 2023 r. wprowadzi do obiegu kolekcjonerski banknot oraz srebrną monetę kolekcjonerską poświęcone Mikołajowi Kopernikowi.
 • Część wydziałów Urzędu Miasta Torunia zmieniła swoje dotychczasowe siedziby. Poniżej wykaz aktualnych lokalizacji.
 • Ostrzeżenie będzie obowiązywało od 2 lutego 2023 roku od godziny 19:00 do 3 lutego 2023 roku do godziny 09:00.
 • Od poniedziałku 6 lutego 2023 r. zostanie otwarte po przebudowie przejście dla pieszych na Szosie Chełmińskiej w rejonie Trasy Średnicowej Północnej przy ul. Wybickiego.
 • Najlepsze prace udekorują torty, które pojawią się 18 lutego 2023 roku podczas imprezy urodzinowej Mikołaja Kopernika.
 • Prawne aspekty funkcjonowania samorządów były tematem konferencji samorządowej, jaka odbyła się 1 lutego 2023 r. w Centrum Innowacyjnej Edukacji. Gościem spotkania był minister ds. samorządu terytorialnego Włodzimierz Tomaszewski.