Rozpoczął się Świętojański Festiwal Organowy | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi

Rozpoczął się Świętojański Festiwal Organowy

Kultura, Miasto
Data publikacji: 25 maja 2023
Autor: Małgorzata Litwin
Ksiądz Attila Ádám Honti gra na organach kościoła MB Królowej Polski

23 koncerty w 17 miastach złożą się na tegoroczny, 38. Świętojański Festiwal Organowy, który rozpoczął się 24 maja 2023 r.

Inauguracyjny koncert w kościele Matki Bożej Królowej Polski na toruńskim Rubinkowie zgromadził liczne grono słuchaczy oraz honorowych gości na czele z Biskupem Toruńskim ks. Wiesławem Śmiglem i biskupem pomocniczym ks. Józefem Szamockim oraz proboszczami parafii z miast, w których zagości tegoroczna impreza. Obecny był prezydent Torunia Michał Zaleski. Współorganizatorzy imprezy otrzymali podczas koncertu listy z podziękowaniami za wsparcie festiwalu.

- Święty Jan to także patron miasta Torunia i przywołanie jego festiwalu dodaje także miastu splendorumówił prezydent Torunia Michał Zaleski.Bardzo dziękuję organizatorom za tegoroczną edycję, która jest niesamowicie bogata, bo trwa aż do sierpnia i obejmuje dwadzieścia trzy koncerty, w tym siedem w Toruniu. Jestem pewien, że będziecie Państwo stałymi słuchaczkami i słuchaczami tego festiwalu.

Renomowany festiwal organowy, jeden z najstarszych w Polsce, ma swoje korzenie w toruńskiej katedrze św. Janów. Tutaj odbył się po raz pierwszy w 1985 r. z inicjatywy historyka sztuki i znawcy sztuki organowej prof. Mariana Dorawy i przez wiele lat, aż do 2002 roku, wyłącznie tam się odbywał. Majowo-czerwcowe koncerty na barokowych i romantycznych organach katedralnych na trwałe wpisały się w muzyczny krajobraz miasta. Od 2003 r. organizatorzy festiwalu wyszli też poza katedrę – festiwalowe prezentacje miały miejsce także w innych kościołach Torunia, a potem również w innych miastach województwa. Dyrektorem naczelnym Świętojańskiego Festiwalu Organowego jest od wielu lat ks. kan. Mariusz Klimek, a od pięciu lat organizatorem wydarzenia jest stowarzyszenie "Kultura żyje" pod kierunkiem Pawła Głowińskiego.

Tegoroczna, 38. edycja impreza obejmuje zasięgiem 2 województwa i 17 różnych miejscowości. W ciągu 84 dni można będzie usłyszeć blisko 100 wykonawców i 23 koncerty, z których 7 odbędzie się w Toruniu. Poza organami zabrzmią inne instrumenty, a także soliści i orkiestry.

- Muzyka pochodzi z takiego rodu wielmożnego, w którym znajduje się także poezja, nauka, sztuka i wiele innych dziedzin. Muzyka ma w sobie coś, co potrafi przemówić do każdego człowieka - mówił otwierając festiwal ks. kanonik Mariusz Klimek.   

Podczas koncertu inauguracyjnego wystąpił Reprezentacyjny Zespół Artystyczny Wojska Polskiego pod dyrekcją ppłk. Marcina Ślązaka, soliści: Anna Potyrała-Listwon – sopran, Maciej Gronek – tenor i Jan Kierdelewicz – bas. Na organach kościoła Matki Bożej Królowej Polski zagrali ks. Attila Ádám Honti, a jako support - młoda wykonawczyni Agata Orzepowska z Salezjańskiej Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej II stopnia w Lutomiersku. Koncert poprowadziła prowadziła Katarzyna Soja.

Program 38. Świętojańskiego Festiwalu Organowego

Muzyki organowej posłuchamy też oczywiście w toruńskiej katedrze podczas Świętojańskich Koncertów Organowych im. Mariana Dorawy, organizowanych przez Parafię Katedralną św. Janów. Podczas pierwszego z nich, w sobotę 3 czerwca o godz.19.00, wystąpi wybitny organista Roman Perucki z Gdańska.  

Program Świętojańskich Koncertów Organowych im. Mariana Dorawy

Fot. Sławomir Kowalski

Zobacz wydarzenia kopernikańskie

Twarz Mikołaja Kopernika i napis: 550. rocznica urodzin Mikołaja Kopernika  


  

Najczęściej czytane aktualności

 • Na zdjęciu: dzieci w strojach ludowych tańczą poloneza na boisku szkolnym
  Miasto
  Szkoła Podstawowa nr 1 obchodzi 140-lecie działalności. Uroczystości z tej okazji odbyły się 6 czerwca 2023 r.
 • Rondo przy Niesiołowskiego i Buszczyńskich gotowe
  Drogi, Miasto
  Na miesiąc przed planowanym terminem zakończyła się budowa ronda na skrzyżowaniu ulic Niesiołowskiego i Buszczyńskich. Zadanie zostało zrealizowane w ramach "Programu poprawy bezpieczeństwa pieszych i rowerzystów".
 • Na zdjęciu: kasztanowiec o imieniu Jeżyk, obok stoi kilkadziesiąt dzieci
  Eko, Miasto
  Kasztanowiec Jeżyk, rosnący przy ul. Łąkowej, znalazł się w finale konkursu Drzewo Roku 2023. Głosowanie trwa do końca czerwca 2023 r.
 • Tak się robi biznes „Made in Toruń” - Calla Flowers
  Biznes, Miasto
  Centrum Wsparcia Biznesu w Toruniu przygotowało cykl wideo prezentujący wybrane firmy wyróżnione toruńskim znakiem jakości.  „Tak się robi biznes Made in Toruń” ma charakter wizerunkowy. W kolejnym odcinku prezentujemy studio kwiatowe Calla Flowers. - To miejsce o niezwykłym klimacie i oferujące niebanalne kompozycje florystyczne. Wyjątkowe...
 • Miasto, Sport
  Piłkarze toruńskiej Elany już w czwartek 8 czerwca 2023 r. meczem z Pogonią Mogilno mogą przypieczętować awans do trzeciej ligi piłkarskich rozgrywek.
 • Na zdjęciu ulica Kopernika w Toruniu
  Drogi, Miasto
  Przed nami wydłużony weekend. Od czwartku 8 czerwca do niedzieli 11 czerwca 2023 r. ograniczony będzie wjazd w zachodnią część Zespołu Staromiejskiego. Na kierowców czekają parkingi zlokalizowane w bliskim sąsiedztwie starego miasta.
 • Na Stadionie Miejskim im. Grzegorza Duneckiego mogą odbywać się wydarzenia sportowe – każdej kategorii – tak zdecydował zarząd Polskiego Związku Lekkiej Atletyki.
 • Przed nami wydłużony weekend. Od czwartku 8 czerwca do niedzieli 11 czerwca 2023 r. ograniczony będzie wjazd w zachodnią część Zespołu Staromiejskiego. Na kierowców czekają parkingi zlokalizowane w bliskim sąsiedztwie starego miasta.
 • Oficyna kamienicy przy ul. Łaziennej 24A idzie pod młotek. Nieruchomość na toruńskiej starówce będzie można kupić w przetargu organizowanym przez Wydział Gospodarki Nieruchomościami w dn. 20 czerwca 2023 r.
 • W piątek 9 czerwca 2023 r. - po Bożym Ciele - kasa biletowa Miejskiego Zakładu Komunikacji przy ul. Sienkiewicza 24/26 będzie czynna w godz. 7:00-14:30. Pozostałe kasy będą nieczynne.
 • W poniedziałek 5 czerwca 2023 r., w 63. rocznicę śmierci gen. Józefa Hallera, przedstawiciele władz miasta złożyli kwiaty pod pomnikiem Honorowego Obywatela Torunia, dowódcy Frontu Pomorskiego, który w 1920 r. przyniósł miastu niepodległość. Toruński pomnik gen. Hallera znajduje się u wylotu ulicy Piastowskiej, którą 18 stycznia 1920 r....
 • 20 czerwca o godz. 11:00 zostanie przeprowadzony pierwszy przetarg na lokal mieszkalny przy ul. Słowackiego 51. Zgodnie z regulaminem I przetargu ustnego nieograniczonego na sprzedaż lokalu niemieszkalnego nr 10 powołana została komisja przetargowa. Przetarg odbędzie się 20 czerwca o godz. 11:00 w Wydziale Gospodarki Nieruchomościami Urzędu...
 • Wiele atrakcji czekało na najmłodszych podczas Art Pikniku, jaki odbył się z okazji Dnia Dziecka 4 czerwca 2023 r. na Błoniach Nadwiślańskich.
 • Wspólna wycieczka i piknik w leśnictwie Olek pod hasłem „Toruń na rowery 2023” przyciągnęły setki torunian na jednośladach. Szósta edycja największego rekreacyjnego wydarzenia sezonu rowerowego odbyła się w niedzielę 4 czerwca 2023 r.