REanimacja Bydgoskiej 52 | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

REanimacja Bydgoskiej 52

Inwestycje, Miasto
Data publikacji: 13 czerwca 2024
Autor: Paula Gałązka
REanimacja Bydgoskiej 52

Gmina Miasta Toruń w okresie od 02 grudnia 2019 r. do 31 grudnia 2023 r. realizowała projekt  pt.: „REanimacja Bydgoskiej 52 – adaptacja zabytkowej kamienicy na cele społecznie użyteczne” w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego na lata 2014-2020, Oś Priorytetowa 6 „Solidarne społeczeństwo i konkurencyjne kadry”, Działanie 6.4 „Rewitalizacja oraz inwestycje w infrastrukturę edukacyjną w ramach ZIT”, Poddziałanie 6.4.1 „Rewitalizacja obszarów miejskich i ich obszarów funkcjonalnych w ramach ZIT”.

Wartość ogółem projektu wyniosła: 13 063 741 zł, koszty kwalifikowalne: 11 064 800 zł, dofinansowanie: 10 511 560 zł. Projekt był współfinansowany w ramach Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz środków budżetu państwa.

W ramach projektu zrealizowano prace konstrukcyjne i architektoniczne, podbicie istniejących fundamentów budynku oraz wykonano dodatkowe stopy, uzupełnienia i posadzki, wykonano fundament i konstrukcję szybu windowego umieszczonego wewnątrz dziedzińca, wykonano hydroizolację pionową i poziomą oraz termoizolację ścian fundamentowych piwnicy, remont części ścian nośnych, będących w słabym stanie technicznym, wyburzono część ścianek działowych nienośnych w celu nadania nowej funkcjonalności obiektowi.

Część otworów okiennych i drzwiowych została zamurowana. Odtworzone zostały dwa balkony drewniane oraz przeprowadzony został remont klatek schodowych, remont poszycia dachowego i zadaszenia dziedzińca w konstrukcji aluminiowo- szklanej. Przeprowadzone zostały prace mające na celu rewitalizację poprzez prace restauratorskie i konserwatorskie (klatek schodowych, schodów, stolarek, polichromii ścian, sztukaterii, stolarek, schodów, witraży sztukaterii i stolarki, stolarki okiennej i drzwiowej oraz ścianek loggii, elewacji).
W obiekcie zrealizowano pełne roboty instalacyjne w odniesieniu do instalacji wody zimnej i ciepłej, instalacji kanalizacji sanitarnej, instalacji c.o., instalacji elektrycznej, teletechnicznej, alarmowej, odgromowej. W budynku zapewniona została wentylacja wraz z klimatyzacją
i instalacją ppoż. Odwodnienie dachu zostało zapewnione będzie poprzez orynnowanie obiektu. Na dachu umieszczone zostały panele fotowoltaiczne. W ramach projektu podjęte zostały również prace związane z zagospodarowaniem placu wokół budynku.

W budynku zaplanowano utworzenie Dziennego Domu Pobytu dla 30 seniorów oraz Zakładu Aktywności Zawodowej.

fot. główne Agnieszka Bielecka

Najczęściej czytane aktualności

 • Na zdjęciu: dwóch mężczyzn w garniturach i dwóch lekarzy przecina wstęgę do nowego oddizału w szpitalu
  Miasto
  Specjalistyczny Szpital Miejski poszerza swoją ofertę medyczną – właśnie została otwarta Pracownia Elektrofizjologii i Radiologii Zabiegowej.
 • Na zdjeciu: kovieta w średnim wieku, sukience w kwiaty i dużych okularach przeciwsłonecznych stoi z psem na tle fontanny
  Miasto
  Zmarła Irena Kantorska-Schick – Sybiraczka, która starała się tę część polskiej historii ocalić od zapomnienia poprzez spotkania i rozmowy, szczególnie z młodzieżą.
 • Rondo
  Drogi, Miasto
  Na skrzyżowaniu ulic Rydygiera i Wschodniej powstało nowe rondo pinezkowe, które zwiększa bezpieczeństwo poprzez wymuszenie zmniejszenia prędkości.
 • Ulica Szczecińska - plakat
  Miasto
  Nowoczesne centrum osiedlowe, miejsce spotkań i aktywności dla seniorów, a może świetlica integracyjna dla dzieci i młodzieży? W najbliższą środę, 24 lipca 2024 r., będzie okazja, aby porozmawiać o przyszłości budynków po PCK przy ul. Szczecińskiej w Toruniu.
 • Na zdjęciu: prezydent Paweł Gulewski i wiceminister Jacek Karnowski podają sobie ręce
  Miasto
  Rozwój Torunia i pozyskiwanie środków na najważniejsze zadania miasta były tematem spotkania prezydenta Pawła Gulewskiego z wiceministrem Jackiem Karnowskim.
 • Na zdjęciu: lampy na moście
  Drogi, Miasto
  Wymiana opraw na moście drogowym im. marsz. Józefa Piłsudskiego. Prace odbywają się na koszt producenta opraw, w ramach obowiązującej gwarancji.
 • - Od godz. 12:00 w niedzielę 21 lipca do godz. 23:00 w poniedziałek 22 lipca 2024 r. prognozowane są upały. Temperatura maksymalna w niedzielę wyniesie od 30°C do 32°C, w poniedziałek od 31°C do 33 °C - informuje Toruńskie Centrum Zarządzania Kryzysowego.
 • Koncert inaugurujący 39. Świętojański Festiwal Organowy odbył się 19 lipca 2024 r. w Kościele Wniebowzięcia NMP w Toruniu.
 • Z konieczności wymiany wody w obiegu zamkniętym, w poniedziałek 22 lipca 2024 r. w godzinach 7:00-15:00 Fontanna Cosmopolis będzie nieczynna. Po godzinie 15:00 zostanie ponownie uruchomiona.
 • O możliwościach współpracy podczas edycji 2024 wydarzenia Dronetech World Meeting przedstawiciele Centrum Wsparcia Biznesu rozmawiali z organizatorami z Instytutu Wspierania Nowych Technologii. Najważniejsze spotkanie przedstawicieli branży lotniczej i pojazdów bezzałogowych odbędzie się w dniach 24-26 października 2024 na terenie Centrum...
 • W związku z zakończeniem zasadniczych prac drogowych na ulicy Leśnej w Rozgartach od poniedziałku, 22 lipca 2024 r., autobusy linii nr 131 wracają na stałą trasę. Przypomnijmy, że od 15 lipca br. autobusy linii nr 131 kursowały z pominięciem przystanków: „Kwiatowa”, „Stara Szkoła”, „Leśna”, „Wróblowa”, „Błotka” i „Szkoła”. Prace w Rozgartach już...
 • Przypominamy, że w każdy wakacyjny weekend Bulwar Filadelfijski, na odcinku od Ślimaka Getyńskiego do Woli Zamkowej, jest wyłączony z ruchu samochodowego.
 • Kolejne tablice informujące o tym, aby nie wchodzić na łachy wiślane, pojawiły się na lewym brzegu Wisły.
 • Kolejna odsłona projektu Park Kultury - w amfiteatrze parku na Bydgoskim Przedmieściu zaplanowano koncert i pokaz filmowy w ramach kina letniego.