Rozpoczął się Świętojański Festiwal Organowy | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Rozpoczął się Świętojański Festiwal Organowy

Kultura, Miasto
Data publikacji: 25 maja 2023
Autor: Małgorzata Litwin
Ksiądz Attila Ádám Honti gra na organach kościoła MB Królowej Polski

23 koncerty w 17 miastach złożą się na tegoroczny, 38. Świętojański Festiwal Organowy, który rozpoczął się 24 maja 2023 r.

Inauguracyjny koncert w kościele Matki Bożej Królowej Polski na toruńskim Rubinkowie zgromadził liczne grono słuchaczy oraz honorowych gości na czele z Biskupem Toruńskim ks. Wiesławem Śmiglem i biskupem pomocniczym ks. Józefem Szamockim oraz proboszczami parafii z miast, w których zagości tegoroczna impreza. Obecny był prezydent Torunia Michał Zaleski. Współorganizatorzy imprezy otrzymali podczas koncertu listy z podziękowaniami za wsparcie festiwalu.

- Święty Jan to także patron miasta Torunia i przywołanie jego festiwalu dodaje także miastu splendorumówił prezydent Torunia Michał Zaleski.Bardzo dziękuję organizatorom za tegoroczną edycję, która jest niesamowicie bogata, bo trwa aż do sierpnia i obejmuje dwadzieścia trzy koncerty, w tym siedem w Toruniu. Jestem pewien, że będziecie Państwo stałymi słuchaczkami i słuchaczami tego festiwalu.

Renomowany festiwal organowy, jeden z najstarszych w Polsce, ma swoje korzenie w toruńskiej katedrze św. Janów. Tutaj odbył się po raz pierwszy w 1985 r. z inicjatywy historyka sztuki i znawcy sztuki organowej prof. Mariana Dorawy i przez wiele lat, aż do 2002 roku, wyłącznie tam się odbywał. Majowo-czerwcowe koncerty na barokowych i romantycznych organach katedralnych na trwałe wpisały się w muzyczny krajobraz miasta. Od 2003 r. organizatorzy festiwalu wyszli też poza katedrę – festiwalowe prezentacje miały miejsce także w innych kościołach Torunia, a potem również w innych miastach województwa. Dyrektorem naczelnym Świętojańskiego Festiwalu Organowego jest od wielu lat ks. kan. Mariusz Klimek, a od pięciu lat organizatorem wydarzenia jest stowarzyszenie "Kultura żyje" pod kierunkiem Pawła Głowińskiego.

Tegoroczna, 38. edycja impreza obejmuje zasięgiem 2 województwa i 17 różnych miejscowości. W ciągu 84 dni można będzie usłyszeć blisko 100 wykonawców i 23 koncerty, z których 7 odbędzie się w Toruniu. Poza organami zabrzmią inne instrumenty, a także soliści i orkiestry.

- Muzyka pochodzi z takiego rodu wielmożnego, w którym znajduje się także poezja, nauka, sztuka i wiele innych dziedzin. Muzyka ma w sobie coś, co potrafi przemówić do każdego człowieka - mówił otwierając festiwal ks. kanonik Mariusz Klimek.   

Podczas koncertu inauguracyjnego wystąpił Reprezentacyjny Zespół Artystyczny Wojska Polskiego pod dyrekcją ppłk. Marcina Ślązaka, soliści: Anna Potyrała-Listwon – sopran, Maciej Gronek – tenor i Jan Kierdelewicz – bas. Na organach kościoła Matki Bożej Królowej Polski zagrali ks. Attila Ádám Honti, a jako support - młoda wykonawczyni Agata Orzepowska z Salezjańskiej Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej II stopnia w Lutomiersku. Koncert poprowadziła prowadziła Katarzyna Soja.

Program 38. Świętojańskiego Festiwalu Organowego

Muzyki organowej posłuchamy też oczywiście w toruńskiej katedrze podczas Świętojańskich Koncertów Organowych im. Mariana Dorawy, organizowanych przez Parafię Katedralną św. Janów. Podczas pierwszego z nich, w sobotę 3 czerwca o godz.19.00, wystąpi wybitny organista Roman Perucki z Gdańska.  

Program Świętojańskich Koncertów Organowych im. Mariana Dorawy

Fot. Sławomir Kowalski

Najczęściej czytane aktualności

 • Zastępca prezydenta Rafał Pietrucień na Zlocie Mercedesów
  Miasto, Sport
  Kilkuset fanów mercedesów odwiedziło Toruń 19 maja 2024 r. W MotoParku przy ul. Łukasiewicza 66 odbył się Ogólnopolski Zlot Mercedes-Benz.
 • Na zdjęciu: samochody - mercedesy
  Miasto
  W niedzielę 19 maja 2024 r. odbędzie się kolejna edycja Ogólnopolskiego Zlotu Mercedes-Benz w Toruniu, która prawdopodobnie będzie największym na świecie tegorocznym spotkaniem fanów tej prestiżowej marki.
 • Rondo Czadcy z tramwajem
  Drogi, Miasto
  Uwaga! Awaria sygnalizacji świetlnych w rejonie ronda Czadcy, spowodowana przez burzę. Prosimy o ostrożność!
 • Dziecko na rowerku na Motoarenie
  Sport
  246 uczestników stanęło 19 maja 2024 r. na starcie zawodów rowerkowych dla dzieci na Motoarenie.
 • Na zdjęciu: pani daje dziecku cukierki z koszyka
  Miasto
  Po raz 12. Zespół Szkół nr 19 zorganizował piknik dla swoich uczniów i ich rodzin. Atrakcji było co nie miara!
 • Spotkanie dla przedsiębiorców z sektora BPO - plakat
  Biznes, Miasto
  Korzyści płynące z programu „Cała Polska Strefą”, wyzwania związane z cyfryzacją i automatyzacją, wyniki najnowszego raportu Randstad oraz oferta działań probiznesowych Centrum Wsparcia Biznesu w Toruniu – to główne tematy spotkania dla przedsiębiorców z sektora BPO, na które zapraszamy 4 czerwca 2024 roku do restauracji Mio Piano w Toruniu.
 • 18 maja 2024 r. w hali w hali sportowej ZSPS i VIII LO przy ul. Grunwaldzkiej rozpoczął się III Międzynarodowy Turniej Szermierczy „Złoty Piernik” w szpadzie dziewcząt i chłopców. Zawody potrwają do 19 maja.
 • 80 ceramicznych maków w 80. rocznicę bitwy pod Monte Cassino – tak Toruń uczcił wielki czyn polskich żołnierzy w czasie II wojny światowej.
 • W ramach podróży studyjnej attache wojskowi w Polsce odwiedzili Toruń. W kolacji wydanej przez Departament Wojskowych Spraw Zagranicznych MON udział wziął prezydent Paweł Gulewski.
 • Dziesięć wyjątkowych monodramów na scenie Teatru Baj Pomorski – rozpoczęły się 38. Toruńskie Spotkania Teatrów Jednego Aktora.
 • W niedzielę 19 maja 2024 r. odbędzie się kolejna edycja Ogólnopolskiego Zlotu Mercedes-Benz w Toruniu, która prawdopodobnie będzie największym na świecie tegorocznym spotkaniem fanów tej prestiżowej marki.
 • Orsolya Zsuzsanna Kovács, Ambasador Węgier w Polsce, była gościem prezydenta Torunia Pawła Gulewskiego 17 maja 2024 r.
 • Karatecy z klubu Kimura Toruń wrócili z medalami z Międzynarodowych Mistrzostw Polish Open oraz WGKF w full contact karate.
 • Korzyści płynące z programu „Cała Polska Strefą”, wyzwania związane z cyfryzacją i automatyzacją, wyniki najnowszego raportu Randstad oraz oferta działań probiznesowych Centrum Wsparcia Biznesu w Toruniu – to główne tematy spotkania dla przedsiębiorców z sektora BPO, na które zapraszamy 4 czerwca 2024 roku do restauracji Mio Piano w Toruniu.