Razem dla Ziemi | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Razem dla Ziemi

Eko, Miasto
Data publikacji: 19 kwietnia 2024
Autor: Paula Gałązka
Razem dla Ziemi - grafika

Z roku na rok na świecie wytwarza się coraz więcej plastiku. Dlatego tegoroczny Międzynarodowy Dzień Ziemi zwraca uwagę na ten aspekt, zachęcając wszystkich do refleksji nad hasłem tych obchodów: „Planeta vs. Plastik”. Choć oficjalne święto przypada na 22 kwietnia, już teraz zachęcamy mieszkańców Torunia do podejmowania działań na rzecz ochrony środowiska.

Celem tej, organizowanej od 1970 r. inicjatywy, jest promowanie postaw proekologicznych oraz zwiększanie świadomości społecznej na temat zagrożeń wynikających z nadmiernego rozwoju przemysłu i konsumpcjonizmu, takich jak zaśmiecanie lądów i wód, zanieczyszczenie powietrza, globalne ocieplenie oraz wymieranie gatunków. A w tym roku szczególnie podkreśla się zgubny wpływ tworzyw sztucznych na środowisko naturalne. Jakie alternatywy wybierać, co robić, by tych plastikowych odpadów było mniej? Czytajcie nasz profil @odpadytorun albo sięgnijcie po poradnik nt. zapobiegania powstawaniu odpadów.

Warto śledzić wydarzenia organizowane z okazji Dnia Ziemi i brać w nich udział. To doskonała okazja do spędzenia czasu w rodzinie i gronie przyjaciół, a także do poznania nowych ludzi i cieszenia się pięknem przyrody. – Torunianie już wielokrotnie udowodnili swoje zaangażowanie w kwestie ekologiczne, uczestnicząc w lokalnych inicjatywach na rzecz ochrony środowiska. Dziękujemy za Waszą ekoaktywność! Tylko od początku roku nasi mieszkańcy, organizując się w grupy, zebrali z własnej inicjatywy 6 500 kg odpadów, sprzątając 25 różnych lokalizacji na terenie naszego miasta – mówi Zbigniew Fiderewicz – Zastępca Prezydenta Miasta.

Choć wspólne działania są ważne, nic nie stoi na przeszkodzie, aby każdy z nas zorganizował własne, indywidualne obchody Dnia Ziemi. Nawet najmniejsze gesty, takie jak posadzenie drzewa, sprzątanie terenów publicznych czy wymiana żarówek na energooszczędne mogą mieć istotny wpływ na nasze środowisko. Dzień Ziemi to także doskonała okazja do zwiększenia swojej wiedzy na temat problemów ekologicznych, np. poprzez przeglądanie materiałów edukacyjnych w Internecie, oglądanie filmów przyrodniczych lub uczestnictwo w wydarzeniach organizowanych przez ośrodki edukacji ekologicznej. Warto zajrzeć też na stronę www.odpady.torun.pl, gdzie znaleźć można ciekawe informacje m.in. na temat prawidłowego postępowania z odpadami.

- Polecamy też udział w akcji Miejskiego Przedsiębiorstwa Oczyszczania w Toruniu, które już po raz ósmy organizuje zbiórkę odpadów wielkogabarytowych – zupełnie za darmo – dodaje prezydent Fiderewicz. - A może aura będzie sprzyjająca i torunianie wybiorą się na sprzątanie terenów publicznych. Zapraszamy do wzięcia udziału w spacerze wyposażonym w rękawiczki i worki na śmieci. Po zebraniu odpadów można zgłosić ich odbiór na odpady@um.torun.pl lub telefonicznie 56 6118332.

Dołączając do akcji ekologicznych z okazji Dnia Ziemi, możecie pochwalić się zdjęciami na portalach społecznościowych, oznaczając nasz profil @odpadytorun!

Najczęściej czytane aktualności

 • Tereny zielone w Toruniu
  Eko, Miasto
  Miasto Toruń kontynuuje lokalne opryski przeciwko meszkom i komarom. Sytuacja na terenach zielonych jest na bieżąco monitorowana.
 • Na zdjęciu: podczas pikniku dzieci malują farbami, w tle drzewa
  Kultura, Miasto, Sport
  Długi weekend czerwcowy stoi pod znakiem Dnia Dziecka. I ci najmłodsi, i młodzież na pewno nie będą się nudzić i uśmiech nie będzie schodzić z ich twarzy. A starszym przypominamy – rozpoczyna się Międzynarodowy Festiwal Teatralny Kontakt!
 • Kultura, Miasto
  Już po raz kolejny mamy zaszczyt i przyjemność zaprosić wszystkich na wyjątkowy Dzień Dziecka – Michayland 2024, który odbędzie się w malowniczym parku na Bydgoskim Przedmieściu.
 • Na zdjęciu: ławeczki postawione na tarasie na pawilonie
  Miasto
  Zniszczenia nawierzchni tarasowej na pawilonach na Bulwarze Filadelfijskim zostały naprawione. Podjęte zostały również działania mające na celu zwiększenie bezpieczeństwa odwiedzających to popularne miejsce nad Wisłą.
 • Kultura, Miasto
  W ramach Święta Województwa Kujawsko-Pomorskiego w Toruniu odbędą się m.in. spotkanie młodych, rodzinny piknik kosmiczny pt. "Astrobaza Toruń" oraz wyjątkowy koncert "Pod wspólnym niebem" z udziałem znanych gwiazd.
 • Na zdjęciu: bardzo ciemne chmury nad skrzyżowaniem
  Miasto
  W środę 29 maja 2024 r. znów mogą wystąpić burze z silnymi opadami deszczu i porywami wiatru. Apelujemy o ostrożność.
 • Od soboty 1 czerwca 2024 r. wprowadzone zostaną zmiany w funkcjonowaniu komunikacji miejskiej. Są one efektem konsultacji w sprawie kursowania miejskich autobusów na Podgórzu. Zmieniona zostanie trasa linii nr 21 – autobusy kursować będą ulicą Poznańską przez przystanek „Parkowa”, a częstotliwość zostanie zwiększona z 6 do 10 kursów Zwiększona...
 • Miejskie obchody Dnia Strażaka odbyły się w dniu 29 maja 2024 r. przy siedzibie Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej.
 • Zbliża się Boże Ciało. Przypominamy, że parkując na terenie Strefy Płatnego Parkowania w czwartek (30 maja) nie wnosimy opłat. Z kolei w piątek (31 maja) i sobotę (1 czerwca) strefa działa bez zmian. Kierowców odwiedzających nasze miasto zachęcamy do korzystania z miejsc parkingowych, które są zlokalizowane w sąsiedztwie Starówki lub na parkingu...
 • W Toruniu tego typu rozwiązania są zlokalizowane w dwóch miejscach – przy ul. Olimpijskiej 42 oraz Dziewulskiego 38 w Toruniu. W sumie do dyspozycji kierowców jest prawie 440 miejsc parkingowych!
 • Dla Torunia obowiązuje ostrzeżenie hydrologiczne I stopnia. Mogą wystąpić gwałtowne wzrosty stanów wód.
 • 1-2 czerwca 2024 r. w Toruniu rozegrana zostanie II runda Klubowego Pucharu Polski w pływaniu w płetwach.
 • W środę 29 maja 2024 r. znów mogą wystąpić burze z silnymi opadami deszczu i porywami wiatru. Apelujemy o ostrożność.
 • W dniu wyborów do Parlamentu Europejskiego, 9 czerwca 2024 r., osoby z niepełnosprawnością zamieszkałe na terenie miasta Torunia będą mogły skorzystać z bezpłatnych przewozów do i z lokali wyborczych w godz. 7:00-21:00. Organizatorem transportu jest Urząd Miasta Torunia.