Pszczoły w galerii handlowej | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Pszczoły w galerii handlowej

Eko, Miasto
Data publikacji: 16 maja 2023
Autor: Małgorzata Litwin
Pszczoła na kwiecie jeżówki purpurowej, fot. Małgorzata Litwin

W sobotę 20 maja 2023 r. zapraszamy do toruńskiej Galerii Copernicus na spotkanie z pszczelarzem i warsztaty budowania domków dla pszczół.

20 maja obchodzony jest Światowy Dzień Pszczół ustanowiony przez Organizację Narodów Zjednoczonych dla przypomnienia o roli pszczół w przyrodzie i znaczeniu dla przetrwania życia na naszej planecie. Jest to również dzień, którego celem jest zwrócenie uwagi na zagrożenia, na jakie są narażone owady zapylające. Z tej okazji Galeria Copernicus we współpracy z Urzędem Miastem Toruniu zapraszają w sobotę w godz. 12:00-16:00 na spotkanie, podczas którego można będzie wzbogacić wiedzę o pszczołach i nauczyć się tworzenia dla nich przyjaznych siedlisk w swoich ogrodach.

W programie Światowego Dnia Pszczół w Galerii Copernicus są:

 • Spotkanie z pszczelarzem, podczas którego będzie można usłyszeć ciekawostki z życia pszczół miodnych, obejrzeć prawdziwe plastry miodu oraz narzędzia z warsztatu pszczelarza
 • Bezpłatne warsztaty dla dzieci z budowania domów dla owadów
 • Budowa hotelu dla owadów, który stanie w rejonie wejścia do centrum handlowego
 • Stoisko informacyjne Wydziału Środowiska i Ekologii Urzędu Miasta Torunia

W Galerii Copernicus stanie tego dnia szklany ul, który pozwoli na obejrzenie pszczelego domu od środka i poznanie obyczajów tych pożytecznych owadów. Chętni będę mogli samodzielnie zbudować domki dla zapylaczy, które będzie można zabrać do swoich domów, ogrodów. Powstanie też duży hotel dla owadów, który stanie w rejonie wejścia do Galerii Copernicus, obok Placu Rotundy.

- Edukacja najmłodszych jest najlepszym sposobem na to, by w przyszłości dbali oni o przyrodę i jej bogactwo. Dlatego zawsze chętnie angażujemy się w projekty ekologiczne podnoszące świadomość torunian. Wierzę, że wspólne tworzenie domów dla owadów czy poznanie pszczelich obyczajów to najlepszy sposób, by żyło im się lepiej - podkreśla Ewa Machowska, dyrektor Galerii Copernicus.

Z kolei pracownicy Wydziału Środowiska i Ekologii Urzędu Miasta Toruń będą tego dnia opowiadać osobom odwiedzającym galerię o bogatym świecie pszczołowatych i innych gatunków owadów zapylających. Będzie też można dowiedzieć się, jak działa miejska pasieka stojąca na terenie Zespołu Szkół Inżynierii Środowiska w Toruniu. Z myślą o najmłodszych mieszkańcach miasta zaplanowano konkursy z nagrodami.

- W Polsce występuje 470 gatunków pszczół. Szacuje się, że zapylają one aż 71 ze 100 gatunków roślin uprawnych, dlatego ich rola w ekosystemie jest ważna. Światowy Dzień Pszczół to dobra okazja, by poznać ciekawostki z życia pszczół miodnych - mówi Kamila Kaczmarek, specjalistka marketingu z Galerii Copernicus.

Centrum Handlowe przy ul. Żółkiewskiego jako pierwsze w Toruniu założyło miejską pasiekę. W maju 2022 r. na zielonych terenach przy galerii stanęły 4 ule. W sumie w ramach kampanii „Ratujemy pszczoły. Razem” właściciel toruńskiej Galerii Copernicus NEPI Rockcastle opiekuje się ponad dwoma milionami pszczół, które mieszkają w 11 pasiekach złożonych z 48 uli. Projekt ma za zadanie uświadamiać, jak ważną rolę odgrywają owady zapylające w środowisku.

Fot. Małgorzata Litwin

Najczęściej czytane aktualności

 • Docenieni za bohaterską postawę
  Miasto
  St. asp. Łukasz Grabowski i Rafał Koziołek zachowali zimną krew i wyciągnęli z Wisły 16-letnią dziewczynę. Ich bohaterską postawę docenił Prezydent Torunia Michał Zaleski.
 • Zazieleniamy Bulwar Filadelfijski
  Eko, Miasto
  Na Bulwarze Filadelfijskim robi się coraz bardziej zielono. To za sprawą nowych nasadzeń oraz trawy, która właśnie jest układana nad Wisłą.
 • Kultura, Miasto
  Setki motocyklistów przyjechały ulicami Torunia w ramach tradycyjnej akcji wypędzania zimy. Jest to symboliczny początek sezonu motocyklowego.
 • Mapa pokrycia Torunia planami miejscowymi.
  Miasto
  Do 31 maja 2024 r. można składać wnioski do planu ogólnego Torunia – dokumentu z zakresu zagospodarowania przestrzennego, który zastąpi obowiązujące dotychczas studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego miasta.
 • 30 lat Oratorium im. bł. ks. Bronisława Markiewicza
  Miasto
  Utworzone w 1993 roku Oratorium im. bł. ks. Bronisława Markiewicza w Toruniu świętuje 30-lecie istnienia. Uroczystości rocznicowe odbyły się w Hotelu Filmar.
 • Miasto
  Stowarzyszenie „Kierunek Zdrowie” obchodzi 20-lecie działalności charytatywnej.
 • Z roku na rok na świecie wytwarza się coraz więcej plastiku. Dlatego tegoroczny Międzynarodowy Dzień Ziemi zwraca uwagę na ten aspekt, zachęcając wszystkich do refleksji nad hasłem tych obchodów: „Planeta vs. Plastik”. Choć oficjalne święto przypada na 22 kwietnia, już teraz zachęcamy mieszkańców Torunia do podejmowania działań na rzecz ochrony...
 • Na Bulwarze Filadelfijskim robi się coraz bardziej zielono. To za sprawą nowych nasadzeń oraz trawy, która właśnie jest układana nad Wisłą.
 • Wydział Sportu i Rekreacji Urzędu Miasta Torunia zaprasza do składania projektów w otwartych konkursach ofert na realizację działań z zakresu profilaktyki uzależnień.
 • St. asp. Łukasz Grabowski i Rafał Koziołek zachowali zimną krew i wyciągnęli z Wisły 16-letnią dziewczynę. Ich bohaterską postawę docenił Prezydent Torunia Michał Zaleski.
 • Od maja do sierpnia 2024 potrwają w Toruniu spotkania z lokalnymi artystami pod nazwą Park Kultury. Zaplanowano m.in. koncerty muzyczne, spektakle teatralne, pokazy filmowe i konkurs fotograficzny. Wydarzenia będą się odbywały w Amfiteatrze Parku na Bydgoskim Przedmieściu i w Nicolaus Bank Cafe.
 • W Mistrzostwach Europy w Lekkiej Atletyce Masters wystartowało 3 013 osób z 39 państw europejskich i 11 spoza Europy. Wszystko dzięki decyzji władz miasta, które zdecydowały po raz czwarty, że rywalizacja będzie się toczyć w Toruniu oraz dzięki znakomitej pracy prezesa Polskiego Związku Lekkiej Atletyki Masters Wacława Krankowskiego i jego sztabu.
 • Jak co roku o tej porze poszerzamy horyzonty dzięki kolejnej edycji Festiwalu Nauki i Sztuki. A dla miłośników żużla nie lada gratka - pierwszy w tym sezonie mecz na toruńskiej Motoarenie. Kibicujemy!
 • Funkcjonujące na Rynku Nowomiejskim 28 w Toruniu Kino CAMERIMAGE przygotowało specjalny repertuar filmowy na majówkę (1-5.05.2024 r.). Widzowie będą mogli obejrzeć m.in. filmy przygodowe i komediowe oraz bajki dla dzieci.