PUP szkoli obywateli Ukrainy | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

PUP szkoli obywateli Ukrainy

Miasto, Toruń dla Ukrainy
Data publikacji: 16 grudnia 2022
Autor: Paula Gałązka
PUP szkoli obywateli Ukrainy

Powiatowy Urząd Pracy dla Miasta Torunia poinformował, że od momentu wybuchu wojny do 9 grudnia 2022 roku zarejestrowanych, jako osoby bezrobotne, jest 431 obywateli Ukrainy. Jedną z oferowanych form wsparcia są szkolenia, na które zarejestrowani złożyli 268 wniosków.

Z danych PUP wynika, że dotychczas jedna osoba ukończyła indywidualny kurs kosmetyczny, po ktorym podjęła zatrudnienie. Aktualnie jedna osoba jest w trakcie szkolenia pt. Poznaj tajniki barberingu, a w ocenie są dwa kolejne wnioski o szkolenia indywidualne w zakresie fryzjerstwa i prawo jazdy kat. C+E.

Największa barierą w poszukiwaniu pracy jest nieznajomość języka, dlatego obywatele Ukrainy korzystają też ze szkoleń z języka polskiego. Do tej pory zorganizowano 4 edycje, z których skorzystały bądź jeszcze korzystają, bo szkolenie trwa, 74 osoby:

 • szkolenie języka polskiego z modułem kas fiskalnych dla 15 osób - 14 osób ukończyło kurs, wszystkie osoby podjęły zatrudnienie, 1 osoba przerwała szkolenie z powodu podjęcia zatrudnienia w trakcie kursu;
 • szkolenie język polski od podstaw dla 12 osób - 11 osób ukończyło szkolenie, 9 podjęło pracę, 1 osoba przerwała udział w szkoleniu z powodu powrotu na Ukrainę, a 1 wyrejestrowana na własną prośbę;
 • szkolenie język polski od podstaw dla 25 osób - wszyscy ukończyli szkolenie, 19 podjęło pracę, 3 osoby wyjechały, 1 wyrejestrowała się na własną prośbę, a 2 osoby pozostają w rejestrach PUP;
 • szkolenie język polski od podstaw dla 22 osób - szkolenie rozpoczęło się w grudniu i potrwa do stycznia.

Urząd Pracy nie tylko szkoli, ale też pomaga w znalezieniu pracy lub stażu. Do tej pory za pośrednictwem PUP zostało skierowanych na staż aż 36 osób. 14 z nicch przerwało jego realizację z różnych powodów (min. był to powrót na Ukrainę lub podjęcie zatrudnienia).

Za pośrednictwem PUP pracę podjęło 1386 obywateli Ukrainy, w tym 114 osób w ramach porozumienia z PCPM. Były to osoby zarejestrowane jak i niezarejestrowane w PUP, które były informowane przez pracowników urzędu o zgłoszonych ofertach pracy. W 45 jednostkach miejskich w Toruniu do dnia 9.12.2022 zatrudnionych zostało 57 obywateli Ukrainy. W pozostałych jednostkach publicznych na terenie miasta zatrudnionych zostało 140 osób. 21 grudnia 2022 roku planowane jest aneksowanie umów na kolejny okres, ponieważ obecnie obowiązujące umowy obejmują okres do 31.12.2022 r. PCPM planuje przedłużenie części umów nawet do 30.06.2023 r., ponadto zawarte zostaną nowe umowy dla kolejnych około 25 osób.

W Szpitalu Miejskim zatrudnione zastały w ramach robót publicznych 2 osoby jako salowe.

Dwie osoby (manikiurzystka, kosmetyczka) zostały też zatrudnione w ramach nowoutworzonych stanowisk pracy ze środków Funduszu Pracy.

Aktualnie PUP posiada 22 oferty pracy na 54 stanowiska pracy, gdzie pracodawcy deklarują możliwość zatrudnienia również obywatela Ukrainy. Najwięcej ofert pracy dotyczy zatrudnienia na stanowisku: izolera przemysłowego (10), malarza-piaskarza (10), szwaczki (5), elektromechanik (3), krawiec/krawcowa (3), lekarz stomatolog (3), oraz pojedyncze oferty np. pomoc biurowa, pomoc kuchenna, kierowca, kasjer, tokarz, kucharz.

fot. Pixabay

Kategoria: 

Zobacz wydarzenia kopernikańskie

Twarz Mikołaja Kopernika i napis: 550. rocznica urodzin Mikołaja Kopernika  


  

Najczęściej czytane aktualności

 • Na zdjęciu ceglana wierza ruin Zamku Krzyżackiego nocą
  Kultura, Miasto, Sport
  Przed nami weekend pełen magii, czarów i zaklęć - kto chce poczuć się czarodziejem i wróżką, zapraszamy do wizyty w Zamku Krzyżackim. A kto już się zmęczy czarowaniem, zachęcamy do uczestnictwa w wielu innych zajmujących wydarzeniach w Toruniu.
 • Na zdjęciu: zawodnicy masters - mężczyźni biorą udział w biegu w hali na bieżni
  Miasto, Sport
  24 lutego 2024 r. w Arenie Toruń odbędą się są 33. Halowe Mistrzostwa Polski w Lekkiej Atletyce Masters połączone z 7. Halowymi Mistrzostwami Polski Lekarzy.
 • Kultura, Miasto
  W dniach 23-25 lutego 2024 r. (piątek-niedziela) średniowieczne mury Zamku Krzyżackiego w Toruniu zamienią się w magiczną, bajkową krainę, pełną tajemnic i zaczarowanych stworzeń.
 • Na zdjeciu: widok z góry na salę gimnastyczną, gdzie na krzesełkach siedzą ludzie i słuchają wystąpienia prezydenta miasta
  Miasto
  22 lutego 2024 r. w Szkole Podstawowej nr 3 przy ul. Legionów odbyło się kolejne spotkanie prezydenta Michała Zaleskiego z mieszkańcami Torunia – tym razem okręgu Chełmińskie.
 • Na zdjęciu: fragment białego autobusu miejskiego
  Miasto, MZK
  Od poniedziałku 26 lutego 2024 r. wprowadzone zostaną korekty odjazdów linii nr 30, 39 i 44 w dni robocze z pętli Nad Strugą i Wapienna w godzinach 7:00-8:00.
 • Na zdjęciu: prezydent Michał Zaleski stoi w otoczeniu kobiet i mężczyzn - przewodników
  Miasto
  W Dworze Artusa prezydent Michał Zaleski spotkał się z toruńskimi przewodnikami, by w dniu ich święta podziękować za krzewienie wiedzy o naszym mieście i jego historii i zabytkach.
 • Przedstawiciele firm marketingowych spotkali się z prezydentem Michałem Zaleskim, żeby porozmawiać o możliwościach rozwoju oraz podzielić się swoimi spostrzeżeniami i doświadczeniami w prowadzeniu biznesu w Toruniu.
 • Z okazji obchodów 100-lecia hokeja w Toruniu, jak również w ramach akcji „Sportowe ferie 2024” został rozegrany turniej e-hokeja.
 • Na lodowisku Tor-Tor przy ul. Bema trwają Mistrzostwa Polski Centralnej Ligi Juniorów w hokeju na lodzie. W turnieju doskonale spisują się gospodarze - MKS Sokoły Toruń.
 • Wracamy do tematu sceny plenerowej w Czerniewicach. Będziemy rozmawiać o dwóch alternatywnych rozwiązaniach projektowych – walorach funkcjonalnych, kosztach realizacji i utrzymania, potrzebach lokalnego środowiska w zakresie użytkowania obiektu. Zbierzemy uwagi i opinie uczestników.
 • Dyplomaci z kilku państw afrykańskich oraz ludzie biznesu, nauki i kultury zjechali do Torunia na I Międzynarodowy Kongres Afrykanistyczny. Wydarzenie w Urzędzie Marszałkowskim zorganizowały wspólnie Katedra Systemów Politycznych Wydziału Politologii i Nauk o Bezpieczeństwie UMK oraz Ośrodek Studiów Wschodnich i Afrykańskich. Kongres trwa od 21 do...
 • 24 lutego 2024 r. w Arenie Toruń odbędą się są 33. Halowe Mistrzostwa Polski w Lekkiej Atletyce Masters połączone z 7. Halowymi Mistrzostwami Polski Lekarzy.
 • 22 lutego 2024 r. zakończyły się protesty rolników, wszystkie drogi, na których były utrudnienia, są przejezdne.
 • W związku ze spływem wód opadowych, w zlewni rzeki Drwęcy, przewiduje się wzrosty stanów wody w strefie stanów wysokich, lokalnie powyżej stanów ostrzegawczych.