Pszczoły w galerii handlowej | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi

Pszczoły w galerii handlowej

Eko, Miasto
Data publikacji: 16 maja 2023
Autor: Małgorzata Litwin
Pszczoła na kwiecie jeżówki purpurowej, fot. Małgorzata Litwin

W sobotę 20 maja 2023 r. zapraszamy do toruńskiej Galerii Copernicus na spotkanie z pszczelarzem i warsztaty budowania domków dla pszczół.

20 maja obchodzony jest Światowy Dzień Pszczół ustanowiony przez Organizację Narodów Zjednoczonych dla przypomnienia o roli pszczół w przyrodzie i znaczeniu dla przetrwania życia na naszej planecie. Jest to również dzień, którego celem jest zwrócenie uwagi na zagrożenia, na jakie są narażone owady zapylające. Z tej okazji Galeria Copernicus we współpracy z Urzędem Miastem Toruniu zapraszają w sobotę w godz. 12:00-16:00 na spotkanie, podczas którego można będzie wzbogacić wiedzę o pszczołach i nauczyć się tworzenia dla nich przyjaznych siedlisk w swoich ogrodach.

W programie Światowego Dnia Pszczół w Galerii Copernicus są:

 • Spotkanie z pszczelarzem, podczas którego będzie można usłyszeć ciekawostki z życia pszczół miodnych, obejrzeć prawdziwe plastry miodu oraz narzędzia z warsztatu pszczelarza
 • Bezpłatne warsztaty dla dzieci z budowania domów dla owadów
 • Budowa hotelu dla owadów, który stanie w rejonie wejścia do centrum handlowego
 • Stoisko informacyjne Wydziału Środowiska i Ekologii Urzędu Miasta Torunia

W Galerii Copernicus stanie tego dnia szklany ul, który pozwoli na obejrzenie pszczelego domu od środka i poznanie obyczajów tych pożytecznych owadów. Chętni będę mogli samodzielnie zbudować domki dla zapylaczy, które będzie można zabrać do swoich domów, ogrodów. Powstanie też duży hotel dla owadów, który stanie w rejonie wejścia do Galerii Copernicus, obok Placu Rotundy.

- Edukacja najmłodszych jest najlepszym sposobem na to, by w przyszłości dbali oni o przyrodę i jej bogactwo. Dlatego zawsze chętnie angażujemy się w projekty ekologiczne podnoszące świadomość torunian. Wierzę, że wspólne tworzenie domów dla owadów czy poznanie pszczelich obyczajów to najlepszy sposób, by żyło im się lepiej - podkreśla Ewa Machowska, dyrektor Galerii Copernicus.

Z kolei pracownicy Wydziału Środowiska i Ekologii Urzędu Miasta Toruń będą tego dnia opowiadać osobom odwiedzającym galerię o bogatym świecie pszczołowatych i innych gatunków owadów zapylających. Będzie też można dowiedzieć się, jak działa miejska pasieka stojąca na terenie Zespołu Szkół Inżynierii Środowiska w Toruniu. Z myślą o najmłodszych mieszkańcach miasta zaplanowano konkursy z nagrodami.

- W Polsce występuje 470 gatunków pszczół. Szacuje się, że zapylają one aż 71 ze 100 gatunków roślin uprawnych, dlatego ich rola w ekosystemie jest ważna. Światowy Dzień Pszczół to dobra okazja, by poznać ciekawostki z życia pszczół miodnych - mówi Kamila Kaczmarek, specjalistka marketingu z Galerii Copernicus.

Centrum Handlowe przy ul. Żółkiewskiego jako pierwsze w Toruniu założyło miejską pasiekę. W maju 2022 r. na zielonych terenach przy galerii stanęły 4 ule. W sumie w ramach kampanii „Ratujemy pszczoły. Razem” właściciel toruńskiej Galerii Copernicus NEPI Rockcastle opiekuje się ponad dwoma milionami pszczół, które mieszkają w 11 pasiekach złożonych z 48 uli. Projekt ma za zadanie uświadamiać, jak ważną rolę odgrywają owady zapylające w środowisku.

Fot. Małgorzata Litwin

Zobacz wydarzenia kopernikańskie

Twarz Mikołaja Kopernika i napis: 550. rocznica urodzin Mikołaja Kopernika  


  

Najczęściej czytane aktualności

 • Na zdjęciu: dzieci w strojach ludowych tańczą poloneza na boisku szkolnym
  Miasto
  Szkoła Podstawowa nr 1 obchodzi 140-lecie działalności. Uroczystości z tej okazji odbyły się 6 czerwca 2023 r.
 • Rondo przy Niesiołowskiego i Buszczyńskich gotowe
  Drogi, Miasto
  Na miesiąc przed planowanym terminem zakończyła się budowa ronda na skrzyżowaniu ulic Niesiołowskiego i Buszczyńskich. Zadanie zostało zrealizowane w ramach "Programu poprawy bezpieczeństwa pieszych i rowerzystów".
 • Na zdjęciu: kasztanowiec o imieniu Jeżyk, obok stoi kilkadziesiąt dzieci
  Eko, Miasto
  Kasztanowiec Jeżyk, rosnący przy ul. Łąkowej, znalazł się w finale konkursu Drzewo Roku 2023. Głosowanie trwa do końca czerwca 2023 r.
 • Tak się robi biznes „Made in Toruń” - Calla Flowers
  Biznes, Miasto
  Centrum Wsparcia Biznesu w Toruniu przygotowało cykl wideo prezentujący wybrane firmy wyróżnione toruńskim znakiem jakości.  „Tak się robi biznes Made in Toruń” ma charakter wizerunkowy. W kolejnym odcinku prezentujemy studio kwiatowe Calla Flowers. - To miejsce o niezwykłym klimacie i oferujące niebanalne kompozycje florystyczne. Wyjątkowe...
 • Miasto, Sport
  Piłkarze toruńskiej Elany już w czwartek 8 czerwca 2023 r. meczem z Pogonią Mogilno mogą przypieczętować awans do trzeciej ligi piłkarskich rozgrywek.
 • Na zdjęciu ulica Kopernika w Toruniu
  Drogi, Miasto
  Przed nami wydłużony weekend. Od czwartku 8 czerwca do niedzieli 11 czerwca 2023 r. ograniczony będzie wjazd w zachodnią część Zespołu Staromiejskiego. Na kierowców czekają parkingi zlokalizowane w bliskim sąsiedztwie starego miasta.
 • Na Stadionie Miejskim im. Grzegorza Duneckiego mogą odbywać się wydarzenia sportowe – każdej kategorii – tak zdecydował zarząd Polskiego Związku Lekkiej Atletyki.
 • Przed nami wydłużony weekend. Od czwartku 8 czerwca do niedzieli 11 czerwca 2023 r. ograniczony będzie wjazd w zachodnią część Zespołu Staromiejskiego. Na kierowców czekają parkingi zlokalizowane w bliskim sąsiedztwie starego miasta.
 • Oficyna kamienicy przy ul. Łaziennej 24A idzie pod młotek. Nieruchomość na toruńskiej starówce będzie można kupić w przetargu organizowanym przez Wydział Gospodarki Nieruchomościami w dn. 20 czerwca 2023 r.
 • W piątek 9 czerwca 2023 r. - po Bożym Ciele - kasa biletowa Miejskiego Zakładu Komunikacji przy ul. Sienkiewicza 24/26 będzie czynna w godz. 7:00-14:30. Pozostałe kasy będą nieczynne.
 • W poniedziałek 5 czerwca 2023 r., w 63. rocznicę śmierci gen. Józefa Hallera, przedstawiciele władz miasta złożyli kwiaty pod pomnikiem Honorowego Obywatela Torunia, dowódcy Frontu Pomorskiego, który w 1920 r. przyniósł miastu niepodległość. Toruński pomnik gen. Hallera znajduje się u wylotu ulicy Piastowskiej, którą 18 stycznia 1920 r....
 • 20 czerwca o godz. 11:00 zostanie przeprowadzony pierwszy przetarg na lokal mieszkalny przy ul. Słowackiego 51. Zgodnie z regulaminem I przetargu ustnego nieograniczonego na sprzedaż lokalu niemieszkalnego nr 10 powołana została komisja przetargowa. Przetarg odbędzie się 20 czerwca o godz. 11:00 w Wydziale Gospodarki Nieruchomościami Urzędu...
 • Wiele atrakcji czekało na najmłodszych podczas Art Pikniku, jaki odbył się z okazji Dnia Dziecka 4 czerwca 2023 r. na Błoniach Nadwiślańskich.
 • Wspólna wycieczka i piknik w leśnictwie Olek pod hasłem „Toruń na rowery 2023” przyciągnęły setki torunian na jednośladach. Szósta edycja największego rekreacyjnego wydarzenia sezonu rowerowego odbyła się w niedzielę 4 czerwca 2023 r.